Di-Way T2-One HEVC: set-top-box, který je po aktualizaci výbornou nabídkou

Na tento ultra levný set-top box už několik recenzí proběhlo. Nová aktualizace firmwaru, ale mění situaci. Vysloveně nepovedená lokalizace většinou zmizela, dobrá citlivost na signál zůstala.

Za 699 Kč si můžete zakoupit malou krabičku pro příjem současného DVB-T a budoucího, resp. už nastupujícího DVB-T2/HEVC postavenou na čipové sadě Sunplus 1505B. Nechybí obvyklý teletext a EPG a také nahrávání, resp. přehrávání živého televizního vysílání se zpožděním, nebo-li TimeShift. I na jeho funkci se podíváme. Daleko důležitější je ale lokalizace, resp. problém s hlášením „Str No Config!“, který se v menu nastavení vyskytoval velmi často. Počkal jsem proto na novou verzi firmwaru, nahrál ji ze stránek třinecké společnosti Sapro, která značku Di-Way používá pro různé A/V produkty, a podíval se, jak úprava dopadla a co nyní za naprosto minoritní peníze dostanete. Set-top-box mezitím ještě prošel certifikačním procesem Českých Radiokomunikací, takže se může chlubit logem „DVB-T2 ověřeno“…

Foto Petr Žák

Firmware výrazně lepší, zprovoznění pohodlnější

Di-Way jsem napojil na dlouhodobě zapůjčený a opravdu výborný 4K televizor Hisense H55NU8700. Je to jednoduchý set-top-box s plastovou čelní stěnou s displejem, který za provozu zobrazuje číslo kanálu, v pohotovostním režimu pak aktuální čas. V balení vidíte nejen externí napájecí zdroj, ale také kabel HDMI a malý dálkový ovladač s drobnými tlačítky. Instalace započne a také skončí na jedné obrazovce, kde je už rovnou nastaveno Česko a čeština, takže stačí odjet na příslušnou položku a zmáčknout OK. Automatické ladění, které následuje, rozdělí kanály na televizní a rozhlasové, na „dálce“ najdete tlačítko pro jejich přepnutí. Tato funkce je určitě sympatická a pro praktický provoz velmi pohodlná.

Po instalaci bylo vidět, že si Di-Way T2-One HEVC nastavil na výstupu HDMI 1920 x 1080i, 50 sn./s, což vůbec není špatné vzhledem k tomu, že většina boxů raději volí – i při 4K televizoru – podstatně horší režimy.

Nápověda správce kanálů vám při třídění právě moc nepomůže. Nakonec stačí prosté OK a šipky… (Foto: Petr Žák)

Naladěné stanice se ukládají od čísla 1 zvlášť pro televizní a rozhlasový seznam. Pokud jste zvyklí vybírat kanály číselnou volbou, má Di-Way výhodu, protože ne každý set-top box to dělá tímto způsobem.

Po aktualizaci firmwaru, který probíhá z USB paměti na kterou je třeba uložit příslušný soubor (nemusí být ani prázdná, ani nově naformátována) je třeba opět box nainstalovat a poté ještě provést návrat k továrnímu nastavení. Následně bylo vidět, že si Di-Way na výstupu HDMI nastavil 1920 x 1080i, 50 sn./s, ale pohled do A/V nastavení v menu nakonec ukázal, že jde jen o 25 sn./s. Pro Full HD, což je maximální rozlišení, umí ale i režim 1080p, 60 sn./s. a v tomto okamžiku se obraz opět proměnil k lepšímu. V „Rozlišení videa“ jsem pak ještě našel dříve velmi časté hlášení „Str No Config!“. Druhé místo, kde jsem si toho všiml, byla volba Nastavení, Verze a třetí a poslední byla tzv. „Multimediální konfigurace“, jinými slovy nastavení multimédií.

Jak vidno, naprostá většina výskytů „Str No Config!“ zmizela, škoda, že nebyly odstraněny všechny, a to zejména v multimédiích, kde to stále ještě může komplikovat nastavení. Škoda také, že výrobce zároveň neopravil některé překladatelské perličky jako „Vývoz videa“, což je nastavení CVBS nebo RGB. Nejdůležitější ale je, že zmiňovaný řetězec znaků zmizel z úpravy zvuku a u drtivé většiny voleb výstupního videa. Po přepnutí do angličtiny se bohužel ukázalo, že problém bude zřejmě hlubší, protože jsem položku „Str No Config!“ několikrát našel i zde. Faktem ale je, že práce s boxem je nyní podstatně pohodlnější, částečné komplikace mohou nastat pouze v multimédiích.

