Technisat Digipal T2 HD ex+: jaký je nejlevnější set-top-box známé značky? Jednoduše výtečný!

Před nedávnem přinesl Televizní web zprávu, že se i u nás začal prodávat nejdostupnější přijímač tohoto německého výrobce kompatibilní mj. i s českým DVB-T2/HEVC. Nyní přinášíme jeho test.

Stejně jako u dalších set-top-boxů Technisatu pro DVB-T/T2, které přišly v poslední době na náš trh i u tohoto najdete výrazný nápis Freenet TV a právě pro tuto službu německé placené televize je určena zabudovaná mechanika přístupové karty, resp. štěrbina, umístěná na pravém boku. Zbylá rozhraní, jako například HDMI (kabel dostanete v ceně), RJ-45 či digitální koaxiální audio výstup, najdete na straně zadní. A řekněme si rovnou, že set-top-box HbbTV i přes zabudované ethernetové připojení nepodporuje. To je určeno pro příjem rozhlasových stanic, které se už tentokráte podařilo zprovoznit.

Digipal T2 HD ex+ se prodává za 1999 Kč a nabídne menu lokalizované do češtiny a příjem DVB-T2 nejen s H.265/HEVC, což je český standard, ale i s kompresí H.264, kterou používají v některých okolních státech. Napájen je externím zdrojem s dvoumetrovým kabelem, omezen především v tom, že neumí nahrávat a nepodporuje ani funkci TimeShift, tedy přehrávání živého televizního vysílání se zpožděním.

Výborné provedení, výborné třídění kanálů

V klasické „digipalovské“ krabičce s tradičně perfektním zpracováním rozeznáte tento model od většiny ostatních jen podle jména. Dokonce i tři ovládací tlačítka pod nápisem Technisat jsou stejná. Pak asi – stejně jako já – narazíte na to, že dostat baterie do dálkového ovladače, resp. odklopit víčko, vyžaduje – efumisticky vzato – „přiměřené násilí“. V tomto okamžiku si možná také řeknete: „hlavně abych to nemusel dělat po druhé…“

Instalace je svižná i když by mohla být svižnější. Je škoda, že se po zadání češtiny rovnou neobjeví umístění Česko, ale výrobce tvrdošíjně trvá na Německu. Do instalace je opět šikovně zařazena obrazovka ukazující sílu signálu, napájení antény je standardně zapnuto. Následně si můžete vybrat, zda chcete ladit všechny kanály nebo jen nekódované. Nalezené stanice vidíte ve dvou sloupcích – jeden pro televizní, druhý pro rozhlasové.

Jakmile je naladěno, přijímač si ještě začne stahovat „SFI data“, tedy programovou nabídku EPG. Na této obrazovce narazíte na mírný rozpor: nápis hlásá, že „byla nahrána“, ale lišta ukazující průběh stahování je třeba jen v polovině. Výrobce zde ale také jasně varuje, že operace může trvat až 30 minut. Hotovo bylo za zhruba polovinu času, krok se dá navíc přeskočit.

Po instalaci s připojeným televizorem Hisense H55NU8700 si Digipal T2 HD ex+ nastavil 720 x 480p, 60 Hz a položku „Změna měřítka videa/zoom“ ponechal na „Originální“. Na 4K televizoru tak vznikl obraz něco mezi 4:3 a 14:9, a to i přesto, že jsem při instalaci jasně zadal, že televizor má poměr stran 16:9. Po náhledu do nastavení jsem zjistil, že rozlišení obrazového výstupu je na automatiku. Jakmile jsem ho manuálně nastavil na „1080p“, skokově se vylepšil nejen obraz, ale i samotné menu nastavení.

Třídění kanálů, a to jak televizních, tak rozhlasových (třídí se v samostatných seznamech), je jednoduchost sama. Zmáčknete teletextové tlačítko a šipkami stanici posunete na vybrané místo, přičemž v seznamu kanálů můžete používat i tlačítka pro pohyb o celou obrazovku, čímž se vše významně urychluje. Subjektivně vzato velmi citlivý tuner v mém případě naladil plných 77 stanic, řada z nich byla pochopitelně zdvojených či dokonce ztrojených, a šlo jak o DVB-T, tak o DVB-T2. Druhý standard vidíte u jednotlivých stanic s písmeny „T2“.

