Novela o daních ohrožuje veřejnoprávní média. Rozhlas se chce bavit o zvýšení poplatku

18 komentářů 1.3.2018 / Jan Potůček

Rozhlasový poplatek se naposledy zvyšoval před třinácti lety a jeho reálná hodnota vlivem inflace klesla o třetinu, říká generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Záměr ministerstva financí vrátit od roku 2019 České televizi a Českému rozhlasu povinnost platit daň z přidané hodnoty, od které byla obě veřejnoprávní média oproštěna teprve minulý rok, přidělává vrásky na čele managementům obou institucí. Návrh novely zákona o daních je sice teprve v meziresortním připomínkovém řízení, v Poslanecké sněmovně by pro něj ale kromě vládního hnutí ANO mohli hlasovat i poslanci SPD a KSČM, s nimiž má ANO pohodlnou většinu. Od příštího roku by tak ČT a ČRo mohli reálně přijít o peníze, s nimiž počítali pro digitalizaci svého vysílání – Kavčí hory na budování a provoz přechodové sítě DVB-T2, rozhlas na rozvoj vlastní digitální sítě ČRo DAB+.

Pro letošní rok se zatím nic nemění, podle generálního ředitele ČRo Reného Zavorala tak rozhlas může počítat s vyššími příjmy. „V celoročním dopadu, který se projeví v roce 2018, kdy současný zákon bude zřejmě platit po celý rok, je to řádově 120 až 130 mil. Kč,“ řekl Zavoral serveru Televizníweb.cz. „Nyní ale chystá ministerstvo financí novelu, která tuto možnost odpočtu DPH zruší. Pro ČRo to znamená, že bude muset v rámci přípravy rozpočtu na rok 2019 rozpočtovat výše uvedený objem na nákladové straně rozpočtu na úkor jiných nákladových položek,“ dodal ředitel rozhlasu. Situace by se ale podle něj neměla nijak dotknout plánovaného rozšiřování digitálního pozemního vysílání v systému DAB+.

Pokud návrh novely o daních projde, bude muset Český rozhlas najít úspory až 130 milionů korun ročně, říká generální ředitel René Zavoral (Foto: Khalil Baalbaki, ČRo)

Poplatek je 45 korun, reálná hodnota klesla na 30 Kč

„Pozice Českého rozhlasu je v oblasti digitalizace rozhlasového vysílání ztížená tím, že dosud neexistuje legislativa, která by tuto problematiku řešila. ČRo nyní financuje digitalizaci vysílání z vlastních zdrojů. Tento trend nechceme zastavit. Pro digitalizaci i další položky rozpočtu budeme hledat cesty, jak je financovat,“ slibuje René Zavoral. Výpadek na úrovni 120 až 130 milionů je podle něj ale velmi citelný. „V této situaci je legitimní se bavit i o možnosti zvýšení koncesionářského poplatku, který je již od roku 2005 ve výši 45 korun a jeho nominální hodnota se dnes pohybuje vlivem inflace zhruba na 30 až 35 korunách,“ upozornil René Zavoral.

Otázku zvyšování koncesionářského poplatku se ředitelé veřejnoprávních médií snažili dlouhá léta neotevírat. Jednak věděli, že politici nejsou tomuto kroku nakloněni a navíc i nálada u veřejnosti zvyšování televizního a rozhlasového poplatku nenahrává. V situaci, kdy se množí útoky politiků na nezávislost veřejnoprávních médií, může požadavek na zvýšení koncesionářského poplatku zapůsobit dost kontraproduktivně. Jenže rozhlas podle Zavorala nemá kde brát, aby očekávaný výpadek příjmů pokryl. „Je to problém obecně pro celý rozpočet Českého rozhlasu a pro rozvojové projekty, tedy i pro rozvoj sítě DAB+. Budeme muset hledat vnitřní úspory, abychom mohli vše ufinancovat. Síť DAB+ v každém případě považujeme za prioritu a chceme ji dál rozšiřovat,“ ujistil ředitel ČRo.

Česká televize by musela najít úspory ve výši nejméně 400 milionů korun ročně (Foto: ČT)

Rozhlas už plánuje úspory, ČT zatím ne

Rozhlas proto plánuje již v letošním roce úspory v personální oblasti ve výši pěti procent. „Hledat budeme i další zdroje úspor – v jednání je jich víc a nechci nyní předjímat, kde by se ušetřit konkrétně dalo. Klíčové oblasti v sekci programu a vysílání ale určitě omezovat nechceme,“ slibuje Zavoral. Česká televize zatím svoji představu, kde chce hledat úspory ve výši 400 milionů korun, které budou představovat roční odvody DPH, nemá. V letošním roce, kdy se odpočty DPH ještě dají uplatňovat, využije získané peníze na rozjezd přechodové sítě DVB-T2. V příštím roce, kdy by měla novela o daních začít platit (pokud projde Parlamentem), začne ČT vypínat první vysílače DVB-T a přecházet plně na DVB-T2.