Co se týče setřídění naladěných stanic, abychom instalaci nějak rozumně završili, tady vám nápověda na obrazovce vůbec nepomůže, spíše naopak. Nakonec zjistíte, že stačí jednoduše prostřednictvím OK vybrat kanál, který chcete přesunout, šipkovými tlačítky dojet na vybrané místo a OK ho tam umístit. Můžete jít ale také přes oblíbené položky…

Foto: Petr Žák

Drobný dálkový ovladač, drobná tlačítka a opět interference

Dálkový ovladač je opravdu malý, typický představitel levných set-top boxů a dalších levných zařízení. Rozložení sice není právě ukázkové, ale katastrofa to zase není: šipky vpravo a vlevo řídí hlasitost, šipky nahoru a dolů přepínají kanály. Kolem OK uprostřed je soustředěno obvyklé Menu, Exit – Zpět je bohužel odhozeno stranou stejně, jako EPG. Zbývajícími dvěma tlačítky jsou FAV (oblíbené) a přepínání TV/Radio.

V pravém horním rohu pak vidíte ztlumení hlasitosti a tlačítka Page+ a Page- sloužící například po posun po obrazovce v programové nabídce. Vyvolání EPG je vlevo od něj a vše je dobře vidět ve fotogalerii výše.

Multimediální tlačítka na spodní straně ovladače jsou kompletní, tedy včetně samostatných kláves pro rychlé přetáčení. OK v multimédiích neudělá nic, v tuneru vyvolá seznam kanálů. Příjemné je, že kolovat se dá jak v menu nastavení, tak v multimediálním manageru, pokud chcete pozastavit přehrávání živého televizního vysílání se zpožděním (TimeShift), stačí zmáčknout Pause k čemuž se ještě dostaneme.

Kolega Žák ve své recenzi psal, že mu Di-Way interferuje s ovládacím systémem televizoru Toshiba. V mém případě proběhlo to samé u čínského mercedesu, tedy televizoru Hisense.

Foto: Petr Žák

Výborné EPG se třemi režimy, nahrávání jednoho pořadu

Čtrnáctidenní programová nabídka nabízí kupodivu tři režimy. A jsou nejen výborné, ale i takové, jaké bych u levného boxu určitě nečekal! Jde o klasický týdenní náhled à la televizor, výpis pořadů pro jednu stanici u něhož vidíte pořady na skoro půlden a dvousloupečný režim ve stylu „Nyní/Další“ (pořad). V tom se jako v jediném nemůžete přepnout na další den. Zvuk se po vstupu do EPG nepřeruší, obraz běží na pozadí, ale prakticky ho nevidíte, protože náhledové okénko chybí a je tak za výpisem pořadů.

Programová nabídka je výborně čitelná a přehledná, čeština byla většinou bezproblémová až na maličkosti typu „Útelí“ a nelokalizované hlášení „Informace bez udaelosti“ („ae“ nahrazovalo „á“), což říkalo, že nabídka není pro daný kanál stažena nebo není vůbec k dispozici. Ta se stahuje po vstupu na multiplex a pořad si následně můžete i nahrát. Po EPG se nelze volně pohybovat ani v jednom ze tří náhledů. Jakmile přejdete na pořad na jiné stanici, box se na ni hned přepíná.

Záznam uděláte pro jeden pořad na vcelku libovolnou USB paměť, měla by být ale rychlá. Následně si Di-Way omezí kanály mezi kterými se můžete přepnout na daný multiplex. Jakmile jsem se v tomto okamžiku pokusil o nahrávání z jiného kanálu, oznámil, že to nelze. Vyzkoušel jsem jak SD, tak HD kanál, na médiu byl vytvořen adresář PVR do kterého se kdekoli volně přehratelná nahrávka, resp. adresář s nahrávkou, uložil například pod jménem „CT 24-Zpr┬avy v (02032018_100657).TSV“. Jak vidíte, čeština ve jméně souboru chybí.
Přijímač je v případě nahrávání označen jako „Ready“ a pracovat má až po zapsání PIN, které dostanete od prodejce. Na této verzi firmwaru, PIN zapotřebí nebyl, na předchozí ano. V budoucnu by, podle Sapro, měl být tento systém opět aktivován.

Pokud jde o TimeShift ten byl po instalaci vypnut a pokud ho vyžadujete, musíte do menu nastavení na volbu Media Center a „PVR nastavení“. Do funkce vstoupíte prostým Pause, opětné sledování pořadu spustíte Play a ukončíte Stop.

