Pokud ČT bude muset opět platit DPH, přechod na DVB-T2 uhradí stát, říká Petr Dvořák

6 komentářů 19.2.2018 / Jan Potůček

Česká televize by mohla přijít až o 400 milionů korun ročně, které plánovala vložit do druhé televizní digitalizace. Novelu zákona předložilo ministerstvo financí.

Projde-li vládou a Parlamentem návrh novely zákona o daních od ministerstva financí, Česká televize nebude mít prostředky potřebné k uskutečnění přechodu na nový standard pozemního digitálního vysílání DVB-T2. V takovém případě by náklady spojené s druhou televizní digitalizací musel uhradit stát ze svého rozpočtu, řekl týdeníku Respekt generální ředitel ČT Petr Dvořák. Parlamentem teprve loni prošla novela zákona o daních, která ruší povinnost platit DPH z vybraných koncesionářských poplatků. Česká televize a Český rozhlas si navíc vybojovaly vratky za DPH odvedené v uplynulých letech.

K TÉMATU: Ministerstvo financí chce zrušit vratky DPH u České televize a Českého rozhlasu, ohrozí tím DVB-T2 i DAB+

„Přechod (na DVB-T2, pozn. red.) tak zřejmě bude muset zaplatit vláda ze státního rozpočtu. Pokud by došlo ke zdržení nebo k zastavení tohoto přechodu, více než polovina českých domácností přijde o možnost volně přijímat televizní signál,“ varoval ředitel ČT Dvořák. Veřejnoprávní multiplex 1, který vysílá ve standardu DVB-T, by totiž musel na základě rozhodnutí Evropského parlamentu opustit vysílají kanály v pásmu 700 MHz, které má být do 30. června 2020 uvolněno pro potřeby mobilních datových sítí nové generace. Právě kvůli uvolňování pásma 700 MHz musí pozemní digitální televizní vysílání přejít na efektivnější standard DVB-T2, který umožní zachovat jeho rozsah při menším počtu vysílacích kanálů.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Pokud ČT bude muset opět platit DPH, přechod na DVB-T2 uhradí stát, říká Petr Dvořák”

 1. vedro napsal:

  To, ze po zmene pravidel (DPH) to stat proplati je zbozne prani pana GR CT nebo to ma oporu i v zakone?

 2. Petr22 napsal:

  No původně po skončení zavedení DVB, se měli vrátit poplatky za televizi a rádio na původní úroveň. Místo toho nás ČT okrádalo od 7/2011, kdy skončilo zavádění DVB. A platilo kamarádíčkům výrobu filmů, kteří si neumí vzít komerční úvěr a splatit ho! Když májí tak výborný scénáře! Místo aby si ty peníze spořili na DVB-T2. Teď by je žádné DVB-T2 nedělalo žádné problémy!!!

 3. dráťák napsal:

  Petr22: Co to plácáte za nesmysly?! Je to instituce veřejné služby, která má podporu filmové tvorby přímo v zákoně.

 4. Petr22 napsal:

  dráťák: To nejsou nesmysli to je jen holá pravda. Na výrobu filmů máme normální filmová studia a né přeudoinstituci ČT!

 5. dráťák napsal:

  Doubrej šoumen ten Petr22. Lži se těžko odporuje. Co by podle Vás ČT měla podporovat? Nidko jiný tady kvalitní filmovou tvorbu bez ČT prakticky nedělá, o kvalitní žurnalistice ani nemluvě. Kdo se tady čemu brání Jene? ČT i ČRo mají své dohledové orgány.

Napsat komentář