V českém DVB-T2 už vysílá 25 televizí, ke konci roku by jich mohlo být až 40

26 komentářů 22.2.2018 / Jan Potůček

Nové programy mohou přibývat především v Přechodové síti 13. Další dva přechodové multiplexy DVB-T2 jsou již nyní obsazené, i když Česká televize ještě nespustila vysílání.

Pětadvacet televizních programů mohou aktuálně naladit čeští diváci prostřednictvím dvou přechodových sítí pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2. Osmnáct televizních stanic nabízí Přechodová síť 12 provozovaná Českými Radiokomunikacemi (CRA), devět Přechodová síť 13 společnosti Digital Broadcasting. Dva programy – Nova a Nova Cinema – vysílají v obou těchto multiplexech. Až na Joj family mají všechny programy v českém DVB-T2 standardní rozlišení obrazu. Větší počet HD kanálů se do DVB-T2 dostane až s dubnovým spuštěním veřejnoprávní Přechodové sítě 11, v níž Česká televize nabídne všech šest svých programů ve vysokém rozlišení.

Přijde Prima Comedy Central HD?

HD vysílání v DVB-T2 plánuje i komerční kanál Prima Comedy Central, jež se má objevit v Přechodové síti 13. Sice nese název druhé největší komerční televizní skupiny, ale Prima mu propůjčila pouze značku, ve skutečnosti jej provozuje společnost Viacom. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) již loni uvedl do svého seznamu Service ID televizních programů šířených v pozemních sítích identifikátor pro Primu Comedy Central HD v DVB-T2. Michaela Šťastná z agentury FleishmanHillard, která Comedy Central zastupuje na českém trhu, serveru Český rozhlas Digitální rádio tento týden potvrdila, že se program na vysílání ve vysokém rozlišení připravuje.

„Na spuštění HD se sice pomalu, ale jistě připravujeme. Z hlediska obsahu už jsme na HD připravení,“ uvedla Šťastná. „Konkrétní datum spuštění Prima Comedy Central v HD ale zatím nemáme,“ dodala. Ve standardním rozlišení vysílá tento program v celoplošném multiplexu 4, který ve normě DVB-T šíří společnost Digital Broadcasting. Stejný operátor nedávno zařadil do svojí přechodové sítě DVB-T2 program Joj family HD, jehož Service ID bylo rovněž loni přidáno do databáze ne webu ČTÚ, společně s identifikátorem Prima Comedy Central HD. Společně s programy veřejnoprávní České televize by tak mělo v přechodových multiplexech DVB-T2 vysílat nejméně osm programů v HD kvalitě.

DVB-T2 letos nabídne nejméně osm HD kanálů

Čeští diváci by tak měli ještě letos pozemní cestou zdarma naladit programy Joj family HD, Prima Comedy Central HD, ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT 24 HD, ČT Sport HD, ČT Déčko HD a ČT art HD. Mnohem větší nabídka však bude ve standardním rozlišení. K dnešním programům by měly z celoplošných programů přibýt minimálně Rebel 2 Slušnej kanál a O2 TV Free (nyní vysílají pouze v multiplexu 4) a z regionálních televizí západočeská ZAK TV, Jihočeská televize, severočeská rtm+, východočeská TV1, zlínská TV Slovácko, ostravská TV Polar, brněnská bTV a olomoucká TV Morava (všechny nyní vysílají v multiplexu 4).

Otazník visí nad dalšími programy, které jsou nyní dostupné v regionálních sítích DVB-T. Tyto multiplexy ukončí vysílání k 30. červnu 2019 a televizní stanice, které v nich vysílají, by musely zcela odejít z terestriky, pokud by se pro ně nenašlo místo v jiném multiplexu DVB-T nebo v přechodových sítích DVB-T2. Jde například o motoristickou stanici Sport 5, Regionálnítelevizi CZ, dětský kanál Tuty TV či jihočeskou regionální televizi Jéčko (všechny vysílají v Regionální síti 8 pokrývající krajská města), ale také metropolitní TV Praha, hudební stanici Retro a kulinářskou Mňam TV (vysílají v pražské Regionální síti 4) a několika dalších, spíše lokálních programů v menších multiplexech DVB-T.

Nejvíc volné kapacity má Přechodová síť 13

Jisté je, že prostor v přechodových sítích DVB-T2 není nafukovací. Veřejnoprávní Přechodová síť 11 více než šest veřejnoprávních programů v HD kvalitě nenabídne, musí počítat i s částí datového toku pro stanice Českého rozhlasu, které patrně zařadí až od začátku příštího roku. Přechodová síť 12 provozovaná CRA bude mít jednu volnou programovou pozici, až z ní během letošního jara nebo léta odejde veřejnoprávní dětský program Déčko. Tuto pozici ale patrně zaplní Seznam.cz TV nebo připravovaná televize Prima Krimi. Nejvíc volného prostoru je zatím v Přechodové síti 13 společnosti Digital Broadcasting, která momentálně šíří devět celoplošných programů, z toho jeden v HD kvalitě.

