Jak se budou rozšiřovat přechodové sítě DVB-T2 během roku 2018?

21 komentářů 5.2.2018 / Jan Potůček

Do konce letošního roku by měly v celé České republice vysílat všechny tři plánované přechodové multiplexy pro pozemní digitální televizi druhé generace.

Zatímco loňský rok byl z hlediska rozvoje přechodových multiplexů DVB-T2 ztracen, protože až na výjimku Českých Radiokomunikací, které rok 2017 využili k masivní výstavbě, žádný operátor nespustil větší počet vysílačů pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace, letošek slibuje úplně opačný extrém. Zbývající dvě plánované přechodové sítě DVB-T2 plánují poměrně rychlý rozvoj a ještě před koncem letních prázdnin by měly vysílat ze všech plánovaných vysílačů velkého výkonu (výjimkou budou jihočeské vysílače přechodové sítě Českých Radiokomunikací, pro které Český telekomunikační úřad stále ještě nemá kmitočty a sám operátor počítá s tím, že v tomto regionu začne vysílat až na podzim). Co nás tedy čeká od jednotlivých provozovatelů přechodových multiplexů?

Přechodová síť 11 – Česká televize

Veřejnoprávní přechodový multiplex DVB-T2 spustí vysílání na přelomu března a dubna letošního roku. Nejdřívější uvažovaný termín je 31. března. Česká televize by měla startovat na větším počtu vysílačů, je tedy možné, že od prvního dne pokryje poměrně velké území. Přechodová síť 11 využije stejné vysílací lokality jako Přechodová síť 12 provozovaná Českými Radiokomunikacemi, a stejná firma bude zajišťovat i provoz vysílačů velkého výkonu. Topologie sítě ČT tak bude kopírovat přechodovou síť CRA. Rozvoj veřejnoprávního multiplexu DVB-T2 by měl být rychlý, drtivá většina vysílačů má být spuštěna během dvou měsíců od zahájení provozu této sítě. To je ještě ambicióznější plán než harmonogram, který ČT zveřejnila na sklonku prosince loňského roku, v němž počítala s tím, že všech 26 základních vysílačů zprovozní do konce června.

Pro diváky bude start řádného vysílání České televize ve standardu DVB-T2 asi nejsilnější motivací pro pořízení přijímačů DVB-T2/HEVC, protože všech šest programů ČT bude v přechodové síti vysílat ve Full HD rozlišení. Kavčí hory navíc počítají s tím, že v druhém pololetí stáhnou z éteru svoje HD programy vysílané s regionálních sítích DVB-T. Kdo si tedy bude chtít zachovat bezplatný pozemní příjem České televize v HD kvalitě, bude muset přejít na DVB-T2. Totéž se bude s největší pravděpodobností týkat i dětského kanálu Déčko a kulturního ČT art ve standardním rozlišení. Po spuštění všech základních vysílačů DVB-T2 se ČT pustí do budování sekundární sítě dokrývačů,– podobně jako u dnešního multiplexu 1 vysílajícího ve standardu DVB-T.

Přechodová síť 12 – České Radiokomunikace

České Radiokomunikace mají téměř dobudovanou základní síť 26 vysílačů svého přechodového multiplexu DVB-T2. Tento měsíc plánují spustit lokality Jáchymov – Klínovec a Valašské Klobouky – Ploštiny. Poslední dva vysílače velkého výkonu, jihočeskou Kleť a Mařský vrch, si nechávají na letošní podzim, protože dosud nezískaly potřebné kmitočty. V druhém letošním pololetí začnou CRA spouštět také dokrývače přechodové sítě, jež by měly kopírovat síť dokrývačů celoplošného multiplexu 2. Mírně by se měla změnit programová skladba Přechodové sítě 12. Veřejnoprávní dětský kanál ČT Déčko s kulturním ČT art jej po spuštění veřejnoprávní Přechodové sítě 11 opustí a pozici po nich využije Seznam.cz TV, která momentálně vysílá pouze v DVB-T, konkrétně v multiplexu 3.

Otazník visí nad plánovaným dalším programem Primy, pracovně označovaným Prima 8. Ten by měl ještě letos vstoupit do pozemního vysílání, patrně v některé ze sítí CRA, avšak není jasné, zda pro něj bude prostor v DVB-T2. Všech osmnáct deklarovaných programových pozic v Přechodové síti 12 je totiž obsazeno. Další programy by se do multiplexu vešly pouze po úpravě technických parametrů nebo snížení datového toku stávajících programů. Určitou rezervu síť ještě má, tu však využije křesťanské Rádio Proglas, které se již s CRA dohodlo na vstupu do tohoto multiplexu (ostatně, vysílá i v celoplošném multiplexu 3, takže by na šíření v přechodové síti DVB-T2 mělo mít nárok, i když nejde o televizní stanici).

