DVB-T2 už naladí i diváci na Jáchymovsku a Valašsku, z vysílačů Klínovec a Ploštiny

8 komentářů 28.2.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – České Radiokomunikace rozšířily pokrytí svojí přechodové sítě DVB-T2 o dva další vysílače velkého výkonu. Celkem jich provozují již 24 a signál se dostane k 97,9 procentům obyvatel.

Severní Čechy a Valašsko se dočkaly spuštění dalších vysílačů pro pozemní digitální televizi nové generace DVB-T2. Úderem dnešní desáté hodiny dopoledne zahájily České Radiokomunikace (CRA) vysílání svojí přechodové sítě DVB-T2 z lokalit Jáchymov – Klínovec a Valašské Klobouky – Ploštiny. Jde o třiadvacátý a čtyřiadvacátý vysílač velkého výkonu přechodového multiplexu CRA, do spuštění celé základní sítě zbývá zprovoznit již jen dva, k nimž však operátor dosud nemá vydaná individuální oprávnění pro využívání kmitočtů od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Jde o jihočeské vysílače Kleť a Mařský vrch, jejichž zprovoznění CRA odhadují na konci tohoto roku.

Dnešním spuštěním vysílání DVB-T2 z Klínovce a Ploštin se pokrytí přechodové sítě CRA zvyšuje na 97,9 procenta obyvatel České republiky. To je takřka trojnásobek oproti přechodové síti společnosti Digital Broadcasting, která by měla podle informací serveru Televizníweb.cz tento týden rovněž zprovoznit další vysílače a dostat se s pokrytím nad úroveň 50 procent populace. Zhruba za měsíc pak zahájí vysílání svojí přechodové sítě DVB-T2 také veřejnoprávní Česká televize, která využije vysílače CRA a odstartuje rovnou z 20 lokalit při pokrytí přes 96 procent obyvatel. Všechny tři přechodové multiplexy mají dosáhnout plného pokrytí do letošního podzimu, poté ještě plánují spouštět dokrývače.

Pokrytí přechodové sítě CRA z vysílače Jáchymov – Klínovec, mapku kliknutím zvětšíte (Zdroj: CRA)

Dobrá zpráva pro diváky, co nepřijímají multiplex 3

Aktuálně spouštěné vysílače v Jáchymově a Valašských Kloboukách potěší zejména ty diváky, kterým dosud chyběla možnost přijímat pozemní cestou televizní programy z celoplošného multiplexu 3 a Regionální sítě 8. Na Valašsku a Jáchymovsku tak bude ode dneška možné na klasickou anténu s přijímačem DVB-T2/HEVC naladit stanice Prima love, Prima Zoom, Prima Max, Óčko, Óčko Star, Óčko Expres, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Barrandov Family, Šlágr TV, Šlágr 2, Seznam.cz TV a TV Noe. Celkem jde o 13 nových televizních programů. Přechodová síť 12, jak se přechodový multiplex CRA oficiálně označuje, však obsahuje celkem 18 televizí. Kromě výše jmenovaných i Novu, Novu Cinema, Primu, Primu Cool a ČT Déčko/ČT art, které jsou primárně vysílány v multiplexu 2. Na rozdíl od České televize a Digital Broadcasting, které mají pro své DVB-T sítě stejný počet přechodových DVB-T2 sítí, musejí CRA zabezpečit přechod dvou DVB-T sítí pomocí jedné přechodové DVB-T2 sítě. Tato přechodová síť tedy slouží pro vysílání TV programů z multiplexů 2 a 3.

Na Jáchymovsku lze nové vysílání naladit na kanálu 31, vysílač Klínovec má maximální povolený výkon 50 kW. Polarizace je horizontální. Diváci s individuálními pokojovými nebo venkovními anténami tudíž nemusí dělat žádné úpravy, stačí jim pouze televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC a provést automatické naladění programů. Seznam vhodných přijímačů certifikovaných na příjem českých sítí DVB-T2, které získaly pečeť „DVB-T2 ověřeno“, je k dispozici na webu www.dvbt2overeno.cz. O něco komplikovanější situaci mají diváci v bytových domech, kteří používají společné televizní antény. U nich je potřeba doplnit kanálovou vložku pro nový vysílací kanál. Totéž se týká i diváků na Valašsku, kde je přechodová síť dostupná a kanálu 22. Vysílač Ploštiny má maximální povolený výkon 25 kW.

