Digitální jaro klepe na dveře: čeká nás měsíc intenzivního rozšiřování DVB-T2

32 komentářů 7.3.2018 / Jan Potůček

Za měsíc už téměř každý naladí přes DVB-T2 zdarma všechny programy České televize v HD kvalitě a víc než polovina populace se dostane k programům Přechodové sítě 13.

Březen a začátek dubna letošního roku budou obdobím nejintenzivnějšího rozvoje přechodových sítí pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 od loňského startu prvního multiplexu v tomto vysílacím standardu. Ode dneška za měsíc už bude moci většina diváků naladit všechny tři přechodové multiplexy DVB-T2 s více než třiceti televizními programy, z toho sedmi až osmi v HD kvalitě. Koordinační expertní skupina navíc předá ministerstvu průmyslu a obchodu konečný návrh Technického plánu přechodu na DVB-T2 s termíny zapínání finálních sítí nové generace a vypínání vysílačů současných celoplošných multiplexů DVB-T. Co konkrétního tedy můžeme očekávat?

Přechodová síť 11 – Česká televize

Kavčí hory již před časem oznámily, že svoji přechodovou síť DVB-T2 spustí na přelomu března a dubna. Pravděpodobným termínem je některý den v posledním březnovém týdnu. Hned první den si bude moci multiplex se všemi šesti programy ČT ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) na přijímačích DVB-T2/HEVC naladit přes 98 procent obyvatel České republiky. Pouze pár vysílačů bude spuštěno později. ČT je pravděpodobně zprovozní v dubnu až květnu letošního roku. ČT však stále nemá přidělena potřebná individuální oprávnění pro svoji přechodovou síť.

Krátce po spuštění veřejnoprávní Přechodové sítě 11 odejde začátkem dubna z celoplošného multiplexu 3 dětský kanál ČT Déčko a kulturní ČT art. Prostřednictvím sítí DVB-T bude možné tyto programy naladit už jen v Regionálních sítích 7, 10 a 20, ale také jen dočasně – patrně jen do podzimu, respektive konce letošního roku. ČT Déčko a ČT art by krátce po startu Přechodové sítě 11 měly zmizet i z Přechodové sítě 12, v níž vysílají od ledna letošního roku a již tehdy bylo jejich zařazení deklarováno jen jako krátkodobé. Českým Radiokomunikacím se tak uvolní po jedné programové pozici v multiplexu 3 a Přechodové síti 12. Jaké programy je obsadí, však zatím není jasné. Adeptů je více.

Následující tabulka obsahuje termíny, které ČT sdělila v polovině února, ale podle aktuálních informaci Kavčí hory spouštění vysílačů urychlí. Nové termíny zveřejníme v následujících dnech:

Přechodová síť 12 – České Radiokomunikace

Tomuto přechodovému multiplexu zbývá spustit poslední dva vysílače velkého výkonu na jihu Čech. České Radiokomunikace (CRA) však pro ně dosud nezískaly individuální oprávnění pro využívání kmitočtů od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Důvodem je komplikovanější mezinárodní kmitočtová koordinace v trojmezí Česká republika – Německo – Rakousko. Vysílání Přechodové sítě 12 s nejsledovanějšími programy komerčních televizí z vysílačů Kleť a Mařský vrch tak přijde nejspíše až letos na podzim. CRA by ale mohly během léta spustit první dokrývače přechodového multiplexu v západočeských obcích Nemanice a Nýrsko, pro něž již získaly individuální oprávnění od ČTÚ. V obou případech jde o vysílací kanál 31. Obě lokality CRA již pokrývají dokrývači multiplexů 1 a 2 ve standardu DVB-T.

Přechodovou síť 12 v dubnu čekají obsahové změny. Po startu veřejnoprávní Přechodové sítě 11 se z multiplexu CRA stáhne dětský program ČT Déčko s kulturní ČT art a uvolní se tak pozice pro jeden komerční program. Zájemců o vstup do Přechodové sítě 12 je více. Mohlo by jít o Seznam.cz TV, která vysílá od poloviny ledna v celoplošném multiplexu 3, připravovaný program Prima Krimi, případně stanice, které vysílají v Regionální síti 8 – Sport 5, Tuty TV a Regionálnítelevize CZ. Ke změně by mělo dojít začátkem dubna. CRA také budou postupně žádat o přidělení kmitočtů pro dokrývače svojí přechodové sítě, které by měly spouštět v průběhu celého letošního roku, aby pokrytí přechodového multiplexu odpovídalo pokrytí celoplošného multiplexu 2.