Multimediální manager dovoluje kolování a jednoduše ovladatelný (Foto: Petr Žák)

Výborná multimédia, ale…

Multimédia jsou výborná, ale i když se u videa pracuje s externími titulky, českou znakovou sadu se nikdy nepodařilo plně zprovoznit, což je jediná větší námitka, která ale mizí při pohledu na cenovku. Videa v H.265/HEVC fungovala jak v HD Ready, tak ve Full HD, spolehlivě se přehrával například i XviD a z nahrávek foťáků a kamer MPEG-4 či H.264. Nahrávka z Full HD kanálu BBC s tokem kolem 8,3 Mb/s a se zvukem v Dolby Digital byla přehrána bez potíží, a to je něco, co často nezvládají ani dvakrát dražší výrobky.

Ve výborné kvalitě byly zvládnuty fotografie všech možných formátů, včetně BMP a TIF s výjimkou 3D snímků v MPO a hudba na tom nebyla jinak. Di-Way si poradil jak s MP3, WMA a WAV, tak dokonce s FLAC. Největším problémem tak v této části zůstává, poměrně časté hlášení „Str No Config!“ na které se při stávající aktualizaci firmwaru zapomnělo. Týká se ale jen úvodního nastavení, takže stačí přepnout do angličtiny či němčiny, nastavit ho a pak zase zpět do češtiny. Lokalizace externích titulků sice nebude stoprocentní, ale nejspíše se výrazně zlepší.

Foto: Petr Žák

Nahrávání vyžadovalo, na předchozí verzi firmwaru, odblokování od výrobce a zadání čtyřmístného PIN. Na aktuální verzi už tomu tak není, což je ale podle výrobce nedopatření, které hodlá napravit. Soustředit by se však měl raději na vylepšení lokalizace!

Výborný poměr cena/výkon

Za dané peníze Di-Way T2-One HEVC představuje – s aktuální verzí firmwaru a ve své kategorii – výbornou nabídku, a to zejména díky, obrazové kvalitě, EPG a subjektivně vzato lehce nadprůměrné citlivosti na signál. Líbil se mi také bezproblémový provoz a box si výborně rozuměl i se 4K televizorem. Na druhou stranu je tu stále nedotažená lokalizace, i když je to nyní výrazně lepší (!), někomu mohou vadit drobná tlačítka ovladače a pokud máte potíže se zrakem, Di-Way T2-One pro vás určitě nebude.

Dálkový ovladač se možná zdá úžeji směrovaný, ale není to typický produkt, který by vyžadoval vysloveně přesné zaměření, takže bych řekl – „běžná praxe“. Kvalita obrazu je velmi dobrá v rozlišení SD, HD i v multimédiích a je určitě lepší, než u celé řady levných televizorů. Pokud nahráváte, máte tu možnost volného záznamu přehratelného kdekoli třeba přes VLC Player, jen to bude chtít nějaké rychlé USB médium, což platí i u TimeShiftu. Vzhledem k ceně, však přijímači v podstatě není co vytknout.

Hodnocení

PRO: výborný poměr cena/výkon, subjektivně vzato lehce nadprůměrná citlivost na signál, výtečné EPG, bezproblémový provoz, nezakódované nahrávání, výborná multimédia, ale…

PROTI: …stále s hlášením „Str No Config!“ v nastavení, nedotažená lokalizace.

Vstup do Diskuse

16 komentářů: “Di-Way T2-One HEVC: set-top-box, který je po aktualizaci výbornou nabídkou”

 1. peti napsal:

  Nechybí obvyklý teletext a EPG a také nahrávání, resp. přehrávání živého televizního vysílání se zpožděním.
  Chybí však čtečka karet, takže pro příjem SK Mux 3 NEPOUŽITEKNÝ.

 2. dirigento napsal:

  Snad SK MPXu1 a 4 ve kterých vysílá prg nabídka PlusTelky SK! Ovšem pro příjem této platformy jsou určeny STB jiného výrobce!!

  • peti napsal:

   to dirigento : Pardon, ano jde o Plustelku na MUX 1 a 4. Avšak přijímače určené pro příjem Plustelky mají odkódování v sobě bez čtečky. Pro příjem jak Plustelky, tak kódovaných programů v ČR (zatím se kódování tají, ale bude!) je potřeba STB se 2 čtečkami nebo čtečkou a CI slotem. Kromě Amika 8265+, které umí i satelit, o žádném jiném v současné době nevím.

