Nástupce kodeku HEVC, standard FVC, přijde v roce 2021. Umožní rozlišení až 16K

9 komentářů 9.2.2018 / Jan Potůček

Future Video Codec (FVC), označovaný také jako H.266, zvýší efektivitu komprese videa o 50 procent oproti HEVC. Vyvíjí ho francouzská společnost Atame.

Česká republika teprve zavádí pozemní digitální vysílání nové generace DVB-T2 s kodekem HEVC, a ve světě již vzniká nový kompresní standard, který HEVC nahradí. Takzvaný Future Video Codec (FVC), neboli H.266, vyvíjí francouzská společnost Atame, která je rovněž autorem HEVC. Podle serveru TVfreak.cz, který se odvolává na web Flatpanelshd.com, se vydání první verze FVC očekává v říjnu 2019. Finální standard vznikne koncem roku 2020 a v červnu 2021 mají být vydány první hardwarové kodeky.

FVC má zvýšit efektivitu komprese videa až o 50 procent ve srovnání s HEVC. Umožní také zpracování vida v rozlišení 8K, 12K nebo dokonce až 16K. Připomeňme, že v 8K již testuje vysílání japonská veřejnoprávní televize NHK a že v tomto rozlišení budou k dispozici některé přenosy z právě začínajících zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Při vývoji kodeku FVC chtějí tvůrci ze společnosti Atame využít i umělou inteligenci, jež by měla umožnit optimalizaci videa na základě typu obsahu a cílového zařízení. Předchůdce FVC, kodek HEVC, vznikl v roce 2013, ale širšího využití se dočkat až v posledních letech.

Vstup do Diskuse

9 komentářů: “Nástupce kodeku HEVC, standard FVC, přijde v roce 2021. Umožní rozlišení až 16K”

 1. mirasat napsal:

  Je to úplně jednoduché.
  Postupně se mělo v DVB-T přejít na MPEG 4/h.264/AVC. Nebyl by v tom VŮBEC žádný problém. Některé sítě mohly být spuštěny už v něm.
  Přechod na dnes již značně vousaté T2 by pak vypadal úplně jinak.

 2. dráťák napsal:

  Běžte s těmi inovacemi do zádele. Dokud nebude aspoň 100K, nechci o ničem slyšet.

 3. Nonic napsal:

  Vývoj nezastavíme a jde čím dál rychleji s cílem nutit lidi neustále něco nakupovat… o nic jiného v tom nejde… Žijeme v konzumní toxicky odpadkové (někdy i recyklační) době… stylem po nás potopa…
  Jinak ano kdysi dělaly u nás pokusy s MPEG-2 vysíláním ač už věděli, že jim na dveře klepe MPEG-4… s tou se pak laborovalo u nás jen ve MUX-4 v krajských městech Telefonika O2 (než to převzal Pařízek do celoplošnosti) proto trh republiky zasytily ty starší tunery a pak se rozhodovalo v čem spustit DVB-T2 v němž bylo několik pokusů i v Plzni atd. ve AVC – MPEG-4 a v Rakousku to zapli naplno ve T2 a jinde aspoň ve DVB-T viz Poláci…
  Vývojáři ale řekli počkejte nabídneme výrobcům testování HEVC – H.265 který měl dvě varianty kvůli kterým se to zdrželo a tak teď většina světa řeší přechod na tento formát… kvůli tomu, že je vyžene jiný vývojářský vynález v podobě net LTE co bude ukrajovat pásma minimálně dvěmi spíše pak celkově třemi DD (Digitálními Dividendami) přechodem i na další hračku v podobě 5G… proto televizáci když komerčně neuspěli s DVB-H i 3D teď jdou rozvojem vysokého rozlišení náročnější na stále větší stlačující data a proto pokračují v těch vývojích z dílen MPEG atd. kodeků až tedy příjdou na trh s tou novou H.266…. a pak další a další… až budeme mít v hlavách jednou jen čipy… jak kyborgové… viz předpovědi scifi atd. vědátorů předvídačů… Ach jo…

 4. Josef Zavřel napsal:

  Hezký víkendový den všem.
  Přátelé,ano vývoj jde dopředu,ale rychlej,než praxe.Postup zavádění všeho nového do praxe je takové,jaké je.V době kdy se u nás bude vysílání celoplošně překlápět do H 265,bude na světě H 266.Mě to možná už nepotká,ale naše děti zase budou řešit příjem v tomto novém systému.Zrak mám ještě dobrý a vidím ten markantní rozdíl mezi SD a HD,také mezi HD a K4,ale mezi K4 a K8 už ten rozdíl nějak nevidím.Kolik se „nacpe“ stanic do H 266 a bude ten obraz ke koukání?Bude ještě kam dát přechodové sítě?Samozřejmě,že nejsem proti moderním technologiím,ale vše by bylo snadnější a rychlejší uvádět do praxe,kdyby byly v rozhodování a schvalování dány hlavní kompetence znalým odborníkům (!) a bohužel ne lidem,kteří jsou třeba odborníky v jiném odvětví. Tak nějak to vidím já.Zdraví Josef Z.

 5. Lumpisak napsal:

  Je to jen o jednom sedřít z uživatelů maximum peněz,proč se neslo rovnou do T 2 ,když už v té době bezproblémově fungovala,to radši spustili na pár let digitální visilanj,lidi donutily nakoupit nové televize které jsou v tuto chvíli prakticky k ničemu.do dvou let se obyčejné visilani vypne a už mají noví kodek takže v současné době kupovat novou tv je absolutně k ničemu,protože její tunery mají budoucnost přesně 5 let.takze za 5 let vzhůru kupovat novou tv !!!

  • Petr Kracik napsal:

   A proto nekupuju novou TV, ale novej satelit, kde dvb-s2 s h264 je a bude jeste pat let. Zaroven jednoubza 5 let koupit krabicku za 2 tisice neni tak strasny.

   Delate jakobyste meli stale jeste Skodu 120 a nokiu 3310.

   Proste vyvoj je, neni to cilene obirani, jak to kazdy vidi. Napriklad v dobe kdy slo dvbt sice dvbt2 uz bylo, ale nebylo h265, takze by ste stejne ted brblali, ze se prechazi na novej kodek (kdyz uz ne normu). Zaroven v dobe prechodu na dvbt stal mpeg2 settobox cca 500 korun, ale h264 treba 2 tisice, proste ty CPU tehda takto narocnej kodek nedavali.

   Proc rovnou sony nevydala playstayiin 4 a nutila Vas pro deti kupovat 1, 2 a dokonce i 3?

   Pk.

 6. Luděk napsal:

  Je to lobink pro výrobce aby lidé byli nuceni neustále kupovat nové televize 👎🔫

 7. jaro napsal:

  tak to spravili v Rusku,tam sa prechádzalo z analogu rovno do DVB-T2(HEVC)

 8. dirigento napsal:

  A seš si jistý, že se v Rusku používá v DVB-T2 HEVC? Pokud vím tak se tam používal v nedávné minulosti (rok 2017) H.264-AVC.

Napsat komentář