U Přechodové sítě 13 se ale musí počítat s jednou programovou pozicí vyčleněnou pro regionální televize. Dále by se do ní měly vejít další celoplošné programy z multiplexu 4, tedy již zmíněný Rebel 2 Slušnej kanál, O2 TV Free a Prima Comedy Central (poslední jmenovaná v HD rozlišení). To už je třináct programových pozic, z toho dvě pro HD kanály. Zbylý prostor by mohly vyplnit ještě tři nebo maximálně čtyři televizní stanice ve standardním rozlišení obrazu (tedy pokud by z Přechodové sítě 13 neodešly programy Nova a Nova Cinema, které vysílají i v Přechodové síti 12). Což bude zajímavé, protože by šlo o současné klienty CRA nebo jiných operátorů regionálních sítí DVB-T, pro které se nenašel prostor v přechodovém multiplexu CRA. Do doby, než se na sklonku roku 2019 začnou spouštět finální sítě DVB-T2, ale více prostoru v multiplexech nové generace nebude.

Vstup do Diskuse

26 komentářů: “V českém DVB-T2 už vysílá 25 televizí, ke konci roku by jich mohlo být až 40”

 1. Fanny napsal:

  Takže když to shrneme – pro diváka nemá DVBT2 téměř žádný přínos. Kromě ČT, která bude v HD to budou zase jen rozmazané šmouhy ve standardním rozlišení. Kupte si velkou plochou TV, ale obraz si kromě ČT budete prznit nekvalitním signálem. Bravo, ať žije technický pokrok v roce 2018. Nebo si připlaťte za HD na satelitu či kabelovce …. a zřejmě i v pozemním vysílání (jen se nám to Nova/Prima zatím bojí říct). Platit jsem ochoten pouze za nějaký zajímavý obsah (á la HBO), 3D nebo 4K, ale né za B čkové fimy na Nově a Primě. Ale tady se furt bude dokola vysílat Slunce seno a Ordinace. Je mi zle.

 2. Nonic napsal:

  No udivuje mne, že se v Čt uvádí víc programů než ve skutečnosti je obsazených předvoleb… Kdysi se tvrdilo, že Art by mohl být samostatný pro celý den ale pak to nějak vyšuměním do ztracena krachlo…
  Co se týče duplikátů, tam je to fakt hovadina… Jinak když se podíváte do volné kapacity PS-13 tak moc místa na vícero programů už není… pokud neupraví jak je u Pařízkovo MUXů zvykem datové toky pro jednotlivé programy…
  No ono i ten MUX-3 překvapil když zbývající kapacitu která byla nepoužitelná navýšil sečtením tj. ubráním Decko/art čímž se tam vtěsnal ještě Seznam.cz… V dubnu až se zapne PS-11 bude zase nějaké šachové hejbání… Nechme se překvapit co kde a jak zapnou… Zatím nevíme kam připravenou Primu dají… když není v DVB-T celoplošně volno a pro vstup do T-2 je přeci podmínka, že musí jakýkoliv program napřed být ve DVB-T jinak by neměl mít právo na PS obsazení…

 3. Janek napsal:

  Mohla by redakce zjistit u Pařízka jak to vypadá s jeho sítí PS13, kdy bude spouštět další lokality? Zajímá mě především jihomoravský kraj -jih

 4. Aleš napsal:

  Pokud se nepletu, tak full HD má v H.265 stačit cca 3.5 Mbps. 5 kanálů ČT vezme tedy cca 18Mbps, ČRo si vezme řekněme 1.5Mbps. Při konfiguraci DVB-T2 s cca 33Mbps na Mux by melo zbyvat jeste přes 10Mbps a tedy spousta mista pro prechodne hostovani komerecnich televizi ve standardnim rozlišení. V podstatě podobná situace jako je u Muxu 1a (RS7). to nikdo z odpovědných nezvažuje?

  • mirasat napsal:

   Aleši, podle mě se ČT bude snažit udržet datový tok nad nad 5 Mbit/s videotoku ve finální síti (krom regionalních oken, kdy to bude bída) a nad 6 Mbit/s v přechodové síti, kde zpočátku rozhlas ani regiony nebudou.
   Nezapomeň, že se přechazí na dvojnásobný počet snímků za stejný čas.

   • Jan napsal:

    Hoši, hoši, hoši …. kdyby jste četli pořádně články tohoto Webu a to konrétně rozhovor s panem Hanušem – to je ten co sfókl ten Vorloj v Práglu, tak by jste věděli, že tam ČT chce nacpat jěště 5 paralelně vysílaných regionálních programů. Psal – jako v Dojčlandu. A to prosím podle jeho výpočtů v HD !!!! Tuším regionální studia Brno, Ostrava, Plzeň, Hradec Králové, ve výstavbě tuším Ústí nad Labem a Praha. Takže 6 ? To bude datový tok jak čapa. Tak 3 Mbit/s, možná ani to né. Vzhledem k tomu, že se vysílá v pé a ne v í, tak to sežere dvojnásobný datový tok. To bude, jak se říká u nás v Bně, FIČÁK. Aby nakonec, proti tomu, nebylo to komerční SD ještě pokoukáníčko.

