Další HD program v českém DVB-T2: ve východních Čechách, Praze a Olomouci vysílá televize V1

32 komentářů 5.4.2018 / Jan Potůček

Program se objevil v Přechodové síti 13 spoolečnosti Digital Broadcasting, která v HD kvalitě nabízí už plnoformátovou Joj family a ostravskou TV Polar. Nadregionální vysílání V1 je ale překvapením.

Nečekané překvapení připravila divákům pozemního digitálního televizního vysílání nové generace DVB-T2 společnost Digital Broadcasting, provozovatel Přechodové sítě 13. Právě do tohoto multiplexu zařadila další program v HD kvalitě, regionální Východočeskou televizi V1. Na rozdíl od ostravské televize Polar, která zahájila HD vysílání v Přechodové síti 13 již v březnu, se však V1 neomezuje pouze na východočeský region, ale je dostupná hned z několika dalších spuštěných vysílačů přechodového multiplexu. Jde již o druhý takřka celoplošně šířený HD program v Přechodové síti 13 po plnoformátové Joj family. Pro diváky je V1 zajímavá tím, že kromě regionálních zpráv a publicistiky nabízí přírodovědné dokumenty BBC nebo různé nadregionální magazíny.

MAPY POKRYTÍ: Kde všude aktuálně naladíte DVB-T2 vysílání Přechodové sítě 13?

V1 dosud pozemní cestou vysílala pouze ve východních Čechách. Do konce loňského roku využívala dva vysílače Regionální sítě 8 Českých Radiokomunikací (CRA) v Hradci Králové a Pardubicích. Na Nový rok přešla ke konkurenčnímu operátorovi Digital Broadcasting do celoplošného multiplexu 4, v němž vysílá z několika východočeských a středočeských vysílačů. „Východočeská televize TV V1 od začátku roku 2018 prochází významnými změnami. Díky skvělé spolupráci se společností Digital Broadcasting se nám podařilo vstoupit do multiplexu 4 a pokrýt území východních a části středních Čech. Významně jsme tak rozšířili územní pokrytí, což přivítali naši diváci, ale i obchodní partneři. Nyní přicházíme s další významnou změnou – vstupem do standardu DVB-T2, navíc v HD verzi,“ potvrdil zařazení V1 do Přechodové sítě 13 spolumajitel stanice Jan Doležal.

Vstup V1 do Přechodové sítě 13, která je určena primárně programům z multiplexu 4 se očekával, ale rozhodně ne ve formě takřka celoplošného vysílání. Zvláště ne ve chvíli, kdy Digital Broadcasting má spuštěné tři východočeské vysílače DVB-T2 v Hradci Králové, Pardubicích a Ústí nad Orlicí, z nichž mohla V1 vysílat pouze pro východočeský region. Stačilo pro ně pouze zprovoznit regionální headendy a multiplexery. Televize ale nakonec přinesla jasné vysvětlení: větší pokrytí je technickou nutností, která je daná vysílacími kanály přechodové sítě v lokalitách blízkých východním Čechám.

Aktuální pokrytí Přechodové sítě 13 ve standardu DVB-T2 (Zdroj: Digital Broadcasting)

Nutnost kvůli kanálu 24

V1 lze v DVB-T2 naladit kromě východních Čech také v Praze a Olomouci. Zde totiž Přechodová síť 13 využívá, stejně jako ve východních Čechách, kanál 24 a nelze na nich šířit odlišné programy, protože by se navzájem rušily. „Jsme šířeni v rámci v Přechodové sítě 13 všude tam, kde diváci již nyní, ale i v budoucnu, naladí 24. kanál, což je v současné době kromě Hradce Králové, Pardubic a Ústí nad Orlicí také v Praze a Olomouci,“ sdělil spolumajitel televize V1 Jan Doležal. Ze strany operátora sítě jde tedy o technickou překážku, která umožňuje šířit program i mimo území, pro které má V1 přidělenu vysílací licenci. „Jsme rádi, že jako jedna z prvních televizí v České republice dokážeme našim divákům nabídnout to nejlepší, co na televizním trhu je. Je to pro nás další motivace regionální televizní vysílání dále rozvíjet,“ dodal.

