Česká televize urychluje spouštění zbylých vysílačů DVB-T2

43 komentářů 20.4.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – Základní síť přechodového multiplexu ČT má tvořit 26 vysílačů. Od čtvrtka jich Kavčí hory provozují již 23. Zbývá Chomutov, Trutnov a Zlín.

O několik dní dříve než avizovaného 10. května by mohla Česká televize dovršit první etapu spouštění svojí přechodové sítě DVB-T2 pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace. Tedy spustit zbylé tři vysílače velkého výkonu, které spolu s dalšími třiadvaceti mají tvořit základní páteř přechodového multiplexu 11. Kavčím horám zbývá zprovoznit DVB-T2 z lokalit Chomutov – Jedlová hora, Trutnov – Černá hora a Zlín – Tlustá hora. Spouštění nových vysílačů se urychluje, dnes mělo začít vysílání z vimperského Mařského vrchu, signál DVB-T2 z tohoto vysílače ale lze zachytit již od včerejška. „Ve středu jsme úspěšně začlenili vysílač Vimperk do jednofrekvenční sítě s Českými Budějovicemi. Po dohodě s ČT jsme tento vysílač již včera odpoledne převedli do standardního provozu,“ vysvětlil pro Televizníweb.cz Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací (CRA).

Právě CRA jsou technickým operátorem veřejnoprávní přechodové sítě DVB-T2, pro ČT provozují všechny základní vysílače tohoto multiplexu a zajistí i řadu dokrývačů. Nad těmi ale stále visí otazník, protože Český telekomunikační úřad (ČTÚ) pro ně dosud nezkoordinoval všechny potřebné kmitočty. ČT se už dříve nechala slyšet, že před rozhodováním o počtu dokrývačů Přechodové sítě 11 chce nejprve zprovoznit všech 26 základních vysílačů velkého výkonu a prověřit, zda bude opravdu nutné stavět dokrývače všude tam, kde nyní dokrývá svůj multiplex 1 ve standardu DVB-T. Vedoucí strategie a rozvojových projektů ČT Pavel Hanuš pro Televizníweb.cz před časem odhadl, že v DVB-T2 nebude ČT provozovat všech 91 dokrývačů jako tomu je ve standardu DVB-T.

Aktuální pokrytí Přechodové sítě 11 České televize (Zdroj: ČT/CRA)

Dokrývačů DVB-T2 bude méně

Vysílání DVB-T2 je v poněkud jiné situaci než DVB-T. Přechodovou síť ČT tvoří v podstatě jedna obrovská celostátní jednofrekvenční síť na kanálu 26 (až na výjimky na severu, jihu a částečně západu Čech), která by mohla sama o sobě některé potenciálně hůře pokryté lokality dokrýt bez nutnosti zprovoznění speciálního dokrývače. S určitými hluchými místy ale ČT počítá a dokrývat je bude. Proto se mj. vzdala plánu na předčasné vypínání programu ČT Sport v multiplexu 1. Původně totiž chtěla sportovní kanál z veřejnoprávního multiplexu DVB-T odstranit a donutit diváky k přechodu na DVB-T2. Jenže přechodová síť funguje pouze ze základních vysílačů a na mnoha lokalitách, které jsou závislé na dokrývačích, by tedy ČT Sport nefungoval ani v DVB-T, ani v DVB-T2.

Kavčí hory počítaly i s touto eventualitou a byly připraveny na dočasné programové změny, kdy by nejdůležitější sportovní události vysílaly souběžně i na programu ČT 2. Nakonec se ale přiklonily k variantě omezení některých doplňkových služeb v multiplexu 1, aby do něj mohly přidal dětský kanál ČT Déčko a kulturní ČT art, aniž by kvůli tomu musel odcházet ČT Sport. Oznámení, že po květnovém mistrovství světa v hokeji a před světovým šampionátem ve fotbalu ČT Sport zmizí z multiplexu 1 a v DVB-T zůstane pouze v Regionálních sítích 7, 10 a 20, vyvolalo masový zájem o přijímače DVB-T2/HEVC.

