Operace „ČT HD pro všechny zadarmo“ začíná. Všech šest programů startuje v DVB-T2

101 komentářů 29.3.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – Od desáté hodiny dopoledne bude moci vysílání všech programů České televize ve Full HD rozlišení naladit téměř každý. Potřebuje k tomu pouze přijímač DVB-T2/HEVC.

Nejočekávanější událost přechodu na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2, start veřejnoprávní přechodové sítě České televize, je tu. Ode dnešní desáté hodiny dopoledne budou moci prakticky všichni diváci, až na výjimku několika málo regionů, naladit na přijímačích DVB-T2/HEVC z hlavních vysílačů Českých Radiokomunikací novou vysílací síť s kompletní programovou nabídkou České televize ve Full HD rozlišení 1080p. Vůbec poprvé se tak v pozemním vysílání objeví programy ČT 24, ČT Déčko a ČT art ve vysokém rozlišení obrazu, v případě dětského a kulturního kanálu navíc s výrazně lepším pokrytím než u dosavadních sítí DVB-T. Počet HD programů v českých přechodových sítích DVB-T2 se tak zvýší na sedm, respektive osm. Obsahovou náplní nové sítě České televize je také osm rozhlasových stanic Českého rozhlasu – Radiožurnál, Dvojka, Vltava, Plus, Wave, D-dur, Junior a Jazz.

Programy šířené v Přechodové síti 11 České televize

Kde naladit nové vysílání?

Všechny programy České televize jsou ode dneška v HD kvalitě dostupné pro 98,7 procenta obyvatel Česka z 22 vysílačů velkého výkonu. Smůlu zatím mají diváci, kteří přijímají signál z vysílačů Trutnov – Černá hora, Chomutov – Jedlová hora, Zlín – Tlustá hora a Vimperk – Mařský vrch. Tyto čtyři vysílače budou spuštěny později, konkrétně 20. dubna (Mařský vrch) a 10. května (Jedlová, Černá a Tlustá hora), kdy se završí výstavba všech 26 základních vysílačů veřejnoprávní Přechodové sítě 11.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Mapy pokrytí jednotlivých vysílačů Přechodové sítě 11 České televize

Ve většině regionů lze DVB-T2 vysílání České televize naladit na kanálu 26, který je finální. Nebude se tedy už měnit, a to ani ve chvíli, kdy se přechodové sítě DVB-T2 budou transformovat na finální multiplexy nové generace (v letech 2019 až 2020). Výjimkou jsou jižní a severní Čechy a také jáchymovský vysílač Klínovec. Na jihočeských vysílačích České Budějovice – Kleť a Vimperk – Mařský vrch odstartuje nové vysílání ČT na dočasném kanálu 50, stejně jako na severočeských vysílačích Ústí nad Labem – Buková hora a Chomutov – Jedlová hora. Z jáchymovského Klínovce pak bude přechodový multiplex ČT vysílat na kanálu 39. Jihočeské a severočeské vysílače však příští rok změní vysílací kanály. Buková hora a Jedlová hora přejdou na finální kanál 33, Kleť a Mařský vrch na kanál 39.

Mapy pokrytí jednotlivých etap spouštění Přechodové sítě 11:

Dočasná omezení DVB-T2 sítě České televize

Termíny přelaďování dočasných kanálů na finální kmitočty určí Technický plán přechodu na DVB-T2, který připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu a v červnu jej má schválit vláda. V regionech, kde ČT využije od začátku kanál 26, je možné již nyní upravovat společné televizní antény přidáním kanálové vložky pro tento kanál (v jižních a severních Čechách lze novou kanálovou vložku pro kanál 50 později přeladit na finální vysílací kanál). DVB-T2 vysílání České televize začíná v některých lokalitách s určitými omezeními. Jednak jde o zmíněné dočasné vysílací kanály ve třech regionech a potom také o omezený výkon některých vysílačů. Například z hlavního jihočeského vysílače Kleť nesmí ČT vysílat větším výkonem než 10 kW (stejný výkonem odtud na stejném kanálu 50 vysílala do konce minulého roku Regionální síť 8).

Výrazně omezený výkon má kvůli blízkosti hranic s Německem také vysílač Jáchymov – Klínovec. Bude se muset spokojit s maximálně 6,3 kW. Výkony dalších základních vysílačů přechodové sítě ČT jsou podobné nebo stejné jako výkony vysílačů multiplexu 1 ve standardu DVB-T, které využívají stejné lokality jako Přechodová síť 11. Spouštění veřejnoprávní sítě DVB-T2 se zatím netýká dokrývačů. Kavčí hory s nimi počítají, ale dosud pro ně nezískaly individuální oprávnění od Českého telekomunikačního úřadu. Kmitočty pro dokrývače se řeší ad hoc a nebudou ani součástí připravovaného Technického plánu přechodu na DVB-T2. Česká televize nepředpokládá, že jich bude muset zprovoznit takové množství jako u multiplexu 1, kde jich využívá 91. Pokrytí DVB-T2 signálem může být totiž díky velké jednofrekvenční síti lepší než v případě DVB-T.

