Vysílání olympijského programu Radiožurnálu se v sítích Teleko a RTI cz zpožďuje

8 komentářů 9.2.2018 / Jan Potůček

Rozdíl oproti multiplexu ČRo DAB+, který provozují České Radiokomunikace, je až 20 sekund. U sportovních přenosů to může hrát klíčovou roli.

Výrazné zpoždění vysílání oproti reálnému času zaznamenává speciální digitální stanice Českého rozhlasu Radiožurnál – Olympijský speciál v digitálních sítích Teleko DAB a RTI cz DAB. Při srovnání s multiplexem Českého rozhlasu, který pod identifikací ČRo DAB+ provozují České Radiokomunikace, dochází například v Praze k opoždění programu u sítě Teleko DAB o přibližně 17 sekund a u sítě RTI cz DAB dokonce o 22 sekund. Rozdíl může být klíčový při poslechu sportovních přenosů: posluchači v síti ČRo DAB+ mohou zaregistrovat gól při olympijském hokeji o celou třetinu minuty dříve než posluchači v ostatních dvou digitálních sítích.

Opoždění vysílání v sítích Teleko DAB a RTI cz DAB oproti síti ČRo DAB+ je patrně způsobeno využitím cloudu pro zpracování zvukových streamů a přenosem dat přes internet. Toto řešení je sice finančně méně náročné oproti dedikovanému hardwaru, ale může se projevit délkou zpracování dat. České Radiokomunikace, které zajišťují provoz veřejnoprávní sítě DAB+ pro ČRo, nedávno vyměnily fyzický HeadEnd, aby zvýšily kvalitu vysílání a jeho odbavování. Výsledkem je i rozdíl v časové prodlevě zpracování a distribuce signálu od Českého rozhlasu. Prodlevu mezi vysíláním Radiožurnálu – Olympijského speciálu v síti ČRo DAB+ a ostatními multiplexy si mohou posluchači vyzkoušet i v Brně, Ostravě a Plzni, kde tyto sítě souběžně vysílají.

Vstup do Diskuse

8 komentářů: “Vysílání olympijského programu Radiožurnálu se v sítích Teleko a RTI cz zpožďuje”

 1. Nonic napsal:

  Tento jev není jen teď v DAB+ ale i v jiných platformách… pokud máte možnost místně porovnat různé trasy signálů v rádiích i televizích atd. se stejným obsahem vysílání… ono i lampače co ozvučovaly veřejná prostranství měly a mají ozvěny pokud se to neseřídí pařičnou technikou která třeba kdysi za socíku byla těžko dostupná… Dneska je elektronika lepší ale né vždy všemocná ono třeba když přenosové trasy jdou na satelit a zpět do studia tak taky vidíte, že něco vyšlou a čekají až proti strana se zpožděním reaguje… a co teprve až bude lidstvo cestovat vesmírem a ty pohádky v některých scifi kde prý mohou mluvit hned a odpovídat okamžitě je jen utopie… telepatie a teleportace zatím není vymyšlena rozhodně ne tak aby šla využít masově… jen jsou pokusy s holografií… hlavně iluzionisté – louzelníci jí používají když se stále možnosti zdokonalují…
  No jo no… kdysi lidi si pouštěli obraz z televize a zvuk hnali z kvalitních stereo beden z rádií a taky se divili a i teď diví těm posunům ostatně v tzv. domácích kinech si lze zpoždění už i nakonfigurovat….

 2. Marek Svoboda napsal:

  Srovnávat zpoždění tlampačů´na vsi a broadcastingových standardů může akorát laik ala traktorista v hospodě. Nic proti…

  • Nonic napsal:

   Hele Marku… To jsem uvedl…. se zpožděním vždy jsou a byly problémy a jestli si člověče myslíš, že tlampače jsou či byly jen na vesnicích tj. podle tebe jsou všichni jen hnojácký JZD… tak si nějakej mladíček který ve velkých městech i v tom hlavním Pražském nikdy nebyl vyhnán ven na hromadné akce plné lidí a musel pak poslouchat jak to různě odrazy a i neseřízenými trasami zesilovačů kváká…
   Další případy s rozhlasem a televizemi atd. jsem též uvedl… Jak vysvětlíš, že v různých zprávách, dají ze studia otázku a proti strana vždy čeká a teprve pak se zpožděním odpovídá atd. Nikdy si zřejmě nebyl ani v místech kde je dostupné porovnávat různé shodné MUXy z různých vysílačů kde ten jev rozdílných ujetých zvuků a obrazů jsou běžný … ty rozumbrado co chce ostatní jen ponižovat… že ty si něco víc? než ti ostatní…

 3. ivovi napsal:

  Ze se dozvim viteze o 20 sekund pozdeji mi nevadi. Neprijemne ale je, kdyz autoradio s DAB preladuje za jizdy stejnou stanici mezi sitemi a vysledkem je bud opakovani casoveho useku (napr. 20s) nebo naopak jeho vystrizeni.

Napsat komentář