Vyvracíme mýty o DVB-T2: antény pro příjem televizního signálu se měnit nemusí

30 komentářů 31.1.2018 / Jan Potůček

Deník Metro minulý týden citoval nejmenovaného prodavače specializovaného obchodu, který tvrdil, že současné pokojové, venkovní a společné televizní antény signál DVB-T2 nezachytí. Není to pravda.

Druhou televizní digitalizaci provází řada dezinformací a účelových polopravd či vyložených lží. Jedním z mýtů, kterého se už v minulosti snažili využít někteří prodejci televizní techniky, je údajná potřeba výměny televizní antény. Tato informace zazněla i minulý týden v článku „O nové televize je zájem“, který vydal deník Metro. Podle něj si musí domácnosti, které si pořídí nový televizor nebo set-top-box DVB-T2/HEVC, koupit ještě novou anténu. List svoje tvrzení podpořil citací nejmenovaného prodejce specializovaného obchodu, který mu k problematice antén pro příjem signálu DVB-T2 řekl: „Ty současné, jak pokojové, tak společné v domech, signál v nové síti DVB-T2 nechytí.“

Takové tvrzení je samozřejmě nesmyslné. Všechny antény, které přijímají současné pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T, jsou schopny přijímat i vysílání v novém standardu DVB-T2. Pouze u společných televizních antén (STA) je nutné doplnit nové kanálové vložky nebo přeladit ty současné na nové vysílací kanály sítí DVB-T2. Všechny domácnosti s individuální přijímací anténou i ty napojené na STA samozřejmě musí být vybaveny přijímači DVB-T2/HEVC. Individuální venkovní a pokojové antény se měnit nemusí. Pouze pokud někdo přijímá pozemní vysílání z různých směrů například dvěma anténami, což může být v případech příjmu televizního vysílání ze zahraničí, může se stát, že bude potřeba upravit příslušné selektivní prvky anténního systému.

Článek deníku Metro, v němž se tvrdí, že si lidé budou muset kvůli DVB-T2 vyměnit příjmové antény

Speciální anténa pro DVB-T2 neexistuje

Anténa jako taková ale přijme jak analogové vysílání, tak i digitální vysílání DVB-Ta DVB-T2. Anténa je uzpůsobena pro příjem určitých kmitočtů, v případě televizního vysílání části UHF pásma, a nerozlišuje mezi DVB-T a DVB-T2. Diváku s individuální, případně upravenou společnou anténou, tak stačí na svém televizoru spustit automatické ladění programů a načíst si novou programovou nabídku. Některé moderní televizory ladění provádějí samy automaticky. V nabídce se poté objeví jak programy vysílané v novém standardu DVB-T2, tak i ve starých sítích DVB-T. Přijímače DVB-T2 jsou totiž zpětně kompatibilní a dokáží tedy přijímat vysílání v obou standardech DVB-T i DVB-T2.

V některých obchodních řetězcích se za poslední rok objevily antény označované jako „antény vhodné pro příjem nového televizního vysílání DVB-T2“. Některé antény jsou dokonce deklarovány, že jsou určeny pro příjem HD. V obou případech jde o naprostý nesmysl, taková anténa dokáže přijmout signál ve standardu DVB-T2 i DVB-T v jakémkoli rozlišení obrazu. Investice do její koupě by tedy byla zbytečná, pokud doma máte funkční pokojovou nebo venkovní individuální televizní anténu. Úpravu STA by měly provádět profesionální servisní firmy, objednává ji provozovatel STA, respektive správce objektu, v níž se nachází.