Unikátní start rekordního počtu vysílačů

Samotné spouštění Přechodové sítě 11 je velmi unikátní záležitostí. V České republice se dosud ještě nikdy nezprovozňovalo tolik velkých televizních vysílačů najednou. Prakticky během patnácti minut bude spuštěno 22 vysílačů, z nichž 20 bude tvořit velkou jednofrekvenční síť po celé republice. Technický operátor sítě, jímž jsou České Radiokomunikace, bude muset v rekordně krátkém čase všechny vysílače řízeně zapnout a časově je synchronizovat jednotlivé v SFN síti. Česká televize tak v pokrytí signálem DVB-T2 okamžitě předstihne společnost Digital Broadcasting a její Přechodovou síť 13 a prakticky dožene Přechodovou síť 12 CRA, ačkoli s novým typem vysílání začíná jako poslední s přibližně půlročním zpožděním oproti původním předpokladům.

Více než 95 procent diváků v České republice se už nyní prostřednictvím DVB-T2 může dostat k dvaceti čtyřem televizním programům. Potřebují k tomu set-top-box nebo televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Pozor, starší přijímače s tunerem DVB-T2, které jsou vybaveny kodekem MPEG-4, české sítě DVB-T2 nenaladí, respektive dokáží reprodukovat pouze zvuk, nikoli obraz. Při koupi nového přijímače se tedy vyplatí spoléhat na certifikované přístroje označené pečetí „DVB-T2 ověřeno“, kterých je již více než 1 500 a jejichž seznam je dostupný na webu www.dvbt2overeno.cz. Naprostá většina dnes prodávaných přijímačů již umožňuje příjem nové generace televizního vysílání. Cena set-top-boxů startuje na 600 Kč, nejlevnější televizory lze zakoupit i za 3 500 Kč. Diváci v bytových domech, kteří přijímají televizní signál přes společné televizní antény (STA), si ještě musí zajistit úpravu STA – doplnění nové kanálové vložky pro kanál 26, případně 50.

Vstup do Diskuse

101 komentářů: “Operace „ČT HD pro všechny zadarmo“ začíná. Všech šest programů startuje v DVB-T2”

 1. Paul napsal:

  Jakých 6 programů furt. Dělený program je furt jen jeden, to bych mohl říct, že mám 10 programů HBO, když dají 10 filmů.

 2. kokun napsal:

  „Za jaké darmo? On ten koncesionářský poplatek je pořád ještě vyšší, než nějaké SERPO (u Skylinku). I když ani tímto ten „POSER“ poplatek neobhajuju 🙁

  Ale budiž – dobrý počin – budeme mít první programy v HD rozlišení i v pozemáku.
  Jenom pořád ještě nějak nemohu zkousnout tu „slavnou rošádu“ (ČT-D/Art za ČT Sport v MUXu 1), kterou nějaká „pomazaná hlava“ na Kavkách vymyslela 🙁

  • Jan Potůček napsal:

   Koncesionářský poplatek musí platit všechny domácnosti s televizním přijímačem. Vy víte, jak je ten titulek myšlen, že u jakékoli jiné televizní platformy se za příjem HD programů tvrdě platí (a to nad rámec koncesionářského poplatku).

   • peti napsal:

    Pane Potůčku, není to zadarmo!!! Je to za 135 Kč/měsíčně. Buďte tak laskav a nepoužívejte demagogii v nadpisu článku. Pokud to budu chtět mít zadarmo, tak budu mít nic! (ani televizor, ani programy). Je nejvyšší čas zrušit koncesionářské poplatky za televizor a zakódovat všechny programy a platit jen za to, na co se dívám, včetně ČT.

   • Lance napsal:

    Pane Putůčku, s konces. poplatkem máte samozřejmě pravdu, bohužel s některými diskutujícími je to marné… 🙂

   • Nonic napsal:

    Koncese je za tuner… takže by z toho poplatku měly mít všechny televize co jsou naladitelné svůj podíl ale jelikož tomu tak není, tak jde o státem tolerovanou a vynuceně divákům vtlučenou soukromou televizi která si jen říká Veřejnoprávní ač je státem ve státě který nikdo nesmí kritizovat ani kontrolovat… respektive orgány na to jsou ale nikdo to nedělá… Už dávno mělo být změněno v zákoně, že nejde o tuner ale polatek konkrétní společnosti pod názvem Čt a ideál by bylo aby se pořád nedohadovali nad tím, že jim stát daně bere a vrací či nevrací… platit to rovnou z rozpočtu, přišlo by to levněji s méně úřadováním na Poště atd výběry který též nejsou zdarma… Stejně je to politická televize která nadržovala vždycky jen někomu kdo se líbí šéfíkům v této soukromé stanici… Podpora zaštítěná kdysi Rumlem a pak dlouho Kalouskem je nepřéhnutelná lidi nejsou hluší ani slepý… Ať tedy všechno ve vzduchu zakódují a uvidí co si kdo předplatí? né balíčkem ale konkrétním názvem stanice či pořadem… nebo bude koukat raději na živou přírodu… Prostě Čt je skutečně něco jako zmíněné HBO soukromá placená ale má příjmy zákonem daným výpalným nařízené 10 600 000 lidem vynuceně jisté…

   • BIDLO napsal:

    Tady totiž zase někteří řeší „problém“, lidově řečeno krávo..nu, kde vůbec žádný není.
    Slovo zadarmo máte totiž v uvozovkách takže to máte správně. Tudíž kdo chce. tak to bez jakýchkoli problémů pochopí.

