Televizníweb.cz zveřejnil harmonogram spouštění přechodové sítě DVB-T2 České televize

26 komentářů 13.2.2018 / Jan Potůček

Kdy budou startovat jednotlivé vysílače velkého výkonu, na jakých kanálech a s jakým výkonem? Podívejte se na tabulku v databázi map pokrytí přechodových sítí DVB-T2!

Rovnou dvacet vysílačů DVB-T2 velkého výkonu spustí Česká televize v den, kdy zahájí vysílání svojí přechodové pozemní sítě nové generace. Dalších šest vysílačů plánuje zprovoznit později ve dvou dalších vlnách. Serveru Televizníweb.cz to v rozhovoru řekl Pavel Hanuš, vedoucí úseku strategie a rozvojových projektů ČT. Úplný přehled všech 26 základních vysílačů sítě, které budou shodné s vysílači přechodové sítě Českých Radiokomunikací, včetně jejich vysílacích kanálů, plánovaných výkonů, polarizací a termínem spuštění, můžete najít v tabulce v databázi map pokrytí přechodových multiplexů DVB-T2, již nabízí Televizníweb.cz.

Mimo seznam hlavních vysílačů začne ČT od poloviny letošního roku zprovozňovat také dokrývače DVB-T2. Pokrytí jednotlivých lokalit bude záležet na koordinaci kmitočtů od Českého telekomunikačního úřadu. Pavel Hanuš nepředpokládá, že by ČT u přechodové a následně finální sítě DVB-T2 provozovala všech 91 dokrývačů jako u nynějšího multiplexu 1 ve standardu DVB-T. Rozhodování o tom, který dokrývač multiplexu 1 použijí Kavčí hory i pro DVB-T2, bude záležet na výsledcích měření pokrytí po spuštění všech 26 základních vysílačů velkého výkonu. Veřejnoprávním multiplexem by se přechodová síť ČT měla stát na Nový rok 2019.

Vstup do Diskuse

26 komentářů: “Televizníweb.cz zveřejnil harmonogram spouštění přechodové sítě DVB-T2 České televize”

 1. mirasat napsal:

  Je tam chyba.
  ČB a Vimperk – konec července 2018.

 2. Jakub Melin napsal:

  Kleť pojede jen 10 kW? To je docela překvapení, asi se nepodařilo zkoordinovat na kanále 50 vyšší výkon než měla RS8…

  • mirasat napsal:

   Vzhledem k tomu, že koordinace na 10kW platí do 31.12.2018 a 39 kanál bude ve hře až v roce 2020 předpokládám, že od 1.1.2019 bude výkon K50 zvýšen, nebo bude v té době již vyměněn AS.

   Vjádření pana Hanuše je v současnosti jedinným zdrojem a konkrétně nezaznělo, co přesně bude po 1.1.2019.

   • Jakub Melin napsal:

    Na Kleti se bude znovu měnit AS???

    Vždyť se tam měnil při přechodu na DVB-T a ten nový Kathrein měl být připraven i na DVB-T2, na ostatních vysílačích byl osazován stejný AS a také je nebudou měnit.

    Nějak nechápu ten důvod..

    • mirasat napsal:

     Zatím je jisté, že Kamov bude létat v Ústeckém regionu…..
     Na mou přímou otázku, jestli se dá vyzařovací charakteristika AS Kleť nějak upravit, jsem odpověd nedostal.
     Marcel Procházka (CRA) Ohledně PS12: Dobrý den. Pro přechodovou DVB-T2 síť neplánujeme změny anténních systémů. Pro PS12 vysílač Kleť zatím nemáme přidělen vysílací kmitočet, takže nevíme ani termín jeho spuštění.

     • mirasat napsal:

      Já doufám, že finální kanály pro Kleť budou umožňovat zachovat diagram.
      Možnosti jsou:
      -100kW všesměr pro všechy 3 základní MUXy.
      -Různé výkony všesměrově těchto muxů.
      -Změna vyzařovacího diagramu pro všechny, nebo některé MUXy a to buď úpravou stávajího AS, nebo jeho výměnou, nebo doplněním (viz Svatobor).