Anténa „DVB-T2“ nabízená v českém hypermarketu (Foto: David Rácz)

Čeká nás přelaďování

Přelaďování televizorů se nevyhnou ani diváci s individuálními venkovními a pokojovými anténami – tedy pokud jejich přijímače nedetekují nové vysílací kanály samy. Druhá televizní digitalizace totiž probíhá ve dvou vlnách. Nejprve se zapínají tzv. přechodové sítě DVB-T2, což děje již nyní, a na konci roku 2019 a v první polovině 2020 po vypnutí dnešních multiplexů DVB-T se budou přechodové sítě transformovat di finálních sítí DVB-T2. V některých lokalitách tak budou sítě DVB-T2 měnit vysílací kanály, někde však využijí i ty stávající, na kterých dnes vysílá DVB-T. Výjimkou bude Česká televize, která kromě Ústecka a Českobudějovicka odstartuje ve všech regionech České republiky na finálním kanálu 26, který jí už zůstane. Na finálních kanálech bude vysílat i několik vysílačů společnosti Digital Broadcasting. Specifická situace bude v případě Českých Radiokomunikací, které využijí většinu kmitočtů, které dnes využívají ve své přechodové DVB-T2 síti, ale budou je muset rozdělit do dvou finálních DVB-T2 sítí 22 a 23. To bude znamenat, že ve většině lokalit současný DVB-T2 kmitočet zůstane, ale objeví je ještě jeden nový. Současné DVB-T2 kmitočty tak budou v různých regionech využity v obou finálních DVB-T2 sítích CRA.

Po přechodu na DVB-T2 by měly v celé České republice vysílat čtyři finální sítě nové generace, které nahradí dnešní celoplošné multiplexy 1, 2, 3 a 4. Ze zbylých kmitočtů by se pak měly sestavit ještě dvě rozvojové sítě DVB-T2, takže celkově by měla většina diváků naladit až šest multiplexů DVB-T2, což zhruba odpovídá dnešnímu stavu DVB-T: čtyři celoplošné multiplexy, jedna regionální síť DVB-T s prakticky celoplošným pokrytím a jedna s dosahem k polovině populace, zejména pak v krajských městech a okolí. Připravovaný Technický plán přechodu na DVB-T2 rovněž počítá s nejméně dvěma metropolitními sítěmi DVB-T2 pro Prahu. Jedna by měla využít vysílací kanál současné Regionální sítě 4, na kterém kdysi, při přechodu z analogového na digitální vysílání, fungoval multiplex B.

Vstup do Diskuse

30 komentářů: “Vyvracíme mýty o DVB-T2: antény pro příjem televizního signálu se měnit nemusí”

 1. Petr Svoboda napsal:

  Konečně!
  Roky čekám, kdy se „odborník“ vyjádří, že antény Minulosti nedokážou zachytit signál Budoucnosti. A dočkal jsem se. Nejen že „všetci kradnú“, ale KAŽDÝ výrobce chce spotřebitele otrávit a KAŽDÝ obchodník to zamlčuje a k tomu lže. Navíc existují celé firmy, které si daly za cíl odhalovat pravdu a chránit nás, 10 milionů chudáků spotřebitelů.
  Je mi smutno, i z toho, že se tu o jednom blbci píše.

 2. dráťák napsal:

  Ono pozor, pravda je taková, že antény se sice měnit nemusí, ale na trhu se začnou objevovat nové, které budou uzpůsobené pro příjem k. 21-plus mínus 50. Takovou anténu má v nabídne například renomovaný výrobce antén Kathrein. https://www.amazon.co.uk/Kathrein-AOP-UHF-Fernseher-Dachantenne-11-15/dp/B000KPSPEI

  • mirasat napsal:

   Tato anténa operuje v pásmu 470-726, takže zasahuje do budoucího zamýšleného uplink pásma LTE mobilních terminálů. To by až tak nevadilo.
   Jenomže ono ještě není jisté, co s tím pásmem 700MHz přesně bude. Osobně bych tam rád viděl již rovnou TDD 5G bez zbytečných děr, jakožto první vlaštovku nové doby.

  • Jan napsal:

   Díky za tip, ale můžete i v Praze http://obchod.aec-eltech.cz/shop/aop-52-bn212347/1000091
   i když za Ojra, halt Praha je Praha ☻. Bohužel zatím žádný filtr pro LTE od K53 – výše. Jedině na zakázku. Co se týká článku a celé diskuse k němu tak musím konstatovat – nepřesné – matoucí a silně zavádějící. V obecné rovině bych dal za pravdu tomu kritizovanému prodavači. Pokud však bydlíte na lontě, signál berete z jednoho směru, v dosahu není žádná LTE rušička a jste šťastlivec, že si vystačíte ze širokopásmovou anténou která se vám již po 20 letech nerozpadá na střeše, pak se dá souhlasit s tím, že nic nemusíte měnit. Kvalitní anténa i s obsahem toho co je v anténí krabici a hlavně kvalitní koaxiální kabel, který je již po 7 letech zničený od povětrnostních vlivů, jsou základem pro „možnost“ kvalitního přijímu. Nechci příliš prudit, ale do antén jste z vás nedělal nikdo nikdy. Bývalý anténář, nyní důchodce.
   P.S. Nejvíce se mi líbilo už za minulého režimu, že si tehdy byli ochotni lidi koupit barevnou TV za 18000,-Kčs, ale signál přijímali na plochou dvoulinku přivázanou na uzel k vidlím zapíchnutým do hnojníku a byli překvapení že mají rozmazaný obraz. A zdá se že od té doby se příliš nezměnilo. „Práci čest a rukám klid“.

 3. mirasat napsal:

  Nápis Full HD na jakékoliv anténě je nesmyslný.
  Nápisy ohledně LTE a DVB-T2 bych akceptoval u pasivních venkovních antén, u kterých dokáže výrobce doložit pravdivý měřící protokol, z něhož vyplyne, že anténa vykazuje alespoň v ose příjmu prokazatelně a významně vyšší zisk v pásmu 470 až 694 MHz, než mimo tento rozsah.
  Pokud si koupíte například kojeneckou výživu, musí všechny výroky uvedené na obalu výrobce obhájit před evropskou komisí pro výživu.
  Bohužel v našem případě samotná hesla HD, LTE, DVB-2 nejsou výroky. A evidentně se touto problematikou na mezinárodní úrovni stejně nikdo nezabývá, takže když u toho bude SD/HD fotka pekáče buchet, bude to taky nenapadnutelná nesouvisející kravina.
  Takže si člověk objedná přes net pokojový nesmysl a když mu nefunguje, vratí ho a řekne sousedovi, jestli by mu něco nenabastlil. Firmu nechce, protože ta je drahá a souseda už oškubala. Na co taky, vždyť v ČR je 10 000 000 anténářů a někteří jsou i prodavači.

  • Nonic napsal:

   Miro nic ve zlem, ty jsi už jak ti politici co tvrdí, že národ je 10 milionů a ten zbytek 500 000 lidí jsou něco extra navrch… proto pak brečej, že to nedopadlo…
   Jinak ano jsou lidi co nerozumí televizím vůbec tj. umí mačkat jen dálkáč a na zbytek hledají kdo jim to co nejlevněji či zadarmo nebo za pohoštění kafíčkem a panáčkem + nějakým papáníčkem udělá…
   Pak jsou skuteční profíci co ví kam sáhnout a mají i dost drahá „fidlátka“ na štelování dle změřených hodnot… prostě živnost se musí nějak uživit…
   Je taky velké procento lidí co ví, že existuje anténa (různého druhu) koaxiál na propojení konektory a proklikání se v menu ve kterém se spustí ladění a třídění… případně i dle ukazatelů síly a kvality signálu to doštelují směrově…
   Horší je v pokojích hledat kam umístit na nábytek něco co má v sobě hlavně jen zesík a nějaká tykadla a aby to bylo stabilní bez výpadků…
   Jsou i PAT@MAT frajeři co pokojovky dávají ven na parapet a obalí to kvůli počasí do igelitu… není jich málo, stačí se projít mezi různými paneláky měst… kde nechtějí platit kabelovku UPC…

 4. Pavel napsal:

  Když je řeč o anténách, tak se musím přidat to diskuze. Bylo napsáno již mnoho článků o DVB-T2, různé informace, rozdělení kanálů všech šesti finálních multiplexů, ale nikde nebylo zmíněno, jak se bude vysílat. Přesněji řečeno odkud. A to mě zajímá, protože současné podmínky při DVB-T jsou takové, že pokud nejsme přímo v nějakém velkém městě jako Praha, Brno, Ostrava, tak potřebujeme na příjem DVB-T více antén. Proč? No protože v současné době máme na každém vysílači jen část dostupných signálů. V Břeclavi kupříkladu je k příjmu potřeba nejméně tři antény. Je zde přijímán signál z Pálavy Děvín, Brno Kojál, Uherské Hradiště Rovnina. Zajímalo by mě tedy, zda v DVB-T2 dojde ke změně a to v tom, že na všech vysílačích poběží všech šest multipexu? Pak by stačilo natočit anténu na nejdostupnější vysílač a vesele přijímat. Ale obávám se, že v tom zase bude nějaká zapeklitost a bude opět nutné více antén, tím řešení nových rozbočovačů, přelaďování kanálových vložek a podobně.