Pokrytí Přechodové sítě 11 České televize po spuštění všech 26 základních vysílačů (Zdroj: ČT/CRA)

Zákon dokrývače po ČT nevyžaduje

Nyní se všichni novopečení majitelé nových přijímačů (set-top-boxy byly dokonce kvůli ČT Sport u mnoha prodejců beznadějně vyprodány) dozvídají, že jejich investice byla předčasná, protože na pozemním vysílání ČT Sportu se zatím nic měnit nebude. Tedy přinejmenším do listopadu 2019 (pro Pražany a část Středočechů) nebo první poloviny roku 2020 (pro zbytek republiky). Diváci tak nakonec nebudou muset řešit příjem ČT Sport prostřednictvím přechodové DVB-T2 sítě ČT (pokrývá již 98,7 % populace) a mohou zůstat u DVB-T2. Ti diváci, kteří již mají DVB-T2 přijímače, však budou moci přijímat všechny programy ČT ve vynikající full HD kvalitě. Řada diváků také zároveň nově naladí 10 komerčních televizních programů z DVB-T multiplexu 3, který má nižší pokrytí než přechodová DVB-T2 síť CRA.

Komunikačně je to dost nešťastný veletoč, který staví do špatného světla zejména prodejce televizní techniky. Ti jsou v tom ale nevinně, snažili se pouze informovat své zákazníky a zásobit je včas vhodnými přijímači DVB-T2. Na druhou stranu, osekávání doplňkových služeb v multiplexu 1, aby se do něj vešlo Déčko s Artem a mohl v něm zůstat ČT Sport, vytváří z Přechodové sítě 11 uživatelsky kvalitnější zdroj služeb ČT než je současný veřejnoprávní multiplex 1.

Jestliže multiplex 1 kvůli výše zmíněným změnám omezí elektronického programového průvodce na pouhé dva dny z dosavadního týdne, zpomalí teletext a sníží datový tok pro video a audio, Přechodové sítě 11 se tyto úspory netýkají. Její jedinou nevýhodou tak zůstávají ony dosud nezprovozněné dokrývače. I když podle zákona o ČT už nyní splňuje požadované pokrytí minimálně 95 procent obyvatel České republiky, a dokonce ho převyšuje: veřejnoprávní přechodový multiplex může nyní naladit 98,7 procenta populace a po spuštění posledních tří základních vysílačů to bude přes 99 procent obyvatel. Bohužel, v hluchých místech s absencí dokrývačů často žijí největší křiklouni, kteří by svými stížnostmi mohli ČT výrazně zkomplikovat situaci.

Vstup do Diskuse

43 komentářů: “Česká televize urychluje spouštění zbylých vysílačů DVB-T2”

 1. mirasat napsal:

  Do špatného světla ten veletoč staví především Českou Televizi.
  Prodejci přijímačů mají špatnou reputaci už dávno, na té se nedá již nic zhoršit.
  Co se týká dokrývačů, tak ne všechny realizují ČRa. Například na Lipensku ČRa žádný dodatečný realizovat nebude. Koncesionáři by se tedy měli obracet v tomto ohledu na ČT.

 2. Adolf.Shitler napsal:

  A pak si neznalý člověk přečte palcový titulek na Novinkách:

  „Česká televize odsouvá přechod na DVB-T2, vrátí ČT:D a Art“

  a hodí celé T2 za hlavu 🙂

 3. Patrik napsal:

  U nás dvb-t2 k26 a slovenský VP mux taky kanál 26 ,takže znemožnění normálního příjmu.Tomu se říká koordinace kmitočtů?Kdo tohle koordinoval 🙁

  • Robert Brixi napsal:

   Slováci mají zkoordinované kanály pro DVB-T2 : K21,23,27,28,37,39,44,45. Slováci jsou s DVB-T2 trochu pozadu, takže nyní jim jede ještě K26 pro DVB-T. To Němci na Čechy tlačili trochu více a proto jsme byli aktivnější.

   • lance napsal:

    Roberte, tvůj je výčet jen pro bezprostřední pohraničí s ČR, ale Magurka má bohužel zkoordinovaný K26 i pro DVB-T2 🙁 a Magurka dosvítí na Jablunkovsko úplně v pohodě !!

    • vedro napsal:

     Z toho je jasne, ze to koordinuji nekompetentni lide od zeleneho stolu. Pokud to v T2 takhle zustane jak je planovano, tak pomuze jen vyrazne omezeni vyzarovani Magurky smerem do CR ale zase bude problem s rusenim na slovenskem uzemi. Jsem zvedav ktery multiplex ziska tento kanal na Slovensku.

