Digital Broadcasting odstavil vysílače v Teplicích a Ústí nad Orlicí. Příprava na DVB-T2?

18 komentářů 14.3.2018 / Jan Potůček

Výluka na obou vysílačích probíhá od dnešních osmi hodin ráno a skončí ve dvě hodiny odpoledne. Operátor slibuje v obou lokalitách spustit do konce března DVB-T2.

Šestihodinovou výluku dvou televizních vysílačů, na kterých by měla do konce března spustit vysílání Přechodová síť 13 s televizními programy ve standardu DVB-T2, ohlásila na dnešek společnost Digital Broadcasting. Od osmé hodiny ráno se odmlčely vysílače Teplice – vodárna (kanál 30) a Ústí nad Orlicí – Andrlův chlum (kanál 45). Oba využívá celoplošný televizní multiplex 4, který vysílá ve standardu DVB-T. Ústeckoorlický vysílač by měl doplnit dva nedávno spuštěné východočeské vysílače Přechodové sítě 13, královéhradecký Chlum a Slatiňany u Pardubic.

K TÉMATU: Digital Broadcasting posiluje pokrytí DVB-T2 na východu Čech, spustil vysílač u Pardubic

Teplický vysílač bude první lokalitou severních Čech, kde začne vysílání Přechodové sítě 13. Multiplex DVB-T2 společnosti Digital Broadcasting momentálně obsahuje devět televizních programů: Novu, Novu Cinema, Novu 2, Novu Gold, Novu Action, Relax, Rebel, Kinosvět a Joj family HD. Síť by měla postupně nabídnout i další programy z multiplexu 4 a regionální televize, pro něž bude jedinou ze tří přechodových sítí DVB-T2 v České republice, jež jim umožní vysílat v novém standardu v konkrétních regionech.

Vstup do Diskuse

18 komentářů: “Digital Broadcasting odstavil vysílače v Teplicích a Ústí nad Orlicí. Příprava na DVB-T2?”

 1. Josef Křepelka napsal:

  Mám chatu v údolí mezi Výsluním a Místem bude tam pokrytí dosud žádné nebylo??

 2. BIDLO napsal:

  Už aby se konečně taky něco dělo na Slavoníně.

 3. Vl.K. napsal:

  OK, mux13 Ústí n.O. má jet rovněž na k24.
  Otázka: Bude tento kanál definitivní, anebo bude změněn na k21, který původně je v dané oblasti předurčen na šíření finálního muxu23?
  Co mě k této otázce vede: Na věži na Andrlově Chlumu, z níž je provozován mux4 a bude i mux13, je ještě mj. instalováno zařízení „starého“ internetu CDMA O2. To samozřejmě pracuje v kmitočtovém sousedství k21. Před časem jsem se dočetl, že O2 zamýšlí požádat o povolení použití kmitočtu dnes určeného pro CDMA pro LTE. Nevím, co je na tom pravdy, a zda by takový transfer byl proveditelným. Akorát dovozuji, že zařízení internetu CDMA by značně ovlivnilo příjem k21. (Nakonec se pamatuji – ještě v analogu, silný BTSka CDMA internetu UFONa ve městě značně rušila zvláště příjem i kanálu 24 analogové ČT1 Svitavy/Kamenná Horka….Plus O2 CDMA internet byl též na měřáku vidět… Závěr pak je: Bude nebo nebude nějaká překážka k přechodu kanálu 24 na k21?

  • vedro napsal:

   Pro televizni vysilani bude vyuzito rozmezi K21-49. I nyni je vyuzivan kanal 59 (nekde dokonce i K60), ktery sousedi s LTE bloky. To same muze platit i na opacnem konci TV (UHF) spektra. Zadny schvaleny (platny) plan vyuziti kmit. spektra se tim neporusi.

   • mirasat napsal:

    Pro televizni vysilani bude vyuzito rozmezi K21-48 – důrazně doufám.
    Co se bude dal dít s pásmem 694 až 960 MHz se fakt zatím úplně neví.
    Pokud se začne v pásmu 700 vysílat pouhé FDD LTE, pak s největší pravděpodobnosí na na K48 naváže ochranná mezera, pak bude následovat uplink od mobilních terminálů, pak obrovská nevyužitá díra, pak downlink eNodeB, pak obrovská díra, pak downlink eNodeB(800), pak obrovská díra, pak uplink mobilních terminálů(800)……..

