Petr Dvořák: DVB-T2 spustíme, i když projde novela o DPH. Příští rok ale ČT dojdou peníze

3 komentáře 1.3.2018 / Jan Potůček

Start přechodové sítě České televize není podle generálního ředitele ohrožen, Kavčí hory ale netuší, jak budou financovat souběžný provoz DVB-T2 v letech 2019 a 2020.

Roční výpadek 350 až 400 milionů korun z rozpočtu České televize by způsobila novela zákona o daních, kterou předložilo ministerstvo financí a jež by ČT a Českému rozhlasu znovu zavedla povinnost platit daň z přidané hodnoty za vybrané koncesionářské poplatky. Serveru Televizníweb.cz to řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák. Zatímco loňská novela zavedla pro obě veřejnoprávní média vratky DPH, ta aktuálně připravovaná je znovu zavádí. Přitom právě penězi získanými z vratek DPH chtěla ČT financovat přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2.

K TÉMATU: Novela o daních ohrožuje veřejnoprávní média. Rozhlas se chce bavit o zvýšení poplatku

„Je třeba zdůraznit, že Česká televize nedostala loňskou novelou možnost nárokovat DPH na vstupu v plné výši. Pokud by ale došlo k návratu do stavu před novelou z července 2017, znamenalo by to, že by ČT neměla 350 až 400 mil Kč ročně na zajištění procesu digitalizace a přechodu na nový vysílací standard DVBT-T2,“ upozorňuje Dvořák. Roční náklady na přechod k DVB-T2 odhaduje na 300 až 400 milionů korun. Tato částka představuje výdaje na provoz přechodového multiplexu, za technologie a související služby. „Kolik ČT skutečně do přechodu na DVB-T2 investuje, nelze v této chvíli ale říci, protože nový návrh daňové novely Ministerstva financí snižuje ČT vratku DPH, z které by se měla televizní digitalizace financovat. Jak bude v takovém případě financování digitalizace řešeno není ČT známo a tuto otázku je třeba směrovat na orgány státní správy,“ dodal generální ředitel ČT.

ČTĚTE TAKÉ: Pokud ČT bude muset opět platit DPH, přechod na DVB-T2 uhradí stát, říká Petr Dvořák

Start veřejnoprávní přechodové sítě DVB-T2 oznámený na letošní duben podle Dvořáka ohrožen nebude. „V letošním roce jsou potřebné zdroje k dispozici a termín uvolnění pásma 700 MHz a tedy i ukončení vysílání ve standardu DVB-T je pevně dán. Odkládání startu přechodové sítě problém neřeší,“ vysvětluje generální ředitel ČT. Přechod na DVB-T2 a minimální pokrytí signálem přechodové sítě ukládá ČT loňská diginovela zákona o elektronických komunikacích. Podle ní má přechodový multiplex pokrýt signálem nejméně 95 procent obyvatel České republiky. Kavčí hory počítají s tím, že tuto povinnost splní hned v den startu přechodové sítě, kdy chtějí spustit najednou dvacet vysílačů velkého výkonu s pokrytím přes 96 procent populace.

NAPSALI JSME: Ministerstvo financí chce zrušit vratky DPH u České televize a Českého rozhlasu, ohrozí tím DVB-T2 i DAB+

Vzhledem k tomu, že připravovaná novela zákona o daních by začala platit až v příštím roce, vratky DPH má ČT pro letošní rok zajištěny a tím pádem se nemusí obávat o financování startu a rozvoje svojí přechodové sítě DVB-T2. Pro příští rok by ale už mohl nastat problém. „Běžné úspory takový zásadní výpadek financí nemohou vyřešit. O potřebných opatřeních je však předčasné mluvit. Jistě by se to však kromě jiného dotklo i dalšího průběhu digitalizace v letech 2019 a 2020,“ varuje generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Petr Dvořák: DVB-T2 spustíme, i když projde novela o DPH. Příští rok ale ČT dojdou peníze”

 1. vedro napsal:

  Chapu, ze zmeny zakonu nekdy zpusobuji problemy, a to nejen CT ale i ostatnim podnikatelum i beznym lidem.
  „…Kavčí hory ale netuší, jak budou financovat souběžný provoz DVB-T2 v letech 2019 a 2020.“
  Pokud to pan reditel CT netusi tak neni krizovy manazer a mel by odstoupit. Je potrebne urychlene zvolit cloveka, ktery to (nejen) tusit bude.
  Moznosti jak usetrit je hned nekolik.

 2. BIDLO napsal:

  „Kavčí hory ale netuší, jak budou financovat souběžný provoz DVB-T2 v letech 2019 a 2020.“

  Jednoduše. Souběh zkraťte na minimum.

 3. drahomir.hrabec napsal:

  Stačí ne vysílat v DVB – T
  A vypount DVB – T
  A vysílat DVB – T 2

Napsat komentář