Tento týden startuje HD vysílání České televize v DVB-T2. Jste připraveni?

84 komentářů 26.3.2018 / Jan Potůček

Vůbec poprvé bude možné zdarma pozemní cestou naladit všech šest programů ČT ve vysokém rozlišení obrazu. Od čtvrtka se k němu dostanou takřka všichni diváci.

Druhá televizní digitalizace dostane tento týden nový impuls. Česká televize ve čtvrtek 29. března zahájí dlouho očekávané vysílání v novém standardu DVB-T2 a nabídne všech šest svých programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Přijímat je budou moci téměř všichni diváci, kteří si pořídí set-top-box nebo televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Kavčí hory totiž v jediný den spustí 22 základních vysílačů velkého výkonu a během dalších pěti týdnů zprovozní i zbývající čtyři vysílače velkého výkonu základní sítě. Od čtvrtka tak šestici programů ČT v HD kvalitě bude moci naladit 98,7 procenta obyvatel České republiky. To je ovšem jen teoretické číslo, protože bude záležet na ochotě diváků, zda si vysílání DVB-T2 naladí. Motivací pro naladění, a to celkem silných, je několik.

Co naladíte a co je potřeba pro příjem DVB-T2

Kromě šestice programů ČT se ve veřejnoprávním přechodovém multiplexu DVB-T2 od začátku objeví i osm stanic Českého rozhlasu. Půjde o stejné programy jako v multiplexu 1, tedy ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus, ČRo Rádio Wave, ČRo Rádio Junior, ČRo Jazz a ČRo D-dur. Co bude oproti multiplexu 1 nové, je přítomnost dětského kanálu ČT Déčko a kulturního ČT art. Ty nemohly být z kapacitních důvodů v DVB-T součástí hlavního veřejnoprávního multiplexu a tudíž jejich pokrytí nebylo tak dobré jako u programů ČT 1, ČT 2, ČT 24 a ČT Sport. Nyní se objeví ve stejní síti s ostatními programy ČT a navíc v HD kvalitě, to vše ze stejných hlavních vysílačů, které využívá i multiplex 1.

Jak se na příjem vysílání ČT v DVB-T2 připravit? Divákům, kteří již mají set-top-box nebo televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC, a zároveň používají individuální pokojovou a nebo venkovní anténu, stačí spustit automatické ladění programů a do přijímače se jim načte aktuální programová nabídka včetně nového multiplexu DVB-T2 s programy České televize a Českého rozhlasu. Některé přijímače novou síť naladí automaticky samy a majitele upozorní na rozšíření programové nabídky. Zklamání čeká na ty diváky, kteří si v minulosti pořídili televizní přijímač s tunerem DVB-T2, ovšem vybavený kodekem MPEG-4. Takové přijímače dokáží z českých vysílacích sítí DVB-T2 zpracoval pouze zvuk, nikoli obraz. Naštěstí těchto televizorů je mezi diváky celkem malé množství.

Jak vybírat nový televizní přijímač

Při výběru nového přijímače se vyplatí spoléhat na prověřené značky. Od podzimu 2017 probíhá certifikace vhodných set-top-boxů a televizorů, kterou provádí České Radiokomunikace. Přijímače, které projdou testy, jsou označeny zlatou pečetí „DVB-T2 ověřeno“. Jejich pravidelně aktualizovaný seznam je k dispozici na webu www.dvbt2overeno.cz, pravidelně o něm informuje i Televizníweb.cz. Řadě diváků nový televizor otevře cestu nejen k sledování programů ve standardu DVB-T2, ale také k hybridnímu vysílání HbbTV, které u televizoru připojeného k internetu nabízí možnost přehrávat si pořady jednotlivých televizí z archivu a dostat se k dalšímu bonusovému videoobsahu.

Česká televize takto přes HbbTV nabízí celý svůj videoarchiv iVysílání.cz, komerční televize vybrané pořady vlastní výroby. Ostatně, nejsledovanější komerční televize už diváci rovněž naladí v DVB-T2, dokonce ze stejných vysílačů jako programy České televize. V přechodové síti Českých Radiokomunikací jich vysílá osmnáct. Některé z nich diváci pozemní cestou naladí jen v menších multiplexech DVB-T s nižším pokrytím, takže DVB-T2 je první možnost, jak se mohou dostat pozemní cestou prakticky do všech domácností. Má to ale určitý předpoklad. Diváci v bytových domech, kteří využívají společné televizní antény (STA), se kvůli příjmu multiplexů ve standardu DVB-T2 neobejdou bez zásahu servisní firmy, která musí do STA doplnit, případně přeladit kanálovou vložku.

Společné televizní antény se neobejdou bez úpravy

Bez úpravy STA diváci nové vysílání nenaladí, ani kdyby už měli televizor nebo set-top-box DVB-T2/HEVC. Vzhledem k tomu, že zájem o úpravy STA bude podle všeho veliký, je dobré servisní firmu kontaktovat co nejdříve. Výměna nebo přeladění kanálové vložky představují investici v řádu několika set až tisíc korun, nejedná se tedy o žádné vysoké částky. Objednat ji musí správce domu nebo provozovatel STA (většinou jde o tutéž osobu). Vysílací kanály přechodových sítí DVB-T2 lze najít v databázi map pokrytí serveru Televizníweb.cz. U České televize to je poměrně jednoduché, protože až na jižní a severní Čechy a také na Jáchymov bude všude z hlavních vysílačů vysílat na kanálu 26, který se už do budoucna nebude měnit.