Pokrytí přechodové sítě CRA z vysílače Valašské Klobouky – Ploštiny, mapku kliknutím zvětšíte (Zdroj: CRA)

Valašsko se brzy dočká dalších dvou sítí DVB-T2

Valašsko by se mohlo ještě tento týden dočkat i vysílání Přechodové sítě 13 společnosti Digital Broadcasting. Podle neoficiálních informací má operátor v pátek 2. března spustit vysílač Uherské Hradiště – Rovnina. Na kanálu 43 může vysílat výkonem až 10 kW. Multiplex obsahuje pět programů skupiny Nova (Nova, Nova Cinema, Nova 2, Nova Action a Nova Gold), dva programy skupiny Pohoda (Relax a Rebel), Kinosvět a také dosud jediný HD program v českém DVB-T2, Joj family HD. Na přelomu března a dubna odstartuje z vysílače Ploštiny i veřejnoprávní Přechodová síť 11 s šesti programy České televize v HD kvalitě. Naladit ji bud možné na kanálu 26, maximální povolený výkon vysílače bude stejný jako u přechodové sítě CRA, tedy 25 kW.

Veřejnoprávní přechodová síť s kompletní programovou nabídkou v HD kvalitě se na přelomu března a dubna objeví i na Jáchymovsku. Z vysílače Klínovec bude dostupná na kanálu 26, maximální povolený výkon vysílače bude 100 kW. Naopak Přechodová síť 13 společnosti Digital Broadcasting se na Jáchymovsko dostane nejdříve během letošního léta. Nejbližší vysílač v Teplicích se chystá zprovoznit do konce března, na Jáchymovsku by měla vysílat rovněž z Klínovce ze stejné lokality jako celoplošný multiplex 4. Přelom března a dubna tak bude další významnou fází spouštění přechodových sítí DVB-T2, navíc společně se startem veřejnoprávního vysílání v DVB-T2 by měla začít i dlouho odkládaná státní informační kampaň pod taktovkou ministerstva průmyslu a obchodu.

Vstup do Diskuse

8 komentářů: “DVB-T2 už naladí i diváci na Jáchymovsku a Valašsku, z vysílačů Klínovec a Ploštiny”

 1. kokun napsal:

  Tak konečně si někdo vzpomněl, že i na Valašsku žijí lidé 😮 🙂
  Mux3 tu chyběl více než 6 let! Např. programy Prima ZOOM, či TV Noe už budou konečně i tady – i když „zase jen pro někoho“ – pro toho, kdo je už připraven (novou technikou) na příjem DVB-T2/HEVC.

 2. Štěpán napsal:

  Klínovec nemá takové super pokrytí jak je znázorněno na mapě ani omylem! V naší oblasti je sotva poloviční, ba ani to ne! Nahoře nad městem to chytá sotva pár baráčků v Zádubu-Závišíně. Dole u nás není NIC!

  • Nonic napsal:

   Štěpáne ono je to těžký… protože Česko je velmi členitá krajina a tedy pokrýt to není legrace… Tvá krajanka u Mariánek si zde nedávno několikrát postěžovala, že po změnách kmitočtů hlavně MUX-7 jsou některý věci nesledovatelný přestože na váš místní vysílač má přímý výhled… Ono taky ten vysoký Klínovec je uprostřed západních oblastí (kam né vždy se dostává v různých ďolících jako si ty… kde i Krašov je slabota a tedy i stínů jiných kopců ale přesto na jejich rozhraních něco zbytkové je chytatelné a může i rušit) a i defakto z východu je zas ovlivňováno od silných Trutnovských věcí… a taky Pařízek měl kvůli tomu problémy… bylo i po přelaďování několik dalších neohlášených odstávek = pokus to ukočírovat směrováním atd…

   Jinak když se podíváte na mapy (teoreticky spočítané a mnohdy i v terénech naměřené) pokrytí jednotlivými T2 třeba teď 31k a se 26k to bude ještě víc (ve DVB-T to zas je MUX-1, 2) vysílači v celé republice, tak je vidět, že se robusně vzájemně překrývají na velkých plochách… takže v důsledku toho přibejvá při dalším spouštění už jen menší procento obyvatelstva… Navíc bez specielní měřící techniky na křižovatkách kde je použit stejný kmitočet se stejným obsahem programů už nevíte odkud to máte…

   Přeji Jihočechům aby se už co nejdřív vydařila koordinace kmitočtů s cizinou… Mapa prázdého místa DVB-T2 mluví jasně… ač ti šikovní a co mají štěstí dle kopcovitého terénu… mnohdy dokáží ulovit signál od jinud…

