Nový standard DVB-SIS umožní šířit stejný televizní multiplex v terestrice i na satelitu

3 komentáře 7.3.2018 / Jan Potůček

Technickou specifikaci pro tuto novinku minulý týden schválil řídící výbor organizace DVB, upozornil server Český rozhlas Digitální rádio.

Operátoři pozemního a satelitního digitálního televizního vysílání už nebudou muset řešit distribuci jednotlivých multiplexů pro každou z těchto dvou vysílacích platforem zvlášť. Řídící výbor organizace DVB totiž schválil technickou specifikaci nového standardu DVB-SIS, který umožňuje skloubit do jednoho svazku satelitní i terestrický televizní signál. Informoval o tom server Český rozhlas Digitální rádio. V rámci pozemního vysílání tato technologie podporuje šíření jednofrekvenční sítě SFN, v nichž budou vysílat nové multiplexy DVB-T2.

Server upozorňuje, v optimálním případě standard DVB-SIS umožní šířit z jednoho multiplexu signál pro DTH (satelitní) i DTT (terestrickou) distribuci. „Možné by to bylo pochopitelně za podmínky, že by obsah těchto sítí byl totožný,“ upozornil web. Za zkratkou DVB-SIS se skrývá Digital Video Broadcasting – Single Illumination System. „Nasazení této technologie nebylo dříve možné kvůli specifikaci rozhraní pro terestrickou distribuci. U nového standardu je důležité zmínit ještě skutečnost, že podporuje nejen již zaběhnuté režimy DVB-S a DVB-S2, ale také nejnovější DVB-S2X,“ dodává ČRo Digitální rádio.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Nový standard DVB-SIS umožní šířit stejný televizní multiplex v terestrice i na satelitu”

 1. Luděk napsal:

  Zase budeme kupovat nové televize 👎🙏 Zapomeňte

  • Jan napsal:

   Klídek ….. zhluboka dýchat, už existuje DVB – I, který umožňuje modulaci IP protokolem. A tedy přenos datového toku přes internet. Snad se blížíme k ATSC 3.0 ??? Už v tom mám chajos. : – )

   • Václav Udatný napsal:

    Jen na vysvětlenou:
    V originálním článku pana Poláka bylo napsáno, že pro diváka se nic nemění. Uvedený standard DVB-SIS má jenom tu výhodu, že je možno celý multiplex programů transportovat na pozemské vysílače i přes satelit a diváci satelitního příjmu se svými existujícími přijímači jej mohou přijímat. Prakticky to znamená nahrazení optických linek na dopravu signálu na vysílače satelitním spojem celého balíčku programů v multiplexu, tj. dohodu satelitního operátora a terestrického o společném využití transportního kanálu pro příjem jak např. DVB-T2, tak i DVB-S2 přijímači. DVB-I ještě není standard, byly zahájeny pouze přípravné konzultační práce a bude se při něm využívat zkušeností vývojových skupin jako je 3GPP, o které jsem psal v některém z předchozích článků. Prakticky to znamená vysílání v sítích 5G v budoucích pásmech mobilní komunikace. Jak se to sblíží s ATSC 3.0 je otázka budoucnosti.

Napsat komentář