„Plná dálka“, ovládání někdy nadmíru pohodlné, jindy s tradičními specialitami

Dálkový ovladač je i přes dvoutisícovou cenu v plném provedení známém z ostatních výrobků značky. Tedy nejen plné délky, ale také univerzální, přičemž dovoluje řídit televizor a dvě další zařízení.

Základem je jako obvykle kurzorový kříž s OK uprostřed. Kolem něj najdete EPG (tlačítko SFI), Zpět (Zurück) a mj. také Info.

Přepínání stanic obstarají buď vyhrazená tlačítka nebo kurzorové klávesy, to samé platí pro hlasitost, a to je podle mého ten nejlepší styl jaký existuje. K tomu si ještě připočtěte speciální tlačítka vlevo a vpravo od OK, které vás po seznamu naladěných stanic posunou rovnou o celou obrazovku a máte tu velmi operativní ovládání na které málokde narazíte; škoda, že tyto tlačítka výrobce nevyužívá i jinde. Jsou tu samozřejmě také nějaké ty technisatovské specialitky na které narazíte třeba v multimédiích při zmáčknutí OK, nebo úplná delikatesa, totiž to, že se v kontextové nabídce OPT nemůžete pohybovat šipkovými tlačítky, ale jen… OPT. Jak jsem však později zjistil, ovládání v rámci OPT byla malá firmwarová legrácka, protože další den už tu „šipky“ fungovaly.

Multimédia se řídí speciálním blokem nad OK, mezi tlačítky hlasitosti a postupné volby kanálů vidíte zmiňované OPT a NAV zajišťující například vstup do multimédií a na televizní nebo rozhlasové stanice.

Set-top box je poněkud funkčně omezen, takže pochopitelně na dálkovém ovladači nepracují všechna tlačítka. Nejelo typicky DVR, protože chybí nahrávání i editace nahraného pořadu. „Still“ však stále spolehlivě mrazí obrazovku na záběru, který si zvolíte a nepotřebuje k tomu žádné USB médium. Mimochodem záběr „dálky“ je jako u dobrého televizoru. Tedy klidně odrazem od stěny a i za tohle pohodlí platíte.

Kvalitní sedmidenní EPG, nebo-li po německu SFI

Technisat si data do programové nabídky automaticky natahuje každou noc kolem druhé hodiny ranní. Čas si ale můžete v nastavení změnit stejně, jako například to v jaké úvodní podobě se má EPG objevit, což je něco, co neumí snad nikdo. Mimochodem podobně si můžete nastavit, který kanál se má objevit po zapnutí set-top boxu.

Přechod do EPG je rychlý a naprosto hladký stejně, jako odchod z něj. Pracuje zvuk, obraz prakticky nevidíte, protože ho menu zakrývá, náhledové okénko tu není. K dispozici jsou tři druhy EPG: aktuální pořady pro jedenáct stanic, výpis pořadů na šest, sedm hodin dopředu pro jedinou stanici a tentýž výpis, avšak bez stanic, takže vidíte celý název pořadu, nebo alespoň jeho větší část. Všechny náhledy jsou vidět ve fotogalerii.

Po EPG se můžete volně pohybovat, můžete si zobrazit vybrané pořady, žánry, nebo si konkrétní pořad vyhledat. Tlačítkem SFI pak z EPG vyskočíte.

V souborovém manageru se dá kolovat, pokud box identifikuje zasunuté USB médium objeví se tato nabídka. Jak vidíte nelokalizovaná, na což občas narazíte i jinde.

Výtečná hudba a spousta možných úprav

Souborový manager nabízí kolování a běžné ovládání systémem OK, šipkové klávesy. Přehrávání multimédií je rozděleno na tři části: filmy, hudba a foto, přepínáte se pomocí tlačítka Nav. Fotografie vykazují vysokou kompatibilitu, přehrány byly všechny formáty (BMP, TIF, GIF, PNG, JPG) s výjimkou 3D snímků v MPO. U muziky k mému překvapení zvládl nejen běžné MP3 a WAV (neporadil si s WMA), ale i FLAC, a to dokonce se vzorkovací frekvencí až 192 kHz. U volby Filmy jsem narazil na to, že nejsou podporovány externí titulky, box si však pamatoval pozici v přehrávání. Zvyknout si také musíte na jednu, dvě ovládací specialitky. OK vám při přehrávání pořadu otevře souborový manager, OK na témže souboru vás vrátí do přehrávání. Jakmile jsem zmáčkl obvyklé Stop, box zcela opustil multimédia a vyskočil do televizního tuneru. Tohle je poněkud nepříjemné, ale snad to bude chybkou ve firmwaru…