    • Nonic napsal:

     Krávovina je, že z toho povinného poplatku ti další soukromníci co žijí jen z reklamy nic nemají…To zas nepochopíš ty Bidlo a ti kterých se týká ta jejich živnost… Ať tedy Čt přestane používat reklamy a ty tzv. sponzorovatele a názorově politiku vyvážit a nemlžit atd. pak to nebude tolik kritizované… když si to médium říká, že je pro všechny lidi v Republice…

     • BIDLO napsal:

      Máš naprostou pravdu, ovšem já psal o úplně něčem jiném a tj. o pochopení významu uvozovek v nápisu článku. Poněvadž bohužel i to mají někteří problém pochopit.
      Hospodaření anebo koncesi budu řešit v článku o tom pojednávající a nikoli v článku o pokrytí novými sítěmi.

  • Dadi napsal:

   Jj, taky mohli snížit bitrate u všech programů a ten ČT :D/Art tam prostě přidat…

   • Tyckin napsal:

    Tak to už byl fakt kvalitativní humus 🙂

    • peťo napsal:

     A proč by to byl hnus? V muxu 2 je taky 5 programů, i když bez rádií, ale ty zase tolik místa nezabírají. Jinak řečeno – taky si myslím, že ČT sport měli v muxu 1 nechat, přidat Déčko a všemu snížit datový tok. To by alespoň nikdo nemohl ječet, že ten či onen program nemá. A pokud by se mu nelíbily mazaniny, má už k dispozici T2 takřka po celé ČR. Mimochodem – obraz v HEVC velmi slušný, je v něm výrazně méně „zdigitalizovaného“ šumu, než v hádéčkách RS7. Super 🙂

     • vedro napsal:

      Nemuzes moc srovnavat mux1 a 2 jen z hlediska poctu programu. V mux1 je i sportovni program, ktery potrebuje vic dat. toku kvuli rychlejsim scenam, navic datovou prioritu ma i CT1. V mux2 slo o vyuziti kapacity nadoraz, udelal se kompromis mezi cenou a celkovym dat. tokem. Pro mux2 se nenasli vysilatele, kteri by byly ochotni platit dat. kapacitu jen pro 4 kanaly.
      CT jako provozovatel mux1 resil i kvalitativni stranku.

     • peťo napsal:

      Ale můžu srovnávat M-1 s M-2. Totiž v okamžiku, kdy jsou v éteru všechny programy ČT k dispozici v HD s pokrytím vyšším než 95% obyvatel, jistě není vůbec nutné zachovávat prahnutí po slušné kvalitě SD v M-1. Podstatnější samozřejmě je po určitý čas zachovat dostupnost všech programů v SD rozlišení v rozsahu pokrytí sítě 1 – tedy i se všemi dokrývači.
      Na Slovensku postupovali podobně, do svého multiplexu vložili oba programy v HD MPEG-4, a aby se do něj vešly v přijatelné kvalitě (což potvrzuji, že mají), „zeškaredili“ zachované SD verze, a můžu napsat, že notně. A tak tato situace bezesporu motivuje diváctvo přejít na HD, než sledovat mazanice.
      Co tedy brání ČT postupovat obdobně? Co jí brání v tom nastavit programům datové toky analogicky, jako např. v M-3? Jistě, ze stanic se stanou ukázkové patlaniny, ale už jen na čas. Neb HD ČT v T2 se dnešním dnem staly velmi vítanou realitou.

     • ivovi napsal:

      Je to presne jak pisete. Vlozenim Decka do mux1 by doslo ke zhorseni datoveho toku o petinu, coz by bylo urcite viditelne zhorseni, ale fungovalo by to. A kdo by remcal na mazanice, mohl by (vetsina) prejit na T2. Nenasilna motivace na rozdil od vypinani programu. Navic by mohla CT usetrit a vypnout regmux7 driv.

     • vedro napsal:

      @Peto: Zaskaredit mux1 muzes, ale porad je tu hodne lidi, kteri budou muset cucet pouze na skaredy mux1 protoze mux11 nebude k dispozici. Ti pak budou rvat, ze jim to meli nechat byt, ct D/Art dosud nemeli do spusteni mux11 by vydrzeli.
      Na Slovensku RTVS po odchodu radii z dvbt zaradila hd verze kvuli max. vyuziti kapacity, za kterou plati stejne (nekrestanske) penize bez ohledu na pocet stanic.

  • Tyckin napsal:

   Rošáda (resp. vypuštění jednoho kanálu) nikdo nevymyslel, Déčko je z muxu3 vytlačeno novou Primou Krimi. ČT si jen musí vybrat, který kanál to odnese.