V určité nejistotě mohou zůstat diváci, kteří již dnes přijímají pozemní digitální vysílání České televize prostřednictvím některého dokrývače DVB-T. V novém standardu DVB-T2 sice ČT zprovozní také dokrývače, zatím však pro ně nemá přidělené kmitočty, takže není jasné, kdy se tak stane. Je však možné, že v některých lokalitách, kde bylo kvůli příjmu DVB-T nutné zprovoznit dokrývač, u vysílání DVB-T2 potřeba nebude. Nový typ pozemního digitálního vysílání totiž využívá velké jednofrekvenční sítě, které by měly umožnit lepší pokrytí z hlavních vysílačů velkého výkonu. Zárovň nová DVB-T2 síť ČT používá nízky kmitočet (K26), který se šíří lépe než vyšší televiní kanály.

Není tak pravděpodobné, že by ČT v novém standardu DVB-T2 zprovoznila všech 91 dokrývačů, které využívá v nynějším standardu DVB-T. Jejich skutečný počet bude záležet až na praktickým zkušenostech s příjmem vysílání ČT v novém standardu. Zatím je čas, DVB-T multiplex 1 České televize začne být postupně vypínán až v listopadu 2019.

Vstup do Diskuse

84 komentářů: “Tento týden startuje HD vysílání České televize v DVB-T2. Jste připraveni?”

 1. Luděk napsal:

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli stále bude fungovat Dvb-t se stávajícími programy nebo budu muset koupit nový settopbox. Děkuji za odpověď Luděk

 2. Pavel Pastyřík napsal:

  Jak je to s tím Klínovcem, PREMUX11 tam bude vysílat na K26, nebo na K39 ?
  Děkuji, Pavel – Libá (u Chebu)

 3. BIDLO napsal:

  U nás startuje i Pařízek takže tento týden dvojnásobná radost.

 4. Martin napsal:

  Pane Potůčku , kde máte čĺánek s p. Hanušem ? . . .

 5. Martin napsal:

  A čas není , když z multiplexu 1 zmizí ČT4 !!! .

 6. Lance napsal:

  Stažení ČT sportu z MUXu1 v 06/2018 znamená že ČT kašle na diváky kteří přijímají ČT z dokrývačů, jelikož zcela jistě nebude MUX 11 k tomuto datu na dokrývačích spuštěn. Teoretické báchorky o tom, že některé dokrývače nebudou potřeba, by si mohli autoři odpustit, stávající síť dokrývačů nebyla vybudována pro nic zanic, jedná se vesměs o lokality kde příjem z hl. vysílačů možný není a nikdy nebude i kdyby se vysílalo třeba ve III pásmu… Příkladem je např. Vsetínsko (např. celé údolí od Vsetína směrem na Velké Karlovice se stávajícími 4 dokrývači a dotčenými cca 15 tis. obyvateli) . Zveřejněné mapky pokrytí MUXu 11 z hl. vysílačů jsou v případě této lokality velmi úsměvné.

  • BIDLO napsal:

   Pokud vím tak třeba od Enika jsem někde postřehl informaci o tom že DVB-T2 naladil i na takových místech kde DVB-T ze stejných vysílačů prostě nebylo.
   Tudíž na potřebu dokrývačů tam či onde je potřeba vyčkat a ne dělat už dopředu účet bez hostinského jako např. politici ala Skripal.

    • BIDLO napsal:

     Tak stále je to lepší než tvé čpění síry na téma proč je všechno špatně. Výsledek tvé snahy bude totiž stejně nulový a každý se stejně bude muset zařídit dle svého.

     • Lance napsal:

      Bidlo – nikde nepíšu že špatně je všechno… špatně je v tomto případě pouze okamžitý (dříve neplánovaný) konec ČT sport v muxu1 v 06/2018 a uvedl jsem argumenty proč, což tady myslím i průměrně zdatná opice musela z mých příspěvků jednoznačně pochopit. Smysl diskuzních fór je v tom, že diskutující v nich sdělují své názory, pokud možno k tématu, takže své cenzorské pokusy a hodnocení „výsledku“ mých příspěvků by sis mohl odpustit. K věci jsi tu ty nepředvedl nic, zaznamenal jsem jen nějaké Tvé dojmy které v tobě zanechala tvá antenářská modla Enik a pak ještě nějaké bláboly o Skripalovi… Takže ještě jednou stručně – mně osobně se konec ČT sport v muxu1 nijak nedotkne, ale dotkne se bezprostředně diváků z dokrývačů, kteří střihem přijdou o ČT sport ÚPLNĚ a na blíže neurčenou dobu, což je v naprostém rozporu s původními záměry na nějaké (jakékoli) přechodné období !! (viz citace výše z MPO od ivovi…) – o tom aj. tady píšu. Pokud Tě situace takto dotčených diváků nezajímá, nechápu proč se tu vůbec zdržuješ a nešteluješ si už raději svoje anteny na příjem min. 3 hl. vysílačů které máš pod nosem… 🙂

   • Josef Machan napsal:

    Bidlo, nevěř všemu co nick Enik napíše, převážně to jsou jen technicky nepodložené hovadiny.