Ve videu nebyl problém ani s XviD, ani s MKV, s kompresí HEVC se přehrálo jak rozlišení Full HD, tak HD Ready. Digipalu však neseděla většina nahrávek z fotoaparátů a kamer, potíže nejprve dělala kvalitní Full HD nahrávka ze stanice BBC s H.264 a tokem kolem 8,5 Mb/s, posléze i špičkové Full HD video s více než dvojnásobným datovým tokem. Testoval jsem s obvyklou kombinovanou flash pamětí (USB 3.0/USB-C) Kingston DataTraveler microDuo s kapacitou 32 GB, televizor stejné ukázky ze stejného média přehrál bez výpadků.

Na druhou stranu T2 HD ex+ nabízí celou řadu vychytaných funkcí, především obsáhlé časovače se schopností zapnout a vypnout box, včetně například nastavení určité stanice či její přepnutí. Samozřejmostí jsou naprosto precizní informace o sledovaném kanálu, včetně jeho datového toku u videa a audia. Jsou tu i volby pro multimédia týkající se náhledu na soubory či nastavení samotného souborového manageru, zjednodušený ovládací režim vhodný třeba pro děti a seniory a také unikátní dětská pojistka pro rodiče s malými dětmi. Těm je možné sledování TV omezit nejen na určitou dobu, ale i na určitou stanici, vše až pro čtyři potomky. Více se o ní dočtete v samostatném článku.

Jak vidíte, hračičkové si tu užijí více než dost, řada věcí ale může být opravdu užitečná. Včetně HDMI TechniLink, tedy funkce HDMI (CEC), což je tzv. společné ovládání. To je po instalaci standardně vypnuto, po jeho povolení vidíte kompatibilitu se třemi druhy příkazů: současné zapnutí a vypnutí set-top boxu a televizoru, a řízení hlasitosti. Vyzkoušel jsem funkci s Hisense H55NU8700, který taktéž HDMI (CEC) podporuje a u prvních dvou příkazů fungovala k mé naprosté spokojenosti, televizor rovněž správně identifikoval set-top box. Jediné, co se nepodařilo rozchodit, bylo řízení hlasitosti.

A internetová rádia? Jakmile Technisat kabelem připojíte k síti sítí (můžete si nechat připojení otestovat, včetně jeho rychlosti) dostáváte sice tuto funkci k dispozici, ale pokud jste si – stejně jako já – mysleli, že půjde o něco à la rozhlasové přijímače Technisatu, budete zklamáni. Dostanete totiž pouze možnost vytvořit si svůj vlastní seznam stanic, tedy zadat její jméno a URL adresu. Na obvyklý výběr podle kontinentu, země, nejpopulárnějších atd., atd. můžete zapomenout. Zkusmo jsem zavedl jednu a dokonale mě přešla chuť. Nemluvě o tom, že na základní softwarové klávesnici nenajdete tlačítko bez kterého se vpravdě neobejdete, totiž „/“…

Jak spustit internetová rádia a hlavně kde je v menu najít (volba je zasuta pod položku Uspořádání seznamů rozhlasu) se naštěstí dozvíte v podrobném video návodu. Bez něj by to nejspíše vůbec nešlo.

Jakmile přijímač narazí na nové kanály, zobrazí takovéto oznámení. I přes svou velmi vysokou citlivost je ale tentokráte nedokázal regulérně zobrazit. V mrazech se někdy dějí zvláštní věci…

Vynikající kombinace cena/výkon a trochu firmwarových pozlobení

Technisat Digipal T2 HD ex+ za dva tisíce korun nabídne, subjektivně vzato, velmi citlivý tuner na úrovni kvalitního televizoru a takových set-top boxů mnoho není. Nabídne ale také kvalitní provedení a výborné podání obrazu i zvuku, což bylo jasně vidět ve srovnání s televizorem Hisense. Pokud nepožadujete nahrávání, je to v rámci cenové kategorie jedna z nejlepších voleb s vynikajícím poměrem cena/výkon. Pro zajímavost nejbližší set-top box značky s povoleným nahráváním je Technisat Digipal T2 DVR a přijde na 3200 Kč. Co se týče potíží s firmwarem, ty byly minimální. Tuším dvakrát se stalo, že když jsem chtěl zesílit hlasitost, přepnul se kanál, několikrát pak v menu OPT nepracovala šipková tlačítka. Škoda také omezeného přehrávání videa, protože kompatibilita u hudebních a fotografických souborů byla opravdu výborná. A internetové stanice? Jejich zadávání vyžaduje trpělivost vpravdě božskou. Kdo ji má, bude mít něco, co nabízí málokterý výrobek. Zřejmě ale jen do příští aktualizace firmwaru…

Hodnocení

 • PRO: vynikající kombinace cena/výkon, subjektivně vzato velmi citlivý tuner, řada jinde nevídaných funkcí, podpora HDMI (CEC), excelentní dětská pojistka, internetová rádia, ale…
 • PROTI: …ve velmi primitivní podobě, ne zcela dotažená lokalizace (občasná angličtina)
Vstup do Diskuse

16 komentářů: “Technisat Digipal T2 HD ex+: jaký je nejlevnější set-top-box známé značky? Jednoduše výtečný!”

 1. Aleš napsal:

  Neznám nikoho, kdo by říkal ovladači „dálka“. Každá recenze na tomhle webu to ale používá a ještě k tomu v uvozovkách. Jakože „dálka“ je cool pojmenování?

  • Bohumil Herwig napsal:

   To je proto, že nechci neustále používat správné označení dálkový ovladač. Takže to různě kombinuji.
   Jinak slovo dálka se běžně používá už leta letoucí. Možná ale, jak píšete, nikoli na webu.

   • mirasat napsal:

    Hovorově je ,,dálka,, naprosto běžné označení, osobně bych v psané formě používal ,,DO,,.

    • Nonic napsal:

     Ve všech běžných domácnostech neslyšíte jiné označení než podej mi „dálkáč“…. Nikdo nebude říkat dálkové infračervené ovládání… či bezdrát…
     Ono vůbec když se mrknete jak se vyvíjí hovorový jazyk, tak prostě to někteří nechtějí překousnou a budou tvrdit, že ti co používají něco jiné než je přesně definováno technicky atd. jsou dle nich podřadní primitivové…
     Jazykovědci Vám to ale vyvrátí… prostě kor mladší generace používají výrazy kterým jiný generace už pak nerozumí a nechtějí se nový slang učit…

  • Jan Šaman napsal:

   Znám řadu lidí, kteří pojem „dálka“ v tomto smyslu používají. Někdy též „dálkový“.
   Pracoval jsem dlouhá léta jako tv opravář a s tímto pojmenováním se setkával dost často. Někteří používali i pojmenování „dálkovač“.
   Mám dotaz – kde žijete? Asi nepotkáváte v té vaší pustině moc lidí, že ne?

 2. Pevy napsal:

  Jednoduché shrnutí: Za spoustu peněz hodně málo muziky…

  • Nonic napsal:

   Jako u všeho se platí za patentovou vývojovou značku… tedy tento má vytvořené dobré jméno… takže je považován za luxus… ač mnozí z levné produkce mají to samé či ještě další výbavení…
   Jinak stejně valná většina silných věhlasných firem přesouvá či zadává výrobu do nějaké linky v Číně minimálně osazením tišťáků pak se přivezou do další země a teprve pak se to oznámkuje původní firemní značkou ač bylo fyzicky vyrobeno někým někde jinde laciněji a pak prodáváno dráž…

 3. peti napsal:

  Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci. Sice má čtečku, ale pouze na německou freenet TV. Kdo chcete za dva roky, (až bude DVB T2 v ČR kódované) kupovat další nový STB, tak si tento kupte!! Vše jsou to obchodnické triky a zneužívání neznalosti konzumentů terestriky.

  • ivovi napsal:

   Ja vidim jako vetsi riziko kupovat ted predrazeny STB s CI slotem a pak az bude kodovani spusteno (pokud vubec bude) zjistit, ze to z nejakeho duvodu nefunguje. Rozumnejsi pristup mi prijde koupit ted obycejny STB za 800 a pak se uvidi.

  • notizia napsal:

   ivovi :

   “ Ja vidim jako vetsi riziko kupovat ted predrazeny STB s CI slotem …. Rozumnejsi pristup mi prijde koupit ted obycejny STB za 800 a pak se uvidi. Y“

   Nezlob se na mě ale píšeš jednu capinu za druhou! V České republice nebo na Slovensku bohužel nikde nekoupíš žadný STB jen pro DVB-T2 265 se slotem slotem pro jakýkoliv dekódovací modul kromě varianty Comba se satelitem.

   Za další není vůbec rozumné dnes vyhodit 800 Kč nebo více za obyčejný STB jen pro DVB-T2 265 pro FTA který poletí za dva roky stejně do odpadu! Já osobně bych za toto nedal ani 50 Kč, nemíním se v žádném případě chovat neekologicky a zbytečně zatěžovat přírodu elekroodpadem tím že někdo z kompetentních neumí myslet dopředu ani v horizontu dvou let. Osobně bych nějakým zákonem zakázal prodávat setoboxy pro DVB-T2 265 jen pro FTA bez slotu pro dekódovací modul pokud někdo nezaručí že bude příjem pozemní televize bude nadále i po přechodném období nekódovaný a FTA.

 4. Pavel Pastyřík, Ing. napsal:

  Zobrazuje tento STB pod položkou v menu orientačně spektrum signálu v pásmu VHF a UHF jako přístroj DigiPal 2 TX ?

 5. pevy napsal:

  @notizia : Je to věc názoru. Já si tedy raději koupím STB za 700,- bez CI, než s CI třeba za dva litry. To proto, že v případě (což jsou ale dnes stále jenom spekulace) zpoplatnění komerčních TV, jako jsou TV Barrandov, TV Nova atd. já do abonence rozhodně nepůjdu. I když určitě ne kvůli ceně (musela by být podstatně nižší, než SERPO u Skylinku), ale proto, že osobně – z principu – nehodlám za tyto sra-ky zaplatit ani korunu. A k příjmu ČT to bude stačit vždycky. Takže asi tak.

  • notizia napsal:

   pevy :

   Já o voze a ty o koze. Ukaž mě laskavě kde jsem o to že doporučuji Combo příjimače přes dva tisíce kde jsou sloty pro dekódovací moduly?!
   Já jsem bohužel ale jasně psal tom že by se neměly prodávat samostatné setoboxy DVB-T2 265 bez slotu na tyto moduly a měly by tam ze zákona!!! Tento slot může výrobu setoboxu prodražit tak maximálně o 100 Kč!
   Ukaž mě na trhu jediný sólo setobox jen pro DVB-T2 265 kde by byl tento slot.
   Z tohoto důvodu si nekoupím nic, ani to Combo a počkal si až budou na trhu ty,se slotem jen pro samotné DVB-T2 265! Kdyby jdi četl pozorně tak by jsi věděl ze tomto všem jsem psal již minule.

   • lance napsal:

    notizia – no tys to fakt vyřešil, nekoupíš si nic a budeš 2 roky čekat bez CT v HD (1080p + úplně bez CT sportu), resp. co radíš těm kteří chtějí T2 přijímat už teď ale jejich zánovní telka to neumí ?? koupit si misto boxu za 800 rovnou novou TV ? 🙂 páč to nevypadá že by výrobci tvé nářky vyslyšeli a chystali by se dát na trh přehršel T2 boxů s CI slotem

    • Petris napsal:

     Pravda je,že za tyto peníze to není nic moc, v tom moc konkurovat tento model ostatním nemůže Ovšem je to velmi kvalitní značka a co se týče uživatelů ,kteří provozují dálkový příjem zahraniční televize na hranici příjmu je tento model v tomto směru opravdovou špičkou o tom není pochyb.Opravdu hodně kvalitní tuner má nemnoho přístrojů a zkoušel jsem jich v minulosti poměrně dost neustále na stejném místě – dálkový příjem.

Napsat komentář