Jak vypadá zcela přepracované HbbTV Primy? Drobné ovládací potíže, ale stabilita a spolehlivý chod

Stav hybridního vysílání kanálů skupiny FTV Prima nebyl poslední dobou právě utěšený. Nyní nastoupila zcela nová a jinak koncipovaná verze. Podívejme se v krátkosti, co při volném přístupu přináší.

Jak inovované HbbTV, tedy hybridní vysílání s možností přehrání pořadů z archivu a dalším bonusovým obsahem od Primy vypadá, se můžete podívat v připojené fotogalerii. V každém případě má většinou odlišnou grafiku a zcela jinou koncepci (nyní je mj. hlavní menu na výšku), možná ale také má někdy i trochu zbytečné volby, které by se daly zrušit nebo alespoň sdružit. Diváci se k této službě dostanou prostřednictvím červeného tlačítka na dálkovém ovladači, pakliže mají chytrý televizor schopný pracovat s HbbTV a připojený k internetu s dostatečnou rychlostí.

FTV Prima k tomu v tiskové zprávě z 27. února mj. říká: „Nabízí vylepšené menu i intuitivnější videoarchiv. Nově diváci najdou v HbbTV informace o právě vysílaném pořadu a možnost přehrát si jej od začátku, jednoduchý vstup na stránku pořadu včetně všech epizod, mohou si sestavit svůj vlastní program nebo vyzkoušet funkci „Na co se dívat?“. Stejně jako web iPrima.cz je nový televizní archiv v HbbTV uživatelsky přátelský s jednoduchou grafikou a snadným přístupem k videoobsahu.“

Řada funkcí až po registraci a za poplatek

Řekněme si rovnou, že většina toho, co iPrima, slibuje, také plní. Některé funkce a možnosti jsou však k dispozici až po přihlášení, jiné po zaplacení 59 Kč měsíčně. Já jsem se nyní zaměřil na volně dostupnou část bez přihlášení.

Jak bylo řečeno, členění je nyní zcela jiné a dobře ho vidíte ve fotogalerii. Příjemné je, že u pořadu opět vyvoláte podrobnější popisku a také nastavíte vysílací kvalitu. U volného přístupu však vždy končila na rozlišení 576 (zda „p“ či „i“ se nepraví). V tomto případě tudíž hodně záleží na vašem televizoru, jak si s touto nijak vysokou kvalitou poradí, protože datový tok se v rámci rozlišení upravit nedá.

Vedle dvou výše zmiňovaných tlačítek se tu ještě někdy vyskytuje tzv. stránka pořadu. Ta vás vezme na odvysílané díly a bonusy, ale jakmile stisknete Zpět, do přehrávání dílu (pořadu), ze kterého jste vyskočili, se už nedostanete. Mě se to alespoň nikdy nepovedlo.

Po zmáčknutí červeného tlačítka se „kurzor“ objeví na volbě „iiiPrima“, po odmáčknutí vždy nabíhají doporučené pořady, vybrat si ale můžete i pohádky, filmy, seriály, atd., atd. Položek pro filtrovaný obsah je tu opravdu hodně, možná zbytečně moc. V nabídce jsou také dvě aplikace a jde především o počasí, což je něco, co typicky Česká televize stále nemá i když to slibuje už dlouho, dvě hry (Solitaire) a nechybí ani už delší dobu přítomná volba Prima
Letáky.

V rubrice Filmy toho k volnému přehrání mnoho není (v seriálech a v pohádkách naopak ano) a přihlášení je tu v podstatě vyžadováno.

Prima HbbTV – o aplikaci

Chod aplikace naprosto bez potíží

Ovládání není vždy konzistentní. Většinou není problém přecházet mezi jednotlivými úrovněmi tlačítkem Zpět (Back), přičemž Exit ho ukončuje stejně, jako opětné zmáčknutí červeného tlačítka. Bohužel to ale neplatí vždy. Například u volby „letáky“ Zpět nefunguje a tady hlásá zobrazené červené tlačítko „Konec“. „Konec“, tedy úplné vyskočení z HbbTV, ale nezajistí. Pouze vás přesune do hlavní nabídky. Ve volbě Aplikace pak Zpět pracuje, ale hned kousek nad ní – „O HbbTV“ – už opět vidíte červené tlačítko, které pro změnu hlásá „Zavřít“, což také opravdu dělá. Mimochodem žádnou jinou volbu tu nemáte (Zpět u Hisense nepracovalo), takže nezbývá než vyskočit z aplikace přímo do tuneru.

Aby se to nepletlo, v hlavním menu ještě narazíte na volbu „Ukončit“ doprovázenou taktéž červeným tlačítkem, tentokráte provedeným jako tečka.

Možnosti Prima HbbTV po přihlášení

Aplikaci zkouším od konce minulého měsíce (tedy od doby, co se objevila) na stále stejném televizoru Hisense H55NU8700. Udělána je velmi dobře (občasné drobnosti se najdou), chod je stabilní, a to tento televizor – jako jeden z mála na současném trhu – pracuje už s budoucím HbbTV verze 2.0, nikoli tedy typicky HbbTV 1.5, které má nyní zabudována drtivá většina televizorů. V každém případě si Hisense bez problémů poradil s přehráváním videí, kterých jsem vyzkoušel desítky, a kompatibilita byla i v tomto ohledu stoprocentní. Přiznám se, že mi připadá obdivuhodné, co dodavatel technologie – a také FTV Prima – dokázal. Pořady po reklamě nyní bez potíží navazují a od uvedení nové verze jsem se nesetkal s opakem.

Během více než týdenního intenzivního zkoušení aplikace neměla prakticky žádné přehrávací problémy, ale jak už bylo řečeno, zkoušena byla pouze verze zdarma, resp. bez přihlášení. Pokud už máte nějaké zkušenosti s částí, která navíc nabídne rozlišení HD, dejte prosím vědět v diskusi.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “Jak vypadá zcela přepracované HbbTV Primy? Drobné ovládací potíže, ale stabilita a spolehlivý chod”

  1. Nonic napsal:

    No Prima už na Zoomu dělá upoutávky a teď už má i dokonce toto spuštěné… http://www.rozhlas.cz/digital/televize/_zprava/nova-celoplosna-televize-prima-krimi-zacala-testovat-v-multiplexu-3–1791176
    a pak, že není místo, stále je co napěchovat… Pravda, po vypnutí Čt to bude jiné…

Napsat komentář