Chcete využívat svoji novou televizi na maximum? Připojte ji k internetu a vedle nového vysílání DVB-T2 zkuste také hybridní aplikace HbbTV s archivy televizních pořadů a dalšími službami.

Obměna televizorů v domácnostech, ke které dojde v následujících dvou letech v souvislosti s přechodem na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2, otevře řadě domácností cestu k hybridním aplikacím HbbTV a dalším výhodám doplňkových televizních služeb přenášených po internetu. Drtivá většina televizorů DVB-T2/HEVC je totiž zároveň Smart TV a obsahuje tedy chytré funkce, které lze naplno využít pouze ve chvíli, kdy je televizní přijímač připojen k internetu. Čeští diváci tak mohou postupně pronikat do tajů HbbTV, onoho červeného tlačítka, které tolik propaguje televize Prima či veřejnoprávní Česká televize. K tomu je ale třeba opravdu kvalitní internetové připojení, které může být na mnoha místech takřka neřešitelným problémem.

HbbTV neboli Hybrid Broadcast Broadband Television je platformou, která kombinuje klasické televizní vysílání se širokopásmovým připojením k internetu. Jde o jednotný způsob, jak se obsah od různých televizních stanic může dostat do televizorů různých výrobců a diváci jej mohou zhlédnout ve chvíli, kdy chtějí oni sami. Je to tedy nelineární vysílání, kdy dramaturgem programu je sám divák, který si vybírá, co bude v danou chvíli sledovat bez ohledu na to, co mu jinak daná televizní stanice nabízí v klasickém lineárním („živém“) vysílání. Asi nejvyužívanější službou v rámci HbbTV je archiv televizních pořadů. Česká televize takto nabízí celou svoji videoslužbu iVysílání, což jsou tisíce hodin obsahu včetně populárních filmů a seriálů (včetně zahraničních, ale ty bývají přes HbbTV dostupné jen dočasně).

Podmínkou je kvalitní připojení k internetu

Mnoho obsahu v HbbTV je k dispozici v HD rozlišení. Pro přehrávání takových videí divák potřebuje internetovou přípojku s rychlostí alespoň 8 Mb/s. Při takové minimální rychlosti připojení ale není možné zároveň surfovat po internetu a sledovat pořady prostřednictvím HbbTV. Ideální je tedy mnohem kvalitnější připojení, s nímž je ale mimo větší města problém. Proto také mnoho diváků, kteří už nyní vlastní chytré televizory, nemá přijímače připojené k internetu a chytré funkce nevyužívají. Podle loňského výzkumu společnosti Nielsen Admosphere má zhruba 19 procent českých domácností připojen alespoň jeden televizor k internetu a sedm procent reálně využívá HbbTV. Chytrou televizi přitom měla plná čtvrtina domácností. Ne každá Smart TV ale je kompatibilní s HbbTV.

Vhodné přijímače jsou označeny značkou HbbTV. Navíc pokud jde o televizory pro příjem DVB-T2/HEVC, vyplatí se spolehnout na certifikované přijímače s pečetí „DVB-T2 ověřeno“, které jsou testovány na kompatibilitu v HbbTV verze 1.5. Při nákupu certifikovaného televizoru tedy divák neudělá chybu. Novější verze HbbTV 2.0, jež se pomalu rozšiřuje i v České republice, umožní přímé nakupování přes televizní obrazovku. Vzniknou tak specializované e-shopy pro HbbTV – jeden takový již nyní připravuje lidovkový kanál Šlágr TV. Bude také možné platit za prémiový video obsah určený pro televizní obrazovky. Právě monetizace obsahu v HbbTV je důležitým krokem zejména pro komerční televize. Česká televize nabízí veškerý obsah v HbbTV zdarma.

Co všechno nabízejí v HbbTV české televize?

Kavčí hory vedle iVysílání poskytují přes HbbTV také teletext, elektronického programového průvodce doplněného o fotografie a video ukázky z pořadů, dětské aplikace AbécéDéčko a DIV, zpravodajskou Lištu ČT 24, kterou lze přidat k jakémukoli programu ČT, nejen ke zpravodajské ČT 24. Spousta dalších aplikací se zaměřuje na konkrétní televizní projekty a pořady, například Panorama nabízí 24 hodin denně záběry z kamer umístěných v jednotlivých horských střediscích a informace o podmínkách ve sportovních areálech. Skupina Nova nabízí v HbbTV zpravodajství tn.cz, Předpověď počasí, motoristickou sekci Auto či krátká videa k nejoblíbenějším pořadům. Prima má v HbbTV archiv všech svých původních pořadů přes videoserver Prima Play, elektronického programového průvodce a vysílá touto cestou přenosy z herních a kulturních akcí.

Vlastní HbbTV s archivem pořadů a elektronickým programovým průvodcem má také skupina Barrandov. Lidovková Šlágr TV přes HbbTV dokonce provozuje několik lineárních kanálů jako Country no. 1, Písnička TV nebo Šlágr Dechovka. Obdobně funguje HbbTV i od nové televize Seznam, jejíž provozovatel donedávna zkoušel vysílal pouze přes internetovou část HbbTV v celoplošném pozemním multiplexu 4, což však nemělo velký úspěch. Nyní už Seznam vysílá svoji lineární stanici Seznam.cz TV i HbbTV aplikaci v konkurenčním multiplexu 3. Jednu z prvních HbbTV aplikací na českém trhu měla hudební televize Óčko. Také ona přes hybridní vysílání šíří dva své další programy Óčko Star a Óčko Expres, dále videoklip Generace O, výběr několika online hudebních titulů a chat Flirt s intimními vzkazy diváků, které se pak objevují na liště ve vysílání Óčka. HbbTV také připravuje televize Nova na svých kanálech Nova a Nova Cinema v multiplexu 2.

Štítky