Rizikem chytrých televizorů je to, že jsou neustále připojeny k internetu, varuje expert

13 komentářů 12.3.2018 / Jan Potůček

Smart TV i další zařízení Internetu věcí by měla mít tlačítko, kterým by se bylo možné jednoduše odpojit od internetu, míní Juraj Malcho, technický ředitel společnosti ESET.

Největším rizikem chytrých televizorů je jejich neustálé připojení k internetu. Pokud je divák fyzicky neodpojí, nemá žádný nástroj k tomu, aby je uvedl do režimu offline a ochránil je tak od případné infekce nežádoucím škodlivým softwarem, řekl v rozhovoru pro server Lupa.cz technický ředitel společnosti ESET Juraj Malcho. „Dnes už se pomalu televize, která není chytrá, nedá koupit. Televize je v podstatě počítač a stejně, jako na ní může běžet užitečný software, se na ni může dostat malware,“ zdůraznil.

K TÉMATU: Máte chytrou televizi s Androidem? Možná vás odposlouchává

„Televize jsou v podstatě mobilní platformy, takže nejsou k vidění nějací červi, kteří by sami něco dělali, ale útočníci jsou spíše závislí na akcích uživatele. Nachytá ho nějaká webová stránka, on odklepne bezpečnostní hlášku a podobně. Pak jsou zde také exploity přes DVB-T. Celý IoT svět je super do okamžiku, kdy si člověk řekne, že by chtěl být odpojený, ale ono to nejde,“ konstatuje Malcho. Běžným lidem podle něj nedochází, že po počítačích a chytrých mobilních zařízeních je možné napadnout i televizor.

ČTĚTE TAKÉ: ESET uvedl první speciální antivirový program pro televizory

„Ne každý je odborník. U televizí je to dnes o tom být připravený a vidět možnosti. U chytrých telefonů dávno vidíme, že útoky jsou realita a hýbe se to společně s populací. Jakmile se něco stane rozšířeným a populárním, začne to zajímat i útočníky. Jdou tam, kde jsou lidé a peníze,“ vysvětlil Malcho. Z potenciálních hrozeb pro Smart TV jsou podle něj nejviditelnější vyděračském ransomwary, které zašifrují data na obrazovce televizoru a žádají výkupné. Řada typů útoků ale podle Malcha není vidět. Jde například o zneužívání výpočetního výkonu Smart TV k těžbě kryptoměn. „O tom uživatelé ani nemusí vědět – dívají se na televizi a ta zatím těží krypto. Všechna zařízení, která mají nějaký výpočetní výkon, mají potenciál být zneužívaná,“ uvedl Malcho.

NAPSALI JSME: Antivirus pro chytré televize chystá i Avast, Samsung ho zavádí společně s McAfee

ESET na nedávném veletrhu Mobile World Congress v Barceloně uvedl první antivir pro chytré televizory s operačním systémem Android TV. Podle Malcha společnost úzce spolupracuje s některými výrobci televizorů, například Sony. Zatím neuvažuje o tom, že by připravila bezpečnostní řešení i pro televizory s operačními systémy Tizen, který používá Samsung, nebo webOS, na které běží Smart TV od LG.

Vstup do Diskuse

13 komentářů: “Rizikem chytrých televizorů je to, že jsou neustále připojeny k internetu, varuje expert”

 1. Pevy napsal:

  Pane Potůčku, koukám, že dnes místo slibovaných informací o PS11 spíš okurková sezóna….

  • mirasat napsal:

   Vždyť článek je napsaný, čeká se na požehnání ČT.
   Jinak můžete sledovat teletext ČT a individuální oprávnění ČTÚ.

   • Jan Potůček napsal:

    Článek vyjde během odpoledne. A pokud si proklikáte web, termíny spouštění vysílačů na něm najdete už nyní 🙂

    • mirasat napsal:

     A co Krašov ??? Mistře :))

    • Pevy napsal:

     To jako Záhada hlavolamu, takže trendem zde (i do budoucna) bude šponovat čtenáře, jak jen to jde ? Díky, za to to opravdu nestojí….

     • mirasat napsal:

      Doufám, že v článku bude uvedeno, s jakými diagramy se bude vysílat ! Jestli všechny ty výkony platí pro současné všesměrové systémy….
      Jinak si všimněte, že Vimperk bude mít vyšší výkon. Momentálně má 20kW a bude mít 25kW. Pokud by se spustil dříve, než Kleť, stejně by v ČB sem tam fungoval, i když je to jiný směr.
      Doufám, že se také dozvíme, co bude s Kletí od 1.1.2019.

    • kokun napsal:

     Řekl bych, že už tu máme večer a stále nic 😮 🙁

 2. dirigento napsal:

  Do večera času dost.

 3. Pevy napsal:

  Ale kdo chce, ať si klidně „proklikává“ web, když to redakci dělá tak dobře.

  • Jan Potůček napsal:

   Prostě to teď nemůžeme vydat jako článek, musíme počkat na zelenou. Snad to chápete.

   • dirigento napsal:

    Takže to není nic oficiálního? Teď jsem kontroloval web ČTÚ a ani dnes se tam žádné IO pro vysílače PS11 neobjevilo. A ten kdo se v problematice orientuje ví, že bez IO si spustit vysílač nikdo netroufne, leda nějaký nezodpovědný dobrodruh. A jeho vydání má také své administrativní náležitosti a není to otázka několika dnů nebo hodin.

 4. Pevy napsal:

  Tak proč tady naznačujete něco o proklikávání, děláte si z nás srandu ?

 5. Polák Čestmír napsal:

  Třeba se něco dozvíte dnes ve 20 hodin na ČT 24 v pořadu 90´, kde bude odpovídat ředitel ČT Dvořák na dotazy ohledně veřejnoprávního média. Bude mít na to 1,5 hodiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *