LG uvádí na český a slovenský trh vrcholové řady televizorů. Tedy Super UHD a OLED

UVNITŘ FOTOGALERIE – Jak jsme se už zmiňovali, korejská společnost stihla u Českých Radiokomunikací (CRA) certifikovat přes šedesát dosud neoznámených televizorů pro rok 2018. Nyní, po představení v Soulu, uvádí nejvyšší řady i u nás.

Na akci LG představilo novinky vybavené technologií umělé inteligence, které se u firmy říká ThinQ, a které jsou také často vybaveny novým obrazovým procesorem Alpha (α). Ty mají mít hlavní zásluhu na upevnění, resp. vylepší pozice tohoto výrobce na trhu s luxusními televizory. V zaslané tiskové zprávě LG také oznámilo (bez uvedení zdroje), že letos očekává nárůst prodejů televizorů s obrazovkami OLED na 2,5 milionu kusů, což je oproti roku 2017 opravdu výrazná změna (1,6 mil.), a to byl minulý rok podle řady společností věnujících se průzkumu trhu skutečně rekordní. Ostatně je také označovaný jako „rok OLED“.

Vrcholové řady LG i letos začínají u tzv. Super UHD s vrstvou provedenou nanotechnologií, jde však stále o televizory s obrazovkami LCD. Jak jsme už naznačili v článku Certifikace přijímačů DVB-T2 značně pokročila. Nově ji získalo skoro 60 televizorů od LG, české zastoupení očekává, že se první výrobky objeví na trhu v průběhu dubna, ceny zatím nebyly oznámeny.

Zástupce televizorů LG označovaných jako Super UHD, tedy s nanovrstvou, konkrétně z nejvyšší řady SK95

Jak se letos budou jmenovat?

Novinky pro rok 2018, a teď mluvím zcela obecně, poznáte podle následujícího klíče, což je v době kdy jsou na trhu i s modely 2017 důležité. Pokud v jejich názvu najdete LK, budou mít rozlišení HD Ready, resp. Full HD (k uvedení na náš trh teprve dojde), jestliže narazíte na UK, půjde o Ultra HD (4K) a jakmile uvidíte SK, jako například LG 55SK8000PLB, půjde o zmiňované Super UHD.

Televizory s obrazovkou provedenou v technologii OLED nevyžadující podsvícení pak mají vždy toto jméno v názvu, takže jsou rozpoznatelné velice snadno a k označení sérií se dostaneme záhy. Logo „DVB-T2 ověřeno“ jich u CRA získalo jedenáct a všechny jsou postaveny na platformě LG OLED77W8PLA. Stejnojmenný model má úhlopříčku 196 cm, tj. 77 palců.

U Super UHD, tedy LCD televizorů nejvyšší třídy („SK“), je základní platformou LG 43SK850V na níž je postaveno patnáct TV v úhlopříčkách od 109 cm (43″) do 191 cm (75″). Jako příklad si uveďme LG 55SK8000PLB se 140 cm. Zástupce nejvyšší řady SK95 pak vidíte na snímku výše.

OLED televizor řady Signature W8 s technologií ThinQ (AI)

Příkazy přirozeným hlasem. Zatím ale bez češtiny či slovenštiny

Letošní novinkou je zabudování umělé inteligence (AI – Artificial Intelligence) dovolující zadávat televizoru požadavky běžným jazykem, a také ho tímto způsobem řídit. Mikrofon je opět zabudován přímo do dálkového ovladače, systém se navíc umí i učit a podporována je rovněž práce s funkcemi typu EPG či vyhledávání stanic s požadovaným obsahem nebo třeba jen fotografií a muziky. Můžete ale také například říci „vyhledej soundtrack k tomuto filmu“ nebo „po skončení tohoto programu vypni televizi“, aniž by bylo nutné opakovat jméno pořadu nebo ručně zadávat konkrétní čas.

Ovládání je momentálně k dispozici pro čtrnáct zemí, mj. Německo, Polsko, Rusko a Velkou Británii, výše uvedené dotazy v češtině nebo slovenštině zatím fungovat nebudou. Vyspělý televizor z kolekce 2018/19 bude také pracovat jako rozcestník pro celou domácnost a poskytne přístup k dalším chytrým zařízení, ať už půjde o robotické vysavače, klimatizaci, osvětlení atd. Stačí jen když budou kompatibilní, resp. připojené do domácí sítě třeba přes Wi-Fi nebo Bluetooth.

