Zmizelo vám Déčko? První pomoc pro diváky dětského programu České televize

91 komentářů 31.3.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – O půlnoci ze soboty 31. března na neděli 1. dubna ukončí dětský kanál Déčko vysílání v celoplošném pozemním multiplexu 3.

Nedělní ráno nebude v některých domácnostech příliš veselé. Děti zapnou televizi a místo oblíbených pohádek na Déčku uvidí černou obrazovku. Na rodičích pak bude, aby co nejdříve zajistili náhradní zdroj signálu dětského kanálu České televize. Kde ho vzít a proč vlastně Déčko někomu zmizí a jinému ne? Předně je třeba upozornit, že změna se vůbec netýká diváků kabelové, satelitní a IP televize. Nedotkne se ani těch domácností, které přijímají televizní signál pozemní cestou už v moderním standardu DVB-T2. Komplikace nastanou jen některým domácnostem, které spoléhají na pozemní sítě DVB-T. Déčko vysílá v jedné celoplošné a třech regionálních. V noci na neděli skončí v té celoplošné – multiplexu 3.

Proklikejte televizor, možná jste měli dvě Déčka

Pokud tedy nebudete moci v neděli ráno sledovat Déčko, patříte právě mezi diváky, kteří tento program přijímají z multiplexu 3. Neznamená to však, že byste o dětský program České televize definitivně přišli. Existuje několik možností, jak se k němu relativně rychle dostat. Předně je dobré proklikat veškeré programy, které máte naladěné v televizoru. Je totiž dost dobře možné, že jste Déčko přijímali dvakrát, přičemž jedno (to z multiplexu 3) jste měli uložené mezi předvolbami a druhé jste ponechali ve změti programů, které vás nezajímají a tudíž jste jim ani nepřiřadili nějakou předvolbu. Nyní tedy stačí ho vyhledat a uložit na předvolbu, pod kterou jste měli uložené Déčko z multiplexu 3.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Pozor, ať o Velikonocích nepřijdete o Déčko! Čekají ho velké přesuny

Pokrytí Déčka v DVB-T po vypnutí vysílání v multiplexu 3. Dětský program České televize bude v tomto standardu dostupný pouze v Regionálních sítích 7, 10 a 20. Teprve koncem května vstoupí do celoplošného multiplexu 1. (Zdroj: Česká televize)

Zkuste spustit automatické ladění programů

I když „druhé“ Déčko v programové nabídce vašeho televizoru nenajdete, pro jistotu spusťte automatické ladění programů a znovu si načtěte veškeré programy dostupné ve vaší lokalitě. Je to totiž možné, že se vám Déčko načte z některé ze tří regionálních sítí DVB-T, v nichž bude jeho vysílání pokračovat do konce letošního roku. Konkrétně jde o Regionální sítě 7, 10 a 20, jejichž pokrytí a vysílače můžete nalézt na speciální stránce webu České televize. Může se ale stát, že i když jste v dosahu některého z těchto vysílačů, signál regionální sítě s Déčkem nenaladíte. Důvodem může být špatně natočená příjmová anténa. Řada domácností má antény otočené na hlavní vysílače Českých Radiokomunikací, ale na nich vysílání Déčka v noci na neděli skončí (tedy ve standardu DVB-T, nikoli v DVB-T2), i když jen dočasně.

Správné natočení antény je pro příjem Déčka z regionálních sítí DVB-T klíčové. Tyto sítě totiž nevyužívají velké vysílače Českých Radiokomunikací. (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

Kupte si přijímač DVB-T2 a budete mít Déčko v HD kvalitě

Nevyjde-li ani krok s přetočením antény a opakovaným laděním programů – což mohou provést pouze diváci, kteří používají individuální venkovní nebo vnitřní antény, nikoli společné televizní antény v bytových domech – nezbývá, než se spolehnout na vysílací sítě nové generace DVB-T2. To však znamená pořídit si set-top-box nebo rovnou televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Signál Déčka lze naladit ze stejných vysílačů, z nichž vysílá multiplex 3 a kde se Déčko v noci na neděli ve standardu DVB-T odmlčí. Dokonce ho lze z těchto vysílačů dočasně naladit dvakrát: jednou ve standardním rozlišení obrazu (Přechodová síť 12 Českých Radiokomunikací) a jednou ve vysokém rozlišení (Přechodová síť 11 České televize).

K TÉMATU: Konec ČT Déčka v multiplexu 3 se blíží. Hledáte DVB-T2 do dětského pokoje?

Vyplatí se vsadit spíše na Přechodovou síť 11 České televize, protože v ní už Déčko zůstane. Naopak z Přechodové sítě 12 má během několika týdnů až měsíců zmizet, protože tento multiplex se určen výhradně pro komerční televize.

Aktuální pokrytí ČT Déčka HD v Přechodové síti 11 České televize, která  vysílá v novém standardu DVB-T2 (Zdroj: ČT/CRA)

Jak postupovat v případě společné televizní antény

O něco složitější operace čeká diváky, kteří přijímají pozemní televizní signál prostřednictvím společných televizních antén (STA). Ti se mohou rozhodnout pro tři varianty: nechat STA doplnit o kanálovou vložku pro některou z Regionálních sítí 7, 10 a 20 a přijímat Déčko v DVB-T, ale s vidinou toho, že toto vysílání do konce letošního roku skončí. Nebo nechat doplnit STA o kanálovou vložku pro příslušný kanál Přechodové sítě 11 České televize ve standardu DVB-T2, což ale znamená potřebu koupit si přijímač DVB-T2/HEVC. Poslední možnost je nedělat nic a počkat, až Česká televize koncem května zařadí Déčko do svého multiplexu 1, kde dětský program nahradí odcházející ČT Sport. Děti by ale asi tak dlouhou dobu bez pohádek nevydržely.

Vstup do Diskuse

91 komentářů: “Zmizelo vám Déčko? První pomoc pro diváky dětského programu České televize”

 1. Adolf.Shitler napsal:

  Diváci připojeni na STA by v první řadě měli oslovit odbornou firmu, aby u nich provedla měření signálů a pak ta firma teprve rozhodla, jaké technické řešení se zvolí. Zjednodušovat to na „kanálovou vložku“ je tak na úrovni zpráv někde na Novinkách, na tomto webu bych čekal profesionálnější přístup.

