ČT Sport z multiplexu 1 neodejde, Česká televize nakonec zvládne do sítě zařadit i Déčko a Art

39 komentářů 19.4.2018 / Jan Potůček

Urychlí se však odchod sportovního kanálu ČT v HD kvalitě z Regionálních sítí 7, 10 a 20, řekl serveru Televizníweb.cz vedoucí strategie a rozvojových projektů ČT Pavel Hanuš.

Česká televize přehodnotila svůj plán na předčasné vypnutí sportovního kanálu ve veřejnoprávním multiplexu 1, který vysílá pozemně ve standardu DVB-T. Úpravou datových toků jednotlivých služeb dosáhne volné kapacity pro zařazení dětského programu Déčko a kulturní ČT art, aniž by musela z multiplexu vyřadit ČT Sport. Serveru Televizníweb.cz to řekl vedoucí strategie a rozvojových projektů ČT Pavel Hanuš. Multiplex 1 tak bude obsahovat pět programových pozic pro televizní stanice ve standardním rozlišení obrazu.

VÍCE V ROZHOVORU: Pavel Hanuš: Kvůli ponechání ČT Sport v multiplexu 1 a zařazení Déčka a Artu osekáme EPG i datové toky

Kavčí hory budou muset kvůli zařazení páté programové pozice snížit datové toky všech programů v multiplexu 1 a také osekat elektronického programového průvodce. Nově bude k dispozici EPG pouze na dva dny dopředu, nikoli na týden jako doposud. Úprava se dotkne jak programů ČT, tak i stanic Českého rozhlasu, které v multiplexu 1 vysílají ze zákona a ČT je nemůže svévolně vyřadit. K zařazení Déčka a Artu do multiplexu 1 by mělo dojít již příští týden. Zachování ČT Sport v multiplexu 1 povede k rychlejšímu vypnutí této stanice v Regionálních sítích 7, 10 a 20, kde vysílá v HD rozlišení. Podrobnosti obsahuje dnešní rozhovor serveru Televizníweb.cz s Pavlem Hanušem.

Vstup do Diskuse

39 komentářů: “ČT Sport z multiplexu 1 neodejde, Česká televize nakonec zvládne do sítě zařadit i Déčko a Art”

 1. ivovi napsal:

  Tak to je urcite dobra zprava. Pozitivni je, ze je CT schopna prehodnotit spatne rozhodnuti.

 2. Adolf.Shitler napsal:

  No to je přímo geniální, vypne se HD v RS7 a upřednostní SD mazanice v muxu 1. Pane Vajchmajstr, vy jste hlava !

  • Jan Potůček napsal:

   Nic Vám nebrání v příjmu ČT Sport HD v DVB-T2.

   • Adolf.Shitler napsal:

    A někomu snad brání přijímat Déčko v T2, že je taková potřeba ho cpát do muxu 1?

    • lance napsal:

     představ si že jo trolle, někomu v tom brání rozdíl v pokrytí…

     • Adolf.Shitler napsal:

      To pak ovšem stejně platí i pro HD, jenž zmiňoval redaktor Potůček. Co máš dál, zakomplexovaný chudinko, na kterého se nedostal pozemní signál a tak se nám rozbečel a šel si poplakat do diskuze? 🙂

     • lance napsal:

      Pro HD to samozřejmě neplatí jelikož neexistuje nikde v ČR místo pokryté RS7 a zároveň nepokryté PS11 ale to je na pitomce tvého kalibru už vyšší dívčí a na pochopení této primitivní skutečnosti nemáš mentální kapacitu, klaune 🙂

     • Adolf.Shitler napsal:

      O šíření televizního signálu nevíš zjevně vůbec nic (viz ten tvůj blábol o RS7), ty ukřivděný uplakánku, který leze po webech a vyskuhrává, jak cosi nechytne 😀

     • Michal Kubeček napsal:

      Taková místa bohužel zatím existují, ale za tři týdny se snad už dočkáme i my. Semifinále Fed Cupu hot ještě budu muset přečkat s RS7 a Mux1 coby zálohou.

    • BIDLO napsal:

     Problém je jiný. I kdyby postupně během roku zprovoznili veškeré DVB-T2 dokrývače o kterých tu několikrát mluvil lance tzn. především tam kde je špatné pokrytí ze základních vysílačů, tak jediným výsledkem toho všeho bude to že příští rok budeme přesně tam kde dnes poněvadž málokdo bude mít snahu je přijímat. Pochopil bych to jako dočasné řešení čili do doby zprovoznění uvedených dokrývačů.
     Motivace lidí kteří přijímají MUX1 na nějakou obměnu, pokud v tom MUXU bude vše, bude od této chvíle totiž opět nulová takže až začne ČT v roce 2019 z jeho vypínáním, tak tu zase budeme mít klasické nářky nad tím jak jsou lidé nepřipraveni a zaskočeni.

