Kodeku MPEG-2 vypršel patent, nemusí se za něj už platit licenční poplatky

3 komentáře 16.2.2018 / Jan Potůček

Je to dobrá zpráva pro amatéry, pro byznys upozornění, že je potřeba změna, říká ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.

Kompresnímu standardu MPEG-2, který byl před deseti lety použit při přechodu na pozemní digitální televizní vysílání v České republice, vypršel tento týden patent a nadále jej lze používat bez licenčních poplatků. Upozornil na to server TechRepublic.com, podle něhož to umožní fanouškům a malým a středním podnikům ušetřit náklady. „Je to dobrá zpráva pro amatéry, pro byznys upozornění, že je potřeba změna,“ konstatoval na Twitteru Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací. Podle jeho slov je důležité, že Česká republika při přechodu na DVB-T2 použije nejnovější kodek HEVC.

„HEVC pomáhá řešit nejenom úbytek frekvencí pro pozemní televizi, ale také pomalé internetové přípojky pro HD streaming, třeba přes HbbTV,“ vysvětlil Procházka. Kodek MPEG-2 využívají celoplošné pozemní multiplexy 1 a 2, které vysílají ve standardu DVB-T, dále také některé regionální sítě DVB-T. Část multiplexů ale postupně přešla na novější kodek MPEG-4, který je předchůdcem HEVC.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Kodeku MPEG-2 vypršel patent, nemusí se za něj už platit licenční poplatky”

 1. mirasat napsal:

  JJ, tento kodek se v ČR, dá se říci, dožije dvaceti let.
  Uvidíme, jak dopadne TPP.

 2. ivovi napsal:

  Presneji receno jde o vyprseni posledniho patentu od Thomson z asi radove 300 patentu (z asi 11 firem), na kterych je MPEG-2 zalozeny.

 3. Michal Kubeček napsal:

  Paradoxně souhlasím s tvrzením pana Procházky, že jde o signál, že je potřeba změna, ale obávám se, že přesně z opačných důvodů, než jak to on myslel. Nemyslím si totiž, že by byl a priori problém používat technologie nezatížené softwarovými patenty (které stejně platí jen někde – a u nás zrovna ne).

  Naopak, za významný signál považuji, že když už patenty na datové formáty konečně vyprší, je to vlastně celkem k ničemu, protože příslušný formát už je vlastně z technologického hlediska nezajímavý. Pro mne je to potvrzením názoru, že celá koncepce patentů na software a datové formáty je od základu špatně, protože vychází z původních „průmyslových“ patentů a z doby, kdy technologický vývoj byl podstatně (spíš řádově) pomalejší.

Napsat komentář