 3. Pevy napsal:

  Pro mne (zatím) favorit, díky:
  – zmiňovaná lepší citlivost
  – cena
  – podpora výrobce (dovozce), tudíž možnost vylepšení lokalizace do češtiny
  – výstup RGB na SCARTu (díky zmínce o hlášce „vývoz videa“ v textu článku 🙂

  • Nonic napsal:

   Ono v překladech Menu u různých výrobců se často vyskytují různé perly… které si musí uživatel osahat sám co ve skutečnosti mají za funkci či ne vše je přeloženo… Třeba slušný i se T2 + C pásmem v STB od výrobce pod značkou EDISION s H.265 co má dvě verze dle konektororů atd. jiní…

 4. vedro napsal:

  Otazka na testera: V nastaveni PVR je mozne zvolit cas o ktery sa nahravka zadana v casovaci (timer) automaticky prodlouzi?
  Tak male dalkove ovladace to je fakt hruza hlavne pro duchodce. To fakt zvetseni dalky o 15-20% by stalo silene penize navic?
  Na spravne zobrazovani textu v menu dovozci zcela kaslou. (Na druhou stranu diky dovozci za snahu to aspon zlepsit). Takze by bylo vhodne necht vyrobci/dovozci udelaji text editor pro polozky v menu pro jejich upravu samotnym uzivatelem a pak spatky naladovat pres USB do STB 🙂
  Pro zlate ceske rucicky s heslem „udelej si sam“ nebo „co bys jeste nechtel za 7 stovek?“

  • Petr Svoboda napsal:

   a proč rovnou nenechat uživatele postavit si celý STB? Když za to dáš smajlíka, je jasné, že to zvládne každý a je to triviálně jednoduché. (Tím svým „zpátky“ jsi ukázal, jak by to uživatelů dopadlo).

   • vedro napsal:

    Smajlik = nadsazka. Vim, ze to asi nelze, jen kdyz si s tim dovozci moc hlavu nelamou je pak rada na uzivatelych. Pokud je mozne stahnout na USB channel list, upravit v PC a vratit zpet do STB, tak by to mohlo jit i pro polozky menu.
    „spatky“ beru zpet a omlouvam se. Rychle psani bez kontroly. Snad i tak bylo sdeleni pochopeno.

    • Petr Svoboda napsal:

     pochopeno bylo. Jen mi úvaha, že si sám uživatel něco „vylepší“ jako z jiné galaxie. Taky ne všichni tak flákají uživatelské rozhraní 😉 Jasně, když někdo vezme čínský zdroj meníček (mnohdy přeložen s pomocí strýčka Google) a neupraví ho, vytváří to dojem, že VŠECHNO na trhu je odfláknuté. Proto tvrdím, že dobře počeštěné UI je důležité. Ale podle zkušenosti, i 1 špatný příklad zkazí dojem z 9 dobrých…

     • vedro napsal:

      Nechci hazet vsechny do jednoho pytle. Stejne IU se stejnymi chybami ma nekolik prijimacu ruznych dovozcu, ruznych znacek/nazvu.

 5. BIDLO napsal:

  Stále vzpomínám na staré dobré Diboxy T-22 a T-30 ale především na jejich výborné bargrafy nebo chcete-li teploměry. Nic takového jsem u moderních STB bohužel už nikdy neviděl.

 6. Sekáč napsal:

  Já mám ALMA IHD PLUSTELKA,Hbb funguje u Novy,Primy i polských stanic,ale ze záhadných důvodů na něm nejde u ČT.Dočasně je připojen přes WIFI,ale do budoucna připojím přes LAN.Má připojení přes MINISCART-nedoporučuji použití JACKu,ten je velmi problematický.

 7. jarda napsal:

  kde bych našel prosím nejnovější firmware? co jsem našel je všecno staré!
  díky

 8. kamil napsal:

  A čtečka jakých karet ? Kreditních ?
  Když nikdo neví , jaký kodovací systém bude použitý
  a pokud bude použitý tak jestli někdo bude mít zájem ten odpad co produkuje NOVA a PRIMA sledovat respektive ještě za to platit ?

 9. Michal napsal:

  Nikde nemuzu najit ma to hbb tv?
  Popřípadě jaky prijimac koupit aby mel dvbt i dvbt2 , plne odladen , nahravani jineho programu kdyz koukam na jiny program a plna podpora hbb tv?
  Nejaky typy na koupi?
  Díky

Napsat komentář