    • mirasat napsal:

     Janku ni ve zlým, ale…oprav si ten začátek na:
     „První hochu, První hochu“
     Nečteš, co jsem napsal, takže to, co z toho vyplývá, k Tobě nedoplavalo :))
     Nejdříve se bude vysílat jenom 5xHD s doprovodnými službami (zvuk, hbbtv….) Pak se možná přidá ČRo, což trochu toku zabere. Jakmile se přidají regionální okna, půjde to do háje (podle mě, podle p. Hanuše Ne), jinak to budou jen virtuální pozice, takže v těch časech to bude bratelné.
     Hlavně je třeba si říci, že v PS13 zatím vysílá JOJka s 6 Mbit/s a zatím to diváci hodnotí kladně, takže se zdá, že tento tok je pro HDp HEVC v pohodě.

    • Miki Mouse napsal:

     Keď to bude trhať a kockovať obraz, tak regionálne stanice ČT1 dajú v SD :o)

 5. son napsal:

  Ještě je v dvb-t2 možnost použití rozlišení 720x1280p,to by mohlo u stanic přinést úsporu dat,toku na polovinu oproti 1080x1920p což by pro zvláště komerčních tv mohlo být docela lákavé řešení.Ze sat.stanic kde některé tv toto rozlišení používají je vizuální rozdíl mezi těmito formáty v podstatě nepozorovatelný.

 6. mirasat napsal:

  Ano jsou různé možnosti:
  1920x1080P
  1440x1080P
  1280x720P
  Komerční stanice si mezi nimi budou vybírat a může skončit i na nějakém SD rozlišení.
  Terestrické šíření je drahé.
  Raději budou vysílat 6 Prim v SD, než 2 v HD.

 7. VITEK2442 napsal:

  Mimo téma-nemají ČRa tento měsíc spustit PS 12 na dalších dvou vysílačích Val.Klobouky-Ploštiny a Jáchymov-Klínovec? Nějak je ticho po pěšině!

 8. Robert Brixi napsal:

  Přechod z černobílého na barevné vysílání byl taky finančně náročnější, tolik se o tom nemluvilo, žádná televize nechtěla na divákovi se na tom finančně připodílet a dnes se HD versus SD zbytečně nafukuje hlavně finančně, za chvíli HD bude standard.

  • Michal Kubeček napsal:

   To byla dost odlišná situace. Za prvé, tehdy byla jedna státní televize, takže nebylo potřeba řešit, kdo bude komu kolik platit. Za druhé tu byly jen dva programy, takže nebylo potřeba řešit kapacitu pásma (kterého i tak bylo pro televizi víc než dnes). A za třetí díky tomu nebylo problém navrhnout koncepci barevného vysílání tak, aby uživatelé stávajících černobílých televizí nic nepocítili; problém nastal až při přechodu ze SECAM na PAL, ale k tomu došlo až v době, kdy už se týkal jen hodně malé části diváků. Dnes takový luxus nemáme. Udělat přechod tak, aby DVB-T (bez T2) přijímače dál nedotčeně fungovaly, na to není kde brát, a čekat, až takové přijímače „vymřou“, na to není dost času.

 9. Milan napsal:

  A Slovensko ma hovno 6 programov free.Hamba !!! Nenažranci.

 10. Jarek napsal:

  mluví se pořád o všech možných TV stanicích, ale nikde nebyla zmínka o Barandově, nějak mě to možná asi uniklo.

  • Janek napsal:

   Tak ono se mluví hlavně o vysílatelích ČRA a DB samotné televize kromě české televize se k T2 moc nevyjadřují jelikož do roku 2020 tu mají být pouze přechodové síťě, takže nemůžou zatím řešit, že by vysílali v HD,UHD a nebo nevysílali vůbec. Na konci roku se psalo, že Nova se vyjádří k T2 na začátku tohoto roku, vyjádření jsem neviděl. Vyjádření Primy taky nevím a jak píšete Barrandov taky mlčí. Ale všichni nakonec do přechodové sítě T2 vstoupili bez keců, kromě Novy.

 11. Jan. Novák napsal:

  Co se týče stanic Nova, Nova Cinema a Retro, všechny vysílají v DVB T2, ve východních Čechách na kanále 24 z vysílače Hradec Králové CHlum, což je zřejmě bývalý multiplex 4.

 12. Jindřich Werner napsal:

  Dobrý den. Rád bych dostal odpověď, proč se vysílá SD 540p, a dvb-t 576..i….?

Napsat komentář