Levný DVB-T2 set-top-box Sencor SDB 5003T: kvalitka do dobrých příjmových podmínek

UVNITŘ TABULKA A GALERIE – Jednoduchý, levný a také certifikovaný set-top-box toho nabízí hodně. Díky svým schopnostem zajistí nejen levný vstup do světa českého DVB-T2, ale poslouží i jako multimediální přehrávač.

Přijímač za 799 Kč už na první pohled zaujme „dražším“ vzhledem a také interním zdrojem s pevně připojenou šňůrou. Na rozdíl od modelu SDB 5002T už nemá zabudováno ethernetové rozhraní pro přístup na domácí síť a internet, tunerové osazení se však nezměnilo: DVB-T a DVB-T2/HEVC. Vše doplňuje zejména HDMI, SCART a také USB 2.0 na přední straně, kde kupodivu ani moc neruší.

Sencor SDB 5003T, který v lednu 2018 získal certifikaci u Českých Radiokomunikací, zvládá jak nahrávání na USB médium (min. kapacita 2 GB), tak TimeShift, tedy přehrávání živého vysílání s časovým posunem. Poradí si ale i s multimédii v řadě formátů a video dokonce zvládá i s externími titulky v češtině, což je víc, než často nabízejí mnohem dražší set-top boxy. Pojďme se proto na tento zajímavý kousek podívat blíže.

Výborné provedení, krátká instalace

Instalace je rychlá a jde vlastně o jedinou obrazovku. Na ní stačilo zaměnit angličtinu za češtinu, Česko jako země už kupodivu nastaveno bylo, a spustit ladění. Sencor umisťuje nalezené stanice do dvou seznamů zvlášť pro televizní a zvlášť pro rozhlasové a začíná vždy od čísla 1, což neplatí vždy.

Obrazový výstup se správně nastavil na RGB, rozlišení ale zůstalo jen na 720p, 50 Hz, což je možná proto, že jsem box připojoval na 4K televizor (Hisense H55NU8700). Změna obrazového nastavení na maximálních 1080p, 60 Hz, které Hisense bez problému snese je však dílem okamžiku a možná si přitom povšimnete i perfektní lokalizace jaká se hned tak nevidí. Potěší ale i překvapivě kultivovaný vzhled zařízení daný nejen kvalitním plastem na čelní straně, ale i výborným zpracováním.

Jakmile máme naladěno, můžeme se pustit do třídění kanálů. Nejprve je třeba vstoupit do menu nastavení a najet na položku Kanál a vybrat si jeden ze dvou způsobů – fyzické třídění nebo třídění prostřednictvím oblíbených položek. Obé se děla jednoduše a operativně, jen si v prvním případě musíte všimnout a pochopit význam tlačítka OK. Nápověda je totiž zaměřena hlavně na přeskočení či vymazání kanálu, nikoli na jejich přesun do patřičného pořadí.

Pokud vám menu nastavení připadá podobné jako u Di-Way T2-One HEVC, tento Sencor je zřejmě postaven na stejné platformě. Lokalizace je však řádově lepší.

Drobná „dálka“, ovládání je ale solidní

Dálkový ovladač je miniaturní, s místy zvláštním rozložením (zejména Back/Zpět a Stop), ale poměrně slušným záběrem infra paprsku. Zajímavé je stranou umístěné tlačítko Stop, které není v multimediálním bloku, což ale dovolilo jasně oddělit Play a Pause od ostatních tlačítek, včetně rychlého přetáčení. OK v multimédiích žádnou odezvu většinou nemělo, jen pokud jel rychloposuv, fungovalo jako Play. V tuneru pak nabídne seznam naladěných kanálů.

Menu nastavení je přehledné a dobře čitelné, navíc je tu vlastně i vstup do multimédií (a jejich nastavení) do kterých se ale dostanete i samostatným tlačítkem Media. Tlačítko USB pak nabízí přímý vstup do nahrávek a médium jde přes něj regulérně odpojit.

Ovládací specialitkou je úprava hlasitosti například při přehrávání hudby, kde šipkové tlačítko vpravo/vlevo nepracuje a musí se nejprve zmáčknout Audio. Ovladač nevyžaduje nijak přesné zaměření na přístroj, vysloveně mimo však cílit nemůže.

Jeden ze tří náhledů EPG představuje klasiku, jakou znáte z dobrých televizorů

Výtečné čtrnáctidenní EPG, pohodové nahrávání

Programová nabídka má tři způsoby náhledu. Klasické EPG à la televizor („Týdně“), které zobrazí program pro sedm stanic na asi dvě hodiny dopředu. Druhým náhledem je „Nyní/Další“ provedený ve dvou sloupcích a následně je tu ještě výpis pořadů pro jednu vybranou stanici („Denně“). Zvuk se po vstupu nepřeruší, obraz běží na pozadí, ale prakticky ho nevidíte. Náhledové okénko chybí, obraz je tak za výpisem pořadů.

Po EPG se nemůžete volně pohybovat, jakmile přejdete na nový kanál, hned jste na něj přepnuti. Nabídka se stahuje po vstupu na multiplex, pro pořad si můžete naplánovat nahrání a pokud v tom samém okamžiku sledujete multimédia, přeruší se a jste přepnuti na příslušnou stanici.

Nahrát jsem tentokráte zkusil nejen televizní vysílání, ale i rozhlasové, což taktéž proběhlo bez problémů. SD i HD nahrávka nevykazovala při přehrávání v boxu ani v PC žádné výpadky, nahrát šel pouze jeden pořad a Sencor si omezí nabídku stanic mezi kterými se v tomto okamžiku můžete přepínat na jeden multiplex.