 2. František napsal:

  Jako příznivce ČT si myslím, že zbytečně nahrávají svým kritikům. Včera byl pan Hanuš v Devadesátce ČT a nějak se vyhýbal odpovědi, kdy bude vypnuta ČT Sport v muxu 1. Takže ještě možná není nic jisté.

  Každopádně zpět k mé myšlence:
  1) MF sebralo ČT vratku na dani, takže ČT nemá z čeho financovat digitalizaci, je třeba šetřit. Z mého pohledu by tedy měly okamžitě vypnout všechno kromě Muxu1, HD v RS7 je zbytečné dvojení a jistě i drahé.

  2) ČT by se vyhnula kritice, kdyby dala do Muxu1 jak ČT Sport, tak ČT:D/Art. Už se to tu rozebíralo, ale stejně mi nejde na rozum, že by se tam nevešli. Snížená kvalita by se snad dalo pro to přechodné období překousnout. Hlavně by odpadli stěžovatelé, kteří bez dokrývačů prostě ČT Sport v Muxu 11 nechytí a dokrývače zase nelze hned spustit, jelikož nejsou zkoordinované kmitočty. Mux2 má taky standardně 5 programů, to nemluvím o počtu programů v Muxu3, pokud se nelze dohodnout s Rozhlasem na vyklizení Muxu1, tak mi neříkejte, že zabírá tolik datového toku. Nejrozumnější bych opravdu viděl 5 programů ČT + Rozhlas po přechodnou dobu v Muxu1 i za cenu, že by třeba ČT:D a ČT24 šli s kvalitou obrazu dolů. Vidím to jako nejmíň nasírací a nejvíc ekonomické řešení.

  • dráťák napsal:

   to František: Jsem pro. Diváci kvalitu na přechodnou dobu řešit určitě nebudou. A kdo to řeš, ať přejde na HD DVB-T2.

  • lance napsal:

   Přesně tak, Františku, přidáním déčka do muxu1 a to co nejdříve a bylo by po všech problémech které si ČT přivolává na svoji hlavu úplně zbytečně.
   Je dojemné, jak zdejší web řeší konec déčka v muxu3, nic proti, ale v tom případě jsem zvědav, jak se tu bude řešit konec sportu v muxu1 v červenci…
   Věřím, že v ČT se nakonec najdou rozumní lidé a tu naprosto nesmyslnou plánovanou rošádu v muxu1 v červenci ještě přehodnotí 🙂

  • Adolf.Shitler napsal:

   Kdyby v muxu 1 byly všechny programy ČT, tak by divák pozemního příjmu nebyl motivován k přechodu na T2. Což právě ČT nechce, protože pak by se taky mohlo lehce ukázat, že je celé T2 úplně k ničemu a byl by tlak na to, aby zůstal setrvalý stav.

   Jinak nechápu to pobrekávání nad ztrátou ČT 4 SD, když se tady každý rozplývá, jak má už příjem T2 a perfektní HD kvalitu 🙂

   • lance napsal:

    Nikdo po tobě nechce abys něco chápal, tak buď v klidu, že nejsi jedním z dotčených obyvatel kteří přijímají mux 1 z některého z 90 dokrývačů kteří přijdou v červenci o sport bez náhrady (tj. možnosti si jakkoli zajistit jeho příjem pozemní cestou páč žádný T2 signál tam dostupný nebude do doby než dojde přestavbě těchto dokrývačů, která bude mít velké zpoždění proti hl.vysílačům T2)

    • Martin napsal:

     Pravda … A na gapy není třeba čekat, svůj kmitočet mají zkoordinovaný.. To záleží na rychlosti Čra, za jak dlouho ty rezatý stožáry osadi.. Též na České televizi.

     • lance napsal:

      Na ČRa bych tu neplival, ty nemůžoz za rošádu v muxu1. Zkoordinované dokrývače mají jen to co teď vysílají vdvb-T, řešení 90 dokrývačů v DVB-T2 nebude tak jednoduché, bude to spíš složitější než s hl. vysílači, dokrývače jsou různého druhu (typu opakovač, převaděč nebo vysílač s pri.sat.příijmem) a bude je třeba mnohde předělat na jiný systém než jak pracují dosud a také najít vhodné kanály… to není až taková prd.l jak se může zdát, je logické že to nejde hned…

    • Adolf.Shitler napsal:

     Vždycky bude spousta míst, kde prostě nebude použitelný signál T2 a člověk si to musí řešit jinak, např. satelitním příjmem. A jestli toto nechápeš, tak se prostě budeš místo sportu dívat na Déčko a večer na Art, v tom ti nikdo nepomůže. Sázet na dokrývače pak také není úplně ideální, protože co nějak fungovalo v T, to v T2 vůbec nemusí.

     • lance napsal:

      Co fungovalo v T bude fungovat i stejně v T2, bylo jasně deklarováno stejné pokrytí T2 jako muxem1 vč, dokrývačů, takže jsi opět mimo. Akorát ČT zbytečnou rošádou v muxu 1 vytvoří od června úplně zbytečnou půlroční-roční díru s nedostupnosti CT sportu v dokrývaných lokalitách, kde jim teď najednou na rok spustí déčko o které se je nikdo neprosí když tam déčko vůbec nejelo předchozích 6 let

     • Adolf.Shitler napsal:

      Jedna věc je něco deklarovat a druhá věc jsou pak elektromagnetické vlny, které mají všechny deklarace na háku. Tož tak, strýcu 🙂

     • BIDLO napsal:

      „Vždycky bude spousta míst, kde prostě nebude použitelný signál T2 a člověk si to musí řešit jinak, např. satelitním příjmem.“

      To je jistě pravda, nicméně je třeba upozornit že spuštění většiny hlavních vysílačů je jenom první fáze.
      Teprve po ní nastane ta druhá a tj. postupné zprovozňování dokrývačů a to tam kde se po proměření zjistí že je signál špatný nebo nedostatečný. Naprosto logický postup.