  • Martin napsal:

   Ve všem máte pravdu… Bohužel Děčín, je dost problematický.. Snuhlasím ve všem…

 7. Jindřich napsal:

  Jsem zvědavej,kdy česká televize začne vysílat v síti DVB-T2 HBB bez připojení internetu.

  • Nonic napsal:

   HbbTv se bez připojení k internetu nedá zapnout a ani sledovat z technického principu…prostě je to na net přípojce založeno jako tzv. teletext druhé generace…
   Zapoměl jste, že třeba v MUX-4 či jinde na satelitech atd. pokud nemáte tuner s HbbTv technologií a ještě i s funkčním nastavením netu, vidíte jen statickou obrazovku s instrukcema… u Seznam.cz tam rolovala kolečka čekající na net spojení… Jiné běžné televizní programy které mají v sobě přidáno HbbTv musíte mít přes ty teletextové tlačítka většinou červené spřažené s net spojkou jinak je neuvidíte ty další odnože programů…

 8. Lance napsal:

  Nechápu, proč je nutné ČT sport vyřadit a nestačilo ČT ART/D jen doplnit do muxu1, páč na ten rok už by se z nižšího dat.toku CT programů v MUXu1 nikdo nezbláznil. CT sport je divácky možná nejvděčnější program z flotily ČT takže toto je ve výsledku nejlepší cesta jak zase jednou nas.at diváky veřejnoprávní TV (a to i tam kde přijímají z hl. vysílačů – páč bude nutná okamžitá investice do STB, STA… tudíž celé přech. období je celkem úplně zbytečné, když nebude k dispozici ve stáv. muxu 1 CT sport) ! Bohužel tento hloupý tah se panu řediteli Dvořákovi vymstí a je velmi hloupý když si to neuvědomuje – zvláště v dnešní době zcela bezprecedentních útoků na financování/nezávislost veřejnoprávní TV ze strany dnešní vládnoucí oligarchie… 🙁

  • Tyckin napsal:

   Ono vlastně za všechno může Prima že musí spustit další odpadový kanál s názvem Krimi, jinak by byl souběh bez problémů. Prima Krimi je příčinou vyšoupnutí Déčka/Artu z muxu3 a následně vyšoupnutí Sportu z muxu1 aby se tam dalo Déčko. Sport bude chybět hromadě chlapů, Déčko by chybělo hromadě dětí, vyberte si 🙂 Brácha už vybírá novou telku pro T2 – u Prahy na jednu anténu sice může ulovit Pařízka i Žižkov (odchylka cca 20° směru), ovšem rozdílná polarizace je kapánek potíž…

   • Nonic napsal:

    Čt se do MUX-3 přidalo dodatečně (ale né na věky) díky tomu, že MUX-7 nemá též jako MUX-3 úplné pokrytí republiky… Mnoho lidí mělo duplikáty či i přesto opatření nic a tam to suplovalo v některých časech pouštění dětských pořadů na Čt-2 a občas i Čt-1
    Jinak ano sport pro mnoho mužských je modla bez níž nedokáží žít… tak jsou na změny naštvaní… Jednu věc ale nechápu tj. ti co věčně říkají, že SD mazanice jsou hnus ve kterém není skoro vidět puk nebo míč tak se pídí po HD rozlišení… takže proč nadávají když si mohou vychutnat vše na PS-11 ve vysokém rozlišení v DVB-T2 dle toho jakým způsobem se zápas vyrobil či přenáší tj. v maximální HD kvalitě nebo té která se pořídila a přetransformovala ze SD na HD… Prostě pláčou a řvou jen ti co nechtějí zahodit amortizaci tunerů MPEG-2 v MUX-1 či ve MPEG-4 v MUX-7 (RS-7 + virtuální MUX-1a)

  • ivovi napsal:

   Lance, to nechape vubec nikdo. S vasim prispevkem do puntiku souhlasim.

  • ivovi napsal:

   Ministerstvo prumyslu a obchodu:

   „JE TŘEBA SE ZMĚNY STANDARDU OBÁVAT?

   Určitě ne. Ke změně způsobu televizního vysílání nedojde ze dne na den. Brzy začnou v novém standardu DVB-T2 vysílat přechodové sítě, které budou provozovány paralelně se současným standardem DVB-T (podobě jako při přechodu z analogového na digitální vysílání). Diváci, jimž současné vysílání zatím vyhovuje, ho mohou využívat až do roku 2020, a přechod na novou technologii řešit až těsně před vypnutím. Zdvojení televizního vysílání představuje především způsob, jak běžného diváka na novou změnu připravit a dát mu dostatek času si na ni zvyknout a zvolit optimální řešení.“

 9. Jirka napsal:

  Po pravde nechapu nekolik veci:
  1. Proc z Mux 1 neodejde rozhlas (ktery stejne temer nikdo nesleduje, protoze je spousta jinych moznosti ho poslouchat) a bylo by snad volno jak pro sport, tak pro decko.
  2. Ct sport z RS 7 uvidi pouze divaci vlastnici tv s mpeg 4. Spousta domacnosti ma ale zatim tv s mpeg 2. Nejde tedy vyjednat, aby tam bezelo v mpeg 2?
  3. Proc PS 11 z paterniho vysilace CH pojede az od 10.5., ne od 29.3. Copak tenhle 1,5 mesice tomu neco brani?

