Certifikované set-top-boxy pro české DVB-T2/HEVC

UVNITŘ PARAMETRY A CENY – Přichystali jsme pro vás přehled zařízení, která prošla ověřením funkce u Českých Radiokomunikací (CRA). Jejich počet lehce překročil dvacet.

Od konce ledna se sice mnoho nezměnilo, ale k nějakému vývoji přece jen došlo. Stále se však bavíme o zařízeních, která se v drtivé většině případů řadí mezi ty levná a velmi levná, bez podpory HbbTV (tu má jediné) a také prakticky vždy určená pouze pro pozemní příjem.

Standardní výbavou certifikovaného set-top-boxu je tak tuner DVB-T (stávající vysílání) a DVB-T2/HEVC (budoucí vysílání po roku 2020/21), jedno rozhraní HDMI a obrazový výstup, který poskytuje maximálních 1080p, tedy Full HD.

Zástupce tzv. kombinovaných set-top boxů pro pozemní a satelitní příjem je mezi přístroji s logem „DVB-T2 ověřeno“ zatím jediný a všechny set-top-boxy jsou určeny pro volný příjem pozemních televizních kanálů.

TESTY SET-TOP-BOXŮ NA TELEVIZNÍM WEBU:

Proč se vlastně certifikuje

Ověřování televizorů a set-top-boxů u CRA má řešit reálnou kompatibilitu s nastupujícím televizním vysíláním v DVB-T2 s kompresí (kodekem) H.265/HEVC. Ověřují se jak hardwarové parametry zařízení, tak jeho kompatibilita s vysíláním. S certifikací počítá i Strategie rozvoje zemského televizního vysílání a ideou je také snaha zjednodušit výběr televizoru a set-top-boxu.

V praxi vše vypadá tak, že se zkoumá shoda vybraných parametrů s doporučenými technickými parametry v národním D-Booku, který vydává Český telekomunikační úřad, tedy jakési knize o digitalizaci českého pozemního televizního vysílání, ověřuje se kompatibilita s příjmem v DVB-T2/HEVC, česká lokalizace, zejména v EPG a teletextu, a případně i kompatibilita s HbbTV verze 1.5 v případě, že je televizní přijímač vybaven internetovou konektivitou.

Jestliže výrobek testy u CRA projde, má právo používat logo „DVB-T2 ověřeno“, které vidíte ve fotogalerii výše.

Co v najdete přehledu

Od našeho posledního přehledu se v seznamu ověřených set-top-boxů, který najdete na webových stránkách www.dvbt2overeno.cz, objevily tři novinky: Strong SRT8211, TeleSystem TS6820 a Thomson THT712. Tu poslední máme na vyzkoušení a recenze je v přípravě.

Strong SRT8211 představuje velice levný přístroj (790 Kč) vybavený ovšem ethernetovým rozhraním a aplikacemi pro předpověď počasí a příjem kanálů RSS. Podobně je na tom Thomson THT712 (799 Kč), který má taktéž možností využít předpověď počasí a čtečku RSS. Podporuje mimo jiné zvuk v Dolby Digital Plus.

Vyspělý TeleSystem TS6820 T2 HEVC Twin (1 550 Kč, fotogalerie výše) byl na český trh uveden už minulý rok, letos ale u CRA prošel certifikací. Na našem trhu díky zdvojenému tunerovému systému představuje světlou výjimku dovolující nahrávat současně až dva pořady a třetí sledovat.

V tabulce níže najdete přehled všech set-top-boxů, které byly co do funkčnosti prověřeny u Českých Radiokomunikací jsme dále aktualizovali ceny a případně i některé parametry. Je v ní také uvedena verze firmwaru se kterou byl ten který přístroj zkoušen a ke které se tudíž vztahuje certifikace.

Zcela nejlevnějším set-top-boxem je Emos EM170 HD (690 Kč), jehož test už na stránkách Televizního webu vyšel.

Jediným zástupcem kombinovaných set-top-boxů určených pro pozemní i satelitní příjem je stále GoSAT GS7075 COMBOi za 3 490 Kč na jehož zápůjčku zatím ještě čekáme. Ten je také nejdražším přístrojem v přehledu. Vivax DVB-T2 180H je pak uveden jen pro forma, protože ho už zřejmě neseženete.