     • lance napsal:

      samozřejmě že z Moravy směrem na Slovensko zas dělá problémy k26 z Lysé hory

     • Enik napsal:

      Také mám mnohdy pochybnosti o tom, že jsou koordinátoři příčetní. Specielně na Magurce mají slováci 3 různé vyzařovací diagramy, ale ani jeden nerespektuje státní hranice. Pokud jde o k26, tak by stačilo, kdyby použili stejný diagram jako mají na MPXu1 a rušení v Jablunkově by kleslo o dobrých 20dB, což by nejspíš bohatě stačilo na slušný příjem PS11.

     • ivovi napsal:

      Enik – Magurka neni na hranicich, tak tezko muze mit vyrazne orezane vyzarovani, to by ztraceli svoje pokryti.

      Ostatni dva muxy z Magurky se ve vyzarovani na Jablunkov lisi o asi 2 dB ve vykonu vysilace a dalsi 2 dB v poklesu ve vyzarovacim diagramu. Rozhodne ne o 20 dB. Takze pouzit vyzarovak z mux1 nic neresi.

     • Enik napsal:

      ivovi- v tom případě máme ovšem rozdílné informace. Když se podíváš na: http://www.mapavysilacu.cz/ a porovnáš vyzařováky na Magurce, tak jsou tam obrovské rozdíly. Každý MPX má jiný vyzařovák. Jelikož slováci potřebují z Magurky vykrýt směrem na sever a na západ jen pár km, můžou klidně v těchto směrech omezit výkon. Není důvod to pálit na plný knedlík! 🙂

     • lance napsal:

      ENIK – díváš se špatně, ty rozdíly jsou malé a důvod proč K26 „pálit“ na západ v T2 bude asi stejný jako je teď důvod to pálit v DVB-T. Navíc tam bude kolize na K26 z Lysé hory takže ještě o důvod víc bude přebít rušení z CZ 😉

     • Enik napsal:

      lance : Pokud se dívám špatně, tak mi prosím řekni, kde dělám chybu. Ty vyzařováky na tom webu jsou každý jiný! To snad nemůžeš popřít. Pokud je chyba na webu, pak se dívám na špatné informace. Ale přečíst vyzařovák snad sakra ještě umím! 🙂

     • ivovi napsal:

      Enik – Mozna bude problem v automatickem a neocejchovanem meritku osy.

     • Enik napsal:

      Ivovi: No tak to rozhodně není! Protože nejde o velikost kruhů ale o samotný tvar vyzařováku. Jeden je kruhový, jeden je hvězdicový a jeden má tvar ledviny. Takže je každý jiný!

     • ivovi napsal:

      Enik – ano, tvary jsou rozdilne. Ale podstatne je kolik maji utlum ve smeru na Jablunkov – i podle mapavysilacu jsou vsechny do 4 dB (dnes tam stupnici vidim ocejchovanou), ani jeden 20 dB.
      Vyrazne omezeni na tom webu ma jen mux2, ale opacnym smerem – na vychod.

      Otazkou pak je, jestli to na mapavysilacu odpovida skutecnosti. Na teleoff zadne vyrazne smerove omezeni pro Magurku neni.

     • lance napsal:

      taktak, enik vidí „zuby“ ale nevšímá si měřítka… ale hlavně jde o to, že Magurka prostě pokrývá území záp.směrem takže asi těžko bude zrovna záp. směrem mít výrazně ořízlý vyzařovák i vbudoucnu… A ter. profil až na Jablunkovsko je bohužel příznivý… vždyť k59 dělal problémy až na Ostravsku tomu slavnému regmuxu z Klimkovic

  • Enik napsal:

   Jablunkov a blízké okolí je na tom opravdu špatně. Samotný Jablunkov není ani oficiálně signálem DVB-T2 pokrytý, takže je těžké něco řešit. Signál je tam hluboko pod normou a to jak český tak slovenský. Teoreticky by problém neměl nastat kvůli odlišné polarizaci, jenže ony jsou tam oba signály rozbité od okolního terénu, takže se vlivem terénu depolarizují a vzájemný odstup je minimální.
   Slováci vysílají k26 z Magurky 20kW kruhovým diagramem. Mají ovšem k dispozici i hvězdicový diagram, který by mohl to rušení minimalizovat. Lze ovšem předpokládat, že v DVB-T2 budou mít diagram se směrovým omezením. do čech a do polska, takže by se problém mohl vyřešit. Otázkou je ovšem kdy?
   Pokud bude chtít ČT tento problém vyřešit, asi bude nutný dokrývač!

