Česká televize rozšiřuje pokrytí DVB-T2 v jižních Čechách, spustila vysílač Mařský vrch

3 komentáře 19.4.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ – Diváci ve Vimperku a okolí mohou o den dříve, než se plánovalo, naladit HD verze programů České televize na kanálu 50, ale pouze s přijímači DVB-T2/HEVC. Na stejném kanálu vysílá ČT i z Kletě.

Podstatná část jižních Čech je ode dneška pokryta signálem veřejnoprávní přechodové sítě DVB-T2 s všemi šesti programy České televize v HD kvalitě. Po hlavním jihočeském vysílači Kleť, který tento multiplex šíří již od 29. března, se dnes přidal i vimperský vysílač na Mařském vrchu. Stejně jako Kleť využívá dočasný kanál 50, na rozdíl od Kletě ale Mařský vrch může vysílat plným výkonem 20 kW. Kavčí hory původně plánovaly tento vysílač zprovoznit až zítra, České Radiokomunikace jej ale po dnešních úspěšných testech a po souhlasu ČT nechaly již spuštěný. Celkem jde o třiadvacátý spuštěný vysílač Přechodové sítě 11.

MAPY POKRYTÍ: Kde všude naladíte Přechodovou síť 11, včetně mapy pokrytí Mařského vrchu

Jižní Čechy jsou z hlediska pokrývání signálem DVB-T2 poměrně problematické. Kvůli mezinárodní koordinaci kmitočtů zde ČT nemohla použít kanál 26, na kterém její Přechodová síť 11 vysílá takřka v celé České republice. Navíc hlavní jihočeský vysílač Kleť musí vysílat pouze desetinovým výkonem oproti maximální možné hodnotě – tedy 10 kW místo 100 kW. „Bohužel snížený výkon bude po celou dobu přechodu a plný výkon bude až při spuštění finálního vysílání na kanále 39. Navýšení výkonu na kanále 50 se bohužel nepodařilo zajistit,“ vysvětlil v rozhovoru pro Televizníweb.cz vedoucí strategie a rozvojových projektů ČT Pavel Hanuš.

K TÉMATU: Česká televize spustila své HD kanály v DVB-T2. Vysílá 1080p, podívejte se na galerii

„Jižní Čechy jsou asi nejproblematičtějším regionem z pohledu přechodu na DVB-T2. Je zde rozhodně nejkomplikovanější situace z pohledu mezinárodní koordinace, protože ta je zde třístranná. Česká republika, Německo a Rakousko,“ dodal Hanuš. Kanál 26 nebude moci ČT využít pro vysílání DVB-T2 ani v severních Čechách. Přechodový multiplex využije náhradní kanál 50, finální veřejnoprávní síť DVB-T2 pak bude v tomto regionu vysílat na kanálu 33. V jižních Čechách pak na zmiňovaném kanálu 39, který už nyní využívá veřejnoprávní přechodová síť DVB-T2 také na jáchymovském vysílači Klínovec.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Česká televize rozšiřuje pokrytí DVB-T2 v jižních Čechách, spustila vysílač Mařský vrch”

  1. mirasat napsal:

    My na jihu si můžeme snad již oddechnout, co se týká finálních sítí.

  2. dráťák napsal:

    Kde v Rakousku a v Německu museli kvůli ČR takto podobně stahovat výkony vysílačů? Prosím konkrétní příklady.

  3. Luděk napsal:

    Na Jablunkovsku a hlavně v oblasti Milikova nelze 26 kanál přijímat koliduje s vysílačem stv Magurka

Napsat komentář