Nahrávky jsou otevřené a volně dostupné k přehrání (TSV, audio – TSA) třeba v počítači (např. VLC Player), češtinu v jejich jménech ale nehledejte. Adresář, resp. nahrávka, je pojmenován například takto: „CT 1 HD-Toulav┬a kame(04032018_102847)“. Kvalita záznamu odpovídala zdroji.

Výborně ovladatelný souborový manager by mohl Sencoru závidět mnohý televizor

Základní úpravy, excelentní multimédia

Společné ovládání systémem HDMI (CEC) tu chybí, čemuž se vzhledem k ceně nemůžeme divit. V menu najdete především nastavení nahrávání, povolení TimeShiftu, který je po instalaci zakázán, a například také úpravu druhu digitálního audio výstupu, zvuku přes HDMI a případné zpoždění digitálního signálu. Jsou tu i základní obrazová nastavení, která v mém případě (a televizoru Hisense) vůbec nebyla zapotřebí, aktualizace přes USB a také uvedení do továrního režimu chráněné přes PIN.

Multimédia jsou výborná, díky perfektní lokalizaci není problém s nastavením ostatně už od instalace bez jakékoli změny pracovaly externí titulky v češtině ve Windows 1250. Díky tomu, že souborový manager je snadno a rychle ovladatelný (kolování, OK, šipky), není problém s výběrem souboru ani na objemnějším médiu. Jen pro volbu toho co chcete přehrát, resp. její změnu, musíte vystoupat až do hlavní nabídky. Žehrat možná v tomto okamžiku budete na nevhodně umístěné Back/Zpět.

Multimédia jsou rozdělena na více částí, než je obvyklé: film, hudba, fotografie, správce nahrávek, správce disku a ebook. V prvním případě fungoval jak XviD, tak například obsah s MPEG-4, AVCHD, či H.264, jen bylo někdy zapotřebí spustit titulky manuálně. Pozici ve videu si Sencor dokázal zapamatovat pro několik videí.

HEVC byl přehrán v rozlišení Full HD i HD Ready, nahrávku z HD vysílání BBC (8,5 Mb/s) zvládl Sencor bez zaváhání stejně, jako špičkově natočené Full HD s tokem nad 20 Mb/s, a to je nejen víc než co bych od set-top boxu za osm stokorun čekal, ale často také víc, než zvládnou zařízení několikanásobně dražší, nemluvě o nejlevnějších a levných televizorech. Naopak si neporadil zejména se zvukem v DTS, ani základním, což není nic zvláštního, formát Dolby Digital mu potíže nečinil a v příručce se mluví o kompatibilitě s Dolby Digital Plus.

Muziku přehrál Sencor v MP3, WAV, WMA a dokonce i ve FLAC, včetně ukázek s vyšší vzorkovací frekvencí. Výtečně na tom jsou i fotografie, kde s výjimkou 3D snímků v MPO zvládl kompletní testovací sadu, včetně například barevné palety v TIFF. Tohle je hodně překvapivé.

Informace o vybrané stanici a pořadu

Výtečný, ale potřebuje dobrý signál

Pokud Sencoru SDB 5003T splníte tento požadavek, budete spokojeni jak s obrazovou a zvukovou kvalitou nijak se nevymykající dobrému televizoru (překvapivé, při dané ceně!), tak s multimediální kompatibilitou a multimédii vůbec. Ty se řadí k tomu nejlepšímu co dnes můžete v set-top boxové kategorie do nějakých třech, čtyřech tisíc dostat a 5003T se tak dá využít i jako jednoduchý multimediální přehrávač. Sice bez například nastavitelného písma v externích titulcích a dalších voleb, ale to, co zvládá, zvládá spolehlivě a hlavně lépe, než značná většina ostatních.

Za danou cenu nabízí set-top-box výjimečný poměr cena/výkon/obrazová kvalita a majitelé starších televizorů ocení i zabudovaný SCART. Pozor si dejte na kompaktní dálkový ovladač s drobným písmem a někdy trochu speciálním rozložením tlačítek. Ti, kteří hůře vidí, nebo vyžadují větší tlačítka, by se měli poohlédnout jinde. Za danou cenu je to však rozhodně výjimečná nabídka do míst s kvalitním signálem DVB-T/T2.

Hodnocení

 • PRO: excelentní poměr cena/výkon, výborné EPG, výtečná lokalizace, kvalitní multimédia, včetně externích titulků ve videu v češtině, volné nahrávání na vcelku libovolné médium
 • PROTI: vyžaduje dobré příjmové podmínky
Vstup do Diskuse

4 komentáře: “Levný DVB-T2 set-top-box Sencor SDB 5003T: kvalitka do dobrých příjmových podmínek”

 1. vedro napsal:

  Stavim se ze dalkovy ovladac od Sencoru lze pouzit pro Diway, Opticum a dalsich 4-5 STB ruznych znacek/nazvu.

 2. Bohumil Herwig napsal:

  Kupodivu nesel. A zatimco Di-Way rusil nektere TV, Sencor s TV Hisense nekolidoval, coz byla prijemna zmena. Byl jsem opravdu prijemne prekvapen.

 3. ML napsal:

  Dobry den,

  vyse zmineny braska SDB 5002T ma krome ethernetoveho vstupu nejake rozdily nebo slabiny oproti tomuto modelu?
  Popr. ktery byste dporucil?

  Diky ML

Napsat komentář