400 milionů korun představuje zhruba osm procent ročního rozpočtu ČT, nejde tedy o malou částku. Nelze vyloučit, že se případné úspory dotknou i výroby a nákupu pořadů. „Nejsem jist, zda to je návrat do původního stavu, nebo zda toho ministerstvo nevyužije k tomu, aby si zkvalitnilo výběr DPH tím, že odebere České televizi ještě větší peníze, než jí odebíralo předtím. Je tedy otázka, zda se bavíme o 400 milionech ročně nebo o ještě vyšší částce,“ řekl v nedávném rozhovoru pro Televizníweb.cz vedoucí úseku strategie a rozvojových projektů ČT Pavel Hanuš. „Novela by vstoupila by v platnost k 1. 1. 2019, tedy v době, kdy budou mimořádné náklady nejvyšší,“ dodal. Hanuš si na druhou stranu nedovede podle svých slov představit, že by ČT proces druhé televizní digitalizace zastavila.

Vstup do Diskuse

18 komentářů: “Novela o daních ohrožuje veřejnoprávní média. Rozhlas se chce bavit o zvýšení poplatku”

 1. Adolf.Shitler napsal:

  Stačí přestat nakupovat komerční sport, který má být na komerčních TV, a hned bude peněz dost.

 2. Nonic napsal:

  Včera jasně a srozumitelně Soukup na Barrandově – skutečný soukromník a né ten kočko pes = stát ve státě Veřejnoprávní nejdražší Čt = všemi povinně štědře dotovaný soukromník…. tedy vlastník Barrandova (namítnete s Čínským zázemím… ono ale pozadí majitelů a sponzorů vlivných šéfíků se mění různě i v těch dalších soukromých i přiznejme si státních ač si říkají jinak) pojmenoval ty problémy které vše způsobují a teď vyrukují otesánkové, že je pořád málo a přitom mají víc a bezpracně jistý příjmy než jak všichni soukromníci dohromady co se musí komplet uživit samy… Ach jo…
  Nenechá je na pokoji ještě několika pokračováními… uveřejní více praktik které se tam v těch zkostnatělých strukturách dějí a nikdo do toho nesmí kecat… ani není možná kontrola… protože se jich i politici bojí tj. nějakým radikálním zásahem když to funguje všade“ já na bráchu… brácha na mne… + já jemu on zas něco mne…“
  Jasně bylo uvedeno, že mají veřejně ukazovaný vyrovnaný rozpočet od nuly k nule a přitom předchozí Janeček úspory z koncesí za tunery ze kterých jiné televize co jsou též naladitelné nemají ani halíř ukládal bokem…

  ČRo na tom je podobně… poslechovost rádií klesá, mladí dávají přednost jiným hlavně netovým atd. možnostem takže… Můžeme si vysílat co chceme ať to třeba ani skoro nikdo nebude chtít poslouchat… vždyť nám to národ povinně zaplatí a máme vystaráno… může dál spát na vavřínech… Ano přechody na různé standardy (teď DVB-T2 a DAB+) něco stojí ale to musí uhradit i ti skuteční po zprivatizování či úplně nový soukromníci… a zbytek né zrovna malými v celkovém počtu částkami národ…

 3. mirasat napsal:

  Krom jiného bych snížil počet stanic…..

 4. Čestmír Polák napsal:

  Soukup na Barrandově včera vyhlásil válku České televizi. A na pokračování. Tolik populistických lží, zkreslených informací a polopravd jsem ještě neslyšel. Útočil také na nízké pudy koncesionářů a tím je závist. Úplně stejně jako kdysi Jakeš o umělcích (milióny berou).
  Jak je vidět na veřejnoprávní média se již delší dobu od Zemana, Okamury a dalších množí nenávistné projevy. Včera byl například zvolen do Rady ČTK pan Žantovský, který také útočí na ČT a ČRo a publikuje v nenávistných médiích. To je vše záměr, navolit nové Rady a pak mít otevřenou cestu do médií veřejné služby. Je třeba se těmto praktikám okamžitě postavit.

  • Robert Brixi napsal:

   Soukup je štváč, v každém svém pořadu se otírá o jemu nepohodlná media a hlavně ČT. Jak napsal jeden novinář, Zeman si mimo jiné vybral Barrandov k likvidaci nepohodlných medií a jeho přímluva za čínskou štědrost pro Barrandov se projevuje Soukupovou „vděčností“. V každých svých rozmanitých pořadech všeumělec Soukup káže ukazováním rukou jak se má český národ chovat a to je pro dnešní zmanupulovanou dobu nebezpečné, viz poslušné diváctvo.