   • Lance napsal:

    Nemusel to odnést žádný kanál, na ten zbývající rok a něco by se v muxu1 5 sd mazanice vešlo a lidi by aspoň měli větší motivaci urychlit přechod na HD v T2 které je opravdu pěkné!!! Navíc by se to nedotklo obyvatel kteří přijímají mux 1 pouze z dokrývačů (jejich dostavba bude mít sakramentské zpoždění) kteří přijdou bez náhrady o ČT sport (bude MS ve fotbale, Tour de France atd…) a místo toho dostanou déčko bez kterého žili roky a nikomu to nevadilo!! (místa dokrytá muxem1 z dokrývačů zpravidla nebyla pokraty žádným muxem3, natož pak RS7… tento tah ČT je naprosto nepochopitelný, nenapadá mě žádný rozumný důvod proč chtějí naštvat diváky (jedině to, že dotčení diváci v okraj. oblastech jsou jim u zadele, jako vždy)

 3. alpan napsal:

  …a bude nějaký záznam ze startu této akce? Přesune někdo páčku z polohy A do B, stiskne tlačítko nebo přestřihne pásku? 🙂

 4. Martin napsal:

  Děčín nepoužitelné PS 11 ! Nehraje v kuse 5 sekund. Okažítě spustit opakovač ! Z mux 11 a 12 .

 5. Michael napsal:

  A budete vyřazovat ČT :D/ČT art na DVB-T2 Přechodové síti 12?A místo ČT :D/ČT art bych dal Prima KRIMI T2.

 6. Jaromír Soukal napsal:

  Kde jinde to chcete řešit, co jste včera sledoval?

 7. BIDLO napsal:

  Co tak namísto těch puberťáckých žvástů raději napsat kde se nachází to velectěné místo, kde je ta údajná digitální tma?

  • Lance napsal:

   A k čemu ti bude znát konkrétní misto ty ignorante z Hané. Takových míst kde hrajou jen lok. dokrývače je spousta a na nějaké přiblblé rady internetového tlachala jsou dotčení obyvatelé fakt zvědaví. To jim pomůže asi tak jako pohled na kýbl oranžové barvy vylité na zveřejněnou mapu pokrytí od ČRa, kterou tam někdo musel počítal snad s rozlišením na světelné roky. Pro Vsetínsko je ta zveřejněná mapa pokrytí z hl. vysílačů naprostý výsměch hraničící s protizákonným šířením dezinformací 🙂

   • BIDLO napsal:

    Nějaký puberťák /dle příspěvků/ z Děčína mě fakt nepálí ale přiznám se lance že zrovna od tebe bych za ty roky co tě z diskuzí znám, takové diskuzní výtvory co tu předvádíš za poslední dva dny, opravdu moc nečekal. Vždy jsem tě znal jako profesionála.
    No co se dá dělat. Měj se fajn.

    • Lance napsal:

     BIDLO – omlouvám se Ti za můj tón, ale zkuz se prosím zamyslet nad podstatou těchto dvoudenních debat a důvodem proč mě vytáčí ty Tvoje reakce. Už fakt nevím jak to napsat, prostě rozdáváš tu rady jako nějaký guru kdy sám máš signálů plnou zadnici a nejsi schopen pochopit, že všechny ty tvoje rady jsou těm lidem ke kterým hovoříš (kteří vesměs souhlasí se mnou) úplně k ničemu, páč oni ČT sport prostě mít nebudou od 06/2018, min. půl roku, rok, dva… to nikdo neví, jedinou jistotu mají tu, že jim ten ČT sport nepojede a nemá to řešení. Chápeš? nemá. Jen proto, že v ČT rozhodujou nějací dementi, kteří jim tam místo ČT sportu teď zapnou déčko, přičemž celé roky ČT vůbec nevadilo, že ti lidi tam dosud déčko vůbec neměli. Vypnutí ČT sport je naprosto zbytečný a nesmyslný krok, jmenuj mi jediný důvod proč do muxu1 nenacpou na ten 1rok a něco všech 5 SD ??? Když napropstá většina pbyvatel si může kvalitu ČT pořešit pomocí PS11 a ten zbytek který PS11 nebude mít dostupný bude jedině rád, že o žádný program nepřijde (event. dostane navíc dčko) a bude vědět, že jde jen o dočasnou nekvalitui do doby, než se dobudují potřebné dokrývače. Tímto debatu uzavírám. Měj se.

  • kokun napsal:

   @BIDLO
   Jak jsi mi to předevčírem napsal – „A že zrovna ty ?“

   Ne, úplná digitální tma nenastane nikde – a ani u nás.
   Ale za 2 měsíce přijde řada platících „koncesionářů ČT“ (zásluhou Prima-sračka Krimi !) o program ČT Sport úplně !!! A to na dost dlouhou (nedefinovatelnou) dobu – než je „někdo“ dokryje z PS11-ky !!!
   Poněvadž doposud jej měli jen z dokrývače MUX 1 – z něj „zmizí“ a z PS11 nedokryto !!!
   Je to tak těžké (i pro TEBE) pochopit ???