Jak z přehledu vidíte, mezi certifikovanými set-top-boxy stále citelně chybějí zařízení kompatibilní s HbbTV (populární červené tlačítko), kterých ovšem i tak v ceně do nějakých čtyř, pěti tisíc na našem trhu mnoho není.

Thomson THT712 je sice velmi levný, ale nabízí i ethernetové rozhraní pro připojení do domácí sítě a na internet.

Jak číst tabulku

Naprostá většina set-top-boxů používá externí napájení, výjimkou je mimo jiné Sencor SDB 5003T, u něhož najdete interní napájecí zdroj a je vybaven klasickou, pevně připojenou šňůrou.

Jak už bylo řečeno, všechny set-top boxy, až na zmiňovaný GoSAT, disponují pouze tunery DVB-T a DVB-T2/HEVC (podpora H.264 byla uváděna málokdy) s příjmem maximálně ve Full HD, 1080p. Pokud se podařilo zjistit snímkovou frekvenci, najdete ji taktéž v tabulce.

Kliknutím stáhnete tabulku ve vysokém rozlišení (PDF):

Všechny výrobky jsou také bez mechaniky pro přístupovou kartu a tudíž určeny pouze pro volné pozemní vysílání. Mechanika u GoSAT GS7075 COMBOi je podle výrobce určena pouze pro satelitní provoz.

K televizoru všechny výrobky připojíte konektorem HDMI, pokud ho vaše TV nemá, nejspíše sáhnete po konektoru SCART, kterým disponují prakticky všechna zařízení. Větším problémem je tzv. společné ovládání televizoru a set-top boxu přes systém HDMI (CEC), kdy se při zapnutí televizoru, zapne i box a také se dokáže vypnout. HDMI (CEC) podporuje málokterý výrobek z přehledu a jestliže na této funkci trváte, prověřte si to při nákupu. Navíc si zjistěte, zda ho má i váš televizor, protože podpora musí být oboustranná.

Některé set-top boxy mají zabudované ethernetové rozhraní a po připojení na internet nabízejí jednoduché funkce typu čtečka RSS kanálů, mapy, počasí apod. Protože se připojují pouze tímto způsobem a nikoli bezdrátově, musíte mít ethernetový kabel přiveden na místo, kam set-top box umístíte.

Vstup do Diskuse

15 komentářů: “Certifikované set-top-boxy pro české DVB-T2/HEVC”

 1. Draxler napsal:

  Tabulka je sice zajímavá, ale chybí celkem důležitý údaj: citlivost (i jiné).
  Dále by mě zajímalo, jak probíhalo ověřování, je-ji např u EPG napsáno neuvedeno. Pokud je set top box naladěn (a vyzkoušen) pozná se, je-li EPG nebo není. Neuvedeno tedy znamená co? (Je, není, nevyzkoušeno, nebo jen opsáno z údajů výrobce?)

 2. BIDLO napsal:

  Citlivost, to je bohužel známá bolest takových recenzí. Bohužel většinou takové údaje chybí. A přitom je to daleko podstatnější informace nežli vypisování x různých funkcí.

  • Jakub Melín napsal:

   Recenzenti bohužel většinou nemají k dispozici hraniční signály a měřicí techniku, takže bývá údaj o citlivosti většinou buď naprosto náhodný a subjektivní (typu „na pokojovou anténu v rohu místnosti se to méně zasekávalo“) a nebo žádný.

   Ideální by bylo podrobit set-top-boxy testu někde, kde je příjem na hranici, je tam pre-echo nebo různé odrazy a pak by se vidělo, jaký chodí lépe a jaký hůře.

   Z doslechu je co se týče příjmových vlastností slušný Strong 8211, boxy od Strongu byly příjmově dobré už v časech DVB-T začátků, docela rozumně ukazovaly i „sílu a kvalitu“.

   • Nonic napsal:

    Jo Jakube lecos pamatuješ – jeme tj. Strong mašinky byly v DVB-T dobrý ale měly vývojově i softem některé slabší typy… proto někteří lidé v recenzích na ně nadávali…
    Já mohu potvrdit, že třeba STRONG 5203 byl nejcitlivější poctivý Japonský tuner (co jsem porovnával) který chytá i ukládá úplně vše i duplikáty všech sítí na jiných kmitočtech tj. i to co žádný jiný STB z dálek… Škoda, že nemá MPEG-4 natož T2… Jediný co mne tam štvalo je dělení souborů což se pak hůře spojovalo v počítačích… Zkusil pak typ 8114 a už to není tak citlivý a něco v softu ubrali jiný přidali ale umí aspoň H.264. měl i jiný typy od Stonga ale hned po pár hodinách jsem je vrátil kvůli mizernýmu menu a protože neukládaly úplně vše co ve vzduchu je přítomno tj i duplikáty všech MUXů z jiných vysílačů…
    Chtěl zkusit i jiný už nový typy se T2 ale bohužel mi vadí, že net přípojka není s HbbTv tak zkoušel konkurenční výrobce…