     • Nonic napsal:

      No Bidlo nevím jak často chodíš do různých obchodů tj. jak přímo jen s elektronikou či těch smíšených… ale po DVB-T2 STB se zaprášilo!!! zůstávají jen ty co mají špatnou pověst… Navíc už i v Aholdu přidali další typ teď od X-Site… a v Tesku též nějaký čas se do nedávna něco válelo Japonskýho a teď prázdno… Prostě poptávka mezi lidmi díky informacím, tedy těch kteří se po nich pídí stoupá a né že ne…

     • Adolf.Shitler napsal:

      Zaprášit se mohlo leda u prodejců, kteří měli skladem jeden kus. Jinak se na ty set-top-boxy spíš práší, protože je prakticky nikdo nechce. Kdo měl zájem o HD, ten si to dávno vyřešil jinak (satelit, kabel) a zbývá leda pár lidí, kterým stačilo HD ČT z RS7 a teď si chtějí doplnit 24 a D+ART v HD. Ovšem to je tak nepatrná skupina, že o ni nemá smysl se ani bavit. Jinak je to přesně, jak psal Dan – když bude v muxu 1 vše, tak T2 upadne v zapomnění.

     • BIDLO napsal:

      Nonic: Já ti věřím, ta původní informace určitě prodej zvýšila. Nicméně po tomto ten prodej bezesporu zase klesne.

     • ivovi napsal:

      Bidlo, proc bychom meli byt za rok tam kde dnes? Nejak nechapu, ze nevidite rozdil mezi tim, kdyz lide odkazani na dokryvace budou nebo nebudou rok bez CT Sportu.

      Proc mate porad starost o motivaci lidi pro prechod? Vzdyt prave rozdil mezi „nouzovym“ SD a vybornym HD je solidni motivaci. Mozna povazujete za spravnou motivaci pro prechod na T2 vypinani programu oznamenych 14 nebo 60 dni predem. Ja ne.

     • Adolf.Shitler napsal:

      HD v pozemáku není žádnou motivací, protože kdo ho chtěl, ten ho dávno má i bez nějakého T2. Jenom naprostý naivka si může myslet, že natěšenec na HD roky čekal na to, až k němu milostivě doletí pozemní T2 s HD signálem. Nehledě na fakt, že v HD je pouze ČT a JOJ Family, což zdaleka nejsou 2 TOP stanice v ČR. To je Nova a Prima, což v HD v T2 není.
      Donutit stávajícího T diváka k přechodu na T2 lze pouze tím, že se mu T zredukuje. Nebo v T2 vznikne natolik atraktivní nabídka, že lidi budou tu motivaci mít. Ale ne současná šaškárna a naivní představa, jak všechno spasí HD od ČT.

     • BIDLO napsal:

      ivovi: Nepochopil, tak jinak. Rozdíl mezi nouzovým SD a kvalitním HD je motivací leda pro pár nadšenců v diskuzích, nikoli pro diváky jako celek. A to víš stejně tak dobře jako já. Ale to jen na okraj.

      Jinak jsem psal že chápu tohle řešení, ovšem pouze do doby zprovoznění těch dokrývačů, nikoli až do konce DVB-T.
      Poněvadž i pokud ty DVB-T2 dokrývače zprovozníš ale zároveň vše ponecháš i v MUXU1, tak budou stejně ty dokrývače vysílat většinou do zdi poněvadž málokdo bude mít motivaci k obměně techniky, pokud mu dosud stačil MUX1.
      A jaký bude tedy výsledek? Ten jaký jsem už psal. Lidi budou řvát úplně stejně jako dnes poněvadž nebudou vybaveni, byť už dávno tu možnost příjmu DVB-T2 mít budou. Snad jsi pochopil co mám na mysli.

     • ivovi napsal:

      „…chápu tohle řešení, ovšem pouze do doby zprovoznění těch dokrývačů, nikoli až do konce DVB-T.“

      Jak pouze? To jako, ze tam kde budou zprovozneny dokryvace, tak tam zas Decko z mux1 vydelaji nebo jak si to predstavujete? Jako ze by se krome vypinani vysilacu jeste oznamovaly terminy vypinani programu? Nebo kazdy mesic ubrat z mux1 jeden program aby tedy byla ta spravnacka motivace? Vzdyt je to nesmysl, kompletni mux1 dozije tak jak bude vypadat po pridani Decka. A nastesti pan Hanus netvrdi ani nic jineho.