Přechodovou síť 13 lze aktuálně naladit z 15 vysílačů v Praze, Brně, Ostravě, Ústí nad Labem, Teplicích, Mariánských Lázních, Hradci Králové, Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Olomouci, Uherském Hradišti a Zlíně. Signálem pokrývá 58,3 procenta obyvatel České republiky. V těchto dnech operátor podává žádost Českému telekomunikačnímu úřadu o vydání individuálních oprávnění na kmitočty pro čtyři další lokality. Nové vysílače by měl začít spouštět v polovině dubna, čímž odstartuje druhou etapu rozvoje přechodového multiplexu. Všechny vysílače DVB-T2 chce mít Digital Broadcasting spuštěny do konce letních prázdnin. Postupně bude do přechodové sítě doplňovat i další programy.

Do DVB-T2 zamíří další regionální televize

Nyní v Přechodové síti 13 vysílají celoplošně programy Nova, Nova Cinema, Nova 2, Nova Action, Nova Gold, Kinosvět, Rebel, Relax, Joj family HD a V1 HD, na Ostravsku pak regionální TV Polar HD. Z celoplošných programů by do sítě měly vstoupit ještě televize Rebel 2 Slušnej kanál a Prima Comedy Central (patrně v HD verzi). Přechodová síť 13 by také mohla sloužit pro souběžné DVB-T2 vysílání některých regionálních televizí působících v terestrice. Předně jde o programy, které vysílají v multiplexu 4, jako je západočeská ZAK TV, Jihočeská televize, severočeská rtm+, slovácká TVS, brněnská bTV a olomoucká TV Morava. Síť by ale měly využít i regionální televize, které vysílají v multiplexech DVB-T jiných operátorů, protože další dvě přechodové sítě DVB-T2 neumožní regionální členění.

Otazník visí nad zařazením programů, které vysílají v regionálních sítích DVB-T, ale nepovažují se za regionální televize. Jde například o Sport 5, Tuty nebo Regionálnítelevizi CZ z Regionální sítě 8 provozované CRA. Všechny regionální multiplexy DVB-T totiž mají individuální oprávnění pro kmitočty platná pouze do 30. června 2019 a Český telekomunikační úřad je nemíní prodlužovat. Pokud do té doby neodstartuje některá z finálních sítí DVB-T2 pro komerční televize, jediným volným multiplexem DVB-T2 bude právě Přechodová síť 13. Ta by měla primárně šířit programy, které souběžně vysílají i v DVB-T.

Vstup do Diskuse

32 komentářů: “Další HD program v českém DVB-T2: ve východních Čechách, Praze a Olomouci vysílá televize V1”

 1. Joey napsal:

  Citace „V těchto dnech operátor podává žádost Českému telekomunikačnímu úřadu o vydání individuálních oprávnění na kmitočty pro čtyři další lokality. Nové vysílače by měl začít spouštět v polovině dubna, čímž odstartuje druhou etapu rozvoje přechodového multiplexu“

  Měl bych otázku o jaké 4 lokality (vysílače) se jedná.
  Děkuji

 2. Polák Čestmír napsal:

  Stanice V1 HD/T2 je prezentována jako HD. Není to však plnohodnotné HD, obraz je šířen pouze v rozlišení 960 x 1080 bodů. Nicméně jeho kvalita je vynikající.
  Může to být i „návod“ pro Novu i Primu, aby za stejné peníze vysílali o mnoho lepší obraz než dnes v SD.