   • BIDLO napsal:

    kokun
    Za prvé, přímo totiž nesnáším fňukání a je úplně jedno zda-li se jedná o pozemní příjem anebo třeba o rozbitou sekačku.
    Za druhé, preferuji věcnou diskuzi. Tzn. že jestliže někdo napíše něco ve smyslu „signál mě vypadává nebo kostičkuje“ což se samozřejmě stát může, tak zároveň s tím od něj taky očekávám informaci o přibližném místě příjmu, způsobu příjmu a dále informaci o tom co pro ten lepší příjem vyzkoušel, co změnil, jak se ta změna projevila atd atd. Pak se totiž dá v takové diskuzi pokračovat.
    A co pro ten lepší příjem dotyčný Martin tedy udělal? Z výjimkou nadávek na všechny strany a lezení do za.ku zase jiného diskutujícímu, lautr nic.
    Opravdu si takto představuješ věcnou diskuzi? Strpěl by jsi takové Martinovy výplody co tu dnes napsal, ty na svém oblíbeném fóru? Asi sotva. Být adminem, už by letěl.

    • Tyckin napsal:

     S tím je nutno souhlasit. Kde, čím to loví (anténa) a co má za přijímač. Ono třebas není tuner jako tuner. Osobně jsem teď vyzkoušel tady u Prahy, že komerční odpad (síť 12) z Ústí nad Labem (snížený výkon 40kW) mi STB Evolveo Omega T2 chytá náladově dle počasí (50-80%, někdy i 100% kvalita), aktuálně ale v úrovni kvality signálu háže 0-15% a obraz nikde či pár kostiček, v tu samou chvíli to ale přes tuner přímo v TV běží bez problémů a hlásí to 100% kvalitu signálu.

 8. peti napsal:

  Kde zmizí ČT/D a Sport?? Vždyť ČT SPORTvysílá dál V PS 11 a Déko dokonce v PS 11 i PS 12. Stačí místo vysedávání u PC a zdejšího nadávání jít a na STB-T2 HEVC si vydělat či ušetřit. Kdo tolik moc chce D a Sport sledovat dál, ten řešení najde a poradí si.

  • kokun napsal:

   @peti
   Takového chytráka, jako jsi TY, bych na nějaký čas přestěhoval k nám – i s tím tvým „STB-T2 HEVC“ krámem !!!
   Bez signálu na něj chytneš nanejvýš tak rýmu 🙁

   Že po „vypadnutí“ ČT Sport u MUXu 1 „a nedokrytí z PS11“ to tady nepůjde, je asi velmi těžké (pro TEBE !!!) pochopit 🙁

   • BIDLO napsal:

    Díky za tento příspěvek. Jenom potvrdil co jsi ve skutečnosti zač.

   • peti napsal:

    kokune
    Byl jsem bez MUXU 3 a tedy i bez ČT D/Art do loňského listopadu a žiju. A abych D pro vnučku měl, nefňukal jsem jak malej kluk, což tu mnozí předvádí, ale opatřil jsem si satelit – to je také řešení.

    • kokun napsal:

     @peti
     Bez MUXu 3 (resp. bez ČT-D/Art) jsme byli ještě o něco déle, než ty – tedy až do spuštění PS12 posledního února tr.

     Když jsme ho neměli celých 6 let! („u nás malé děti nemáme, pustit nám MUX 3 by asi bylo přepychem“), tak bychom se na ten rok (bez něj) snad už nezbláznili.
     Ale celých 8 let nám tu jel aspoň ten ČT Sport! A řekni teď někomu, že mu na 1/2 roku, 1, či 2 roky nepůjde (vůbec !!!) – dovedeš si to představit ???
     Ty (a tobě podobní) si to rozhodně představit nedovedete – vždyť vám jede všecko (a něco i 2x, či 3x) – takže tak 🙁

     Ano, vypne se po MS v hokeji . . . ale že bude následovat MS ve fotbale, TdF, . . . to (toho, komu jede všecko) vůbec, ale vůbec nese/páře 😮 🙁
     A tady si lidi museli pořizovat satelit i kvůli „blbému“ TV Noe (i když právě teď máme křeťanské svátky) – a tam, kde to nikdo ani nesledoval, jim to „svítilo třeba i 3x!
     A já tu „nebrečím“ za sebe – mně konkretně tu jede, ode dneška, 23 programů v T2 a 19 v T a k tomu satelit + 2x IPTV, ale nežiju tu sám 😮

     • peti napsal:

      To kokun:
      Ano, je to tak. Je to ale naprosto stejné, jako když Skylink (a navíc placený) přecházel na MPEG4 a nezajímalo ho, že si musí platící zákazníci opatřit nové přijímače. DVB-T2 HEVC přijímače jsou levnější než satelitní a myslím si, že by neměl být problém si za 600 Kč nějaký opatřit i pro důchodce. Sám důchodce jsem byl schopen zakoupit si přijímač 2,5x dražší.

  • kokun napsal:

   @peti
   Tak ještě jednou.
   Ty nechceš stále nějak pochopit, že to není o žádné technice. Můžeš mít nwm jak chceš drahý tvp, ale signál si tím nevykouzlíš 🙁

   Pokud to totiž ČT (a ČRa) ještě nějak nepřehodnotí (a nezmění !) tak po „rošádě“ ČT-D/Art za ČT Sport zůstane (od začátku června – do neurčita !) řada oblastí BEZ programu ČT Sport.