   • lance napsal:

    Ona je také otázka jak teoretické vyzařováky sedí se skutečností. Těžko také předpokládat, že Magurka bude v budoucnu omezovat vyzařování západním směrem když tam má pokrývat své SK území, kde navíc bude muset „přebíjet“ CZ rušení K26 z Lysé hory. Beze změny koordinace nevidím u K26 žádné řešení.

    • vedro napsal:

     Hlavy pomazane na CTU a byvalem TU SR se zrejme domnivaji, ze pokud mezi Magurku a Lysou horu pridaji dalsi alottment s jinou sadou kanalu, tak ze se ruseni odstrani. Slovaci nic v DVBT menit nebudou o tom musel CTU (i CT) vedet a s timto rizikem do toho sly. Ted urychlene udelat dokryvac pri Jablunkov a spol. Jinak je uplne zbytecne delat kampan na prechod na T2, to by jen na*rali divaky.

     • lance napsal:

      No jo, ono na mapce to tak vypadá 🙂 ale vysvětluj to někomu u zeleného stolu. Mezin. koordinace by měly být od toho, aby se nějaké dokrývače kvůli kmitočtovým kolizím dělat nemusely, že. Takže v místě kde doposud hrál mux1 k54 z hl.vysílače teď k26 z téhož vysílače hrát nebude a bude se muset stavět dokrývač/převaděč na jiném/dalším kmitočtu – vše jen kvůli blbosti nějakých troubů u zenelého stolu 🙁

     • Luděk napsal:

      Po ukončení analogového vysílání zůstal mrtvý vysílač Jablunkov Vitalisov a Horní Lomná Přelac a dle vyjádření české televize 👎 nebudou tyto vysílače respektive dokryvace rozjíždět neb se jedná o oblasti s malým počtem obyvatel. Ať si prý každý koupí satelit.💰

 4. Štěpán napsal:

  Možná by to šlo i bez dokrývačů, ale to by musely vylepšit ty současné Základní. Pro Mariánky tzn vylepšit Domažlický (dát lepší AS a vysílat 20kW) z druhé strany vylepšit Chebskou Zelenou … (dát rakvičky natočené i do našeho směru) Krašov vylepšovat nemá smysl … signály jsou ve velké výšce, pod nimi je hlucho.

  A takto postupovat dál ….

 5. lance napsal:

  Pane Potůčku, můžete mi prosím blíže vysvětlit Váš nehorázný výrok v závěru článku?
  „Bohužel, v hluchých místech s absencí dokrývačů často žijí největší křiklouni, kteří by svými stížnostmi mohli ČT výrazně zkomplikovat situaci“.
  Troufám si totiž říci, že z logiky věci v pokrytých místech žádní křiklouni (tj. stěžovatelé bez signálu) jaksi nežijí, protože signál mají. Stěžovatelé tedy zcela logicky žijí pouze v místech bez signálu. Až si vypněte signál na půl roku v Praze nebo pod. lokalitě, pak byste nám možná teprve mohl sdělovat nějaké Vaše statistiky o tom, kde „často žijí největší křiklouni“. Pokud ovšem máte obyvatele v o odlehlejších oblastech (nepokrytých dokrývači) už z principu automaticky za větší deb.ly… jak z Vašeho výroku zcela zřetelně vyznívá, netřeba dalších vysvětlení. Děkuji Vám za odpověď.