  • Nonic napsal:

   Čestmíre ale ono je to i opačně když ty Veřejnoprávní média zase vyhlásily válku jiným lidem různou cenzůrou či je nechtějí ani přijmout …nebo si též účelově viditelně upřednostnovaně zvali Kalouska (Pospíšil tvrdí, že prý né a basta!!! lidi asi jsou slepí hluší? či co?) a kdysi spacákové Vánoce kde se sprostě v přímém přenosu rozvášněně prý plné inteligence a lásky… plivalo na nové vedení co tam mělo udělat pořádek… bylo to zaštítováno Rumlem = též zpolitizováno jiným táborem lidí… tak se nemůžou divit… Prostě národ všeade ve světě nikdy není o jednom názorovém shodném proudu… jsme všichni různí a nevoníme se vzájemně a pak na sebe jen prskáme… Každopádně kdyby byla Čt zprivatizována když stejně se chová prokazatelně jako soukromník s jistotami, že jí vše lidi povinně uhradí… vůbec nic by se nestalo… jen některé zaběhlé pořádky by prostě musely skončit… Nepřirovnávat ke 48 či 68 či 89 roku… ono vlastně i Masaryk nechal v první republice na pokyn uhlobaronů do lidi střílet (vrátilo se to pak s krutými úroky po válce – lidi nezapomínají křivdy tak jako i ty oprávněné co se děli na těch které páchali na lidech komančové teď zas obráceně propaganda vnucovala tj. nikdo neřekne vždy úplně vše) takže křivdy jsou stále napříč dějinami jednoho tábora lidí vůči jinému stále dokola… Já jsem měl to štěstí, že jsem jako mladík byl mezi slušnými lidmi co si důvěřovali a půjčovalo se různé samizdatové díla (tenkrtát nebyly kopírky ale pracně se na psacích strojích a pak vázalo a lepilo a hlídalo komu se půjčí aby to nepráskl) hlavně o Lenonovi a té v Praze zdi která byla v hledáčku tajných… se mi líbilo… to neznamená, že nemohu být kritický v tzv. demokracii ve který se dějí různé špatné věci třeba lidem mávnutím kouzelného proutku brali důchody, udravili se jim omezení na trhu práce atd. zvěrstva po 89 kdy podnikatelé dělají podvody tj. fond podnikání do kterýho stát nemá čmuchat ale když ty jako zaměstnanec ofiko dostaneš co nejmíň a pak ti to dá ten zbohatlík bokem čímž budeš státem krácen na starobním i v případě nemocenské atd. protože můžeš vykázat jen to ofiko zdaněné přímo tobě… a ne to co ten gauner úmyslně nezahrnul do celé výplaty aby on sám neplatil daně díky zmíněnému fondu… Ostatně i Švarc systém též je sviňárna – dám ti práci budeš můj zaměstnanec ale abych naplatil výdaje… tak si udělej živnosťák… jinak ti práci nedám atd. věci se dějí škoda slov…
   V těch Stát ve státě Veřejnoprávních též fungují různé praktiky… mají jistý povinný příjem a pak si dělají co chtějí s dohodnutě předraženými externisty… vzájemnou dohodou…

  • Jan Potůček napsal:

   Uvidíme, co na to RRTV. Tady už nebude stačit obligátní „lhůta na odstranění nedostatků“.

  • Adolf.Shitler napsal:

   V čem konkrétně Soukup lhal? Ono je dobré argumentovat věcně, jeho stanovisko hodnověrně vyvrátit a ne jenom používat výkřik do tmy o nějakých nízkých pudech.

 5. bezi napsal:

  zrušte nesmyslné vysílání na středních vlnách, absurdní počet stanic a nežebrejte o zvýšení poplatků!

 6. Roman Příborský napsal:

  Zrušit poplatky,vrátit reklamu a hotovo,proč mám platit za snůšku lží?

 7. Pevy napsal:

  V tomhle státě se nedivím už vůbec ničemu, ale na ten sajrajt na programech TV Barrandov mne nikdo koukat nedonutí…

  • vedro napsal:

   Na zadnou televizi nas nikdo nenuti divat se. Komercni televize si vydelavaji hlavne z reklamnich casu. Tudiz nekoukat na danou televizi, nekupovat vyrobky a sluzby zde nabizene.
   Z reakci pana Soukupa je znat, ze mu tece do bot, nedokaze uzivit tolik programu a vidi, ze mu ujizdi vlak. Prima pridava dalsi program… Proto zacina kolem sebe kopat a navazet se do druhych, toto ale z dlouhodobeho hlediska nepomohlo nikdy nikomu, jemu tedy taky ne. Ale jak se rika: Kdo chce kam…

 8. Henry Feldmann napsal:

  Poplatky jsou celoplošné a měli by se platit formou daní. Pošta by sice přišla o 300 milionů za vybírání.
  Tuto neděli hlasují ve Švýcarsku o zrušení poplatků za tel. i rozhlas, bude to zajímavé, počkat si na výsledek

 9. zdesel napsal:

  Tady dost lidí kritizuje p. Soukupa,já řím díky bohu za něho!Už nemusíme koukat na prolhanou čt,která kope za top 09.Až bude čt opravdu veřejnoprávní a objektivní,tak ji zase začneme sledovat.Proč řekl ředitel Dvořák,že český národ není zralý na zveřejnění platů zaměstnanců(hlavně redaktorů) čt?

Napsat komentář