Přechodová síť 13 – Digital Broadcasting

Po spuštění dvou nových vysílačů v Hradci Králové a Uherském Hradišti se Digital Broadcasting připravuje na zahájení vysílání svojí Přechodové sítě 13 v sedmi dalších lokalitách. Aktuálně upravuje vysílač Pardubice – Slatiňany. Do konce března má zahájit vysílání také na vysílačích Ústí nad Orlicí – Andrlův chlum, Ústí nad Labem – Krušnohorská, Teplice – vodárna, Mariánské Lázně – Dyleň, Olomouc – Slavonín a Zlín – segment. Pokrytí multiplexu by tak mělo stoupnout z dnešních 43 na více než 58 procent populace České republiky. Pro další lokality zatím Digital Broadcasting nemá přidělena individuální oprávnění pro využívání kmitočtů od ČTÚ. Operátor ale předpokládá, že by měl celou síť zprovoznit do konce letních prázdnin.

Přechodovou síť 13 také čeká rozšiřování programové nabídky. Nyní je obsazena zhruba z poloviny, nabízí devět programů (pět stanic Novy, Relax, Rebel, Kinosvět a Joj family HD). Z multiplexu 4 by do ní měly vstoupit ještě televizní stanice Rebel 2 Slušnej kanál, O2 TV Free, Prima Comedy Central (patrně v HD kvalitě) a několik regionálních televizí. Přechodový multiplex společnosti Digital Broadcasting totiž bude jediný, který umožní regionální odpojování. Ke konci března by tak do něj mohla vstoupit například východočeská TV1 (spuštěny budou už všechny hlavní vysílače, které využívá i v multiplexu 4, kam vstoupila začátkem letošního roku po odchodu z Regionální sítě 8), ale také brněnská bTV, ostravská TV Polar, olomoucká TV Morava či zlínská TV Slovácko.

Technický plán přechodu

Do konce tohoto měsíce by měla Koordinační expertní skupina pod vedením bývalého předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka předat ministerstvu průmyslu a obchodu finální verzi Technického plánu přechodu na DVB-T2. Klíčový dokument, podle kterého se bude postupovat při zapínání definitivních sítí DVB-T2 a vypínání celoplošných multiplexů DVB-T (regionální sítě DVB-T skončí jednotně k datu 30. června 2019), projde nejprve kolečkem schvalování uvnitř resortu a poté jej ministerstvo zašle na Úřad vlády. Kabinet by jej měl projednat a schválit nejpozději do 30. června 2018, jak to určuje Evropské nařízení o uvolnění pásma 700 MHz. S ohledem na dostupnost jednotlivých kmitočtů a jejich změny je už nyní jasné, že s vypínáním celoplošných sítí DVB-T začne jako první Česká televize, a to pravděpodobně na konci roku 2019.

Operátoři dalších tří celoplošných multiplexů DVB-T se přidají od ledna 2020 a na úplné vypnutí vysílání v končícím standardu budou mít půl roku. Definitivně vypnuto by mělo být do 30. června 2020. Česká televize to stihne o měsíc dříve, jak prozradil v nedávném rozhovoru pro Televizníweb.cz vedoucí úseku strategie a rozvojových projektů ČT Pavel Hanuš. Technický plán přechodu také určí, jakým způsobem a kdy se Přechodová síť 12 rozdělí na dvě finální sítě 22 a 23, které nahradí dnešní celoplošné multiplexy 2 a 3. U České televize určí termín přepnutí Přechodové sítě 11 v severních a jižních Čechách na finální kmitočty (ve všech ostatních regionech bude ČT za měsíc startovat vysílání DVB-T2 už na definitivních kanálech) a u společnosti Digital Broadcasting přechod na finální vysílací kanály sítě 24.

Vstup do Diskuse

32 komentářů: “Digitální jaro klepe na dveře: čeká nás měsíc intenzivního rozšiřování DVB-T2”

 1. Michal Kubeček napsal:

  Podívám-li se do tabulky, tak přinejmenším Černá hora, Kleť, Praděd, Tlustá hora, Jedlová hora a Mařský vrch nejsou plánovány pro vysílání od „prvního dne“. Opravdu tyhle všechny vysílače dohromady vysílají pro méně než dvě procenta obyvatel ČR?