 6. vedro napsal:

  Nechapu smysl clanku – „O několik dní dříve než avizovaného 10. května by mohla Česká televize dovršit první etapu…“ co Vas vede k tomuto zaveru pane Potucku? To jste nam zapomnel napsat. To, ze Marsky vrch spustili o nejakych 16 hodin driv nez byl plan podporuje tvrzeni (spis spekulaci), ze se dalsi vysilace spusti driv v radu nekolika dni? Ja si radeji pockam na oficialni sdeleni.
  To, ze nektere dokryvace nemaji koordinace nebrani CT spoustet dokryvace, ktere je maji (min. 70%). Ted ale hlavne jezdit a delat mereni, venku je hezky.
  Prosim nereste nejake pokryti dle zakona! Ta zakonna podminka snad platila i pri DVBT. To, ze CT ma pokryto k 99 procentum ji slouzi ke cti ale udelala to dobrovolne a toto pokryti by mela udrzet i pro DVBT2, navic je mozne, ze toto pokryti muze byt dosazeno i s mensim poctem dokryvacu.
  Posledni vetu nema cenu komentovat. I (nekteri) muzi maji sve dny 🙂

 7. Luděk napsal:

  Vysílač magurka zcela znemožňuje příjem v oblasti Milikova na Jablunkovsku k 26.

 8. janek napsal:

  Mě by zajímalo, kdy se budou rozšiřovat vysílače MUXu 3 (DVB-T), takový humbuk kolem toho byl, že to nešlo dříve , ale stejně se nic neděje…..

 9. Olda napsal:

  Doufám že Klínovec časem zvýší výkon na T2.
  Zatím je to hrůza-rozpady a výpadky obrazu.ob

  • mirasat napsal:

   Kleť, Klínovec, Ještěd a Buková Hora jsou problematické nyní, v přechodném období. Zatím máme slušnou naději, že Kleť (ČRa) bude ve finále v roce 2020 3×100 kW. Na Klínovci je namontován dle sdělení ČRa systém, mířící do dvou směrů. Očekával bych tedy, že dva ideální směry s maximálním výkonem do ČR uzavírají 90°,přesně mezi (45°) se vytváří třetí ideální směr, kdy se posčítají úbytky -3dB do výsledné nuly (maxima). Na celkovém úhlu 180° (podél hranic vychází tede potlačení -3dB (na tom problematickém kanálu 39) to jest nějakých 3,15kW.
   Pokud by byl použit úhel 60° mezi hlavními směry, vychází těch 3,15kW už na 120°.
   Každopádně na Klínovci je nyní velký problém a to tam sousedíme jen z Německem.
   Tohle jsou dopady, když se někdo snaží zkoordinovat 2 až 3 přechodové celoplošné sítě. Což je jeden ze způsobů, jak se dá přechod provést.

   • Olda napsal:

    Proč teda ,,komerčky,,též z Klínovce ,síť 12 jdou hodně dobře-síla 100,kvalita 95-100,kdežto Čt-síť 11- síla 80-90 a kvalita 0-38.Těm nevadí že sousedíme s Německem? Děkuji ob.

    • mirasat napsal:

     U nás na Kleti zatím PS12 nevysílá vůbec a PS11 je o 10 dB slabší, než MUX1. U vás na Klínovci je to o 9. Z Ještědu také PS11 slabší. Akorát Buková hora to má obráceně. Jedním z faktorů jsou mezinárodní koordinace a fakt, že ČT chtěla spustit všechno najednou. To je důvod, proč z Kletě bude 10kW až do přechodu na finální kmitočet. Mohli se na to vykašlat úplně, počkat do prosince 2018 a spustit PS11 na finálním K27, to ale nechtěli. A tak tam bude PS12. Samozřejmě jsou tu ještě nějaké moje teorie, že ČRa si na Kleti chtěly zajistit pro komerční účely kanály pod ev. třetí dividendu….

     • Olda napsal:

      Snad až vypnou ,,T,,vysílání zesílí T2 na koukatelnou sílu.Díky ob.

 10. mirasat napsal:

  Ten Klínovec má údajně do Německa potlačení už nyní 20 dB a více.
  Cheb má použít ve finále kanály 26,38,31.
  Jáchymov 39*,38,31.
  Chomutov a Ústí nad Labem 33,38*,31*.
  *znamená problém (možná se bebude týkat Chomutova)

 11. Jura napsal:

  Zdar chlapy , nevíte jak je to s DVB -T2 v Uherském Brodě a okolí?. Bydlím přímo ve městě a chytám všechny mux na DVB T, ale s T2 je problém Chytám K 23 z Javořiny(přímá viditelnost) , a K42 z Roviny. K22, 26 nechytám vůbec. Jak jste na tom vy?

 12. patin napsal:

  Urychlete výstavbu v Děčíně, opakovač ..

Napsat komentář