Emos EM180 HD, levný set-top-box pro DVB-T2: dobrá práce za pár korun

Společnost Emos má momentálně v nabídce dvojici levných certifikovaných set-top-boxů pro DVB-T2 lišících se použitou čipovou sadou. Dnes se podíváme na první z nich.

Přístroj, o kterém bude řeč, je postaven na sadě Sunplus (shoduje se s Evolveo Omega T2), zatímco EM170 HD využívá, shodně s Maxxo T2, MStar. Obě zařízení jsou certifikována pro příjem českého DVB-T2/HEVC (logo „DVB-T2 ověřeno“ Českých Radiokomunikací) a vedle čipové sady se liší i použitým dálkovým ovladačem. Je zajímavé, že i přesto, že má EM180 „vyšší pořadové číslo“, jeho výbava je na nižším stupni. Postrádá především konektor RJ-45, tedy připojení k domácí síti a internetu.

Design a hlavní funkce jsou u obou set-top-boxů podobné a podle výrobce je také v obou případech kladen důraz nejen na zpracování televizního signálu s H.265/HEVC, ale také s H.264. Samozřejmostí je zpětná kompatibilita se současným vysíláním DVB-T, možnost pořady nahrávat či využívat TimeShift (sledování živého televizního vysílání se zpožděním) a nechybí ani velice dobrá česká lokalizace.

K dispozici je rovněž přehrávání multimédií v případě Emos EM180 HD pouze z rozhraní USB. Set-top-box prodávaný za pouhých 756 Kč má dokonce i podporu externích titulků v češtině a řekněme si rovnou, že je udělána nezvykle dobře.

Každá z čipových sad má samozřejmě svá pro a proti a v praxi mimo jiné představuje například rozdílné menu. Absence rozhraní RJ-45, kterým EM170 HD naopak disponuje, pak u testovaného přístroje zároveň znamená i absenci jakýchkoli chytrých funkci či třeba prosté aktualizace firmwaru přes internet.

Mimochodem, s přístroji bylo zasláno i potvrzení o certifikaci, ve kterém narazíte i na tzv. upřesnění rozsahu testů. České Radiokomunikace (CRA) v něm – obecně vzato – uvádějí, že postačuje kompatibilita s HbbTV 1.5, že u DVB-T2 je jediná testovací metoda video výstupu „progresivní“ (p) a že není povinně kontrolována mechanika PCMCIA (CI+), resp. její funkčnost. V seznamu shodných zařízení je pak v případě EM180 HD uvedeno Evolveo Omega T2 DT-3060.

Provedení, instalace a třídění kanálů

Emos EM180 HD má na čelní straně konkrétní označení produktu, což EM170 HD naopak chybí. Balení jsou už na tom shodně a abyste zjistili, jak se vlastně zakoupený výrobek jmenuje, musíte krabicí otáčet na všechny strany (název je na jednom z boků). Samotné zpracování set-top-boxu je ovšem bez chybičky, klasická dvoukolíková šňůra je na pevno, zdroj zabudován, tlačítko fyzického vypnutí k dispozici není. Na čelní straně pak vidíte přiznané USB 2.0 a celek, vzhledem k ceně, působí překvapivě dobře.

Při prvním zapnutí vidíte spuštěného instalačního průvodce, který má pro Česko vše vyplněné předem, včetně vypnutí napájení antény. Od majitele se tak očekává pouze zadání jakéhosi nového hesla. To ale nakonec nebylo zapotřebí ani pro opětné ladění kanálů, a dokonce ani pro vymazání vašich nastavení a návrat k továrním hodnotám. Tady jsem narazil na jedinou větší chybu set-top boxu – operaci provede okamžitě po zmáčknutí volby, aniž by vyžadoval – jak káže dobrý mrav – její potvrzení.

Jakmile se vypořádáte s heslem, zařízení vás pustí do automatického ladění, v němž vidíte zvlášť kanály televizní a zvlášť rozhlasové. Po skončení operace se zobrazí první naladěná stanice, což v našem případě byla stanice ČT 1 HD a je příjemné, že zařízení nebere v potaz obvyklou vychytávku televize Nova, totiž podtržítko v názvu zajišťující často první pozici v seznamu.