  • Michal Pomeisl napsal:

   To Jirka:
   Kdybyste četl pořádně předešlé diskuze, na bod 1 už jste odpověď dostal. Tedy ještě jednou:

   ČRo z veřejnoprávního muxu prostě a jednoduše odejít nemůže, neb jim vysílání přikazuje zákon o Českém rozhlase č. 484/1991 Sb., §3, odstavec c:

   §3: Český rozhlas naplňuje veřejnou službu v oblasti rozhlasového vysílání zejména tím, že:
   c) provozuje zemské digitální rozhlasové vysílání šířením 3 celoplošných rozhlasových programů, uvedených v písmenu a), prostřednictvím multiplexu veřejné služby (pozn.: nyní Mux 1);
   kromě těchto rozhlasových programů má Český rozhlas právo šířit prostřednictvím multiplexu veřejné služby další rozhlasové programy, další multimediální obsah a doplňkové služby; rozhlasové programy, další multimediální obsah a doplňkové služby šířené prostřednictvím multiplexu veřejné služby může Český rozhlas digitálně šířit rovněž prostřednictvím jiných sítí elektronických komunikací.

   Ad 2) ČT sport bude důvod, jak lidi přimět k výměně TV či STB.

   Ad 3) Co třeba nedostatek lidí provést nastavení techniky?

   • Jirka napsal:

    A ja uz ti taky k bodu 1. neco napsal. Kdyz je tato zakonna povinnost ulozena, tak bude splnena spusteni. PS 11, a to temer celoplosne uz 29.3..

   • kokun napsal:

    Michal Pomeisl 26.3.2018 (13:39) napsal:
    „ČRo z veřejnoprávního muxu prostě a jednoduše odejít nemůže, neb jim vysílání přikazuje zákon o Českém rozhlase č. 484/1991 Sb., §3, odstavec c:“

    Vyhodit rozhlas z MUXu 1 – z žádného veřejnoprávního muxu „se neztratí !“ (neodejde!), protože bude od samého začátku v PS11 v DVB-T2 !!!
    Vyřazením ČT Sport z MUXu 1 jen na*serou mužskou část diváků! Kde je ten, kdysi slibovaný, tříletý souběh, když u nás bude trvat „celé 3 měsíce“! 🙁
    Rošádou ČT-D/Art za ČT Sport chtějí jen donutit lidi k vybavení-se novou technikou T2/HEVC 🙁

    • BIDLO napsal:

     Že takovému nesmyslu jako je tříletý souběh bude věřit laik pochopím, ale ty? Že je to krá..vina bylo jasné hned na začátku.

     • kokun napsal:

      Ale nóóotááak.
      BIDLO, já tříletý souběh nečekám, mně je vůbec celé DVB-T2 u zádele. Ale takhle nějak to bylo před dvěma lety slibováno 😮
      Krom satelitu mám i 2x IPTV, takže na pozemáku nejsem absolutně závislý.

      Ale řešení, které zvolila ČT, je absolutně mimo 🙁
      Proč nevyřadila z MUXu 1 radia (která stejně budou i v PS11) a ČT-D/Art pouze do něj nepřidala – i za cenu snížení dat. toku (ten rok by se to snad zkousnout nějak dalo, či ne?).
      Rozhodně by to bylo rozumnější řešení, než tahleta rošáda s ČT Sportem 🙁

   • Lance napsal:

    To Michal Pomeisl.
    – okamžitým vyřazením ČT sportu z muxu1 se absolutně popírá jakýkoli souběh, kterým bylo mj. argumentováno vůbec při prosazování přech. sítí a jejich financování !!! – ČR si tím zadělává na prů.er i u EK!
    – divákům z dokrývačů bude také většinou prd platný okamžitý nákup nového STB páč nebudou mít žádný signál = budou bez ČT sport tak jako tak, takže o motivaci k nákupu zde nemůže být řeč !!! (tam kde jedou dokrývače muxu1 samozřejmě v naprosté většině nejede ani žádný mux7) a samotné vysílání ČT v kvalitě 1080p v muxu 11 bude motivací dostatečnou, zvláště u sportu!
    – který zákon brání do muxu 1 nacpat ČRo + všech 5 programů ČT se sníženým dat. tokem ???

    • O.K. napsal:

     Mistře Lance, než začnete s plamennými projevy o prů.eru u EK, co takhle si přečíst Zákon o České televizi, kde je jasně napsáno, že veřejná služba je celoplošným digitálním vysíláním alespoň 4 televizních programů, všechno ostatní je nadstandard…

     • Lance napsal:

      O.K. – zákon o ČT je argument úplně od věci zde diskutované, ale OK, každý může mít slabší chvilku… 🙂

     • O.K. napsal:

      Lance, ano každý může mít slabší chvilku, ČT se nesmí držet Zákona o ČT, proč by měla.