   No Teplice jsou kousek ale díky husté městké zástavbě s nimi jsou (ve DVB-T) i budou ve T2 dle předpokládané teoreticky spočítané mapy pokrytí (na mezinárodním webu co zde někteří občas v diskuzích uvedli… lze zadávat celou Evropu a většinu velkých vysílačů s konkrétními MUXy pak v jednotlivých zemích – něco je ale vidět až po nutné registraci) problémy… navíc díky 28k definitivně v DVB-T v Podkrůšnohoří zmizí dlouhá léta analogový a teď ve DVB-T poslední bavoráci z Hoher Bogenu (zůstane jen Ochsenkopf a slabý Geyer) jsem zvědav jak se v Mariánkách s tím 28k též poperete mezi Pařízkem a H.Bogenem nejspíše k nepoužitelným výpadků až ke tmě… což už delší dobu Štěpáne též víš a nedáváš, že to je…
   No uvidíme co ještě se vyvrbí při finálních 6 celostátních sítích versus přesahy z různé ciziny ale i když se mrknete do plánu rozvrhu našich kmitočtů s rozdílným číselným MUXem pokud budete či už teď ste s DVB-T či T2 uprostřed tak…

   No ti co nemají MUX-3 ač se koncem roku 2017 po mnoha letech vynořil přídělový licenční kmitočtový slib na pokrytí… což ale opět nějak do ztracena… Přeji všem pokud mají či si pořídí T2 přijímač s H.265 ať v novém zobrazovači LED či OLED atd. nebo jen ve STB aby si chybějící programy užili… Já též mám oblíbený Zoom i jiný dokumentární než ty další kraviny… ale ať si každý vybere a kouká na co je libo…

   • kokun napsal:

    Nonic napsal:
    28.2.2018 (13:45)
    „No ti co nemají MUX-3 ač se koncem roku 2017 po mnoha letech vynořil přídělový licenční kmitočtový slib na pokrytí… což ale opět nějak do ztracena… Přeji všem pokud mají či si pořídí T2 přijímač s H.265 ať v novém zobrazovači LED či OLED atd. nebo jen ve STB aby si chybějící programy užili… Já též mám oblíbený Zoom i jiný dokumentární než ty další kraviny… ale ať si každý vybere a kouká na co je libo…“

    Ano, uvítal bych kdyby spustili i ten slibovaný Mux3 (slibovaný už v listopadu: http://www.televizniweb.cz/2017/11/multiplex-3-ziskal-sedm-novych-kmitoctu-v-pokryti-se-bude-dotahovat-na-multiplex-2/ ).
    Ne všichni jsou už teď vybaveni technikou „HEVC“, zato starou techniku má každý, kdo DVB-T dosud přijímal.
    Ne kvůli sobě (já sám mám SAT příjem už 30 let), ale kvůli třeba starým lidem u nás, kteří doposud neměli možnost přijímat TV Noe jinak než přes SAT. Ne každý ovšem byl ochotný do něj investovat a neustále obměňovat techniku.

 3. kokun napsal:

  Citace z článku:
  „Valašsko se brzy dočká dalších dvou sítí DVB-T2

  Valašsko by se mohlo ještě tento týden dočkat i vysílání Přechodové sítě 13 společnosti Digital Broadcasting. Podle neoficiálních informací má operátor v pátek 2. března spustit vysílač Uherské Hradiště – Rovnina. . . . Na přelomu března a dubna odstartuje z vysílače Ploštiny i veřejnoprávní Přechodová síť 11 s šesti programy České televize v HD kvalitě. Naladit ji bude možné na kanálu 26, maximální povolený výkon vysílače bude stejný jako u přechodové sítě CRA, tedy 25 kW.“

  Jakých dvou sítí?
  Není ta první část tohoto úryvku tak trochu blábol?
  Co má společného „vysílač Uherské Hradiště – Rovnina“ s Valašskem?
  To je přece vysílač pro SLOVÁCKO, nikoliv pro Valašsko.
  Náš konec nebyl nikdy pokryt signály vysílačů DB – dodnes jsme tu měli pouhopouhý Mux1 a Mux2 !!!

  Alespoň pro ten náš konec (východ Valašska) je určen POUZE vys. Ploštiny (na kterém žádný vys. DB nikdy nebyl a obávám se, že ani nebude) – další (menší!) část Valašska vykryje ještě tak Zlín – Tlustá hora (tento vys. vykryje daleko větší území opačným směrem – směrem na Hanou“!). Sever Valašska pak může pokrýt třeba až Radhošť.

  A PS11 (ČT programy) bude snad (konečně!) spuštěna do konce dubna (kolikrát už oddalovaný termín?) na většině území (20 vysílačů) současně – tedy pro nás zase žádné privilegium 😮

 4. pevy napsal:

  Koukám, že než tady vyjde ten dlouho slibovaný rozhovor s Pařízkem, tak už nebude o čem diskutovat, protože slibované vysílače PS 13 v té době už pojedou.

 5. Mirek napsal:

  Nevim proc, ale nemuzu naladit kanal 26, ikdyz mam nalazeny kanal 28 a v dobre kondici. Oblast Vendryne, vysilac Ostrava…

Napsat komentář