Český rozhlas spustil speciální olympijskou digitální stanici, Česká televize ji neplánuje

6 komentářů 6.2.2018 / Jan Potůček

Program Radiožurnál – Olympijský speciál testuje v multiplexu ČRo DAB+, který vysílá v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a Berounu. Vysílat začne v pátek 9. února.

Speciální digitální stanici zaměřenou na Zimní olympijské hry v Pchjongjangu spustil veřejnoprávní Český rozhlas. Program ČRo Radiožurnál – Olympijský speciál zatím testuje v multiplexu ČRo DAB+, který pro Český rozhlas provozují České Radiokomunikace (CRA) v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a Berouně. Technický operátor sítě v minulém týdnu také provedl výměnu HeadEndu, centrálního prvku sítě obsahující audio kodéry či multiplexer, která však se zařazením nového programu nesouvisela. „Máme tak nejmodernější a nejspolehlivější technologii pro DAB vysílání, která nám umožňuje zajišťovat pro ČRo vysoce kvalitní služby s vysokou dostupností, která je nezbytná pro šíření veřejnoprávního obsahu,“ přiblížil Marcel Procházka, ředitel pro regulaci a strategii CRA. Olympijská stanice je patnáctým programem v multiplexu ČRo DAB+, který v Čechách na kanálu 12C a na Moravě a ve Slezsku na kanálu 12D pokrývá signálem zhruba 40 procent obyvatel.

Program používá název R-ZURNAL OH test, případně zkrácený R-ZUR OH (SID: 2F1F). Datový tok vyčleněný nové stanici je 48 kbit/s. „Pro příjem olympijského speciálu Radiožurnálu stačí znovu naladit DAB přijímač a v seznamu stanic se objeví R-ZURNAL OH test,“ radí Marcel Procházka. Ostré vysílání stanice zahájí živým přenosem zahajovacího ceremoniálu ZOH 2018, který začíná v pátek v pravé poledne. Každý den nabídne až 19 hodin živého sportovního vysílání a bude se tak doplňovat s klasickým Radiožurnálem. Český rozhlas tak poprvé pokryje olympijské hry prostřednictvím dvou stanic, přičemž využije celkem pět olympijských studií, z toho dvě přímo jihokorejském Pchjongjangu.

Mapa pokrytí multiplexu ČRo DAB+, v němž vysílá Radiožurnál – Olympijský speciál (Zdroj: CRA)

Kromě DAB+ bude speciál i na internetu

Z Prahy se bude olympijskému vysílání věnovat studio Radiožurnálu a Radiožurnálu – Olympijského speciálu, v Brně pak stříbrný R-Stream z Olympijského festivalu, který má vysílat až deset hodin denně. Kromě přenosů a živých vstupů z Pchjongjangu program nabídne i reportáže, Olympijský deník zpravodaje ČRo v Asii Davida Jakše a četby na pokračování, konkrétně pak Pohádku o Raškovi a knihu Zátopek. Programový mix doplní výběr archivních záznamů nejnapínavějších sportovních událostí z vysílání Českého a Československého rozhlasu. Olympijský speciál Radiožurnálu bude vysílat nejen prostřednictvím digitálního multiplexu ČRo DAB+, ale také prostřednictvím aplikace iRadio a na webech Radiozurnal.cz a iRozhlas.cz.

„Tyto olympijské hry jsou pro nás specifické. Všechny důležité události a závody českých medailových nadějí jsou v hlavních vysílacích časech rádií. Proto jsme se rozhodli připravit mimořádně na šestnáct dní speciální sportovní stanici, která všechny důležité závody českých medailových nadějí nabídne celé v přímém přenosu,“ popsal důvod vzniku dočasné speciální stanice šéfredaktor stanice Český rozhlas Radiožurnál Ondřej Suchan. Samotný Radiožurnál nabídne posluchačům během zimní olympiády každodenní půlhodinový souhrn olympijského dne, živé vstupy ze závodů s českou účastí, mnoho reportáží a rozhovorů. Půjde především o rozhovory s českými medailisty v pořadu Host Lucie Výborné.