     • lance napsal:

      Pro dokrývače T2 se zcela jistě použijí stávajícími dokrývače pro mux1 takže není celkem co řešit a co debatovat o jejich struktuře a pokrytí území a planě tu plácat o elmg. vlnách… Další stožáry se stavět nebudou (nejsou prachy) a rušit stávající také ne (pokud ano, tak v obou případech půjde jen o vyjímky), protože stejně tak jak nebyl někde v Horní Dolní mravný signál z hlavních vysílačů v DVB-T tak tam nebude ani z hlavních vysílačů v DVB-T2 (nižší kanál žádný zázrak v těchto prdelovicích sám o sobě nepřinese, spíš se dá očekávat naopak zhoršení kvůli rozsáhlejší SFN a stím spojeným potížím, preechu a pod). „Dobudováním“ dokrývačů se tudíž myslí v podstatě pouze přestavba těch současných a dotčené lokality jsou téměř přesně známe už dnes.

     • BIDLO napsal:

      Ono především a to tu ještě možná nezaznělo, to že je v současnosti v provozu 90 dokrývačů ještě absolutně neznamená že stejný počet jich ČT bude používat i pro DVB-T2.

   • BIDLO napsal:

    Přesně tak. Jediným výsledkem by bylo to co minule tzn. že drtivá většina lidí /poněvadž to už je u nás takový zvyk/ by opět všechno nechala na poslední chvíli. A příští rok by řvali úplně stejně poněvadž by jsme se opět dozvěděli jak jsou nepřipraveni.

   • Michal Kubeček napsal:

    „Setrvalý stav“ možný není, protože dostupné pásmo se krouhat dál prostě bude, přes to vlak nejede. 🙁

   • František napsal:

    ČT může být zvysoka jedno, jestli je nebo není DVB-T2 k ničemu a jestli to lidi nechají na poslední chvíli. O přechodu, termínu a jeho provedení rozhodla vláda, tak ať si to u lidí vyžere ona.

 3. Jirka napsal:

  Bud se melo decko i za cenu snizeneho datoveho toku pridat do Mux 1 (nebylo by to nic hrozneho, kdyz v Mux 2 je 5 programu a v Mux 3 jeste vic) anebo pokud se chtelo divaky motivovat koupi tv ci set top boxu, tak se mohlo dat nejake jedno spolecne datum k soucasnemu vypnuti dvb-t a zapnuti dvb-t2. A nebyl by tento zbytecny chaos a aspon do doby nez se zacnou spoustet finalni site by byl klid.

 4. Luděk napsal:

  Proč se déčko nepřidá do muxu 1 na úkor snížení kvality ??? Už vidím ty chalupáře chataře a zahrádkáře jak budou nadávat a kupovat nové televize 👎🔫💰

 5. Martin napsal:

  Protože, kupte si tv dvbt265HEVC pokuď máte signál…

 6. Josef napsal:

  prechodova sit 12 by se mela zlepsit ze zlina tluste hory prijimam ji 20 km od zlina a trepe se obras oproti pariskovi ktereho taky chytnu prechodova sit 13 kanal 31 a ten mi jede normalne tak nevim v cem je chyba u prechodove site 12 kanal 22 nechapu

 7. lance napsal:

  Taky jsem přesvědčen, že to Déčko tlačí na úkor sportu hlavně Dvořák protože je to jeho dítě. Nebo si v ČT fakt někdo myslí, že jeden nasr.ný divák Déčka je horší než 10 nas..ných diváků sportu? Protože min. takový bude výsledný poměr nespokojených díky té jejich rošádě v muxu1 !!

 8. Martin napsal:

  Zkuste bez AVL, nebo to pusťe do CRT s kvalitním zvukem, ohluchnete ! . Profi ČRa

 9. Jirka napsal:

  Mě jde z MUXU 3 jen Seznam.cz Tv a Prima Krimi, Čt D mi jde z PREMUXU 12, detsky program jsem z programove nabidky setoboxu odstranil a nove ho mam v HD kvalite jak vsechny dalsi programy Čt z PREMUXU 11, u mě spokojenost 🙂

 10. Martin napsal:

  Radiokomunikace jsou pomalé ! . V Děčíně bude opakovač, stačí zajistit techniku, se strany ČRa a ČT objednat ! .

  • lance napsal:

   V Děčíně možná bude opakovač ale dokrývačů je 90 a všude to nebude tak jednoduché a naráz asi všechno hned řešit nejde, nebo ty jsi nějaký bambinot a když ti v práci naložím naráz 5krát tolik tak taky všechno hned zvládneš? Časové zpoždění dokrývačů v T2 nelze ČRa zazlívat.

 11. Martin napsal:

  A co obrazové formáty ?. Budou diváci spokojeni ? . S dvbt2 i v tomto ? .

 12. O.K. napsal:

  Pro hlupkáka každý houpý. Forrest Gump

 13. Martin napsal:

  Už z Vás máme legraci, děkujeme za informations..

 14. Jiří napsal:

  Už jsem Déčko/Art přeladil, z DVB-T odešla také O2TV Free

  • Nonic napsal:

   Jo V MUX-3 vypli Čt a spustili videa Krimi tj. statické upozornění už zabralo datový tok po vypnuté…
   Jsem zvědav co zapnou v MUX-4 po Seznam.cz v HbbTV režimu a čerstvě vypnutém O2sportu…
   Ideál by bylo RetroMuziku (bohužel nedávno nalezli do malého pokrytí v RS-8 atd. RSek) protože to co udělali v MUX-3 + RS-8 + PS-12 s třemi Óčkama +- pro 20 až +- 30 tníky jak vejce vejci podobný je k nekoukání a neposlouchání a Dechovkáři atd. lidovkáři mají svůj Šlágr = několik verzí i ve spolupráci s HbbTv… takže to chtělo věkově vše více v nabídkách vyvážit…