Obrazový výstup se na výborném Hisense H55NU8700 (HDMI), na který jsem Emos napojoval, nastavil pouze na 720p/50 Hz. Po přepnutí na automatickou detekci pak 4K televizor zobrazil 1440 x 576i, 50 Hz, takže je jako obvykle nejlepší zjistit si, co váš televizor skutečně snese a nastavit maximum. V případě Hisense to bylo zároveň maximum set-top-boxu, tedy režim 1080p, 60 Hz. Vše kupodivu proběhlo bez obvyklého upozornění na to, že „pokud režim nesedí, máte 10 s na návrat k…“

Třídění kanálů naleznete v menu nastavení a jde udělat jednak přes oblíbené položky (čtyři seznamy), jednak fyzicky. A i když se v tomto případě mluví o záměně kanálu (více jich vybrat nejde), ve skutečnosti jde o jeho přesunutí, což je určitě příjemnější.

Detail dálkového ovladače. Plný náhled ve fotogalerii výše.

Většinou pohodlné ovládání

Dálkový ovladač má kompaktní provedení s výrazným kurzorovým křížem s OK uprostřed a miniaturními popiskami (nic pro slabozraké). Kolem něj se nacházejí nejdůležitější tlačítka: Menu (nastavení a vstup do multimédií), Info, Back (Zpět), Exit (Ukončení), přepínání mezi televizními a rozhlasovými stanicemi (TV/Radio) a po ruce je také vstup do EPG. Konkrétní pozice, kterou tlačítka zaujímají představují ovšem jiný příběh a zvyknout si možná budete muset na kombinaci Back a Exit, které jsou nezvykle nad sebou. Nezvykle rovněž působí barevná teletextová tlačítka rozmístěná à la postupná volba kanálů a hlasitost. Takto však nepracují a zmiňované funkce obstarávají kurzorové klávesy na což si naopak zvyknete nejspíše rychle.

Pod tímto blokem se nacházejí tlačítka pro práci s multimédii s opět nezvykle nad sebou umístěným rychloposuvem a přeskočením typicky skladby. Dlužno však říci, že celkové rozložení je stále podstatně lepší, než jaké vidíme u většiny levných set-top boxů a levných televizorů.

V menu nastavení můžete kolovat, neobvyklé je jen to, že se nepohybuje „kurzor“ nýbrž položky. Na tlačítku Info najdete vypsané parametry dané stanice, včetně aktuálního pořadu s prodlouženou popiskou a multiplexu ve kterém je vysílán. OK pracuje v tuneru jako vyvolání seznamu naladěných kanálů, v multimédiích, resp. v souborovém manageru, jako Enter. Pro Pause/Play však už musíte použít příslušná speciální tlačítka.

Slušné EPG, výborné nahrávání

V programové nabídce uvidíte vždy dvousloupečný náhled pořadů (stávající a ten další) pro sedm kanálů. Pohybovat se tu volně nemůžete, jakmile se totiž přesunete na další stanici/pořad ihned se změní kanál, přičemž obraz vidíte na pozadí a funguje i zvuk. Přechod do EPG i odchod z něj je bez jakékoli zvukové prodlevy, naprogramovat si zde můžete i upomínku na pořad nebo nahrávání. Pokud však budete v okamžiku zahájení nahrávání sledovat nějaký pořad z USB média automaticky se přeruší. Alespoň na dané verzi firmwaru…

Box také okamžitě reaguje na požadavek rychlý přepnout se během nahrávání na jiný kanál, byť na témže multiplexu. Zobrazí dotaz, zda chcete nahrávání přerušit. Jinak vám přepnutí nedovolí.

Pro nahrávání jako takové si vystačíte s nejspíše libovolnou USB pamětí. Já vyzkoušel vynikající kombinovanou Kingston DataTraveler microDuo (USB 3.0/USB-C) s kapacitou 32 GB na níž bylo jen asi 8 GB volného místa. Nahrávání je zcela volné (koncovka TSV, H.264), pořad se vždy ukládal do samostatného adresáře pojmenovaného například „CT 2 HD-Tenis_ Česko – Švýcarsko(11022018_131104)“ nacházejícího se ve složce „PVR“. Kvalita záznamu odpovídala zdroji a nahrávání bylo v případě rozlišení SD (DVB-T) a na DVB-T2 bezproblémové. V případě HD kanálů České televize (DVB-T) jsem však občas narazil na to, že v některých fázích nebylo zcela plynulé i když byl signál v pořádku. Stávalo se to navíc i při přehrávání, kdy jinak poslechově vzato bezchybný záznam set-top box přehrál s drobnými výpadky. Překvapením ale bylo, že Emos EM180 HD naprosto bez potíží přes USB zvládl špičkové Full HD video s datovým tokem kolem 20 Mb/s! Obrazová kvalita sice byla, ve srovnání s přehráváním v televizoru Hisense, výrazně nižší (není divu…), ale i tak velmi příjemně potěšil! Navíc bezchybně přehrál záznam z Full HD kanálu nahraný na jiném přístroji (TS, Dolby Digital) a problémem zjevně nebude přehrávání Full HD, nýbrž jeho nahrávání, což však není – vzhledem k ceně set-top boxu – nic zvláštního.

