Bavorsko se připravuje na první testování vysílací technologie 5G, plánuje ho ke konci roku

Testy proběhnou v pásmu 700 MHz, v němž má do poloviny roku 2020 skončit televizní vysílání a jež má poté sloužit mobilním datovým sítím nové generace.

V prosinci minulého roku jsme psali v článku o nastupujících nových vysílacích technologiích, které dle tiskové zprávy mnichovského Institutu IRT dostává další konkrétní obrysy v rozvoji FeMBMS (Further evolved Multimedia Broadcast Multicast Service ) v sítích 5G. Ve spolupráci s evropskými vysílacími organizacemi a průmyslovými subjekty byla v červnu 2017 dokončena mezinárodní normalizační práce umožňující efektivní vysílání ve velkých sítích 4G a 5G. V bavorském Oberlandu je v rámci bavorského výzkumného projektu „5G Today“ zřízeno 5G testovací místo pro vysílání.

Nový síťový standard 5G je klíčová technologie pro budoucnost, kdy zařízení jsou vzájemně propojena v síti Internetu věcí (IoT) a kdy se vozidla stanou vysoce automatizovanými s nutností vzájemné komunikace (M2M). 5G také nabízí velký potenciál pro efektivní distribuci mediálního obsahu. Zavedení 5G by mohlo otevřít celosvětový trh s miliony smartphonů a tabletů, které budou fungovat jako potenciální televizní přijímače schopné kombinovat živé televizní služby, mediální knihovny, sociální sítě a mnoho dalších mediálních služeb.

Vysílač Wendelstein v Bavorsku, který na podzim 2018 bude testovat TV vysílání v 5G

Konečná verze standardu 5G bude v prosinci 2020

Společně s EBU, BBC, RAI a SWR a průmyslovými partnery byly definovány vysílací požadavky pro 5G a úspěšně začleněny do připravovaného mezinárodního standardu v rámci skupiny 3GPP. Požadavky zahrnují 100% vysílací mód a větší kanálové rozestupy. V technologii 3 GPP na základě požadavků ITU (viz zpráva ITU-R M.2411-0) budou podporována kmitočtová pásma 450-6000 MHz a 24250-52600 MHz a to jako kmitočtově dělený duplex (FDD) nebo časově dělený duplex (TDD) s minimální šířkou kanálu 2 x5 MHz v párovaném spektru nebo 5 MHz v nepárovém. Některá podporovaná kmitočtová pásma této technologie jsou uvedena v následující tabulce:

Zde je nutno si ale uvědomit, že se jedná o podporovaná pásma nové technologie a jen o návrh, který je dále zpracováván v rámci telekomunikačních konferencí ITU. Podle stávajícího harmonogramu by konečná verze budoucího standardu „5G“ měla být schválena v prosinci roku 2020. V USA již 600 MHz pásmo bylo přiděleno mobilní službě a v Evropě probíhají aukce na 700 MHz pásmo. I v České republice se obdobná aukce připravuje s vyhlídkou zprovoznění těchto služeb po roce 2020. A pokud by byla vítězným operátorům ponechána dostatečná volnost, mohl by být video obsah i v budoucnosti v 700 MHz pásmu zachován.

První testy z vysílačů Wendelstein a Mnichov

Již v současné verzi LTE Release 14 pro je v systému eMBMS možno vysílat a přijímat nejenom na mobilních zařízeních bez SIM karty, ale i na klasických televizních přijímačích v přijímacím módu (ROM – receive only) pro volné vysílání (FTA) zřízené zejména pro veřejnoprávní službu. V této verzi je možno distribuovat vysílané programy podporující UHD a ve verzi Release 15 bude zavedena i podpora HDR. Testy s tímto typem vysílání probíhají již od roku 2014, dosud však v sítích 4G (LTE) nenašly širší uplatnění. Není regulérní vysílání a nejsou na trhu přijímací zařízení, i když se na těchto testech podílely firmy Nokia i Samsung.