   Jinak těm co mají děti, tak snad už jedou na MUX-7 (RS-7 + MUX-1a) nebo ve PS-11 novým tunerem DVB-T2 a tedy si nehrají na schovávanou jak zní ta Čt kampaň velmi opožděná a krátká – narychlo spíchnutá… No a zarytým sporťákům? uvidíte co uvidíte když?… třeba dostanou rozum a vyslyší kritiku, že se dá trochu snížit datový toky a v MUX-1 přidat pátý program…. a ti co chtějí kvalitu tak si zapnou maximum v HD ve PS-11
   Rádia tam v MUX-1 tak jako v DVB-T2 nevypnou… prej ale nechtějí kanibalizovat na DAB/+ tak proč ho sakra tak dlouho nerozvíjí… skoro volno je tam podezřele moc dlouho… Hmm vlastně ono je jednodušší spojit s televizemi a tvrdit máme digitálně dobře pokryto a basta… Kolik lidí poslouchá povinně koncesí za tuner z níž soukromníci nic podílově nemají v Čro nikoho nezajímá… a že předražený DAB/+ je mezi obyvatelstvem Česka a vysílateli – provozovateli nechtěné dítě se též dobře ví… Tak to vnutíme jiným způsobem povinně přidruženě data zabírající v televizi…

 15. Martin napsal:

  Co signalizace WSS ? . To budu 4;3 sledovat, jako malý obrázek na metrové úhlopříčce ? . Super, ale ono se vše vysílá 16;9 jo ? .Super technologie, si neporadí s archivníma záznamama.

 16. dráťák napsal:

  Máte pěkné mindráky koukám.

 17. Jan Potůček napsal:

  Redakce se omlouvá všem slušným čtenářům, nick Martin byl právě zablokován. Pokud se sem ještě vrátí pod jiným jménem, opět dostane ban.

 18. peti napsal:

  Čtu tady komentáře ohledně dočasného vypnutí jednoho a možná trvalé vypnutí druhého T programu.
  S hrůzou radši ani nedomýšlím, co se tady objeví za komentáře po úplném (nevyhnutelném) vypnutí DVB-T…

  • Nonic napsal:

   Bohužel o DVB-T2 se ví celosvětově díky Mobilnímu netu už hodně dlouho… napřed to nabralo zpoždění i kvůli rozhodnutí zda H.264 nebo použít už vývojově dokončovaný vylaďovaný mouchy ze dvou verzí modernější H.265 kodek… Mělo se za to, že se vypne DVB-T až v roce 2025 ale vývojáři si pořádně na patřičných místech kde o všem rozhodují… dupli, že je zapotřebí urychlit nástup a prodej internetu v mobilech, tak to zkrátili na rok 2020…
   Lidi v celém světě samozřejmě nejsou nadšení, že konzumní styl života je nutí stále v kratších časech něco nakupovat… už se ví, že je připraven kodek H.266 a pak i vypnutí či další omezení spektra níže ke 21kanálu tzv. třetí Digitální Dividendou pro DVB-T2 kterou teď sice slibují zachovat do roku 2030 ale kdo ví? zda to zas nezatlačí právo silnějšího kšeftmana… kde berou tu záruku?… tak jako o DVB-T se tvrdilo něco a skutek vidíme…
   Hodně lidí to nechává na poslední chvíli dokud věc ještě slouží…

 19. Patin napsal:

  Bude tisková konference ? . Děkuji, Polesný..

 20. Jan Novák napsal:

  Vzhledem k vysokému pokrytí území kvalitním signálem HD České televize (98,7 procent) bude lokalit, kde se nechytne PS 11 v DVB-T2 velmi málo. Nákup set top boxu určitě nenabourá rodinný rozpočet a kvalita obrazu je v HD výborná. Navíc o přechodu na nový formát vysílání se ví již dlouhou dobu, přitom někteří jakoby se právě vzbudili a diví se. Při sledování páteřních vysílačů s velkým výkonem stačí jen vyměnit S-T-B, případně TV a naladit nové programy. Nejde o život a volný čas lze trávit i jinak nežli sledováním televize.

  • Jirka napsal:

   Ano, pokryti takove relativne je. Problem je ale v tom, ze mnoho divaku ma antenu smerovanu na dalsi paterni vysilace CRa, odkud PS 11 zatim nevysila. Takze ti si musi (po vetsinou az do 10.5.) pockat, protoze dost tezko jenom kvuli tomu momentalne budou lezt po strese a otacet antenu, navic nekde by ani to nrpomohlo.

   • Jan Novák napsal:

    Ze stejných vysílačů jako PS11 vysílá i PS 12. Takže jedině PS 13, která i v DVB-T je vysílána z malých vysílačů z výrazně omezeným pokrytím území. Navíc bude vysílat i v DVB-T2 ze stejných vysílačů. Páteřní v Čechách – Cukrák, Mezivrata, Kleť, Ještěd, Javořice, ap. mají velký dosah. V DVB-T2 z nich vysílají PS 11 i PS 12, to je většina programů.

 21. René napsal:

  Hodně dětem zničili den před velikonocema i velikonoce neuvědomují si ze tím ze to vypli už hromada děti déčko neuvidí jsou rodiče které nemají na novou televizi nebo set-top box a myslím si ze jich je dost na co platime tv poplatky když se na televizi za chvíli ani ne podíváme.

 22. Jirka napsal:

  A co treba paterni 100 kW vyilac Cerna hora, odkud prijima nekolik set tisic lidi? Ta pojede spolu s dalsimi dvema vysilaci az od 10.5.

  • Jan Novák napsal:

   Citát:
   „Ve čtvrtek 29. března odstartuje „přechodový veřejnoprávní multiplex“ z 22 vysílačů velkého výkonu včetně hlavního jihočeského vysílače Kleť. Již při zahájení vysílání dosáhne pokrytí 98,7 procenta obyvatel České republiky.
   V další etapě, která bude následovat 20. dubna, ČT spustí vysílač Vimperk – Mařský vrch a konečně 10. května poslední tři vysílače základní sítě, konkrétně Chomutov – Jedlovou horu, Trutnov – Černou horu a Zlín – Tlustou horu, čímž zvýší pokrytí na 99,6 procenta populace. Původně chtěla ČT dokončit výstavbu všech 26 základních vysílačů až v červenci“.