 4. Vl.K. napsal:

  P.S.: Samouzřejmě beru v úvahu, že přechod na k21 – pokud bude možný – může následovat také po vypnutí současného kanálu 21 s muxem RS 7 Svitavy + Černá Hora-rozhledna

 5. pevy napsal:

  Vzhledem k otazníku za názvem je článek zcela o ničem. A mimochodem výluka nebyla 6 hodin, ale pouze 3 hodiny v uvedeném časovém rozmezí, viz. web DB:
  http://www.multiplex4.cz/aktuality/102-ve-stredu-14-brezna-2018-vyluka-lokality-teplice-a-usti-nad-orlici

 6. J napsal:

  zdravím K 21 není v ÚO ale SY -Hřebeč , K45 z ÚO jede na dvě velké kulový v České Třebové – Borek kde signál je nestabilní – dost často skáče je potřeba zesílit , takže jaké kanály budou v ÚO s přesahem až za Českou Třebovou k Třebovicím v Č. dík moc .

 7. Nonic napsal:

  Teplický vodojem tj. koule se špičkou na stožáru aby byl spád… je dobře směrován do té Teplické díry mezi kopci ale směrem na západ s těmi 10kW už to tak slavné není když se mrknete do spočítané mapy pokrytí 28k už teď na mezinárodním webu, tak je zřetelné, že ten malý kousíček čouhající špičky je pro okolní města směrem na západ nedostačující… protože je to tam kopcovíté a hustě osázené železobetonem – paneláky a tam to pokrývá tedy Klínovecký a Louštínský vysílač mnohem lépe… Každopádně tam kde měli dostupný Hoher Bogen, tak bude mrtvo či dělat neplechu…

  • Stanislav Hlaváček napsal:

   Teplický vodojem hraje velmi dobře i směrem na západ, ale je tu horší problém,již jsem na to upozornoval,kanál č.28 je nevhodný hlavně proto,že v této lokalitě je celkem silný signál z Trutnova na stejném kanále.Včera to zkoušeli spustit a já naladit. Naskočily všechny programy NOVY aby za půl hodiny na tom samém kanále naskočily programy ps 11 z Trutnova.Bude to problém.Stejný problém jako 52 Liberec-52 krašov,60 Liberec-60 Trutnov,34 krašov-34 Dráždany,38 klínovec -38Trutnov,42 ládví-42 Dráždany,46 ládví-46 Dráždany atd…

 8. A.F. napsal:

  Priprava 14.3 na Dvb-T2 byla v Teplicich-vodojem K28 kolem 15 hodiny naskočil včetně všech programů,epg i hbbtv. Po chvíli zase vypnuto. Chybně se uvádí vodárna je to vodojem!

 9. Stanislav Hlaváček napsal:

  Všichni nadávají na Pařízka,ale mě je toho chlapa líto,když je obklopen odborníky,kteří si nechají přiklepnout ten nejhorší kanál č.28 pro vysílání z Teplického vodojemu .29.3.2017 spustí z b.hory ps11 programy čt v HD kvalitě,proč se tedy nevypne rs7 kanál č.21 a nepoužije se rovnou jako finální ,zbytečně se budou vysílat duálně.Stejně se vypnou,to mi hlava nebere.At se dílo daří.

 10. J napsal:

  jaké bude pokrytí z UO Andrluv chlum ? doufám že to nebude jak do ted u k45 kde z většiny Čes. Třebové má špatní příjem obzvlášt Čes. Třebová – Borek ( sídliště ) jižní strana města k Semanínu , u K45 je signál ale místami kostičkuje až výpadek signálu , jinak další kanály nelze naladit , v Čes. Třebové je K33 hotová katastrofa , na sídliště Borek není pořádní signál je slabí a vypadává .

 11. Pevy napsal:

  Jistojistě bude pokrytí podobné, jako má K45 (mux4). A pokud vám nejde na Borku K33, proč se o něj snažíte a neorientujete se na jiný vysílač muxu 1 (kupř K36 z Pradědu) ?

Napsat komentář