 3. Joey napsal:

  Bude přechodová síť 13 na Liberecku vysílat z vysílače Jablonec nad Nisou Černá Studnice či Liberec Ještěd.
  Černá Studnice DVB-T2 je zkoordinována na 43 kanál, což nedává moc smysl (dokončení výstavby PS 13 červenec/srpen 2018), protože z Ještědu vysílá na 43. kanále 1. multiplex cca. do konce roku 2019 – 2020.
  Liberec Ještěd DVB-T2 má zkoordinováno 6 kanálů z toho 26 a 31 již vysílá.
  Z jakých zdrojů máte ověřené, že z těchto lokalit bude vysílat PS 13 viz https://www.televizniweb.cz/2018/02/jak-se-budou-rozsirovat-prechodove-site-dvb-t2-behem-roku-2018/
  kde mimochodem figuruje Jablonec nad Nisou a celkový počet lokalit/vysílačů je nad 44.
  Děkuji Vám za odpověď.

 4. Pevy napsal:

  Každý, kdo aspoň trochu sleduje zdejší (a podobně zaměřená fóra) ví, že PS 13 nemůže z Ještědu nikdy vysílat (viz. vlastník objektu vs. vlastník provozovatele DB). A pokud bude kmitočet pro definitivní síť DB (tj. pozdější nástupce sítě PS 13) K43, tak to snad není nic divného, do té doby, než se kmitočet uvolní (vypne mux1 Ještěd) bude přidělen dočasný kmitočet – přesně tak, jak se to praktikuje již dnes v jiných regionech.

 5. Pevy napsal:

  Přesně z tohoto důvodu vysílá televize V1 v PS13 i v Praze a Olomouci, byť pro tyto regiony není určena, protože všechny tyto oblasti používají dočasné (stejné) kmitočty a tudíž je nelze regionálně rozdělit (dnes).

  • BIDLO napsal:

   V takovém případě se zcela jistě nabízí otázka k čemu ta přechodová Pařízkova síť vlastně je. Pokud by u ní nastal přechod střihem tak celá tato zbytečná regionální maškaráda odpadá.
   Jistě, v současnosti to nevadí, zatím je tam místa dost ale otázka je co až to místo pro nové zájemce nebude poněvadž to budou blokovat pro spoustu oblastí nesmyslné regiony.

 6. BIDLO napsal:

  Je to sice krásné ale k čemu mi u nás bude Východočeská televize fakt netuším, v DVB-T2 chci TV Moravu a zprávy od nás a ne kdesi z Hradce nebo odkud to je.

  • Nonic napsal:

   Bidlo ono je to těžký… v T2 je pro PS-13 málo místa a tam u toho DVB-T zase záleží na tom kde člověk je tj. chytá mnohdy jen jeden vysílač s MUX-4 od někud z dálky… nebo jich má více a může si vybrat které zprávy si pustí… Ono jeden čas to řešil i Relax svými časovými okny ale už od toho upouší delší dobu jen na celostátní zprávy často zaměřené na Ostravu a Prahu… Tak si prostě pokud jsi v dosahu zapni RS-8 regionalnitelevize.cz a dozvíš se též něco v časových oknech svého nebo z různých koutů státu Česko…
   Prostě regionální studia to mají těžké i v tom Čt vysílat +- 30 minut smyčku denních nebo celotýdenních lokálních zpráv… to bude maglajs pokud bude jedno hlavní Čt a kvůli půl hodince po 18h pak celý den vedle toho zabere datovou kapacitu několik stejných x tero Čt-1 v PS-11 či spíše až v MUX-21

   • BIDLO napsal:

    Já kdysi ty regiony na ČT1 občas sledoval, ovšem už je to minulost. V současnosti už pro mě opravdu nemá žádný smysl sledovat co je nového v Brně nebo v Ostravě ale zajímá mě co je nového přímo u nás v Olomouci.
    Takže pokud se chci něco dozvědět tak namísto toho sleduji TV Moravu. Proto ta připomínka k PS 13 a k TV která tu fakt ztěžka na rozdíl od té Moravy někoho osloví. Regiony z RS8 mě moc neslovily, jednak tam „naše okno“ je jen v určitých časech, zbytek mě taky moc nezajímá a jednak ten obraz je otřesný.
    A málo místa v PS 13? To je fakt těžké jak říkáš když se budou na těch vysílačích vysílat regiony z úplně jiné oblasti a navíc se do ní naplácali dva úplně zbytečné a nesmyslné novácké programy.