   ČRa obhospodařuje cca 92 dokrývačů – čili není to tak málo oblastí, které jsou dokryty hlavně MUXem 1.
   A ona „rošáda“ se týká právě jeho – tzn. že tady budou mít namísto ČT Sportu dětský kanál !!!
   A budou tedy bez ČT Sportu až do doby, kdy dojde k dokrytí z muxu PS11 !!!

 9. Adolf.Shitler napsal:

  Odkdy k příjmu TV stačí pouze přijímač?! To ČT donese signál v tašce až domů? Nebo snad T2 zcela boří fyzikální zákonitosti? Nebo je (opět) chyba v článku?

 10. Martin napsal:

  Dokonalá kvalita ! . Ovšem bez signálu ! ! . Buková hora, s omezeným vyzařovacím diagramem ! . Ovšem, zde pomůže jen opakovač s malým vyzářeným výkonem z Pop vrchu, ovšem zatím smůla…. ČT na diváky kašle, ovšem natáčet zde za pár kaček dokáźe..

 11. Bravo37 napsal:

  Podle mého je přechod docela nezvládnutej…chybí jakákoliv informace..celou dobu se jen píše že se nic neděje a krom set top boxu nás to nic nebude stát..nikde krom odbornejch článků zmínka že se opět musí investovat do společných antén nikde upozornění pro dotčené oblasti že přídou o některé programy(viz regionální multiplex z Kletě kterej najednou zmizel a nikdo netušil proč) až se vypne přechodová síť to bude divení proč to v panelákách nefunguje..prostě bordel a ty diváku si zjisti informace kde chceš. Dokonce ani náš televizák netušil že změna příde tak brzo..prostě informovanost nula.

 12. jirka napsal:

  Supeeer, všechny programy Čt v HD bězí v pohodě, mám sice starší typ Tv, ale nevadí, programy mi naladil nově koupený setobox Thomson THT712, jen zatim nenaladim PREMUX 13, ale i tak mám z čeho vybírat, mám 24 Tv pogramů, jen mi u těch nově spuštěných programů Čt občas drhne zvuk, nevíte někdo prosím čím to může být ???

 13. BIDLO napsal:

  Není potřeba hádat. Nejspíš ty sám.

 14. henryolik napsal:

  Zdá se mi to, nebo jsou Události krapet mázlý? Na 24 je ostře jenom ta lišta dole a logo, zbytek je jaksi rozostřenej.

 15. Muflon napsal:

  Proč tu socky zase brečíte, že o něco přijdete? Víte jakou dlouhou dobu, že si máte pořídit přijímač DVBT2 HEVC, tak co teď zase děláte uplakaný čecháčky?

  Pořiďte si PAY TV a nebudete muset každých X let řešit výměnu technologie…

 16. Nonic napsal:

  No jinak 26k z Krašova v pohodě a doplněno o 39k z Klínovce též bez omezení kvality což nelze říci o 50k z Bukovky ta ani ťuk… dokud nebude opakovač ze Chomutovského Jedláku… tak jako Teplice PS-13 na 28k jen na pár vteřin načteno 9 názvů a jinak tma tj. dokud se nezapne Klínovec (ten teď kupodivu je na 38k v MUX-7 vypnutý !!! asi kvůli Čt nebo štelují vzájemné ovlivňovací rušení se rozdílným 38k Trutnovem… ale MUX-4 na 45k z Klínovce jede v pohodě nevím jak ten 45k v Mariánkách s jiným Pařezovo MUXem) či dokud nezprovozní ve T2 i Louštín…

 17. Bravo37 napsal:

  Jinak poznatek z dnešního spuštění…z Kletě funkční i bez zásahu do společné antény…

 18. Jarek napsal:

  Brno, MUX 11 dobrý, ale proč na ČT 1 HD nevysílá regionální vysílání v 18 hod? Co na to tato televize?

 19. Lukáš napsal:

  někdo to zaplatit musí obavam se že vbrzke době dojde k tomu že kdo má satelit si připlati aby čt a ostatní televize mohly zaplatit ten dgital který má višši náklady než satelit.

 20. Vlada napsal:

  Celý problém digitalizace je složitější, než si většina myslí. Nějaké nadávání na ČT jen ukazuje, že lidi jsou ignoranti, aniž by věděli fakta. Kdo si přečte tento rozhovor celý, tak pochopí, proč to je tak jak to je, ale že ani tak nejde o techniky, ale jako spíše o politiku. ZDE: http://www.televizniweb.cz/2018/02/pavel-hanus-ceska-televize-spusti-dvb-t2-najednou-z-20-vysilacu-s-pokrytim-96-obyvatel/

  • Lance napsal:

   No je to složité, to víme, ale mohl bys mně prozradit jediný důvod k čemu bude dobrá rošáda ČT sport za déčko v muxu1 v červnu 2018 a jmenuj mně typického diváka který tuto změnu po ČT požaduje? Fakt jsem zatím na nic nepřišel… Díky.

   • Jan Novák napsal:

    Od včera jede na 26. kanále ČT-HD v bezchybné kvalitě obrazu i zvuku. Používám set-top-box dvb-t2, lze koupit již od 600 Kč, nemyslím, že by tato částka někoho položila. Na ČT tady řada lidí nadává, ale žádná u nás vysílaná komerční stanice se jí obsahem rovnat nemůže. Samozřejmě toho, kdo vyhledává reality show, nekonečné seriály ap., nepřesvědčím. Ten, kdo chce něco víc, tak sleduje ČT.

