Mexiko jako první uvolní pásmo 600 MHz pro sítě 5G, televizní vysílání odsune pod kanál 37

2 komentáře 26.3.2018 / Jan Potůček

První země na světě odsune pozemní televizní vysílání na samý okraj kmitočtového spektra a ponechá mu pouze minimální prostor v pásmu 608 až 614 MHz.

Černý scénář provozovatelů televizního vysílání se naplnil v Mexiku. Zatímco evropské země se pomalu připravují na uvolňování pásma 700 MHz a s ním související přechod na efektivnější standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2, Mexiko jako první na světě rozhodlo o uvolnění podstatné části pásma 600 MHz pro mobilní sítě nové generace 5G. Pro televizní vysílání ponechá jen úzké pásmo 608 až 614 MHz, tedy vysílací kanály pod 37. Zbytek pásma 600 MHz, tedy 614 až 698 MHz, získají mobilní operátoři. Informoval o tom server Capacitymedia.com.

K TÉMATU: Nahradí „Defragmentační dividenda“ uvažovanou třetí digitální dividendu v pásmu 600 MHz?

Okleštění pozemního televizního vysílání v Mexiku je v souladu s plánovanou reorganizací rádiového spektra pro rozhlasové a televizní vysílání, která je součástí programu správy mexického národního rádiového spektra, platného od listopadu 2017. Podobný plán přijaly i Spojené státy, Kanada, Nový Zéland a podporuje ho i Kolumbie a asijsko-tichomořské telekomunikace. Migrace pozemní digitální televize na kanály pod 37 má podle mexických úřadů snížit náklady operátorů a minimalizovat dobu potřebnou k přechodu na nové vysílacé frekvence.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Mexiko jako první uvolní pásmo 600 MHz pro sítě 5G, televizní vysílání odsune pod kanál 37”

  1. Pevy napsal:

    To v tom Mexiku budou mít opravdu úzké pásmo, protože (jak tady píšete) pásmo 608-614 MHz je celých 6 MHz, což není ani plnohodnotný (na naše měřítka) jeden TV kanál. To se tedy v Mexiku budou mít 🙂

  2. mirasat napsal:

    Doufám, že nejsou tak jednoduší, jako my, plýtvající EUané.
    Doufám, že využívají UHF pásmo bezezbytku a když už opravdu neví kudy kam, tak ukrajují dál.

Napsat komentář