Co se týče TimeShiftu, ten byl po instalaci vypnut, takže je nejprve zapotřebí ho v menu nastavení spustit. Funkce nedělala potíže, jen se po spuštění tlačítkem Pause připravte na nepatrný výpadek, což v této kategorii není nic proti ničemu. Daleko podstatnější je, že tlačítka pro přetáčení záznamu pracovala korektně a jakmile Emos narazil na jeho konec, správně se přepnul do živého vysílání.

Možnosti běžné, videa s externími titulky v češtině

Minimem pro už zmiňovaný obrazový výstup je 480i, přičemž může být RGB nebo CVBS. Box tak připojíte v podstatě k jakémukoli televizoru a díky konektoru SCART nemusíte ani shánět adaptér. V menu nastavení pak také najdete úpravu pro digitální audio výstup, nahrávání (nastavení velikosti souboru až 4 GB), TimeShift (až 2 h), DVB audio a titulky a mj. je tu i vstup do multimédií. Pro ně ale máte na dálkovém ovladači i samostatné tlačítko. Pokud se ptáte po společném ovládání přes HDMI (CEC), set-top box ho na dané verzi firmwaru nepodporoval.

V multimédiích Emos EM180 HD rozhodně překvapil. Očekávat u takto levného set-top-boxu zařízení podporu externích titulků určitě nemůžeme a když ano, tak nikoli v češtině. Tady je, a navíc s bezchybnou češtinou, alespoň co jsem zkoušel. A i když vybraný font není zcela ideální, je vysoký a poměrně výrazný, takže na titulky velmi dobře vidíte i na rozměrném televizoru s úhlopříčkou 140 cm, což je velikost zmiňovaného Hisense H55NU8700.
Titulky mají pro češtinu dvě volby znakové sady (Windows 125x a ISO 8859), ale například velikost nebo časování už neovlivníte, což je ale v tomto konkrétním případě jedno. O špičkových Full HD záznamech v H.264 jsem už hovořil, box ale bezchybně přehrál i H.265/HEVC, a to jak v HD Ready, tak ve Full HD a problémy neměl ani se zapamatováním pozice v nahrávce.

Muziku zvládl jak v MP3, tak ve WMA a WAV, k mému překvapení si levňoučký set-top-box poradil i s FLAC s DTS a také s FLAC HD, 96 kHz! Kupodivu však ztroskotal na dvou testovacích nahrávkách v základním provedení formátu.

I tak je to vynikající!

Výtečná je rovněž kompatibilita ve fotografiích, kde sice zobrazování není nejrychlejší, ale vidíte snímky nejen v obvyklém JPG, ale také v TIF, GIF a BMP. Kde se vám to nejen v této kategorii přihodí? Nebo jak často?

Souborový manager je jedním slovem výtečný a byl by vynikající, kdyby umožňoval na jeden zátah přehrát všechno. Na výběr jsou tak obvyklé filmy, hudba a foto, v nabídce jsou ještě nahrávky a volba e-book, která ovšem zvládala pouze TXT. V manageru se dá kolovat, takže ovládání je i na rozměrném médiu operativní, navíc probíhá tradičně přes OK a kurzorová tlačítka. I v tomhle má tento Emos oproti řadě levných boxů a televizorů náskok.

Souborový manager dovoluje kolování a je výborně ovladatelný, což rozhodně nebývá zvykem.

Multimédia, jaká hned tak u set-top boxu neuvidíte

Obrazová kvalita z DVB-T/T2 je na úrovni velmi levného televizoru a s referenčním Hisense H55NU8700, který však přijde na 30.000 Kč, se pochopitelně srovnávat nedala, což bylo po přepnutí zdroje signálu jasně vidět. Ne, že bychom mohli očekávat něco víc, což platí i o nahrávání ve Full HD. Emos EM180 HD je jeden z nejlevnějších set-top-boxů na trhu a tohle je vždy zapotřebí proměřovat cenou. I tak nabízí velice rychlé operace a na jedinou kraťoučkou prodlevu jsem pravidelně narážel pouze v případě zmáčknutí tlačítka Info v tuneru. Poměr cena/výkon, na který se stále ještě naštěstí hodně zákazníků dívá, je tu opravdu vysoko, a to zejména kvůli plné češtině, výborným multimédiím s podporou externích českých titulků a body je třeba přičíst i za v drtivé většině případů pohodlné ovládání; na velmi neobvyklé rozmístění teletextových tlačítek si asi budete muset zvyknout…