   • BIDLO napsal:

    Naprostý souhlas Jakube, to by byl opravdu skutečný test. Ty současné totiž pojednávají spíše o uživatelském komfortu ale nikoli o příjmových vlastnostech boxů.
    O tom Strongu zrovna uvažuji, byť ne pro mě, poněvadž jsem též četl o jeho slušných vlastnostech.

 3. morybundus napsal:

  Já jsem se s tím ještě nesetkal a jsem línej vytahovat starý set-top-boxy, ale vždycky jsem myslel, že signál, který jde přes STB do TV funguje, když je STB alespoň v režimu standby. Ovšem u toho Diway, z toho jsem divej. Když je standby, tak dobrý, ovšem když ten STB zapnu, tak to má tak šílenej útlum, že funguje na TV pouze vysílač, co mám u baráku. Je to normální?

 4. Tyckin napsal:

  U STB mne mimo jiné zajímá jedna zásadní věc a to jsou pořízené nahrávky a jejich pojmenování – je to jen tupě kanál+datum a nebo inteligentně název pořadu dle EPG? Evolveo Omega nahrávky dle EPG pojmenovává (nechápu proč takovou banalitu nezvládají všechny STB už 10 let…), ovšem s horším signálem se nepere zrovna dobře – co dva televizní tunery zpracují bez problémů, on jen náladově dle počasí…

  • Nonic napsal:

   No mám i BEN 130 HD bez T2 který si nechal jen díky tomu, že má 27 pozic pro programování z EPG a zachovává v názvech vše i lze nahrát jak koliv dlouhou neomezenou časově i datově nahrávku…
   ale štve mne, že sice najde ale pak přepisuje shodné MUX-1, 3, 7 a zahraniční na různých frekvencích tj. vybere si jen tu poslední v řadě… ono u T2 už to stejně je a bude jedno kvůli stejnému kmitočtu na velké plochy a že u něj s tou citlivostí též je běžný průměr STBoxů… To Evolveo už se T2 též nevybočuje z řady ale jsou i mnohem slabší citlivostní mašiny… Zase ta Formuler Turbo 4 combo na Linuxovém základě se T2/ S2 + C ve H.265 sice má dost slušnou citlivost ale mraky hračičkovských nastavování na nervy z toho a ve DVB-T též přepisuje MUXy a HbbTv tam rozchodit fakt horor díky tomu jak zapínat a nastavovat různé grafické menu a připojení k netu… Linux ať si pořizují jen programátoři nebo lidi kteří si tučně v prodejně připlatí za to aby jim to nakonfigurovali dle jejich potřeb osobně…

 5. Petr napsal:

  Já bych chtěl ideálně dvoutunerový s HbbTv, nic takového ale asi není kromě těch linuxových za vyšší jednotky Kč, že?

 6. kokun napsal:

  Mně zase chybí v tabulce „plustelková“ Alma iHD – hlavně upřesnění jeho „problémových parametrů“.
  Krátce byl popsaný i tady: http://www.televizniweb.cz/2018/02/set-top-box-alma-ihd-pro-dvb-t2hevc-s-hbbtv-i-na-ceskem-trhu/
  Za „problémové parametry“ považuji dosud korektně (ne)funkční HbbTV a „slot pro kartu“ – který prý je rovněž nefunkční.
  http://www.televizniweb.cz/2018/03/emos-em170-hd-levny-vybaveny-a-certifikovany-set-top-box-pro-dvb-t2/ – komentáře:
  „Sekáč napsal:
  20.3.2018 (17:38)
  ALMA IHD čtečku přístupových karet má-ve formátu „mobilní“ SIMky“ a
  „vedro napsal:
  27.3.2018 (17:53)
  Pro vsechny zajemce o Almu iHD – dle sdeleni dovozce je minictecka nefunkcni! Prijem pouze FTA a Plustelky.“

Napsat komentář