 5. Nonic napsal:

  Problém je skutečně v tom, že všechny tunery jsou vyrobeny na celé pásmo 21 – 69k a to samé většina antén – konstrukčně připraveny a ikdyž se upraví různé rozměry prvků u těch které lze… tak stejně lecos proleze… páč přírodu nikdo neoblafne, je silnější…
  Jedině lze tedy přiřadit útlum v podobě různě kmitočtových kanálových strmých (kvalitních) filtrů… LTE atd. i u jiných pásem na jiné věci i v podobě nastavení zesilovačů né širokopásmově ale užším spektrem… Prostě bude to opět boj a nářky proč něco nefunguje jak by mělo kvůli tomu, že vývoj hraček se nám stále vnucuje kupovat… žijeme v konzumní komerční civilizaci…

 6. Janek napsal:

  Mě to taky tvrdil tak před 2 lety jeden prodavač v elektru Planeo, že bude nutné vyměnit i anténu a opak je pravdou, mám levnou anténu z dob kdy se přecházelo z analogu na T a chytala analog i T vysílání, nyní mi chytá i T2 bez problémů a je to obyčejné polské síto se zesilovačem nebo jak se tomu říká a cena byla do 400 kč 😀 Jediné co na těchto anténách nevydrží jsou ty adaptéry do sítě pro ten zesilovač už mám za ty roky asi třetí.

 7. Josef Zavřel napsal:

  Hezký den.
  Nedávno jsem koupil UHD televizi do obyváku a 72 cm CRT Grundig jsem dal jako druhou TV do vedlejšího pokoje společně se settopboxem DVB-T2.Jako anténu jsem tam ohnul dipól na střed pásma a položil do zadu za televizi.Stabilně mě jede 37 programů DVB-T/T2 z Kojálu 100/80-90 podle počasí.Některé samozřejmě souběžně.S tím prodavačem bych si rád promluvil.Chtělo by to osvětu např. v místních a oblastních regionálních „plátcích“aby lidé věděli do čeho jdou.Zraví J.Z.

 8. Josef Zavřel napsal:

  Ještě dodávám,že jsem u dipólu použil pouze symetrizační člen bez zesilovače a 40cm koax. kabelu. J.Z.