    • Nonic napsal:

     Bidlo, některé města a regiony to vyřešily vlastní RSítí o malém dosahu pár Wattů (mrkni do seznamu licencí) se svým programovým 30 minut či víc? záznamem a zbytek kapacity předvoleb MUXu zaplňují programy co se nevešly do velkých sítí, či nemají tolik peněz nebo se něco dokrývá… ale až se spustí finální podoba DVB-T2 tak bude problém co s nimi? páč koordinaci má na dvě lokální frekvence jen Praha a jinde v republice se bude pak rozhodovat zda v okleštěném pásmu kvůli mobilnímu netu najdou? nějakou skulinu?… jiný frekvence či se udělá nějaký společný pro regióny celorepublikově?…
     Ostatně zmíněná Čt o tom uvažuje či kdysi měla prvotní plány na svůj druhý z těch 6 celoplošných T2 zkoordinovaných MUXů… že by se s někým spojila – podělila o jeho kapacitu podobně jako má u Pařízka svým virtuálem MUX-1a…
     Jsem zvědav jak dopadne i situace s tou podanou licencí na nový celoplošný MUX tomu majiteli Mňam atd. stanice co má v plánu vysílat pozemsky…
     Jinak já mám ZAK a taky si říkám k čemu mi je? a „rtm plus“ zase z Teplic (zprávy z Liberecka k čemu?) je problém kvůli mizerně umístěnému vysílači vůčí západnímu směru, to už by bylo lepší kdyby se Pařízek dohodl s O2 atd. na Širokém vrchu pro vícero okresů… neboť pouhých 10W pro RS-9 je tam slušně pokryto do velkého okolí a což teprve kdyby mohli MUX-4 s 10kW… když na Chomutovský Jedlák je konkurent nepustí ač je v koordinacích kóta uvedena pro všech 6 T2 finálních MUXů…
     Mám i Rakovnický Louštín MUX-4 kde jeden čas též bylo něco lokálně rozdílného tj. Středočeského (jsem zvědav co z něj bude v T2) teď tam je Rebel 2 (v Teplicích i jinde ho v MUX-4 vypli) který se následně po pár dnech spusti i do MUX-7 (RS-7 + MUX-1a) s méně vysílacími frekvencemi ač stejné kóty používá MUX-4 a Pražáky bohužel nemám kam dát anténu ač signál na ně mám ověřený ale jak u čeho by byl trvale použitelný… Žižkováci jdou i zmíněná RS-8 a 12 ale ze Pařízkovo Ládví je RS-4 už fakt problém a MUX-4, 7 v předvolbách mám uložen, jen jsem nezkoušel aktualizovat věci z tohoto směru tedy i zde probíraný 24k, a u PS-11, 12 už se to nedá poznat když jedou na stejný frekvenci…
     Přibyl mi jen 39k z Klínovce a 50k jakmile spustí Chomutov…
     Prostě ve DVB-T2 přechodných sítích je málo místa pro všechny stávající a navíc ty nesmyslné duplicity ač Nova původně tvrdila, že do tohodle nepůjde nikdy pokud nebude moc zakódovat pozemák… Zmíněný ZAK též už před rokem v plánech uvedl, že je připraven na spuštění HD tak jsem zvědav až pojede Klínovec v PS-13 kam ho ještě dají? kdy se divíte jakto? že V1 je i jinde než se očekávalo… a jiný stanice regionů tam nejsou…
     Prostě i dělit republiku jak by si mnozí přáli nelze…

 7. Vl.K. napsal:

  Takže kanál 24 pro vysílače v Pardubickém kraji (Slatiňany, Ústí n.O., a snad ještě Svitavy) bude tedy definitivním i pro definitivní mux24?
  Ne tedy pro budoucí síť 26?
  (i když ten mux 26 má být ve vzdálenějším časovém horizontu, pokud ovšem doopravdu bude?) s tím, že Pařízek výsledně by měl být definitivně na kanále 21 namísto muxu RS7, jehož činnost má na podzim letoška být ukončena?