Na dalším stupni je podpora pro 34 jazyků, která je trochu omezenější a zahrnuje Google Assistant. Na nejnižším stupni, nicméně stále umožňujícím vyhledávat informace (TV a domácnost takto ovládat nelze), jsou další jazyky, včetně češtiny a slovenštiny.

Obrazový procesor Alpha přichází ve dvou podobách α 7 a α 9

Alpha 7 a Alpha 9 mají ještě více vylepšit obraz

Nový obrazový procesor Alpha v podobě „α 9“ míří do letošních vrcholových řad televizorů OLED, tedy C8, E8, G8 a W8. Výrobce slibuje „lepší vykreslování obrazu a neuvěřitelně bohaté barvy téměř z jakéhokoli pozorovacího úhlu společně s dokonalou černou, která je pro OLED televizory LG charakteristická.“ A pokračuje: „Základní změnou je čtyřfázový proces čištění obrazového šumu s dvakrát větším počtem kroků než jaký mají konvenční metody. Algoritmus umožňuje vyšší účinnost potlačování šumu, zlepšování jasu obrazu a efektivnější vykreslování jemných gradací.“

Procesor má také vylepšit barevné podání a podporuje obsah s vysokou snímkovou frekvencí (High Frame Rate, HFR), a to až do 120 sn./s, to vše včetně obsahu s HDR. Nižší verze Alpha 7 umí buď HFR nebo HDR je určena pro OLED řady B8 a LCD televizory Super UHD taktéž vybavené umělou inteligencí (AI). U nich má díky spojení technologie Nano Cell a nového podsvícení nabídnout zejména lepší černou barvu a vykreslování obrazu a také přesnější barvy z širších pozorovacích úhlů. Co se týče verze WebOS, jde o ten loňský obohacený o podporu ThinQ (AI).

Co LG momentálně pro sezónu 2018/19 uvádí?

Největší průkopník obrazovkové technologie OLED představil deset nových televizorů s umělou inteligencí ThinQ, která se letos objeví mj. i v mobilních telefonech. Jde o řady B8, C8, E8, G8 a W8 a jak už bylo vidět v článku Certifikace přijímačů DVB-T2 značně pokročila. Nově ji získalo skoro 60 televizorů od LG, všechny jsou u CRA pro příjem českého DVB-T2/HEVC certifikované.

Design letos půjde v několika směrech. Vedle už dříve představeného Picture-on-Wall (W8) či Picture-on-Glass (E8) je tu také bezrámečkový styl zvaný Cinema Screen s hliníkem. Ten najdete u řad B8 se 140 cm (55″) a 165 cm (65″) a u C8, kde budou k dostání úhlopříčky 140 cm, tj. 55″, 165 cm, tj. 65″ a 196 cm (77″).

Co se týče LCD televizorů Super UHD s taktéž umělou inteligencí, těch bude devět ve třech řadách: SK80, SK85 a SK95. Úhlopříčky jdou v tomto případě od 124 cm (49″) do 191 cm (75″), stejně jako u OLED i zde je zvuk kompatibilní s Dolby Atmos.

Obě vrcholová provedení, tedy Super UHD i OLED jsou pro rok 2018 vybavena technologií Cinema HDR, což je firemní označení pro obsah s vysokým dynamickým rozsahem (High Dynamic Range – HDR) dovolujícím na kompatibilním televizoru zobrazení o dost širšího rozsahu jasu a kontrastu. Výsledkem je někdy až výrazně lepší podání světlých a tmavých míst ve snímku.

LG i letos navazuje na poslední roky, takže nepouští již dříve podporované standardy HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma) a Dolby Vision. Nově k nim připojuje ještě technologii Advanced HDR by Technicolor a také svůj nový algoritmus Enhanced Dynamic Tone Mapping.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “LG uvádí na český a slovenský trh vrcholové řady televizorů. Tedy Super UHD a OLED”

  1. peti napsal:

    Není to předčasný, pouze obchodní trik, UHD televize, když u nás nikdo v UHD nevysílá?

  2. Martin napsal:

    Radiokomunikace, vysílají ultrahnus pro ČB TV . Kvalita ze zárukou dvbt 2 ala hnůj .

Napsat komentář