A pro koho je tento Emos určen? Pro majitele levných TV bez kompatibilního tuneru DVB-T2, kteří na tom jsou s obrazovou kvalitou podobně. A také pro ty, kteří chtějí za přechod utratit minimum, nebo si prostě jen chtějí DVB-T2 vyzkoušet, dát ho dětem do pokojíčku nebo si ho odvézt na chatu či chalupu. Za pár stokorun dostanou, subjektivně vzato, průměrně, možná lehce podprůměrně citlivý přístroj i když je pravda, že už jsem viděl pomalu dvakrát dražší, jejichž tuner byl v tomto ohledu výrazně horší. V každém případě je třeba myslet na to, že se EM180 HD hodí do slušnějších příjmových podmínek.

Set-top-box si svého zákazníka určitě najde a je vidět, že na něm výrobce odvedl dobrou práci. Navíc takovou podporu multimédií nejen že hned tak neuvidíte u podstatně dražších výrobků, ale také u celé řady televizorů. Pro ty, kteří nejsou na kvalitu obrazu nároční se tak možná vyplatí zakoupit box i jako jednoduchý multimediální přehrávač.

Hodnocení

 • PRO: v drtivé většině prakticky okamžité operace, včetně práce s EPG, výborná lokalizace, pohodlné ovládání s kolováním v nabídkách i v souborovém manageru, výborná multimédia s vynikající kompatibilitou a podporou externích titulků v češtině
 • PROTI: tovární nastavení se spustí bez jakéhokoli upozornění
Vstup do Diskuse

24 komentářů: “Emos EM180 HD, levný set-top-box pro DVB-T2: dobrá práce za pár korun”

 1. Aleš napsal:

  diky za recenzi. Prosim spojte se s vyvojari Lupy at neco udelaji s temi „galeriemi“ – kliknout na nahled obrazku, abych se dostal ke strance, kde je dalsi nahled na obrazek a az teprve dalsi kliknuti otevre samotny obrazek je fakt hloupe (eufemismus…).

 2. peti napsal:

  Opět bez čtečky – takže děkuji, nekupuji.

 3. Pavel napsal:

  Dobrý den, děkuji za test Emos EM180, v testu je něco málo i o modelu EM170. Neplánujete také jeho test? Emos u modelu EM170 prováděl už i aktualizace firmwaru a vylepšení funkcí, kontaktoval jsem je, zda nezvažuji také doplnění HBB-Tv. Bohužel jsem se u žádného prodejce nedopídil k návodu od STB Alma iHD, i tento stroj by jste mohli otestovat. Neplánujete to? Je to asi v současnosti jediný STB DVB-T2 který má HBB-Tv. Jinak jsem na trhu vždy narazil na kombi STB DVB-T + DVB-S s funkcí HBB-Tv a ty jsou cenově v řádech tisíců. Jsem Vašim příznivcem, tak ať se daří.

 4. son napsal:

  Někde jsem narazil na informaci,že v dvb-t2 se předpokládá HbbTV3…Zatím jsem ale na TV nebo STB HbbTV3.. nenašel,to za rok či dva nám znovu budou vnucovat další potřebu nového železa?

 5. dirigento napsal:

  Hbb ver. 2.0, tuto verzi má na našem trhu kterýsi model TV Hisense s úhlopříčkou 55″ (model se mě teď nechce hledat) a nedávno jeho cena v rámci nějaké akce byla něco kolem 18kKč.

 6. dirigento napsal:

  Tak jsem to našel (snad nebude vadit komerční odkaz), je to tady, ale cena mírně poskočila o litřík nahoru:

  https://www.alza.cz/55-hisense-h55n6800-d4953015.htm?o=1

 7. Jar584 napsal:

  Také se připojuji k prosbě o test set-top-boxu ALMA iHD. Když pominu TechniSat DigiPal DAB+ za téměř 5400,- (má sice DAB+ navíc, ale tato kombinace se mi nezdá moc praktická), tak je to momentálně jediný STB s HbbTV za velmi rozumnou cenu. A Plustelka je bonus navíc. Pro úplnost, je ještě kombo GOSAT 7075 za cca 3500,- ale to má už i satelitní přijímač a ten každý nepotřebuje. Děkuji za vyslyšení prosby 🙂

 8. dirigento napsal:

  Není přece problém si tu Almu iHD objednat přes net, doma odzkoušet a při nespokojenosti ve lhůtě patnácti dnů bez ztráty kytičky vrátit. Žádná recenze nemůže nahradit osobní zkušenost v konkrétních příjmových podmínkách + otestování další vlastností, které konkrétního uživatele zajímají!