Přechodová síť 13 – Digital Broadcasting

Třetí přechodový multiplex DVB-T2 plánuje do konce března spustit vysílání z devíti nových lokalit. Jde o Hradec Králové, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Ústí nad Labem, Teplice, Mariánské Lázně, Olomouc, Uherské Hradiště a Zlín. Zatímco dnes tuto síť může v Praze, Brně a Ostravě naladit 33,1 procenta obyvatel České republiky, koncem března by to mělo být již 57,3 procenta populace. Programovou nabídku by mělo kromě pěti volně šířených stanic televize Nova, televizí Rebel a Relax tvořit ještě několik programů z celoplošného multiplexu 4 a Regionální sítě 7. Konkrétně jde o Kinosvět, Rebel 2 Slušnej kanál, Primu Comedy Central a Joj family. Půjde také o regionální televize Polar, ZAK, rtm+, Jihočeskou televizi, východočeskou TV1, TV Slovácko, bTV a TV Morava.

Do konce letních prázdnin chce Digital Broadcasting spustit všechny zbývající základní vysílače přechodového multiplexu, tedy Benešov – Kozmice, Beroun – Lhotka, Blansko – Veselice, Bruntál – Čas, Česká Lípa – Špičák, České Budějovice – Kleť, Děčín – Chlum, Domažlice – Čerchov, Frenštát pod Radhoštěm, Hlubočec – Hůrka, Hodonín – Kapansko, Hranice na Moravě, Jablonec nad Nisou, Jáchymov – Klínovec, Jeseník – Studniční vrch, Jeseník – Zlatý Chlum, Jihlava – Jeníkov, Klatovy – Doubrava, Kutná hora – rozhledna, Litoměřice – Michalovice, Náchod – Dobrošov, Plzeň – vodárna, Prachatice – Křeplice, Přerov – Čekyně, Příbram – U hvězdárny, Rakovník – Louštín, Šumperk – Háj, Sušice – Svatobor, Svitavy – Hřebečov, Třebíč – Vartemberk, Třinec – vrch, Trutnov – Šibeniční vrch, Varnsdorf – město, Vsetín – Lysá hora, Vyškov a Znojmo – Deblínek.

Vstup do Diskuse

21 komentářů: “Jak se budou rozšiřovat přechodové sítě DVB-T2 během roku 2018?”

  • Nonic napsal:

   Štěpáne ale dá… ono stačí se mrknout do historie situace kolem Telefoniky O2 kde bylo jen pár krajských měst (což teď má RS-8) s experimentováním s H.264 a co během velmi krátké doby udělal Pařízek za skok s MUX-4 a zároveň s MUX-7 (RS-7 + virtuál MUX-1a) takže proč by nemohl i teď v DVB-T2 ve PS-13… Zádrhel bude jen stěmi přidělenými kmitočty viz 28k pochybuji, že by ekonomicky silné Bavorsko upravilo vyzařování 28k když ho překlopením z DVB-T Hoher Bogenu na podzim 2018 naopak v T2 posílí na skoro celé pohraničí… mimo 40k z Ochsenkopfu… více je zde článku o Olypiádě a Freenetu dočasně volně dostupné tam kde jsou nerušené přesahy do naší republiky…

   No Jihočeši mají stále problémy neboť i dle dojednané koordinace ČTÚ s Německem v březnu 2016 uváděli pro Jiho a Východočeský Čt 27k a nyní zas se tvrdí, že to bude pro jih 50 a pak teprve 39k… tak jako Severozápad napřed 50k a pak 33k… ten už mají s Bavoráky a Sasama pro nás dohodnutý na trvalo…
   No bude to s těmi napřed našemi 3 přechodnými a všade 6 finálními koordinacemi fakt boj !!! kor když neznáme ani jaké kmitočty bude mít na dalších kótách Frenet… a jinde v republice Polsko už je známo ale co ty další naše okolní státy… aby nedocházelo k interferencím trvalým či dle atmosferických změnám… nelze vše násilím přebít – příroda je ještě mocnější a záludná na různé dálkové přesahy dle kopcových terénů… uvidíme jak se prolne SFN na steným kmitočtu ve T2 (prý je to méně náchylné na chyby) se stejným složením MUX programů… tam kde bude rozdílné naše či se zahraničím, tak hrozí nekoukatelný nestabilní maglajs či úplná tma … Každopádně je lumpárna cpát rozhlas do televize když mají přidělen DAB+ se který spí na vavřínech šnečím tempem…