   • Jirka napsal:

    Ad 3. Nefostatek lidi, to ma byt vtip? 22 vysilacu dokazou spustit v jeden den a 1 vysilac jim trva 1,5 mesice? To asi neni ten duvod.

    • O.K. napsal:

     To Jirka, ano hlavním důvodem je sabotáž způsobená ruskými špióny…
     stačí trochu přemýšlet, z dostupných informací si můžete dát dohromady, že ČT potřebovala opustit MUX3, proto spuštění většiny sítě k 29.3. zbývají čtyři vysílače do jednoho a půl měsíce což vychází na deset dnů a jeden vysílač, stejnětak se můžete zpětně dopočítat termínu, kdy se PS11 začala stavět když je naráz spouštěno 22 vysílačů. Mimochodem PS12 byla stavěna rychlostí dva vysílače měsíčně a některé věci už byly budovány společné i pro PS11, proto je možno stavět PS11 rychleji. Chápu, že přemýšlet musí být neuvěřitelně bolestivé, ale přecejen dát si souvislosti běžně dostupná fakta a sečíst 1+1 zas tolik namáhavé být nemůže.

     • Nonic napsal:

      Přesně tak, tam kde se zprovoznila technologie DVB-T2 v PS-12 tak stačilo jen přidat kmitočet… Ostatně původní záměr ČRa byl spustit vždy PS-12 se PS-11 současně ale upustilo se od toho kvůli zákonům a prý i financím… Teď prostě jedním impuzem ten 26k všade zapnou naráz a jen někde vyjímečný kmitočty i zpoždění…

  • BIDLO napsal:

   I kdyby čistě teoreticky z MUXU 1 odešel rozhlas tak to vzhledem ke kapacitě který zabírá, nic neřeší.
   Bod dva je totální nesmysl, nemá smysl ho tudíž rozebírat vůbec.

   • Jirka napsal:

    Ad 1. Kdyby odesel rozhlas a byl lehce snizen datovy tok stanic, tak by to stacit melo.
    Ad 2. Nechapu proc nesmysl, mezi divaky je mpeg 2 rozsiren dost, vzdyt tyhle tv ci set top bocy se doprodavaly jeste nedavno a kolik lidi si je koupilo, protoze byly super levne. Nyni by rak ziskali vice casu na obmenu.

    • Polák Čestmír napsal:

     Tady vidíte jací jsou dovozci. Prodávali (MPEG 2) i v době, kdy byl tento systém přenosu v útlumu. Nachytal jste se na cenu. Přitom se o tom píše už řadu měsíců. Měl byste jim přijímač vrátit, že nesplňuje…….

     • Jirka napsal:

      Na stesti nehovorim za sebe, nebot mam tv s dvb-t2 s podporou h.265/hevc. Ale je mi dost lito toho mnozstvi lidi, kteri zakoupili a bohuzel ani v kamennych obchodech je na to prodavaci neupozornili, cehoz jsem byl nekolikrat osobne pritomen.

     • Lance napsal:

      Pane Poláku, tady ale jde spíše principiálně o to, že byl deklarován z nějakých důvodů souběh DVB-T a DVB-T2 (a s tím spojení státní dotace!!!) který je teď okamžitým vypnutím ČT sport absolutně popřen, a to do té míry, že dokonce obyvatelé přijímající signál z dokrývačů nebudou mít možnost přijímat program ČT sport v DVB-T2 vůbec i když se novou technikou vybaví do 1 minuty po vypnutí ČT sportu v DVB-T, jelikož jeho spuštění DVB-T2 dokrývačů budede mít blíže nespecifikované zpoždění – tzn. je tady abs. rozpor s deklarovaným a skutečným způsobem přechodu od DVB-T na DVB-T2 !!! A k tomuto dementnímu postupu není žádný důvod kromě hlouposti samotné ČT, která si tím přímo říká o nepřízeň diváků (kteří budou remcat tak jako tak i bez tohoto faux-paux)

 10. Martin napsal:

  Jistě ? Neschopný Radiokomunikace !!!

 11. Martin napsal:

  A velice chytré BIDLO !!! . Enika si střč nékam .

 12. janek napsal:

  Ještě detail, čtvrtek je široký pojem, start tedy krátce po půlnoci, třeba v 0:01 hod. ? 😀

 13. Michal Kubeček napsal:

  Což o to, připravený jsem už dávno – ale ČT ne. 🙁 Stejně je zajímavé, jak se všude pořád řeší/řešila Kleť, která nakonec vysílat bude aspoň sníženým výkonem, ale o důvodech odložení dalších vysílačů (např. Černé hory) ani slovo.

  • dráťák napsal:

   A co třeba dva metry sněhu na silnici, přes kterou vede sjezdovka na Černé hoře? Zapojit mozek by to trochu chtělo.

   • Michal Kubeček napsal:

    Reality check… Aktuální stav: Praděd 150 cm, Černá hora 80 cm, Klínovec 70 cm. Praděd a Klínovec startují 29.3.