   Jak vidíte, většina území má HD signál už dnes a ty zbývající vysílače za 40 dní, to se myslím dá vydržet. Já osobně některý den televizi ani nezapnu. Chápu ale ty, co bez ní nemůžou být a i ti naladí jistě nějaké programy. Bydlím na venkově, takže do teď jsem měl taky všechno se zpožděním. Ve velkých městech už dávno vysílali a tady nic. Není to ale důvod se cítit ukřivděný, jde v první řadě o peníze a i v případě mobilního a datového připojení se vždy začíná tam, kde je velká koncentrace obyvatel.
   Takže všichni se stejně nakonec dočkají. Jak se zpívá …každý k moři dopluje, někdo dříve a někdo později… To je život.

 23. René napsal:

  Hodně dětem zničili den před velikonocema i velikonoce neuvědomují si ze tím ze to vypli už hromada děti déčko neuvidí jsou rodiče které nemají na novou televizi nebo set-top box a myslím si ze jich je dost na co platime tv poplatky když se na televizi za chvíli ani ne podíváme.

  • BIDLO napsal:

   Je to stále dokola, poplatky s tím nemají vůbec nic společného.

  • Jan Novák napsal:

   Nemyslím si, že rodina nemá na setopbox 600 Kč. Sám jsem koupil jeden EMOS EM170 HD za šest stovek a ukazuje báječně.
   Především se tu zjevně nadbytečně zevšeobecňuje bez znalosti konkrétních příkladů. Jistě se někde stane, že něco nepůjde, ale nebude to žádné obrovské množství, jak vyznívá z některých příspěvků.
   Je možnost naladit PS 11, kde je vše ve výtečné kvalitě. Anebo počkat nějakou dobu, až to půjde. Když se něco přestavuje (mám zkušenost s vlastním domem), vždy to přináší nějaká omezení. Rozhodně to není napořád a je dobré zachovat chladnou hlavu.

 24. Jan Novák napsal:

  S velkou pravděpodobností jde o technické důvody, v Krkonoších je jistě ještě sníh a znemožnilo to práci na vysílači, ap. Určitě to nebyla cílená snaha někoho poškodit. Musíte počkat a zatím přijímat, co se dá. Pak jistě budete mít kvalitní signál. Dočetl jsem se, že ČT v HD má v PS 11 vyšší datový tok než ze satelitu. Obraz je skutečně vynikající.
  Což zkusit vysílač Krásné nebo Ještěd?

  • BIDLO napsal:

   Je vynikající.
   Jen pro zajímavost, já si nyní dělal v prvním DVB-T2 přijímači v pozemním seznamu „pořádek“ a zjistil jsem že z 38 programů které přijímám jich už pouhých 9 zůstalo v DVB-T1. Čili cca čtvrtina. Možná některé se tam ještě do některého muxu nacpou /především PS 13/ ale na všechny už místo určitě nezbyde. Ostatní už v T2 takže vše v původním formátu už šlo v menu samozřejmě do kytek.

  • Michal Kubeček napsal:

   Já si zase až tak moc stěžovat nemůžu, „Déčko“ mám bezproblémově v PS12 a zdá se, že tam vydrží až do spuštění PS11 z Černé hory, a stejně tak ČT Sport v M1. Takže jsem zatím o žádný program nepřišel a nejspíš ani nepřijdu (no, možná časem něco z RS7, jestli PS13 nebo odpovídající finální multiplex nebudou vysílat z Černé hory, ale tam stejně kromě HD verzí ČT1/2/4 není nic, čeho by mi bylo nějak moc líto).

   Přesto si ale myslím, že větší informační otevřenost by byla na místě. Kdyby ČT otevřeně řekla, že ty čtyři vysílače nestihli a chtěli před 1.4. spustit, co se dá, tak to beru. Kdyby to zdůvodňovali sněhem, tak bych si sice položil otázku, proč sníh nevadí na Pradědu nebo Klínovci, ale budiž, třeba si tam všechno stihli připravit už na podzim. Prostě jakékoli aspoň trochu věrohodné vysvětlení by bylo lepší než tohle mlčení ve stylu „nic vám vysvětlovat nebudeme, můžete být rádi, že nebudete čekat až do července (i když jsme původně tvrdili, že to zvládneme během podzimu)“.

   Podobné je to s těmi podivnými škatulaty Déčko vs. Sport. Zejména v situaci, kdy ČT čelí útokům z dost vlivných míst, mi nepřijde dvakrát rozumné ukazovat zdvižený prostředníček i těm, kdo jí fandí a o příjem jejích programů stojí.

   • Jan Novák napsal:

    V každém případě je nespustili proto, že nejsou připravené, nic jiného bych za tím nehledal. Informovanost je věc jiná.
    Myslím, že až v květnu spustí i zbývající vysílače, uvidí se, jaké je skutečné pokrytí a budou se řešit nedostatky. Počítám, že řada lidí, kteří teď hartusí kvůli Déčku a Sportu, zjistí, že to není tak horké.
    Co se týče HD vysílání v terestrice, zřejmě je to tak všechno, co chytíme – 5 (6)x ČT a 1x JOJ. Na to, že se běžně prodávají 4K televize je to hodně slabé. Vím, že na placených kanálech je toho mnohem víc v HD, ale v 21. století bych čekal i trochu víc přes anténu, i když zdarma.

  • Jirka napsal:

   Vysilac Krasne by sel, Jested je s otaznikem. Ale oba by vyzadovali to co jsem rikal, tj. otocit antenu, coz je kvuli 1,5 mesicu zbytecne. Technicke duvody (byt kdyz slo pustit soucasne 22 vysilacu, coz je hodne) to byt mohou, ale snih to urcite nebude. Na Cerne hore je ho 2x mene nez treba na Pradedu a ten uz od 29.3. bezi.

 25. Jan Novák napsal:

  Já chytám PS11 a 12 v DVB-T2, v DVB-T chytám asi 29 programů, ČT mám v HD z RS 7 a v SD z MUX 1, ostatní už se nedubluje.Od zítra přibyde Prima Krimi, spíše do počtu než do kvality.
  Škoda, že i komerční stanice přes anténu nevysílají v HD, je to neporovnatelné s SD rozlišením. Holt jen za peníze.