 1. Pantec napsal:

  Rozšiřování sítí DVB-T2 je fajn. Dle mého názoru budou ale nejzajímavější termíny vypínání DVB-T. Dle našeho národního zvyku nechá mnoho lidí
  přechod na poslední chvíli, a těsně před vypnutím budou řešit nákup nové TV, a to třeba i nějaké dražší (OLED). Pak ale bude hodně záležet na tom, jestli bude v dané lokalitě vypnuto např. v září 2019, anebo v dubnu 2020. Na jaře 2019 zaplatí za novou TV 90tKč, v září 2019 70tKč a v dubnu ve výprodeji 45tKč. A to nemusí být zrovna OLED, to platí všechny TV. Oproti tomu, je nějaké navýšení měsíčního servisního poplatku u jisté služby o 10 Kč o ničem (:-). Takže za mě, nejvíc ušetří a nejvíc by měli jásat ti, kterým vypnout DVB-T leden – duben daného roku.

 2. Michal Kubeček napsal:

  „…spustí vysílání na přelomu března a dubna letošního roku. Nejdřívější uvažovaný termín je 31. března.“ — Proč mám neodbytný pocit, že si z nás ČT systematicky dělá legraci?

 3. entony napsal:

  jsem rád,že pojedou Hranice a Frenštát…..

 4. Jozef napsal:

  A Slovensko,v DVB-T2 zaspalo hamba!!!

 5. Zdenál Nečas napsal:

  Jak to bude s obsazením DVB-T2 na vysílači KOJÁL

 6. Josef Zavřel napsal:

  Hezký večer.
  Zdenále,Kojál a Děvín vysílají DVB-T2 v PS 12 ČRa na K 28. Kojál 100KW. Mohu potvrdit,že dosah např. z Kojálu je vynikající.
  Koncem března spustí na Kojálu šest programů DVB-T2 – PS 11 ČT na K 26 v HD kvalitě, také 100KW. Tak že to bude super.Škoda jen,že už bude po olympiádě.Zdraví J.Z.

 7. Stanislav Hlaváček napsal:

  Mohl by nekdo odtajnit na jakych kanalech bude digital broadcasting vysílat,nebo se to ještě neví,název vysílače+určený kanál pro přechodnou sít 13.

 8. Arnost905 napsal:

  Toto „Třebíč – Vartemberk“ je prosím Vás kde?

 9. Jindřich napsal:

  Jsem zvědavej,kdy PS 13 se z Prahy zkvalitní. příjem. programů.V okolí Kladna je to slabota o proti PS 12 je to vellkej rodíl.Kdyby to mělo být v téhle kvalitě i v budoucnu,tak by diváci v horších terénech přijdou o Novu Gold a Novu Action.V DVB-T se dají tyhle programy chytit z Prahy i v nižších terénech.

 10. Jan Novák napsal:

  Vysílání PS 13 bude na stejných malých vysílačích se slabým výkonem, jako je teď např. RS 7. Benešov-Kozmice, Jihlava-Větrný Jeníkov – zapadlé varty s výrazně omezeným dosahem a nestálou kvalitou vysílání. Kupříkladu, mně vpodstatě nešla RS 7 (kde je stále ČT v HD) cirka dva měsíce kvůli počasí. Dělá to takhle každou zimu. Něco podobného je vysílač v Kozmicích. Vyzařované výkony jsou doslova k smíchu, přestože jsme před nástupem DVB-T před lety byli ujišťováni, že se bude vysílat pouze z páteřních vysílačů s velkým výkonem. Realita byla a je jiná.

 11. Pádivy napsal:

  Proč nebude přechodová sít 13 na Javořici která pokrývý většinu vysočiny ? a chytneme tam někdy multiplex 4 ??

 12. Jan. Novák, napsal:

  Přijímám 13. př. multiplex z vysílače Hradec Králové CHlum, přijímám jej v Pardubicích. Signál mám v pohodě, ale kvalita se pohybuje kolem 30%. Nevěděl by někdo čím to může být. Děkuji.

 13. Jan Merhaut napsal:

  Je (nebo bude) někde zveřejněn harmonogram vypínání DVB-T? Kdy vypínání začne, jak bude postupovat a kdy je termín do kdy budou vypnuty všechny vysílače DVB-T?

Napsat komentář