Rizikem chytrých televizorů je to, že jsou neustále připojeny k internetu, varuje expert

13 komentářů 12.3.2018 / Jan Potůček

Smart TV i další zařízení Internetu věcí by měla mít tlačítko, kterým by se bylo možné jednoduše odpojit od internetu, míní Juraj Malcho, technický ředitel společnosti ESET.

Největším rizikem chytrých televizorů je jejich neustálé připojení k internetu. Pokud je divák fyzicky neodpojí, nemá žádný nástroj k tomu, aby je uvedl do režimu offline a ochránil je tak od případné infekce nežádoucím škodlivým softwarem, řekl v rozhovoru pro server Lupa.cz technický ředitel společnosti ESET Juraj Malcho. „Dnes už se pomalu televize, která není chytrá, nedá koupit. Televize je v podstatě počítač a stejně, jako na ní může běžet užitečný software, se na ni může dostat malware,“ zdůraznil.

K TÉMATU: Máte chytrou televizi s Androidem? Možná vás odposlouchává

„Televize jsou v podstatě mobilní platformy, takže nejsou k vidění nějací červi, kteří by sami něco dělali, ale útočníci jsou spíše závislí na akcích uživatele. Nachytá ho nějaká webová stránka, on odklepne bezpečnostní hlášku a podobně. Pak jsou zde také exploity přes DVB-T. Celý IoT svět je super do okamžiku, kdy si člověk řekne, že by chtěl být odpojený, ale ono to nejde,“ konstatuje Malcho. Běžným lidem podle něj nedochází, že po počítačích a chytrých mobilních zařízeních je možné napadnout i televizor.

ČTĚTE TAKÉ: ESET uvedl první speciální antivirový program pro televizory

„Ne každý je odborník. U televizí je to dnes o tom být připravený a vidět možnosti. U chytrých telefonů dávno vidíme, že útoky jsou realita a hýbe se to společně s populací. Jakmile se něco stane rozšířeným a populárním, začne to zajímat i útočníky. Jdou tam, kde jsou lidé a peníze,“ vysvětlil Malcho. Z potenciálních hrozeb pro Smart TV jsou podle něj nejviditelnější vyděračském ransomwary, které zašifrují data na obrazovce televizoru a žádají výkupné. Řada typů útoků ale podle Malcha není vidět. Jde například o zneužívání výpočetního výkonu Smart TV k těžbě kryptoměn. „O tom uživatelé ani nemusí vědět – dívají se na televizi a ta zatím těží krypto. Všechna zařízení, která mají nějaký výpočetní výkon, mají potenciál být zneužívaná,“ uvedl Malcho.

NAPSALI JSME: Antivirus pro chytré televize chystá i Avast, Samsung ho zavádí společně s McAfee

ESET na nedávném veletrhu Mobile World Congress v Barceloně uvedl první antivir pro chytré televizory s operačním systémem Android TV. Podle Malcha společnost úzce spolupracuje s některými výrobci televizorů, například Sony. Zatím neuvažuje o tom, že by připravila bezpečnostní řešení i pro televizory s operačními systémy Tizen, který používá Samsung, nebo webOS, na které běží Smart TV od LG.

Vstup do Diskuse

13 komentářů: “Rizikem chytrých televizorů je to, že jsou neustále připojeny k internetu, varuje expert”

 1. Pevy napsal:

  Pane Potůčku, koukám, že dnes místo slibovaných informací o PS11 spíš okurková sezóna….

 2. Pevy napsal:

  Ale kdo chce, ať si klidně „proklikává“ web, když to redakci dělá tak dobře.

 3. Pevy napsal:

  Tak proč tady naznačujete něco o proklikávání, děláte si z nás srandu ?

 4. Polák Čestmír napsal:

  Třeba se něco dozvíte dnes ve 20 hodin na ČT 24 v pořadu 90´, kde bude odpovídat ředitel ČT Dvořák na dotazy ohledně veřejnoprávního média. Bude mít na to 1,5 hodiny.

Napsat komentář