  • Michal Kubeček napsal:

   V přechodové síti to nejde, tam jsou rádi, že se to namačká, jak to je. Tedy aspoň v PS12, do PS13 by se asi něco vešlo, ale celkem chápu, že Nova nebo Prima nebudou chtít své „vlajkové lodě“ mít v SD (qHD) a odpadní kanály v HD.

   Jak to bude ve finálních sítích, to se teprve uvidí. Nova dělá ramena a Prima opatrně přizvukuje, ale to všechno klidně může být jen snaha o vylepšení vyjednávací pozice. Takže bych nepředbíhal, za těch pár let se může stát ledacos.

   • BIDLO napsal:

    Tak jedno místo bude určitě v PS 12 namísto nyní již zbytečně šířeného Déčka.
    I v PS 13 určitě ještě nějaká kapacita je. Ale mohla by být ještě daleko vyšší nebýt stejně nesmyslných duplikátů Novy a Novy Cinemy. Takže uvidíme.

    • Michal Kubeček napsal:

     Zatím bych ještě „zbytečně“ neříkal. Mapy pokrytí jsou jedna věc, realita druhá. I ČT si určitě moc dobře uvědomuje, že číslo 98.7% a mapka vybarvená kromě Broumovského výběžku sice hezky vypadají v PR materiálech, ale kvůli 1.3% obyvatel tu ty čtyři 100kW vysílače rozhodně nejsou. Nemluvě o tom, že i v dosahu už spuštěných vysílačů si spousta lidí s STA na úpravu bude muset ještě počkat a sami mají jen malou možnost to ovlivnit.

     • Jan Novák napsal:

      Samozřejmě, že majitelé individuálních antén to mají jednodušší, protože si mohou anténu sami upravit dle potřeby. Já anténou ani hýbat nemusel, ale nevadilo by mi s ní případně otočit. Kdo má anténu směrovanou k páteřnímu vysílači a navíc širokopásmovou (síto, X-color, ap.), stačí mu jen přeladit kanály a to je všechno.

     • BIDLO napsal:

      Oni totiž tvrdili že Déčko povypínají při dosažení již 95% pokrytí v DVB-T2. A to si troufám tvrdit že je už nyní i bez těch 4 zbývajících vysílačů.

     • Michal Kubeček napsal:

      Záleží na tom, jak přesně definujete „pokrytí“. Pokud budete počítat kohokoli, kdo by mohl přijímat, pokud by si pořídil DVB-T2 tuner a podle potřeby případně i otočil nebo dokonce vyměnil anténu a možná i vyměnil zesilovač a/nebo kanálové filtry, pak věřím, že „pokrytí“ PS11 v tomto smyslu je opravdu těch 98.7%, kterými se ČT zaklíná. Na druhou stranu jsem ale přesvědčen, že diváků, kteří v současné době přijímají signál z jednoho z těch čtyř „odložených“ vysílačů – a tedy bez přinejmenším otočení antény (což je pro většinu lidí netriviální operace) PS11 zatím nemají – je víc než pět procent.

     • Jan Novák napsal:

      Informace k programu ČT D/Art je na tomto webu:
      http://digict.cz

     • Lance napsal:

      Zveřejněné % a mapky pokrytí (tj. ten kýbl oranžové barvy vylitý na papír) jsou spíše PR než realita jelikož nereflektují dostatečně detailně ter. profily krajiny, jinými slovy – tyto mapky nejsou spočítány s dodtatečnou přesností (rozlišením)!! To je ten problém a to je hned jasné každému kdo se na tyto mapky podívá pokud se v oblasti přijmu DVB-T prakticky orientuje, nedejbože má nějaké odborné zkušenosti v problémových oblastech!!! Zdejší diskuze jsou plné amatérských chytrolínů kteří popisují své zážitky s bezvadným příjmem s nově zakoupeným settopboxem (nejlépe někde z Hané a pod) a pak tu rozdávají svá moudra bez ohledu na věcné argumenty oponentů… no co se dá dělat, to je u nás už taková tradice 🙁

    • Jan Novák napsal:

     Pokrytí televizním signálem bylo problematické vždy, od počátku vysílání u nás. Pamatuji, že byl Cukrák a Kleť a v pásmu mezi tím nic. V jižních Čechách byla místa, kde se I. program chytal z Kleti přes místní převaděč a II. program dokonce až z Ještědu, protože signál z Kleti nebyl v dosahu. A taky to šlo vydržet. Ani dneska to prostě není jiné, protože krajinný profil je stejný i šíření televizních vln. Tak se musí hledat způsoby, jak to řešit. Určitě budou po čase vysílat dokrývače a lidé budou někde možná muset otočit anténou. Přechod na systém DVB-T2 bude postupně dokončen a stejně vznikne nutnost pořídit si set top box či novou televizi.
     Podobné je to třeba s mobilním signálem, ve městě jsou vysílače kousek od sebe a na venkově (kde bydlím) jsou místa se slabým nebo žádným signálem.
     To, že v ten stejný moment není kvalitní TV signál úplně všude, myslím není žádná tragédie, během času se vyladí i to. Je pěkné, že se Lance zastává druhých, ale těm nikdo neubližuje, takže jeho příspěvky jsou poněkud kontraproduktivní. Nejde o život, pouze o televizní signál!

     • Lance napsal:

      Jan Novák – jasně že u TV signálu nejde o život, ale s tím „ubližováním“ – ono to není tak docela pravda. Řádově min. několik desetitisíců lidí přijde v červenci o ČT sport v muxu 1 bez náhrady (nebudou mít min. půl roku až rok, možná ještě déle, dostupnou žádnou možnost přijímat pozemně ČT sport dokud se nepřestavějí stávající dokrývače muxu1 na dokrývače T2-PS11) i když se rozkrájí, žádný signál se sportem pozemně tam prostě nebude, takže když budou chtít mít dál CT sport který dosud měli 6 let (a nikoho z nich se neprosili ČT aby jim teď úplně zbytečně nahrazovala sport d´éčkem které neměli nikdy a kompetentním to nikdy nevadilo) tak si budou muset pořizovat satelit, kabel nebo IPTV (v těchto oblastech prakticky většinou bude možný pouze satelit)… Takže nejde o život, ale min. o nemalé prachy z kapes dotčených ovbyvatel + starosti navíc! A jediným důvodem je pouze bezohlednost ČT+ČRa k těmto dotčeným divákům, přijímající ČT z dokrývačů muxu1. Smyls rošády sport-déčko v muxu1 někdy v červenci totiž je naprosto nulový!!!! Vzhledem k tomu, že už jsem to tu v posledních dnech x krát rozebral, nebudu se opakovat proč…
      Samozřejmě naprostá většina z dotčených diváků ani obecních samospráv teď ještě nikde neřve páč nic ještě netuší, řvu tu tak akorát já (a nejen tu ale i na kompetentních místech) hl.proto že jsem velkým příznivcem ČT a mrzí mě že si takto zbytečně ČT nabíhá na oprávněnou kritiku která se oprávněně snese na její hlavu… a naprosto zbytečně! Stačí zachovat v muxu1 status Quo nebo tam jen připrdnout déčko (a nechati sport) a je po problému, o kterém tu furt melduju. K ničemu dalšímu ohledně přechodu T-T2 jsem zde ani žádnou větší kritiku neměl.

     • Jan Novák napsal:

      1) není žádná statistika, jaké procento diváků z MUX 1 sledovalo i ČT Sport
      2) není ještě v provozu vysílač Zlín-Tlustá hora
      (100 kW od 10.5.), o ten jde zřejmě vám
      Takže po jeho spuštění bude možné korektně diskutovat o nutnosti dokrývačů, ap. Nevím samozřejmě, jak bude jejich přelaďování rychlé, ale když někdo nechytí po 10.5. 2018 PS 11 z některého z páteřních vysílačů, neznamená to automaticky rok čekat na ČT Sport, jak uvádíte. Třeba to všechno půjde rychleji, to teď nikdo neví.
      Chápu, že pro někoho může být ztráta oblíbeného programu na nějaký čas nepříjemná, ale kupovat kvůli tomu třeba satelit a platit další vysílání není laciná záležitost. To bych raději počkal, až se dokryje.

     • kokun napsal:

      @Jan Novák
      Ty zřejmě na „takto postiženém místě“ nežiješ – tudíž se tě to nedotkne. Jinak bys asi „zpíval jinak“.
      Ne, teď se ještě stále nic neděje, poněvadž 99,9% těch, kterých se to dotkne, to ještě vůbec netuší!
      A ono se to nebude týkat jen „našeho Valašska“ (nejvíce se píše o Vsetínsku), ale takových míst je po celé republice hafo. Dnes to chápe jen několik jedinců na odborných fórech.
      Humbuk teprve nastane až k tomu od července dojde (pokud to někdo do té doby nepřehodnotí a nezmění)!
      Zkus říct třeba svému sousedovi, že by přišel ÚPLNĚ tak na rok o ČT Sport (který teď 8 let bezproblémově přijímá) – asi by ti rozbil hubu!

      Chceš snad říct, že těch 92 stávajících DVB-T dokrývačů (MUXu 1 – tudíž 4 ČT progr., vč. toho ČT Sportu!) někdo stavěl jen „pro srandu králíků“?
      A právě proto, že krajina se nijak s „novým vysíláním“ nezmění (a zákonitosti šíření radiových vln rovněž), tudíž tam kde bylo nutno dokrývat dnes, bude téměř jistě nutno dokrýt i nový PS11. Ani žádné DVB-T2/HEVC na tom mnoho nezmění. Přestavba těchto dokrývačů bude jistě náročnější (co do časové náročnosti) než „dnešní“ spuštění 22 vysílačů PS11. A začít se může teprve až budou hotovy všechny tyto hl. vysílače 🙁

     • Lance napsal:

      kokun – přesně tak,
      jenže on Jan Novák stejně jako další mudrlanti nic neví ani netuší co bude, jen někde z druhého konce republiky si najde na mapě, že existuje nějaký vysílač Tlustí hora a už rozdává rozumy, co je třeba pro „korektní diskuzi“…
      Jenže p.Nováku, my kteří situaci na místě známe, a to léta letoucí, nemusíme čekat na žádné spuštění Tl.hory abychom mohli jakože „korektně diskutovat“ co se stane a jak to dopadne pokud ČT uskuteční svůj dem. plán s muxem1 v červnu, co to přesně bude znamenat a pro kolik diváků z dotčených oblastí kterou dobře známe… Já nemusím čekat na měřící vůz ČRa abych věděl jak bude vypadat pokrytí z páteřních vysílačů DVB-T2 v daných místech, za ty roky mám tolik zkušeností a rozumu abych si uměl dát dohromady 2 a 2. Nejpodstatnější na tom ovšem je, že k vyřazení sportu z muxu1 není žádný zásadní důvod, a když se kdokoli z dotčených lidí zeptá proč přišel v létě o sport a dostal místo něj déčko, žádná rozumná odpověď pro to neexistuje!
      Přestavba těch dokrývačů taky půjde hodně ztuha, to si piš, už jen proto, že těch dokrývačů je 90 a znamená to nejen najít vhodné kanály (v přechodném období to bude 2násobný problém!) ale často bude potřeba úplně předělat typ dokrývače (z opakovače na převaděč, vysílač… a pod…) a taky dovybavit daný stožár dokrývač technologií pro další mux (většina stáv. dokrývačů vysílá nyní 2muxy – mux1+mux2 a bude potřeba třetí). Navíc je tu problém, že Bureš krouhnul ČT prachy od státu z vratky DPH která měla sloužit právě pro 2.digitalizaci, tak bych se vůbec nedivil, kdyby přestavba dokrývačů dost hodně vázla!!!! Ono by se totiž možná dalo uvažovat o přestavbě dokrývačů rovnou střihem až za rok, což by možná bylo nakonec nejrozumnější řešení, ale znamená to nejeb.t do té doby stávajícího muxu1 (event. tam třeba doprdnout to slavné Déčko, když už je to „dítě“ pana ředitele Dvořáka a tak strašně mu na něm asi záleží… najednou), dotčení obyvatelé by to jistě přijali a na dokrývačích by se přešlo až střihem na mux21. Furt je lepší dát lidem dopředu jasný plán a vysvětlit co bude, než když jim v červenci zmizí sport a nikdo jim ani neřekne, za jak dlouho a případně jestli vůbec tam v T2 bude znovu dostupný. To ty lidi nas.re nejvíc a vy všichni mudrlanti zde v diskuzi, kdyby se toto stalo vám, tak budete skákat jak čerti z krabičky…