     • Michal Pomeisl napsal:

      Máte nějaké zaručené informace ohledně Ústeckého regionu?
      Dle vyjádření Marcela Procházky to má být tak, že se pro přechodové sítě nic podobného neplánuje, viz.
      můj dotaz zde na webu:

      „Dobrý den, měl bych dotaz ohledně výměny anténního systému (AS) na vysílači Buková Hora/Verneřice. Není to ani deset let, co se na tomto vysílači AS měnil a příští rok na jaře by se měl měnit znovu. Proč k tomuto kroku musíte přistoupit? Je jedním z důvodů i omezení vyzařovacího diagramu a výkonu? Děkuji.

      Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Pro přechodovou DVB-T2 síť nyní neplánujeme výměny anténních systémů. Pro finální sítě je možné, že na některých vysílačích budeme muset anténní systémy měnit nebo upravovat z důvodu omezení vyzařovacího diagramu v určitých azimutech mimo ČR.“

     • mirasat napsal:

      Pro Ústecký kraj a přechodovou síť 11, K50 bude jiný vyzařovací diagram.
      Takže buď bude doplněn na vysílač další AS pro tyto účely, nebo se udělají změny ve stávajícím AS, nebo se vymění celý AS za jiný.
      Co se týká finálního K33, zatím nic není jasné.

      Takže ten poletucha Kamov pro sever je jen můj soukromý tip, sorry Všem.
      Pro Kleť doufám, že všechny 3 finální MUXy budou všesměr, a 100kW.

     • vedro napsal:

      100kW vsesmer pro Klet ani omylem, bohuzel.

     • mirasat napsal:

      Tak co tam máme:
      K22: zatím všesměr a snad zůstane
      K25: zatím vysílal s omezeným digramem, ale plánován byl na všesměr
      K27: ev.novinka, ale zatím problém s Bavorskem
      K30: Nejspíše finální MUX 24 (Digital Broadcasting) takže s omezením se počítá (Rozhledna)
      K32: nespíše zůstane omezení
      K39: zatím všesměr a snad zůstane

 3. dirigento napsal:

  Zřejmě proto, že na Kleti má AS kruhový diagram (čili všesměr) a Rakušáci a Němci trvají na nějakém směrovém omezení na území jejich států. Takže se nabízí možnost buďto úpravy na AS nebo jeho výměna. Pokud je to všesměrová ST (omni) anténa pak jedině výměna, pokud tam jsou použity jednotlivé AJ pak úprava novým fázováním. a tím přechod na směrový vyzařovací diagram.

  • mirasat napsal:

   O.K. Asi jsem tu něco rozjel, tak to nechme jen na tom, co víme.
   VÍME JEN TOTO:
   Je třeba si uvědomit, že speciálně u jižních Čech je problematická situace z hlediska mezinárodní koordinace. Dosažení nějakého byť jenom přechodového kmitočtu bylo nesmírně komplikované. Nakonec to skončilo na kanále 50, ale ten není mezinárodně zkoordinovaný pro letošní rok na plný výkon, takže z něho pojedeme do konce roku 2018 výkonem 10 kW.
   Konkrétní vyzařovací diagramy ještě nemám k dispozici. Minulý týden jsme požádali o individuální oprávnění ke kmitočtům, čili to je rozběhnuté a parametry obdržíme od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Od těchto parametrů se bude odvíjet naše vysílání a výpočty, jak přesně bude vypadat pokrytí.

   Severní Čechy, kde použijete pro přechodovou síť DVB-T2 také dočasný kmitočet, budou rovněž omezeny na výkonu vysílačů?
   Sice tam budeme mít přechodový kmitočet, ale omezení výkonu vysílačů tam není. Jak jsem informován, tak tam ale bude muset být změněn vyzařovací diagram.

   Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Pro přechodovou DVB-T2 síť neplánujeme změny anténních systémů. Pro PS12 vysílač Kleť zatím nemáme přidělen vysílací kmitočet, takže nevíme ani termín jeho spuštění. Důvodem je komplikovanější mezinárodní kmitočtová koordinace.

   Souhlasíte s myšlenkou, že vysílače okolních států by měly mít menší přesahy do Čech než v minulosti? A opačně také?
   Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Souhlasím. S ohledem na ztrátu televizního pásma 700 MHz, což je 30 % všech disponibilních TV kmitočtů v UHF pásmu, začíná být dost „těsno“ nejenom na národní úrovni, ale také při mezinárodní kmitočtové koordinaci. Proto se také začíná řešit omezení přeshraničního vyzařování, ke kterému dojde během kmitočtového refarmingu v letech 2019-2020. Určité snížení možnosti přeshraničního příjmu, a to do i z ČR, bude daní za uvolnění TV pásma 700 MHz ve prospěch mobilních datových služeb.