    • O.K. napsal:

     Mě vždycky fascinují tyhle konspirační teorie, zkrátka při výstavbě sítě vždycky některý bod bude první a některý poslední, dostupnost samozřejmě taky hraje svoji roli. Kdyby se Prima necpala do MUX3, tak se PS11 spustí o měsíc a půl později celá a konspirátoři by neměli nad čím dumat.

     • Michal Kubeček napsal:

      Ach jo… Kde jsem napsal jakou konspirační teorii? Já nemám žádnou teorii, já prostě nevím, proč to je. Jen jsem si dovolil napsat, že je zajímavé, že se vysvětluje pořád dokola jen jeden vysílač (který nakonec zpožděný ani nebude), ale nikdo se neobtěžoval ani slůvkem naznačit, proč i podle upraveného harmonogramu budou začínat později další tři. Kde v tom vidíte nějakou teorii?

     • O.K. napsal:

      A proč je to potřeba řešit? Zkrátka některý vysílač je spuštěn dřív a některý později, se s tím smiřte.

     • Michal Kubeček napsal:

      Kdyby spouštění bylo postupné, tak bych to tak bral a řekl si, že mám zase smůlu. Pokud se ale 22 z 26 vysílačů spouští současně v jednom termínu a jenom čtyři později tak by mne prostě zajímalo proč. Žádné konspirační teorie, obyčejná lidská zvědavost.

     • O.K. napsal:

      Vysvětlení je prosté a popsáno výše, z důvodu spuštění v březnu kvůli opuštění Mux3 se spouští to co se stihlo postavit, jiné důvody a senzace v tom není potřeba hledat. Z uvedeného vyplývá, že omezení ze strany kapacity lidských zdrojů a synchronizace při výstavbě i vzhledem k zajištění dostupnosti jsou správným argumentem.

 14. peti napsal:

  To lance: Dovolil bych si oponovat. CT sport možná NENÍ divácky nejvděčnější program z flotily ČT. Naprosto mne nezajímá a pustím ho tak 1x za 2 roky na olympiádu. Zimní před nedávnem skončila, takže mám 2 roky klid do letní. Přesto už DVB-T2 přijímač mám, programy v H. 265 chytám a sleduji a čekám jen na čtvrtek, až si naladím ČT 1 v HD. Doposud jsem ČT v HD neměl možnost sledovat. A když jsem si mohl koupit HEVC přijímač už i já, tak si ho může koupit kdokoliv jiný. Na výběr je ke koupení dostatečný výběr přijímačů. Křičet tu, že nepůjde ČT Sport, je lamentování nad rozlitým mlékem. Doporučil bych navštívit parabola.cz – tam zase všichni křičí, že SD jsou mazanice. Tak nevím, co lidi vlastně chcou. Asi jen nadávat a stěžovat si. Kdo chce, hledá způsob jak, kdo nechce hledá důvody, proč ne.

  • Tyckin napsal:

   Ono vlastně jediný problém je zde vypnutí Sportu aby nezmizelo Déčko (kdo má doma děti, pochopí) za což může Prima se svým dalším odpad kanálem s názvem Krimi jež Déčko vyšoupne z muxu3. Nebýt Primy, zůstal by tu kompletní souběh bez jakýchkoli problémů a nikdo by nemohl nadávat – na T2 by přešel až by vyžadoval HD či až by to měl dostupné…

  • Lance napsal:

   peti – já bych zas doporučil se zamyslet jestli se svět opravdu točí jen kolem tvého zadku! To že zrovna ty se nezajímáš o sport a (stejně jako já) chytáš a budeš chytat všechyny dostupné muxy v ČR a jsi už x let připraven na vysílání v superUHD HEVC 5000 je platné jako mrtvému zimník jinému divákovi, který má signál pouze z lok. dokrývače muxu 1, kterého teď naše VP ČT hodí přes palubu a od 06/2018 mu bezdůvodně!! sebere ČT sport (mohli jen přidat Dčko a snížit dat.tok u všech prg), takže tento divák ČTsport nebude mít možnost přijímat žádným způsobem pozemní cestou i kdyby se vybavil 50ti dvbT2HEVC přijímači (což je v naprostém rozporu s deklarovaným přech.obdobím…) takže tvoje vypisování o nepřeberném výběru přijímačů T2HEVC a sd mazanicích je pro onoho diváka opravdu přínosné. Nezapoměň mu poradit třeba IPTV, satelit, nebo nejlépe rovnou přestěhování do tvé lokality… páč máš pravdu, kdo chce, hledá způsob 🙂

   • kokun napsal:

    Pravdu díš . . . 🙂

    Taky mně smolí, že s kdysi deklarovaného tříletého přesahu se najednou u ČT Sport „smrsknul“ (u nás!) na tříměsíční 🙁

   • vedro napsal:

    Lance muzes byt prosim konkretni? O jakem lok.dokryvaci, kde vysila jen mux1 mluvis? Abych mel predstavu. Diky.