Další vývoj s novými zlepšeními v Release 16 ukážou budoucí testy. Velké a menší vysílací buňky budou propojeny, aby vytvořily rozsáhlou oblast pokrytí. První testy vysílání 5G s použitím televizních signálů se očekávají na konci roku 2018. Současně budou vysílány na kanálu 56 z vysílače Wendelstein v Bavorsku a dalších míst v mnichovské oblasti. Do té doby budou vyvinuty a instalovány nezbytné komponenty pro přenos a příjem a budou probíhat teoretické studie a předběžná šetření.

K plánovaným testům uvedli někteří vedoucí představitelé zúčastněných společností: „Při vývoji 5G se standard blíží ke klasickým parametrům vysílacího systému, který umožní rozsáhlé a ekonomické rozdělení televizních programů,“ vysvětluje profesorka Birgit Spanner-Ulmer, ředitelka divize Production and Technology v Bayerischer Rundfunk a současně vítá příležitost, kterou nabízí projekt „5G Today“, otestovat síť budoucnosti s jejich stávající vysílací infrastrukturou.

Šance dostat televizní vysílání na mobily

„Jako globální operátor sítě a člen aliance NGMN, chceme podporovat testování distribuce mediálního obsahu prostřednictvím moderních a konvergovaných sítí 5G. To je i důvod, proč v případě potřeby vyčleníme pro ´5G Today´ další 700 MHz spektrum, jedno z 5G frekvenčních pásem upřednostňované Komisí EU,“ dodal Jaime Lluch, ředitel Radio Access Network společnosti Telefónica Germany.

„Standard 5G nabízí jedinečnou příležitost inteligentně propojit silné stránky přenosu vysílání s rozsáhlými příležitostmi v mobilních komunikacích. Jsme aktivně zapojeni do tohoto průkopnického výzkumného projektu, který přispívá k našim špičkovým technologickým zkušenostem v technologiích pozemních vysílačů a mobilní komunikace T & M za účelem vytvoření základny pro efektivní přenos mediálního obsahu do mobilních a přenosných zařízení,“ uvedl Manfred Reitmeier, ředitel R & D vysílacích systémů společnosti Rohde & Schwarz.

Ralf Exler, vedoucí inovačního managementu v Kathreinu, se domnívá, že tento projekt hraje důležitou roli v konvergenci vysílání a mobilní komunikace, přičemž konstatuje, že zejména mladí lidé chtějí přijímat vysílání na všech uživatelských zařízeních a že nový standard přináší konvergentní síť trochu blíže.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Bavorsko se připravuje na první testování vysílací technologie 5G, plánuje ho ke konci roku”

 1. Nonic napsal:

  Je to logické, neboť většina vysílačů v televizním DVB-T pásmu 700Mhz už bude od podzimka 2018 odpojena… viz německé odkazy co jsem uváděl v diskuzích… No uvidíme nakolik bude pak i v Česku 5G finančně pro koncové uživatele i prakticky přívětivé…

 2. ivovi napsal:

  Hmm, zkousi „LTE vysilani“ (MBMS) upravit smerem ke standardnimu DVB-T2. Tedy pouzivat silne vysilace s vetsim rozestupem (proto musi zvetsit ochranny interval), moznost zabrat pro vysilani celou kapacitu bloku, moznost vyuzivat blok samostatne bez dalsi signalizace (pro SDL blok).

  Otazka je, co to jeste bude mit spolecneho s mobilni datovou siti krome toho, ze radiovy vstup mobilu to bude schopny prijimat. 🙂

 3. mirasat napsal:

  Původně jsem chtěl zareagovat nějak inteligentně, ale nakonec se zmohu jen na toto:

  Čím hodláte nahradit GSM chytráci !!!

 4. peti napsal:

  Zrušit všechno LTE a podobné blbosti na mobily a nechat mobily jen na telefonování a je po problémech.

Napsat komentář