 9. Vl.K. napsal:

  V běžných AGD či v obchodech IT ne vždy chápou do detailu o co jde. Samozřejmě, že anténě je fuk, zda přijímá DVB-T. DVB-T2 nebo třeba i analog. Potřeba je antén, u nichž frekvenční pásmo příjmu respektuje odstoupení kmitočtů, zahrnujících kanály 49 a vyšší, Tedy potřeba na trhu je antén pro pásmo zahrnující kanály 21 až 48, anebo také jen 21 až 37 nebo 38, a s důrazem nejen na průběh zisku, ČSV – ale hlavně pokud jde o předozadní poměr a vyzařovací diagramy. Uplatní se i yaginy na skupiny kanálů. Zatím převážná masa prodejců nabízí širokopásmové antény na rozsah kanálů 21 až 60, a místy nedej Bože ještě 21 až 69…ty poslouží v nedalekém budoucnu tak leta na LTE 5G, ale ne pro televizi.
  Dále pak .nutno počítat s obsazování odstoupených kanálů 49 a výše zařízeními LTE 5. generace (700 MHz- a na trh zajistit příslušné LTE potlačující dostatečně příjem kmitočtového pásma nad kanálem 48…Vhodné budou pásmové propustě pro pásmo kanálů 21-48, sloužící k potlačení nejen LTE 5 G, ale také kmitočtů služeb těsně pod pásmem (hlavně 463,5 MHz, 422 MHz atd,). A tomu přizpůsobený sortiment elementů rozvodů, např kanálových slučovačů, vícekanálových filtrů atp….
  Jakmile bude vedle přechodových muxů12 a 11 chodit ještě mux ČT, bude leckde už mít smysl u nových instalací nezahrnovat mux3 na „horním“ konci dnešního TV pásma. Příklad východní Čechy – a Trutnov/Černá Hora…s kanálem 60 muxu 3 jsou v řadě míst potíže, zejména tam, kde je blízko BTSka O2+T-Mobile a ještě ve směru nepříliš se ,lišícím od směru na vysílač….Většina kanálů mux3 stejně je v přechodovém mxu 12…bude 26, 28 (je mx12, ale bude mx21_T2), a 31 na mx23_T2. Visí akorát Pařízek-jehož 24 přinejmenším z Chlumu u Hořic bude muset být dočasná, neb 24 mají zkoordinovánu Poláci, Na Pardubicku má zřejmě přechodně také 24, ale původbně měl být 21 – což je původní frekv. regionál muxu 7, jenž po spuštění mxu21 ukončí provoz… Finální Pařízek bude na Hradecku 45,,…takže jako filtr pro potlačení LTE 5G i 463,5 MHz se ukazuje vhodným filtrem např. propust od kanálu 24 po kanál 45…Tolik jen pro předběžnou ilustraci problémů.,..

  • pevy napsal:

   Mám pocit, že u jedné ze dvou rozvojových sítí DVB-T2 v PCE kraji taky figuruje K24, ale společný provoz se Sněžnými jámami by byl holý nesmysl.
   Antény pro omezené pásmo by byly docela výhodné, při menší širokopásmovosti (menší počet použitých kanálů) by mohly mít poněkud vyšší zisk v nově provozovaném (užším) pásmu, tj. maxima zisku již kolem K47, K48 a nikoliv na K60. Obávám se ale, že v běžném prodeji hned tak nebudou…

   • Vl.K. napsal:

    Vaten nově uvedl dva typy antén…je to úplná novinka.
    http://televiznianteny.com/anteny-uhf-700mhz
    Jinak má už v sortimentu antény 21-48 Alcad, Triax (typy Unix), Icusi má jeden typ, pak začali i Emme Esse a Fracarro už od loni jestli ne dříve. Fagor má také dobré antény, u kterých úbytek zisku k „dolnímu“ konci pásma není tak strmý. Ale Bohužel, většina ještě není na českém trhu anebo stojí pekelné peníze.

   • Vl.K. napsal:

    Teď dali na k24 dokonce Chlum u Hořic – to už je opravdu extrém. Akorát že potrvá ještě pár let, než na 24 ty polské Sněžné Jámy nastartují. Poláci doposledka stáli při záměru přejít na DVB-T2 až 2022. Tam velkoplošná digitalizace začala později než v ČR, a už v MPEG-4, takže disponibilita kmitočtů je pálí méně než u nás. V hlavním muxu (3) mají hlavní programy TVP1 a TVP2 už v HD.

 10. Petr22 napsal:

  Doma máme RD antény předzesilovače a další ještě od analogu. A jde DVT a DVT2. ÚPLNĚ v POHODĚ!

 11. Miki Mouse napsal:

  Asi myslel tie plastové šroty typu UFO atď, tie nezachytia ani DVB-T…

 12. Petr22 napsal:

  Máme ty sítě vypadají jak madrace.

 13. Josef Zavřel napsal:

  Hezký večer.
  Dle mého názoru jsou ta velká,hustá, plzeňská síta (madrace) nepřekonaná i pro dálkový příjem.Dle terénu i 120km !Dělá je Vaten.Mám je doma.Zdraví J.Z.

 14. Jan Reznicek napsal:

  Tak na správnou anténu jsem zvědav, teď mam anténu tipu síto pověšenou na hřebíku na půdě a chytnu cca 30 kanálu v dvb-t, na dvb-t2 chytnu jen Šlágr 2. Bydlím Tuhaň okres Mělník a anténu mam směrem na Prahu.

Napsat komentář