    • Lance napsal:

     Psal jsem to tady na stránce hned ve svém prvním příspěvku – neumíš číst ?
     „Příkladem je např. Vsetínsko (např. celé údolí od Vsetína směrem na Velké Karlovice se stávajícími 4 dokrývači a dotčenými cca 15 tis. obyvateli)“ – spec. pro Tebe ještě doplním i názvy dokrývačů, abys nekontroval dalším dotazem: Huslenky – u Sivků, Halenkov, Nový hrozenkov – Humenec, Velké Karlovice – Kyčerka. Tohle je ale JEN PŘÍKLAD, konkrétně na Valašsku je dotčených míst pokrytých muxem1 pouze z dokrývačů daleko více a jsou samozřejmě i jinde v republice!! Jenom sebestřední ignoranti žijí neustále v domění, že všude je internet, všude teče voda, všude jezdí autobus co hodinu nebo že všude bude dostupný signál PM11 z hl. vysílačů… Důsledkem dementní rošády programů v muxu1 bude to, že desetitisíce lidí (koncesionářů) ČT přijdou o jeden program ČT bez náhrady úplně zbytečně jen kvlůli blbosti nějakých kravaťáků z ČT, a to na neurčitou dobu a s nejistou budoucností vůbec pokrytí dotčených oblastí signálen DVB-T2. Jednání o kmitočtech pro dokrývače, resp. vůbec jejich existence je ve hvězdách, takže konkrétně pro diváky ve výše uvedených lokalitách celý slavný přechod na DVB-T2 znamená, že v 06/2101/8 nebudou přijímat ČT sport a nikdo jim neřekne kdy jej budou moci pozemně znovu přijímat, zda vůbec (bude dokrývač spuštěn). Každopádně minimílně půl roku budou bez ČT sport!!! PROČ?PROČ? Co bys jim na to odpověděl a poradil?? IPTV, satelit…??? Dočasně, nebo nafurt…. a hlavně proč to bylo nutné vypnout v muxu1??? Proč se nemohlo natlačit do muxu 1 všech 5 prg ČT s nižším dat.tokem a skutečně realizovat celou dobu deklarované přechodné období, nebo alespoň provést přechod STŘIHEM z DVB-T na DVB-T2 ??? Protože to co se ve skutečnosti v těchto oblastech stane, nebude žádný střih, ale prostě odseknutí ČT sportu pro tyto diváky BEZ NÁHRADY s nejistými vyhlídkami kdy a zda vůbec se možnost pozemního příjmu ČT sport pro tyto diváky obnoví… UŽ to alespoň někdo zde chápe??? Připadám si tu s tímto vysvětlováním takovéto promitivní věci jako v pomocné škole 🙁

     • ivovi napsal:

      Jestli to nemyslel tak, ze jde jen o dokryvace mux1, ale pritom jde u velke vetsiny zminenych lokalit i o dokryvace mux2. I kdyz v takovem pripade dotaz vzhledem k tematu nedava smysl.

     • kokun napsal:

      Přesně vím, o čem píšeš – proto ÚPLNÝ SOUHLAS !

      Poněvadž se tohleto týká i nás (našeho malého města).
      Těm, „co chytají snad všechny MUXy“ se to tady mudruje.
      U nás doposud pouhý MUX 1 a 2 – teprve od 28.2. i PS12 (vysílač Val. Klobouky-Ploštiny). A určitá část města je dokryta POUZE MUXem 1: https://www.digitalnitelevize.cz/vysilace/lokalita-180113-490530-brumov.html
      A v něm přijdou na nějaký čas (předem se nedá určit na jaký!) i o ten ČT Sport 🙁

      Vsetínské údolí (směr Velké Karlovice) je od nás vzdušnou čarou ani ne 20km. Takových oblastí zde na Valašsku je ale hafo – dokrývače fungují snad v každé druhé dědině. Ale na tyhlety (naše!) obyvatele se zřetel nebere – hlavně že platí konces. poplatky 🙁

     • vedro napsal:

      Lance, nezlob se ale tva reakce na muj dotaz mi prijde neprimerena. Ja jsem se slusne zeptal na konkretni vysilace, ktere siri jen mux1, Valassko po teto strance neznam a neumim si v databazi CTU toto nejako jednoduse odfiltrovat. Na jedne strane chapu, ze si kvuli jednomu programu nastvanej ale nemusis kvuli tomu zde psat tri vykricniky, tri otazniky a psat zde o zraku a pomocne skole. Pises tu porad to same, jak kdyby ostatni diskutujici byli zas-tupci CT, ze je porad presvedcujes o sve pravde. Myslim, ze snad vsichni vime co chces sdelit, jen nevim, zda na tomto foru neco dosahnes, toto je nutno resit asi primo s CT. Nechapu jen proc se tak vehementne angazujes zde, kdyz se te to vlastne ani nedotkne, jak pises vyuzivas jine moznosti, a ti ostatni to budou resit po svem, tak jak to resili pri prechodu z analogu na digital. Zavolaji antenare, poradi se s rodinou, se sousedy, zavolaji na obec, CT a pod.
      Uvidime, ja to pokryti bude vypadat po 29.3.18. a zda opravdu CT Sport vyradi z mux1. Hlavne to chce klid a zadne vysilovani 🙂