 2. Pevy napsal:

  Ne, pokrytí vysílačů se překrývá a tudíž dost velké oblasti, kde bude pokrytí ze zmíněných vysílačů, bude pokryto i jinými, v té době již spuštěnými vysílači. Vždy, když se spouští celoplošná síť, tak procento pokrytí zpočátku narůstá velmi strmě, později již jen o malé přírůstky, přičemž pokrytí jednotlivých vysílačů (samostatně) je srovnatelné.

  Mimochodem, pane Potůčku, jste opravdu tak přesvědčen, že den D (start dvaceti vysílačů sítě PS11) nastane ještě v březnu ?

 3. mirasat napsal:

  Co se týká RS 8, tam bude vysílat Retro Music Television – krom ,,Pupíku,,. Tam RS12 – K47 V.
  Taky se objeví v RS20, ale tam těžko říci, jestli jen v Praze, nebo i jinde…..

 4. kokun napsal:

  „Přechodová síť 11 – Česká televize

  Kavčí hory již před časem oznámily, že svoji přechodovou síť DVB-T2 spustí na přelomu března a dubna. …“

  Jenom aby – to už bylo nějakých termínů: „v polovině loňska; na podzim; do vánoc; v březnu 2018 a teď pro sichr raději březen/duben 2018“ 🙂

 5. VITEK2442 napsal:

  Pane Potůčku,ve svých článcích a aktualitách jsem zaregistroval Vámi velmi často používaný termín „umožňuje regionální odpojování“. Můžete mi,prosím, napsat, jak si to „regionální odpojování“ představujete?
  V případě Muxu4 se regionální televize neodpojují neboť mají samostatnou pozici a vysílají na ni nonstop.V případě ČT1 se úderem 18 hod. připojí do celostátního vysílání regionální studia Ostrava a Brno a po skončení svých 30 minut se pak odpojí. Takže jaké odpojování regionálních tv stanic máte na mysli?

 6. Robert Brixi napsal:

  Termín březen-duben skýtá mnoho variant a s praxe nějaké i posunutí. Copak ještě dnes ČT a ČRa neví přesné datum zahájení vysílání v PS11? Nebo si hrají na překvapení?

 7. Nonic napsal:

  S tím 28k kdo to navrhl bude pořádná čuňárna… protože nezohledňují přesahy naše České i silné zahraniční rozdílných složeních MUXů…

   • Nonic napsal:

    Nápodobně ty dráťáckej věčně urážlivej napadáním strašáckej Rusáku… mrkni se na pokrytí Mariánek který jsou těsně u Bavorska a jejich pokrytí k nám… a i jinde v republice se mrkni do rozvržení 28k našich vlastních sítí… Ono jim nestačí praktické zkušenosti kolizí ve DVB-T se 52k teď čerstvě se 38k a hlavně Pařízek si sám sobě jak lidé psali ruší 45k tj. Klínovcem ač Mariánky by měly být utopený přesto to jde i na různé kopce z dálky…
    Kde kdo bere tu jistotu, že se nebudou v přesazích vzájemně ovlivňovat kmitočty i ve DVB-T2 s rozdílným složením MUXu protože přírodu nelze přebít… ta je silnější…

    • Pavel Pastyřík, Ing. napsal:

     Jeden rozdíl tam je, PREMUX13 K28 z Dyleně bude mít polarizaci horizontální, MUX na K28 z Hoher Bogenu má a bude mít polarizaci vertikální. To je možná důvod, proč je to tak zkoordinováno. Po spuštění tohoto MUXu z Dyleně se ukáže, jak separace různých signálů na stejném kanálu bude reálně fungovat.
     Pavel-Libá (u Chebu)

 8. Jarek napsal:

  Zdravím všechny.
  Možná jsem to přehlídl, nějak mě uniklo kde bude vysílat skupina Barrandov, v kterém přechodovém multiplexu? Díky.

 9. dirigento napsal:

  Na trhu je kromě STB Alma iHD i další STB pro příjem v kompresi H.265 se čtečkou Conax (po úpravě FW lze docílit stavu kdy se Conax změní na UNI, dokonce jej už někteří SK prodejci nabízejí v setu s přístupovou kartou PlusTelky a instalovaným FW s UNI). Není jisté, že se u nás v budoucnu použije kryptování v Irdetu, takže onen STB má v UNI čtečce jistou výhodu.

 10. julie napsal:

  Mně bi spíš zajímalo kolik ten přijímač bude stát?

 11. dirigento napsal:

  Alma iHD čtečku pro mini kartu má.

Napsat komentář