   • Tyckin napsal:

    ČT se očividně rozhodla vyřadit Sport, ovšem netroufá si to udělat před MS v hokeji, tudíž ta rošáda. Ztrátou jednoho z těchto kanálů (sport – chlapi; déčko – děti) divák získá zcela jistě superkvalitní nový program Prima Krimi 🙂 Jako by nestačil ten odpad co vysílají na současných stanicích…

    • Lance napsal:

     omyl – Déčko nikdo neztratí, protože stávající déčko z muxu3 má VŠUDE náhradu v pokrytí PS11 DVB-T2 a většinou ještě i i RS7 v DVB-T.
     Zato CT sport v muxu1 z 90 dokrývačů nemá žádnou alternativu (tato místa nejsou pokryta žádnou jinou sítí kromě oněch dokrývačů) a v těchto místech se nikdo neprosí, aby jim ČT najednou po X letech nahrazovala sport Déčkem. To je prostě nesmysl.
     Ať nechají mux1 dožít jak je a nehrabou do toho (anebo když už tak chtějí ať tam to déčko narvou ale nic nevyřazují)

     • ivovi napsal:

      Souhlasim, ze rosada v mux1 nedava smysl. Motiv CT patrne byl, aby vypnuti regmux7 znamenalo konec Sportu a ne Decka s tim, ze Sport poresi tlacenim sportovnich poradu na ostatni programy CT.

      I s timto „déčko z muxu3 má VŠUDE náhradu v pokrytí PS11 DVB-T2“ se da souhlasit. Ale s jednou dulezitou podminkou – pokud by se divaci dovedeli zmenu zavcas a ne dva tydny predem a casovy prekryv mux3 s premux11 by byl delsi a ne 3 dny.

     • lance napsal:

      Pořád ale rošáda v muxu1 v červenci neřeší problém s déčkem který nastane už od 2.dubna. Ten bude za 3 měsíce v červenci už přirozeně vyřešen (divák si za 3 měsíce už zajistí RS7 nebo PS11) a pokud chce ČT řešit „problém déčka ve druhé vlně“ tj. s koncem RS7 na podzim, tak ptroč tu rošádu v muxu 1 nenaplánují až na podzim? Ten jejich plán nedává smysl z žádného úhlu pohledu, to prostě nemá žádnou logiku. Mně to přijte tak, že někdo tam u nich asi vyhodnotil, že jeden nespokojený divák bez déčka je pro ČT větší hrozba než 10 nespokojených bez sportu, jinak to neumím pochopit. Kdyby měli ti odpovědní aspoň něco v hlavě, tak přece nacpou déčko do muxu1 už teď v dubnu a nic z něj nevyřazují a byli by všichni v klidu úplně maximálním, nikdo by neměl důvod remcat a byla by i motivace diváků nahradit vzniklé mazanice přijímané v muxu1 pěkným obrazem v PS11 🙂

     • ivovi napsal:

      Ano, pisu o tom od zacatku, ze ta rosada nedava smysl a vytvari z jednoho problemu (vypnuti Decka) dva problemy (navic vypnuti Sportu). Protoze Decko bude mit stejne 2 mesice diru.

 21. František napsal:

  Jako příznivce ČT si myslím, že zbytečně nahrávají svým kritikům. Včera byl pan Hanuš v Devadesátce ČT a nějak se vyhýbal odpovědi, kdy bude vypnuta ČT Sport v muxu 1. Takže ještě možná není nic jisté.

  Každopádně zpět k mé myšlence:
  1) MF sebralo ČT vratku na dani, takže ČT nemá z čeho financovat digitalizaci, je třeba šetřit. Z mého pohledu by tedy měly okamžitě vypnout všechno kromě Muxu1, HD v RS7 je zbytečné dvojení a jistě i drahé.

  2) ČT by se vyhnula kritice, kdyby dala do Muxu1 jak ČT Sport, tak ČT:D/Art. Už se to tu rozebíralo, ale stejně mi nejde na rozum, že by se tam nevešli. Snížená kvalita by se snad dalo pro to přechodné období překousnout. Hlavně by odpadli stěžovatelé, kteří bez dokrývačů prostě ČT Sport v Muxu 11 nechytí a dokrývače zase nelze hned spustit, jelikož nejsou zkoordinované kmitočty. Mux2 má taky standardně 5 programů, to nemluvím o počtu programů v Muxu3, pokud se nelze dohodnout s Rozhlasem na vyklizení Muxu1, tak mi neříkejte, že zabírá tolik datového toku. Nejrozumnější bych opravdu viděl 5 programů ČT + Rozhlas po přechodnou dobu v Muxu1 i za cenu, že by třeba ČT:D a ČT24 šli s kvalitou obrazu dolů. Vidím to jako nejmíň nasírací a nejvíc ekonomické řešení.