Česká televize letos nabídne z olympijských her výrazně méně přenosů než obvykle (Foto: ČT)

ČT letos nabídne jen jeden olympijský kanál

Rozhlas během olympiády plánuje i dva speciální tematické dny: v neděli 11. února, kdy uplyne padesát let od zlatého skoku Jiřího Rašky a ve čtvrtek 22. února, kdy Česko oslaví dvacet let o zlaté medaile českých hokejistů na olympiádě v Naganu. V klasickém FM vysílání se olympijský speciál Radiožurnálu neobjeví, stejně jako ve veřejnoprávním multiplexu DVB-T. Program by se vešel do veřejnoprávní přechodové sítě DVB-T2, tu však Česká televize spustí až na přelomu března a dubna, tedy dlouho po skončení olympiády. Televizní vysílání z olympiády bude letos o poznání chudší než rozhlasové. Kavčí hory nezískaly dostatek vysílacích práv na to, aby mohly vysílat přenosy souběžně na dvou programech, jako to dělaly u dřívějších olympiád. Přenosy tak nabídne výhradně kanál ČT Sport. Výrazně chudší bude i nabídka internetových přenosů.

Ty tam jsou doby, kdy ČT zdarma nabízela až sedm souběžně vysílajících olympijských streamů v HD kvalitě. Letos bude moci na internetu nabídnout pouze to, co bude vysílat v klasické televizi. Záznamy budou k dispozici sedm dní zpětně. Kavčí hory se při nákupu práv soustředily především na české sportovce a medailové šance. V případě, že se budou některé disciplíny s českou účastí krýt, ČT Sport podle šéfredaktora sportu Jiřího Ponikelského bude živě vysílat ten přenos, v němž půjde o medaile pro české sportovce. Druhý sport bude komentovat bez obrazu a po dokončení první disciplíny na něj přepne (to samé se bude týkat i vysílání na internetu). Kompletní vysílání z olympiády nabídne placený kanál Eurosport, jehož majitel skoupil veškerá práva k olympijským přenosům na několik olympiád dopředu.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Český rozhlas spustil speciální olympijskou digitální stanici, Česká televize ji neplánuje”

 1. dráťák napsal:

  Co je to platné, když pokrytí DAB je takové, jaké je. Kdy se rozšíří na dávno zkoordinované ženevské kóty?

 2. Jan napsal:

  48 kbit/s, no nekupte to, za ty prachy. Ale já bych navrhoval místo toho 24 kbit/s – když máme ten nový HeadEnd nebo i 12 kbit/s by se eventuálně šiklo. Je to zkrátka trend třetího tisíciletí. Místo Tesla 816A bakelit s plechovým zvukem a ale hlavně Radiožurnááál a Bruselský skočdop.delismus. Hlavně, že jsme digitální. Omlouvám se, ale nemohl jsem si pomoci. Pro příjem rozhlasu už jednoznačně zbývá jen internetová přípojka. Nad terestrickým vysíláním, jsem po zveřejnění technických parametrů a jejich srovnání s Německem, zlomil hůl. A to se jedná o veřejnoprávní vysílání. Co teprve za humus nabídnou komerční stanice. Teď hlavně jakými parametry vysílání nás vyšokuje Pavel Hanuš z ČT. Jen doufám, že nebudou spouštět Druhý program “ ČT 24/II „.

 3. Pavel napsal:

  Kvalita zvuku Radiožurnálu OH je víc než dobrá, všichni nadáváte, ale ani jeden to neslyšel.

  • Nonic napsal:

   No lidi ví, že digitál oproti VKV který hraje v pohodě v budovách je fakt na nic… a když čtou, že se kompresními čísílky stále více klesá níže a v cizině mají vyšší tedy kvalitnější kompresi… sak se Pavle nedivte a navíc ty přemrštěný ceny za integráč v dab Tunerech lidi odrazuje si digitál pořídit a kor když výrobci dosud nepochopili, že je vyžadováno i pohodlí v podobě konektoru na externí anténu a výstupu na oddělitelné reprobedny kvůli kvalitnímu sterteo efektu… ono Cinch mají jen vstupní či USB pro ty vnitřní malé repro chrchlátka umístěné ne zepředu ale do boku pokud jsou dvě… či sluchátkový výstup do jiných zesíků je fakt jen z nouze cnost…
   Lidi tedy raději volí výběz z deseti tisíců tématických stanic na netu než mizerný Český pozemák… a zbytek fandové sosají z přesahů ciziny +- 80 programů a přitom uložitelné předvolby se dělají jen na 10 stanic oproti VKV kde lze běžně uložit +-40 kusů přitom STB televizní mají též až 1000 a víc předvoleb je třeba u těch satelitních hračiček…

Napsat komentář