   • Nonic napsal:

    Míro tak jsem se mrkl na odkaz od Vítka a vyzkoušel i teoreticky zpočítanou mapu pokrytí připravovaného PS-13 Pařízkovo 28k a výsledek? v husté městké zástavbě paneláků (což je velká část plochy přestože je i často na různém kopci) to stojí za bačkoru… ač Teplice jsou co bys kamenem dohodil… Škoda, že dle toho koordinačního modelu 6 celoplošných MUXů podepsaného s Polákama a dříve i s Němcema a Rakušákama je stálá válka s konkurencí a nemohou být společně… V jiných státech dokáží využít terénu společně tj. kóty kopců i pro okolní stát ale u nás v naší zemi se nedokáží dohodnout sami mezi sebou naši operátoři házením si klacků pod nohy = ať má každý na vše svůj stožár a kabely… přívod proudu a různé rezervy či ochrany proti výpadkům třeba i generátory… O jiných vysílačích v republice též raději pomlčet… Jedině ČRa (včetně obchodního šíření Čt z jednoho společného stožáru od stejného operátora) budou mít MUXy předimenzované z mnoha míst se přepisující z mnoha vysílačů co jsou v dosahu… (pravda jsou v republice i místa kde mají s bídou jen jeden či žádný vysílač dostupný) že na společném kmitočtu bez speciélní měřící techniky nepoznáš okud to máš…. U vás ste tou Kletí stále zhýčkaní, že až na vyjímku jste měli vše pohromadě… byť věže stojí pár metrů od sebe kvůli zmíněnému konkurenčnímu boji… podobné je tomu i na Klínovci bez MUX-3 a bude i s DVB-T2

 4. dráťák napsal:

  A já se ptám. Problém je je u Kletě nebo i u bavorských a rakouských vysílačů? Příkladem je blízký Jaeurling, kde vysílá 5, slovy pět multiplexů, s ERP výkonem 80 kW stejně jako v DVB-T. Tak kde je problém? Omezují se oni? Nebo si z nás dělají naši sousedé dobrý den, jak se v této problematice domnívám už pěkně dlouho?

 5. mirasat napsal:

  Jo, to bych taky rád věděl.
  Vlastně je tu ještě jedna věc. Co použít zahraniční vysílače na vykrytí problematických míst u nás, či naopak ?
  O takovém případu mezi Rakouskem a Německem vím.
  To by byla otázka na lidi z ČRa :))

 6. dirigento napsal:

  Nejen mezi Rakouskem a Německem, ale i Dánskem/Německem, Německem/Švýcarskem a dalšími. U nás to nešlo, protože si za bývalého režimu bylo těžko představit situaci, že by naše TV vysílače šířily vysílání tehdy nepřátelských států jako bylo Rakousko nebo (tehdejší) Západní Německo. To by asi neprošlo. Dovedu si představit něco takového v rámci tehdejšího východního bloku např. ČSSR/Polsko nebo Maďarsko, případně NDR, ale ani tady se takovéto možnosti nevyužívaly. Co tomu brání nyní je otázkou.

 7. Michal Kubeček napsal:

  Ach jo, že jsem se vůbec díval… Černá hora samozřejmě jako tradičně jedna z posledních. 🙁

 8. Bravo37 napsal:

  čtu tu hromadu odbornejch komentářů ale rád bych jako laik věděl jestli si tu svojí novou dvb-t2 televizi můžu vzít odhlásit koncesionářské poplatky a lupnout jí do sklepa když „bohužel“ bydlím v jižních čechách a přijímám signál z Kletě? Už jsme přišli o jeden multiplex teď se prý bude vypínat déčko a půjde už jen ve t2 a tady se pořád nic neděje a nikde se ani nedočtu kdy a jestli vůbec chytím stávající kanály po vypnutí dvbt. Myslím že se přechod tady u nás trochu zanedbal a nikdo pořádně neví jak z toho ven a jak to nakonec pro diváky dopadne.

 9. patin napsal:

  To se pan Hanuš plete… Katastrofa, v Děčíně musí dojít k vybudování opakovače.. Signál není ! Respektive nelze použít, maximálně naskenuje stanice.

Napsat komentář