Odstartoval první HD kanál v českém DVB-T2, Joj family u Pařízka

11 komentářů 6.2.2018 / Jan Potůček

Přechodová síť 13 společnosti Digital Broadcasting zařadila vedle Joj family HD také dokumentární kanál Kinosvět ve standardním rozlišení.

V přechodových sítích pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 se objevil první televizní program ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Jde o slovenskou komerční televizi Joj family HD, kterou v noci na dnešek zařadila Přechodová síť 13 společnosti Digital Broadcasting. Společně s ní do multiplexu přibyl i český dokumentární kanál Kinosvět ve standardním rozlišení. Celkově tak Přechodová síť 13 obsahuje devět programů, z toho pět náleží skupině Nova a dva skupině TV Pohoda. Kapacita sítě zatím není zcela zaplněna, vedle celoplošných programů do ní mají vstoupit i regionální televize.

Datový tok programu Joj family HD v Přechodové síti 13 je podle ředitele vnějších vztahů Digital Broadcasting Martina Roztočila 3 Mbit/s. Přechodový multiplex lze aktuálně naladit v Praze, Brně a Ostravě, jeho signál pokrývá 33,1 procenta obyvatel České republiky. Do konce března chce operátor spustit vysílače v dalších devíti lokalitách a během letních prázdnin zprovoznit zbylé základní vysílače velkého výkonu. HD programy v DVB-T2 plánuje i Česká televize, která na přelomu března a dubnu spustí vlastní Přechodovou síť 11 s šesti kanály ve Full HD rozlišení.

Vstup do Diskuse

11 komentářů: “Odstartoval první HD kanál v českém DVB-T2, Joj family u Pařízka”

 1. Miroslav napsal:

  Dobrý den, mám dotaz , teď dopoledne jsem si aktualizoval programy a ty nové programy JOJ Family HD a Kinosvět v DVB-T2 se mi tam neobjevily , nenačetly se mi , jinak ostatní TV programy asi 18 TV programů ostatnich mám naladěné . Proč se mi tam ty 2 TV programy nenaladily ?

  • Nonic napsal:

   Dobrý den Miroslave, uvádíte 18 programů v DVB-T2 což odpovídá plně obsazené PS-12 tedy ČRa a ty jsou jiný operátor i z jiného vysílače než na jakém jsou ty KinoSvět atd. Musíte si počkat až u vás poblíž spustí síť PS-13 na patřičném kmitočtu vysílače (nikdo nevíme v jaké lokalitě republiky žijete) ze kterého zatím máte MUX-4 případně i MUX-7 ve DVB-T tzv. Pařízkovo síť…

 2. Miroslav napsal:

  Nyní přes svůj set top box naladím z těchto programů jenom Nova, Nova Cinema u DVB-T2 .

  Ostatní programy Nova Action, Nova Gold, Nova 2, Rebel a Relax přibyly dva zmiňované kanály Joj family HD a Kino Svět nenaladím vůbec ….

  V čem je chyba ?

 3. mirasat napsal:

  Jaké je rozlišení ? 1920x1080P ?
  3 Mbit/s mi přijde docela málo.

  • Michal Pomeisl napsal:

   Vysílá se v rozlišení 1080p.
   Datový tok nutně nemusí být malý vzhledem k pokužitému kodeku H.265/HEVC. Pokud tento kodek srovnám s jeho předchůdcem H.264/AVC, tak je o 50% efektivnější / úspornější. Tedy se dá říct, pro stejný výsledný obraz při použití H.265/HEVC datový tok 3 MBit/s by ekvivalentem bylo 6 Mbit/s při použití H.264/AVC.

   • mirasat napsal:

    Sice se uvádí 50%, ale zatím jsem HEVC neviděl a tak trochu nechápu. Vždyť se přenaší ještě k tomu dvojnásobný počet snímků !? Proto jsem se ptal, jestli je tam 1920 bodů na řádek. Jinak mi to přijde jako zázrak😀 Jaký tok tam mají ty SDčka ?
    Radiokomunikace předpokládají, že budou v MUX 22 a 23 nabízet TV stanicím 3 druhy HD rozlišení, takže předpokládám 1920(1440)x1080P a pak ještě jednu možnost HD rozlišení + nějaké varianty SD….Taky je možné, že to bude v kombinaci s určitým maximálním tokem.

   • Nonic napsal:

    V PS-13 do doby kdy tam byl jen Rebel a Relax tak se datovými toky pro SD hodně plýtvalo… mnozí jásali a divili se, že takové nemá nyní ani to HD JOJ… teď je postupně snižují takže jestliže je volných jen 9,5 Mbit/s tak tam mohou přidat jen už 3 programy což v součtu je míň než v PS-12 kde nacpali 18 programů a původně tvrdili, že by se dalo zvládnout ve T2 až 20 kusů… takže se dá ještě různou kvalitou čarovat… viz ve DVB-T je 4 až 10 programů + rádia… ve T-2 je kodek H.265 ještě více upravitelněji mačkací dle toho jaký formát stran a jakou kompresní qHD (SD) či HD kvalitu si zaplatí…

 4. penkie napsal:

  A co slibovaná Prima Comedy central v HD?

Napsat komentář