 9. Milan napsal:

  Almu iHD odporúčam každému je super!!!

 10. dirigento napsal:

  Právě mě Alma iHD dorazila. Objednal jsem ji ráno v jednom obchodě s vlastním rozvozem a už je doma.

 11. dirigento napsal:

  Takže zatím velké zklamání! EPG u Poláků nefunguje, Hbb na stanicích, které jej mají taky nic a hodiny ve stand-by režimu na displeji nejsou, pouze svítí červená LED dioda…

  • vedro napsal:

   Bohuzel vsechny dosavadni modely Plustelky staly za velkou backoru. A vubec se neracili to odstranit. Pocitam ze do pul roku udelaji opravny softver. Prijimac se musel dat na trh i s nedodelky protoze posledni „stare“ Almy Plustelka byly doprodany v listopadu 2017.
   Velkym problemem bylo samovolne razeni programu ikdyz si je uzivatel seradil podle sebe. Po par dnech to prijimac rozhazel podle sebe.

 12. dirigento napsal:

  Po delším bádání a laborování už Hbb na některých PL a CZ programech funguje (nefunguje na programech ČT SD i HD). ale je to jako loterie jednou ano pak třikrát ne! Co jsem u dodavatele zjistil, měl by v průběhu února vydán nový opravný SW, který údajně všechny problémy odstraní. Píše to na svém webu i hlavní distributor pro CZ a SK.
  Mě ten STB zajímá hlavně z důvodu Hbb, chci ho mít u TV, která nemá ani Hbb, ani DVB-T2. Ještě se rozhodnu ve lhůtě patnácti dnů co s ním provedu, ale na druhou stranu co by člověk očekával od zařízení za necelý litr bez daně.

  Manuál je ve slovenštině a úvodní obrazovka po zapnutí odkazuje na Plustelku.

  • Štěpán napsal:

   K čemu to Hbb potřebuješ? jen další kopu reklam a balastu v pěkné grafice?

   • Nonic napsal:

    No Štěpáne ono v HbbTv je zajímavý obsah ale je fakt, že tak jako všade se zaplácává a kor ve verzi 2 to bude ještě horší tou otravnou reklamou… což je daň, za to, že si danou věc nezaplatíš přímo ač i to se už chystá ve velkém a v mnoha cizích net stanicích co jsou v menu Smart zakomponovány je to úplná samozřejmost… tj. zaplať nebo uvidíš pouze statické nebo krátké trailer upoutávky… takže Dirigento nenadávejte jiným co mají názory které jsou též pravdivé a k věci… Jinak u Linuxáckých kombinovaných STB tunerech jsou kolikrát problémy ač je HbbTv přítomno ho zapnout a používat kvůli složitějšímu nastavení přístupu a spolupráce s netem a mraky nastavování různými dodělávkami s příkazovými řádky… Velká část boxů na Českém trhu zatím HbbTv nemá v sobě zakomponováno kvůli drahé licenci… přitom i zde píší, že by měly mít povinnou certifikaci což se neděje… všechny zajímá hlavně jestli to zvládá komplet České nastavení DVB-T2 a pak teprve něco dalšího… Raději nemluvit o tom, že komerční stanice řvou, že budou chtít kódovat… takže ve STBoxech chybí i šachta na předplacenku či aspoň vnitřní univerzální soft čtečka… ta je jen u těch co mají v sobě i sat tuner… u Linuxů teď ale SKY dělá fóry tj. vypíná podporu… musíte mít jen jejich spárovaný a žádný jiný systém… ostatně i ve DVB-T si to vyzkoušeli před mnoha měsíci v Pražské RS-4 a jinde v Evropě…

 13. dirigento napsal:

  Nepleť se prosím do této diskuse pokud nemáš nic k věci!

 14. Jiří Kruliš napsal:

  Na dálkovém ovládači vůbec nejsou tlačítka, která jsou uvedena v návodu. Např. RECORD, Pause, PVR, GOTO, REV, REPEAT atd. Může někdo vysvětlit, jak se ovládá nahrávání do USB?

Napsat komentář