     • BIDLO napsal:

      ivovi: zapomeň na to, bohužel jsi fakt nepochopil vůbec nic.

  • BIDLO napsal:

   Souhlas. To je přehodnocení ve stylu aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

 3. patin napsal:

  Braní ! . Nedostupný signál dvbt2 ps11 v Děčíně !! . Tak to je hrůza ! . Pořídím tv Tesla Neptun na příjem ČT z mux 1 . Děkujeme ČT … Hnus.

 4. Nonic napsal:

  Je vidět, že palba kritiků zabrala a šéfíkové vyslechli, že když může MUX-2 mít 5 programů, tak proč by to nezvládl i MUX-1…
  Pravdou je, že rozhlas v televizích je zbytečnost… ten se tam jen vnutil na místo toho aby když už je dlouhodobě skoro prázdné III pásmo rozjel digitalizaci celoplošně v DAB+… no jo ale rozhlas je celosvětově stále míň poslouchaný, tak prostě vám ho všade vnutíme a basta sálujte protože se nemůžete tomu kvůli koncesím vyhnout…
  MUX-7 tj. zobrazováno v identifikátorech sítě (licenční je RS-7) prostě už brzo vyřadí virtuální Čt-MUX-1a a kdo chce koukat na HD verze, tak mu nic nebrání si pořídit DVB-T2 ač pravda jsou ještě místa kde jaksi nedoletěl signál ale ono se na tom pracuje též… Proč platit a vysílat drahé duplicity… už by je měli vypnout i ve PS-12 to Čt i až bude hotova PS-13 tak to 2 x NOVA (přeci původně trucovali, že pokud nebude kódované, tak T2 nikdy nepoužijí a ouha jako kdysi jedou ve dvou sítích se Cinemou) a dát něco jiné… sice se uvádí Seznam.czTV ale spíše se tam objeví finančně silnější PrimaKrimi…
  Do MUX-7 by mohl po dohodě vstoupit jiný virtuál který získal licenci na svůj nový celoplošný MUX (nemá ale volné frekvence) tj. majitel Mňam atd. několik programů které jsou jen v malých RSkách a připravuje i jiné pro pozemák…

 5. mirasat napsal:

  Déčko a Óčko Expres končí v PS12 31.5. Přijde Prima Krimi.

 6. LEš napsal:

  A já jsem si myslel, že multiplex 1 zůstane neměnný stejně jako multiplex 2…

 7. Lukáš napsal:

  To celé je divadlo kdo má satelit tak ho to nezajímá navic na to platí penize protože na satelitu je česká televize placená v servisním poplatků.

  • Nonic napsal:

   Když si Lukáši pořídíš kartu od Čt, tak tě nějaký servisní poplatek od Skylinku vůbec nemusí zajímat neboť platíš jen ten koncesní ze kterého ty ostatní televize v pozemáku, na satelitu, v kabelu a IPTV nemají nic ač koncese je za tuner či za věc která umí zpracovat přenos do tvého zobrazovače či jen repro beden…

 8. patin napsal:

  S doporučením na štěrbinovou lampu ! ! .

 9. Jan napsal:

  No a co gdyby jsme tu TV zrušili úplně. Prostě se vrátili před rok 1959. Chodili více do přírody, sportovali a hráli ochotnické divadlo. Dvořákovi z ČT a pražské kavárně by rupla cévka. No a my ostatní budeme stejně sedět před PC a budeme vést učené disputace. To bude idylický svět a krásné vánoce a ne sedět u bedny a dívat se na 356 opakování těch nesmyslů. A teď si mne třeba sežerte. S úctou váš Troll.

 10. notizia napsal:

  Češi z Prahy zase totálně ojebali diváky na Moravě ze Slezskem kteří budou mít své regionální vysílání ještě ve větší mazanici než nyní, když do dnešního dne není ČT Praha Kavčí hory schopna zajistit toto vysílání v HD!!!

 11. peti napsal:

  Jen tak dál a dál…! Kvůli pár křiklounům a nesmyslnému fotbalu se už tak mizerný obraz MUXu1 ještě zhorší a ořeže se EPG. Kdo tento nesmysl vymyslel?? Když se někdo chce dívat, jak se 22 pitomců honí za kulatým nesmyslem ať si pořídí přijímač T2 nebo satelit. Zrušil bych koncesionářské poplatky a zakódoval bych všechny programy ČT a kdo se na co chce dívat, ať si za to zaplatí, ale jen za to, co sleduje (třeba jen ČT24), ale ne všichni všechno.

Napsat komentář