     • Jan Novák napsal:

      Tak koukám, že jsem dostal přezdívku mudrlant, co ví úplný kulový.
      O rozhlasový a televizní příjem se zajímám jako radioamatér dobře 30 let. Ještě před převratem jsem si sám stavěl antény a vyráběl k nim zesilovače, např. na rakouskou TV a rozhlas. Takže nějaké znalosti o problematice mám. Navíc nejsem extrémista a kdyby mi nešel nějaký program, tak z toho nebudu vyšilovat, protože televize není pro mě to hlavní na světě.
      Přesto rozumím tomu, že to někoho štve. Taky jsem jen připojil názor, že až bude pokrytí z páteřní sítě, teprve budou radiokomunikace řešit dokrývače, to je logické. Jak jim to bude dlouho trvat, to neví v tuto chvíli nikdo a já to neovlivním.
      Napadat mě osobně a dávat různé hanlivé přívlastky jen proto, že „jsem si dovolil zapojit se do diskuze“ je nefér. Že je malá informovanost ze strany ČT není má chyba. A to, že náhodou (bydlím na zapadlém venkově) mám už signál, snad není důvod k dehonestaci. Na můj vkus máte příliš horké hlavy a to osočování druhých se mi taky nelíbí. Nikdo se vám, tedy těm, co možná nebudou mít příjem nevysmívá, tak prosím s klidem.

  • Jirka napsal:

   Zkuste PS 13, tam zatim aspon jeden komercni v HD je.

 26. Jan Novák napsal:

  Komerční televize se nechaly slyšet, že zdarma v HD vysílat nebudou. Počítám, že to tak asi nejspíš dopadne. Před pěti lety vysílala Nova v DVB-T v HD kvalitě, protože šlo o pokusné vysílání a tedy zdarma. Jen vypršela lhůta, hned se v HD přestalo po zemi vysílat.

  • O.K. napsal:

   Domnívám se, že to bylo trochu jinak, NOVA přestala pokusně vysílat v HD tehdy, když si vymohla u satelitních a kabelových operátorů výpalné za HD, o něco později se přidala Prima a tak zmizeli pokusně v HD.

   • Jan Novák napsal:

    Nova v HD vysílala o 14 dní déle než běželo pokusné vysílání zadarmo. Pak ji vypli a v MPX naskočila Nova Cinema, čímž se dablovala s jiným MPX. Pamatuju si to přesně, měl jsem novou HD televizi a po pár měsících mi zmizel jediný HD program. Po nějaké době došlo k vysílání ČT HD programů v síti RS 7. Ta ale má omezené pokrytí a někdy (zvláště v zimě) ji delší dobu nechytím. Jsem rád, že spustili PS 11, neboť obraz je skvělý a stabilní.

 27. Josef Kavan napsal:

  Tak jsem si dneska naladil set-top box Maxxo DVB-T2 z vysílače Krásné a čučel jsem jak jojo. Naladilo mi to celkem 59 stanic, z toho x kusů v DVB-T2 včetně HD vysílání ČT. Jenomže vysílání v T2 pásmu ukazovalo kostičky, negativ a nebo se sem tam objevila cedulka Signál nenalezen. Prostě paráda. Přitom „staré“ vysílání je OK. Ale teď mě to došlo – je přece APRÍL…

 28. Nonic napsal:

  Nejdou po třech pokusech zveřejnit odkazy na zmíněné výše téma od jinýho člověknež jsem já, tak to udělám bez nich…
  Prostě jakmile jsou staré záznamy ve 4:3 tak je při okrajích černo, nebo něco tam jiného grafického vecpáno… a logo stanice je na okrajích rohu dle toho jak ho rozmístí… proto se nedá formát už upravovat.
  Ve SD se dá obraz 4:3 automatikou natáhnout na celou plochu aniž by zmizelo i logo atd. obraz…
  Jo jsou tací, že se na natažený koukat nechtějí a jiní zas, že prostě alergicky nesnáší ty černý plochy na stranách… to si přeci nemuseli pořizovat obrazovku 16:9
  či ještě vyšší verzi šířky obrazu 21:9
  který má třeba u některých typů Philips…
  Ono s těmi formáty obrazů v kinech vůči promítacím plátnům to bylo a je podobné…
  ne všade se daly ty extra širokoúhlé díla promítat… tedy složité, nejednotné…
  Vývoj jde stále dopředu a tedy i názory a potřeby koncových uživatelů obrazu…

 29. DVB-T2 napsal:

  Pokud doopravdy skončí ČT sport v MX1, tak to bude velmi nešťastné rozhodnotí. Už teď mají lidi maglajs v tom, co je DVB-T2, jeslti už mají pokrytí, půjde jim to, když koupí set-top-box a plno dalších otázek… Kdo nesleduje přechod na DVB-T2 má v tom guláš a přesun ČT sport v tom udělá ještě větší guláš.

 30. Nonic napsal:

  Kokune pokusil se dát znovu nějaké odkazy s touto tématikou a opět nic… nezveřejněno…
  Prostě chci říct, že dost lidem v SD nevadí si roztáhnout trošku ramena postav do stran a logo stanice zůstává stále na svém místě určitého děje bez ořezu…
  kdežto u HD vysílání nelze s obrazem už vůbec nic dělat…
  Neberu názor, že v kinech se dle formátu zatahovaly závěsy ale u televizí doma fakt dost lidí je zmlsaných a ty černé plochy po stranách nemají rádi… když logo stanice se hodí do toho volného pole obrazovky u okrajů 16:9…

 31. kokun napsal:

  Má to i docela výhodu – např. to logo nepřekrývá základní obraz – je mimo.
  A je to věc názoru – rozhodně já jsem proti, aby postavy na obrazovce vypadaly tak, že třeba i Helena Růžičková (v reálu) je oproti nim úplná „twiggi“ 🙂

Napsat komentář