Česká televize zítra v 10:00 zahájí DVB-T2 vysílání pro 98,7 procenta obyvatel Česka

8 komentářů 28.3.2018 / Jan Potůček

Půjde o největší operaci v historii pozemního televizního vysílání na území České republiky. Během 15 minut bude spuštěna prakticky celoplošná síť pro DVB-T2.

Úderem desáté hodiny dopoledne zítra zahájí Česká televize spouštění svojí přechodové sítě DVB-T2. Během pouhých patnácti minut zprovozní prostřednictvím Českých Radiokomunikace celkem 22 základních vysílačů velkého výkonu, které pokryjí signálem 98,7 procenta obyvatel České republiky. Z šestadvacítky základních vysílačů zítra ČT nezprovozní pouze vimperský Mařský vrch, trutnovskou Černou horu, chomutovskou Jedlovou horu a zlínskou Tlustou horu. Tyto vysílače přijdou na řadu 20. dubna (Mařský vrch) a 10. května. Poté bude mít Přechodová síť 11 České televize pokrytí 99,9 procenta populace.

TABULKA: Harmonogram spouštění vysílačů Přechodové sítě 11 České televize

Veřejnoprávní přechodový multiplex bude obsahovat programy ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT 24 HD, ČT Sport HD, ČT Déčko HD a ČT art HD v rozlišení 1 080p a dále rozhlasové stanice Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Dvojka, Český rozhlas Vltava, Český rozhlas Plus, Český rozhlas Rádio Wave, Český rozhlas Rádio Junior, Český rozhlas D-dur a Český rozhlas Jazz. Prakticky v celé republice bude dostupný na kanálu 26, s výjimkou vysílačů Ústí nad Labem – Buková hora, Chomutov – Jedlová hora, České Budějovice – Kleť a Vimperk – Mařský vrch, které využijí dočasný kanál 50 a vysílače Jáchymov – Klínovec, který bude vysílat na kanálu 39.

Úvodní foto: David Rácz

Vstup do Diskuse

8 komentářů: “Česká televize zítra v 10:00 zahájí DVB-T2 vysílání pro 98,7 procenta obyvatel Česka”

 1. mirasat napsal:

  Nevidím ty 4 virtuální pozice ČT1 !
  Oni tam opravdu nebudou od začatku, kvůli naladění ?

  • Petr Svoboda napsal:

   pro to snad ani není důvod. Přijímače s H.265 si se změnou transportního toku snadno poradí.

  • Nonic napsal:

   Ty virtuální pozice kvůli 30 minutám jiných regionálních zpráv je fakt luxus… k čemu?… vysílat pak celý zbytek dne x krát dle regiónů to samé Čt-1 v jednom MUXu…
   Jinak dneska to jeden velmi optimisticky nadšený mladý člověk na Čt vysvětloval… jedeme v ucpané dálnici… kupte si nové auto = STB za 600Kč (DVB-T2 se H.265) a budete v novém rychlejším pruhu se více programy navíc ve HD… bez starostí… a ve druhém pak budete rychle brouzdat netem a zavoláte si i líp lékařkou pomoc… (cituji co řekl) tím myslel blížíci se mobilní 5G

   • mirasat napsal:

    Jak luxus ? Během těch třiceti minut se sníží datový tok na všech devíti pozicích na pořád ještě přijatelnou úroveň. Ve zbytku času se jedná o 9 pozic s plnohodnotným bitrate.
    Rozhodně lepší, než jakékoliv jiné řešení.
    To by ale musela mít ČT jasno v tom, kolik chce mít do budoucna maximálně různých regionů.
    Takto lze řešit maximálně 5 regionů. Např.: 1xČT1 Praha a střední čechy + 4xČT1 ostatní regiony.

    • Petr Svoboda napsal:

     lepší to není. Rozhodně by to slo proti dlouhodobé praxi ČT, nezdvojovat stejné stanice (dělá pro to celkem dost technologických opatření a já je za to chválím). Proč by to teď měla opustit, vysílat v jednom muxu hned několik stejných stanic a de facto tak trestat většinu lidí jen, a to mi promiň, kvůli lenosti jednotlivců?

 2. VITEK2442 napsal:

  To mirasat: ty tam budou až ve finální síti (viz rozhovor s p.Hanušem)

  • mirasat napsal:

   Šlo mi o to tam umístit ty pozice už s názvy, aby se naskenovaly lidem do seznamu od samého začátku. Není to o tom, jaké přijímače si poradí s tím, či oním. Jen by bylo vhodné, aby šlo naskenovat 5x ČT 1. Každé s jiným názvem regionu, byť zatím se stejným obsahem.
   Pokud se tam ty virtuální pozice ČT1 neobjeví, znamená to, že ČT neví, jak to s regiony bude.

Napsat komentář