     • Lance napsal:

      to vedro – ok, sorry za můj asi nepřiměřený tón vůči Tobě, ovšem důvod proč tady píšu furt dokola to samé byl jednoduchý – pořád dokola ty samé reakce=naprosté nepochopení jednoduché skutečnosti kterou jsem zde prostě jen popsal. To jsem nechtěl nechat jen tak. Možná jsem měl nechat jen svůj jeden příspěvek a pak se jen pasivně dívat na dalších deset reakcí mimoňů kteří to zaplevelí svými moudry z pohledu lidí přijímajících bez problémů deset vysílačů diskuzemi u 500Kč za settopbox aniž by vůbec pochopili o čem jsem psal já… no nakonec se aspoň pár chápajících našlo… 🙂

     • vedro napsal:

      Lance: Jak spravne pises v jinem vlakne, vyjadrujeme zde sve nazory… Ja zde taky pisi sve nazory bez nutnosti je vnucovat ostatnim jako jedinou pravdu. Korektni vzajemna diskuse a argumentace v mezich slusnosti je i zde na miste.
      Nemam zdani co lide na Valassku (i jinde v republice), kteri prijimaji pouze mux1 rikali na spusteni CT Art/D, kdyz jej nemaji k dispozici. Ta „krivda“ vznikla jiz tenkrat, kto chtel zaridil si prijem jinak. Ted ta „krivda“ pro zmenu s CT Sport bude trvat mozna do konce roku (nevim kdy tam CT pusti i PS11).
      Jinak diky Lance za Tvoji reakci.

     • kokun napsal:

      @vedro – ale pořád jsi úplně nepochopil.

      Ten PS11 nám tu třeba z Ploštin spustili už dnes (dokonce dříve, než bude spuštěn ve Zlíně – z Tlusté Hory) – tj. tam kde jeho dosah bude/je, tam o ČT Sport nepřijdeme (aspoň ti, kdo se novou technikou vybaví).
      Ale tam, kde je doposud MUX 1 pouze z dokrývačů, tam o něj dotyční (na určitý – předem nedefinovaný čas) přijdou !!!

      Z (dokrývače!) MUXu 1 zmizí a dokrytí z PS11 je v nedohlednu – např.
      https://www.digitalnitelevize.cz/vysilacel/lokalita-180113-490530-brumov.html 😮 🙂
      „Kapišto ?“

     • Miroslav napsal:

      Tady musím s pisatelem Lance souhlasit, že je hodně lidí závislých na „dokrývačích“, opakuje se situace z doby digitalizace, kdy prostě původní analogové převaděče nebyly nahrazeny dokrývači a lidem nazbylo, než si pořídit satelitní příjem a to i na příjem ČT, na který měli nárok. Kdo má satelit, ví, že proti jeho pořízení je settobox na T2 prkotina.

  • Lance napsal:

   Naprosto nechápu tento úlet ČT i z dalšího důvodu – kdyby pouze přidali Dčko do muxu1 a to hned teď kdy opouští mux3 – nenas..li by žádné diváky, kteří teď na 2 měsíce budou muset Dčko lovit někde v muxu7 nebo DVBT2 !! Zároveň by těmi vzniklými mazanicemi v muxu1 bylo postaráno i o kýženou MOTIVACI diváků k přechodu na ČT v HD v DVB-T2!!! Proč to dělat ale jednoduše, když to jde složitě a komplikovaně a ještě jako bonus si přivodit úplně zbytečnou naštvanost diváků… Nepochybuji také o tom, že Bureš celé tohle faux-paux ČT umně využije proti samotné ČT která mu je užosinou v zadnici…. a to mně štve snad ze všeho nejvíc !!! To jsou v ČT opravdu tak mimo že tohle jim nedochází ??? Nechápu.

  • BIDLO napsal:

   peti: S tímto: “ Křičet tu, že nepůjde ČT Sport, je lamentování nad rozlitým mlékem.“ naprostý souhlas.

   Též se mi tento způsob který zvolila ČT zdá podivný, nicméně to lamentování stejně nic neřeší a ČT Sport to stejně zpátky nevyčaruje.

   • kokun napsal:

    Ale klidně to může ještě ČT přehodnotit a třeba i změnit.

    Též jsem toho názoru, že tam kde je ČT Sport „závislý“ POUZE na dokrývačích a lidi tam zůstanou bez něj (do té doby, než jim zase nějaký zprovozní !!!), tak je to prasárna!
    Kde je potom ten slibovaný souběh? 🙁

    Njn – v Praze ho máme třeba i 3x, ale na dědiňáky se „se*re jak na placatý kameň“ 😮 :-;

 15. VITEK2442 napsal:

  Jen tak mimochodem.Byla dnes spuštěna PS 13 z Dyleně.

 16. Jan Novák napsal:

  Nyní, když již běží PS 11 s vysíláním HD České televize, je teprve možné zjišťovat dosah pokrytí a případně použít dokrývací vysílače. Opačně to ani nejde. Takže teď přichází na řadu diskuze o možnostech příjmu a případné absenci některých programů (ČT Sport). Je třeba nejdříve zkusit příjem DVB-T2 a pak případně žádat řešení nedostatečného pokrytí ve složitějším terénu.

 17. Josef napsal:

  nechapu pane Potucku proc jste nechal zlin tustou horu uplne naposledy az v kvetnu kdyz jste pustil tolikych kanalu naraz a ctyri jste nechal az na konec to nechapu kdybych nemel setobox tak se decka nedivaji na nic ani na to decko

Napsat komentář