 22. Petr napsal:

  Doporučil by mi prosím někdo set top box se dvěma DVB-T2 tunery který umí HbbTV? Původně jsem chtěl TeleSystem TS6820 HEVC Twin tuner ale ten neumí HbbTV 🙁

 23. Patrik napsal:

  Tomu se říká zkoordinované kmitočty?!!!Žiju v česko-polsko-slovenském trojmezí a na k26 mám znemožněný příjem české televize v dvb-t2 díky přesahu slovenského dvb-t z Námestova-Magurky na totožném kanále…S prominutím který blb to tak vymyslel a bude se to třeba nějak řešit?

 24. Jan Novák napsal:

  Měli byste vzít v úvahu, že ČT na rozdíl od komerčních televizí spustila všechny programy v HD a zadarmo. Kdo chce přijímat programy Novy, Primy, ap. v HD, musí mít placené připojení. Tyhle stanice nám nedají zadarmo nic, jen bídný obsah v SD rozlišení. V době, kdy se běžně prodávají televize s 4K rozlišením je to tristní. Bez peněz k televizi s anténou nelez.

  • Adolf.Shitler napsal:

   A ty vezmi v úvahu, že ČT dostává od každého koncesionáře 135 Kč měsíčně, takže žádné „zadarmo“ se nekoná, platí to všichni povinně. Zatímco komerční stanice si musí příjmy hledat samy, takže nic „zadarmo“ lidem dávat nemohou.

   • Jan Novák napsal:

    Koukám, že jsme si najednou potykali. Za ty poplatky ČT vyrábí především kvalitní obsah a neobtěžuje reklamou během pořadů.
    Zatímco o kvalitním obsahu u komerčních stanic se dají vést sáhodlouhé diskuze. Jsem rád, že ČT vysílá a ty poplatky rozhodně nejsou likvidační.

    • Adolf.Shitler napsal:

     Ano, protože na webu je tykání naprosto běžná věc a naopak vykání vypadá, jakoby dotyčný uživatel seděl u netu poprvé 🙂
     Jestli ČT vyrábí nebo nevyrábí kvalitní obsah je ryze subjektivní záležitost, stejně tak u komerčních stanic. A že ČT „neobtěžuje“ reklamou v průběhu pořadu je akorát proto, že ji to zákon nedovoluje – a pokud ji něco zákon vyloženě nezakazuje, tak obtěžuje kde se dá, viz třeba ty sponzoringy a uměle vytvářené pár minutové pořady, kdy diváka nějaký ocas z Alzy (nebo odkud) přesvědčuje, jak si má dát pozor na internetu atd. Prostě reklama jak vyšitá.
     Nikdo nepsal, že je koncesionářský poplatek likvidační. Ta moje poznámka byla pouze v souvislosti s tím, že uvádíš, jak ČT spustila HD zadarmo. Což samozřejmě není pravda, zadarmo nespustila vůbec nic, jde to z kapes nás všech.

     • Jan Novák napsal:

      Dobrá tedy,
      platíme poplatky, já osobně bych si skutečně nepřál, aby zůstaly jen komerční stanice.
      Není přesně stanoveno, co za ty poplatky můžeme dostat. Mohli dál vysílat v SD a vysílají v HD. Co se reklam na Č týče, já reklamy nesnáším obecně. Mezi pořady je to ale něco jiného než na komerčních stanicích, kde je bez přehánění reklama občas na chvíli přerušena pořadem.
      A navíc kvalita obsahu se dá i porovnat jinak než subjektivně, např. oceněními, ap.

     • Adolf.Shitler napsal:

      V SD dál vysílat nemohli, protože musí vysílat v HD a ve formátu širokého formátu (tak nějak zní ta definice ohledně ČT, teď se mně to nechce hledat).
      Reklama je otravná vždy a je celkem jedno, jestli mezi pořady nebo v nich, případně jak to s oblibou dělá ČT, že když má pořad začít ve 20:00, tak se člověk ještě cca 4 minuty dívá na nějaký přitroublý sponzoring, takže je v podstatě nucen tu reklamu nasát taky. A paradoxně ještě víc, než někde v půlce pořadu, protože při přerušení již stávajícího děje s jistotou vím, že moje absence 3 minuty u TV nic neznamená (stále běží reklama), zatímco při posunutém začátku setrvávám u obrazovky (nemám jistotu, kdy to doopravdy začne).
      Kvalita je vždy jen a pouze subjektivní. A v případě nějakých ocenění navíc ještě s možností zákulisních podfuků. Takže tudy cesta nevede a pravda je pouze taková, že se každému může líbit něco jiného 🙂

 25. Aladin napsal:

  Narazil jsem na problém. Televizor je v seznamu doporučených a schválených, přesto v Brně na kanálu 26 naladí v T2 jen rádio, ani jednu TV. Síla signálu 100, přímý výhled na Hády. Co může být špatně?

 26. Josef napsal:

  Dobrý den, mám dotaz. Vysílání v přechodovém multiplexu 11 je zakódované? Nahraji si film a jelikož nesnáším v něm reklamy a ani nehodlám je sledovat, tak si nahraný film chci převézt do mp4, vyřezat reklamy a pak se v klidu podívat a ouvej.
  20 přehrávačů (v pc) a převodových programů tento soubor MTS nepřehraje i když u všech je napsáno, že mts umí přehrát/převést. Děkuji

Napsat komentář