Česká televize už testuje DVB-T2, kvalita obrazu Full HD je lepší než na satelitu

21 komentářů 27.3.2018 / Jan Potůček

Veřejnoprávní přechodová síť DVB-T2 odstartuje již ve čtvrtek 29. března, hned první den pokryje signálem 98,7 procenta obyvatel České republiky.

Ve finální fázi nastavování před čtvrtečním startem je přechodová síť DVB-T2 České televize. České Radiokomunikace (CRA) jako technický operátor multiplexu již testují jednotlivé vysílače, signál nového multiplexu bylo možné zachytit například i v Praze. „Lidé, kteří jej zachytili, potvrzují vynikající kvalitu, která je lepší než na satelitu. Full HD 1080p@50 Hz v HEVC s vysokým datovým tokem je znát,“ konstatoval na Twitteru Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie CRA. Česká televize odstartuje DVB-T2 vysílání hned na 22 vysílačích velkého výkonu s pokrytím 98,7 procenta populace.

TABULKA: Harmonogram spouštění vysílačů Přechodové sítě 11 a jejich technické parametry

Ve dvou dalších etapách 20. dubna a 10. května spustí ČT další čtyři vysílače základní sítě a dosáhne pokrytí přes 99 procent obyvatel České republiky. Přechodová síť 11, jak se multiplex DVB-T2 provozovaný Českou televizí oficiálně označuje, bude obsahovat programy ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT 24 HD, ČT Sport HD, ČT Déčko HD, ČT art HD, Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Dvojka, Český rozhlas Vltava, Český rozhlas Plus, Český rozhlas Rádio Wave, Český rozhlas Rádio Junior, Český rozhlas Jazz a Český rozhlas D-dur. Na většině území bude toto vysílání zachytitelné na kanálu 26, v jižních a severních Čechách na kanálu 50 a z jáchymovského vysílače Klínovec na kanálu 39.

Vstup do Diskuse

21 komentářů: “Česká televize už testuje DVB-T2, kvalita obrazu Full HD je lepší než na satelitu”

 1. Jiří napsal:

  Je už znám konkrétní čas spuštění?

 2. Lukáš napsal:

  Je ale na satelitu sou kanál čt zpoplatněny a na anténu ne za druhé na satelitu je čt šířena v mpeg4.

 3. Martin napsal:

  A pane Potůčku, jaký čas to bude … ? .

 4. kokun napsal:

  Citace z článku:
  „České Radiokomunikace (CRA) jako technický operátor multiplexu již testují jednotlivé vysílače, signál nového multiplexu bylo možné zachytit například i v Praze.“

  Njn – ale že by se někdy (aspoň jednou!) začalo taky někde jinde, než jen v Praze?
  Nereálné 😮 🙁

 5. Jan napsal:

  No aby nééé, když je v multiplexu jen pět programových pozic. Jenom aby nám to vydrželo alespoň do švestek :-))) Jestli tam naperou ty HD regiony, tak pak se teprve ukáže. Ale tak, zázraky se dějí.

 6. BoD napsal:

  Tak jste mě vyprovokovali k testu a – nic :-(. Přijímám Kleť. V noci ze včerejška na dnešek měla Kleť kompletní výluku. Jenom mi bylo divné, že MUX 1 a 2 jely. Inu, pobavte se na můj účet. Já trdlo zapomněl na Mařský vrch (kde ale není MUX3). Zjevně na Kleti něco kutili. Ale K50 byl (než jsem usnul) hluchý. A tak je to i dnes. Prostě na testovací okno nemám štěstí.
  No a jinak mám jednu dálkovou raritu DVB-T2. V místě kde bydlím by Jihlava Javořice neměla být ani náhodou (podle map pokrytí). A já ji chytám stabilně s anténou natočenou na Kleť, takže Javořici chytám, podle echa, odrazem. No a DVB-T2 jede jako hodiny, ačkoliv konstelák bych vám nepřál vidět. Žasnu, co ta T2 dokáže zpracovat. Do naší bytovky jsem se přistěhoval nedávno a teprve teď jsem si všimnul, že některé baráky v okolí mají antény směrované rovnou na Javořici. Takže je tady, díky terénnímu profilu, zachytitelná i lépe, než ta Kleť. A to po mě nechtějte popis naší STA. To se divím, že jede vůbec něco. No, počkám si na čtvrtek :-). A až bude hezky, už jsem domluven s ostatními majiteli bytových jednotek, že tu STA dám do kupy.

 7. Sekáč napsal:

  KRÁSNÝ jsem stihl taktak,na TV naladěno,na STB jsem to už nestihl.

 8. Ro. napsal:

  Zaznamenal jsem velmi nepříjemný problém s nevyrovnanou hlasitosti mezi T2 multiplexem České televize a T2 ostatních programů. Jinak řečeno, když přepnu z České televize třeba na Primu, tak mi televize skoro nadskočí……

 9. Jan napsal:

  Já jsem VELMI mile překvapen z vysílání T2. Oproti T1 je rozdíl znát i u SD kanálů. Hlavně stanice z muxu 3 jsou v T2 v o mnoho lepší kvalitě a to sleduju na tv 82cm, tedy žádná mini televize. HD je naprosto dokonalé a to jak u ČT tak i Joj family. Za mě paráda. Zbytečně platit za kabel nebo satelit.

Napsat komentář