 8. Pevy napsal:

  Pro Pařízka je určitě definitivní K21 pro Pardubický kraj, pro Královéhradecký K45. K24 je jen dočasný.
  A pokud není PS 13 přeplněná (což zatím není) , nevím na co si vy z jiných regionů stěžujete. Jestli vám tam ten program tak vadí, smažte si ho v přijímači a máte pokoj :-). No a pokud vám chybí místní televize z vašeho regionu, musíte se obrátit na ni, aby taky vysílala v HD v DVB-T2….

 9. Vl.K. napsal:

  Cituji: .“…Jsme šířeni v rámci v Přechodové sítě 13 všude tam, kde diváci již nyní, ale i v budoucnu, naladí 24. kanál, což je v současné době kromě Hradce Králové, Pardubic a Ústí nad Orlicí také v Praze a Olomouci,“ sdělil spolumajitel televize V1 Jan Doležal….“
  Právě, že i to slovo „v budoucnu“ se dá interpretovat různě. Může to být třeba přechodně na delší dobu, anebo i také na věky. A rád bych věděl, jaká interpreace přichází v úvahu?
  Rád bych se to dověděl – např. kvůli navrhování antén, nebo sestav, nebo malých rozvodů – a to už pro definitivní stav, jaký by měl vydržet aspoň cca 10-15 let, ne na nějaký dočasný stav. Zkrátka, abych mohl případně něco v rozvodu maximálně doplnit, ale ne měnit tak, že některé komponenty budou sloužit řekněmě rok dva a dost, abych je pak musel vyhodit a zase kupovat nové.
  Nehledě na to, že zrovna ´Ústí n,.O,.-Č: Třebová (můj rajón) může dopadnout úplně jinak – pokud např. revitalizují Svitavy (KaHo)…to by v téhle oblasti změnilo radikálně příjmové možnosti…Jak již v jiném vlákně zde odpovězeno, rozhodovat o dokrývačích (Svitavy jsou považovány za dokrývač) bude až někdy v létě,. Takže pořád tak straší otázka: Bude Pařízek k24 na furt, nebo přejde časem na ten 21?

  • Adolf.Shitler napsal:

   Pokud se použijí kanálové konvertory, tak ty lze snadno přeladit dle potřeby. Ovšem až skončí přechodové sítě a budou finální, tak přijde i kódování hlavních komerčních stanic, takže je otázkou, jestli uživatelé budou zrovna o tento způsob příjmu projevovat zájem a nebude pro ně atraktivnější třeba satelitní příjem. Nebo jestli pro ně SAT není atraktivní už dnes, když je tam spousta stanic v HD, zatímco v pozemním vysílání v HD jenom ČT, JOJ Family a jakési regionální polo-HD.

   • BIDLO napsal:

    Satelitní boom už dávno skončil. Žádné nové instalace se už dneska až na světlé výjimky neprovádějí, není už zájem. A to víš zcela jistě i ty sám.

    • Adolf.Shitler napsal:

     Je to přesně opačně, jak si lidé pořizují nové televizory v HD (nebo spíš UHD), tak je pro ně pozemní mazanice již naprosto nepřijatelná a prchají nejčastěji k satelitu, kabelu nebo IPTV.
     Jinak boom není vůbec rozhodující, protože celkem logicky se jednoho dne stane, že počet zájemců dosáhne maxima. Zase nemáme tak velkou porodnost a nárůst obyvatel, aby ten boom pokračoval donekonečna 🙂

     • BIDLO napsal:

      Asi žiješ někde jinde.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Počet abonentů satelitních, kabelových a IPTV služeb je přesně znám (na rozdíl od diváků pozemního příjmu, kde se čísla cucají z prstu), takže tady se není o čem bavit a nějaké osobní antipatie vůči poskytovatelům placených služeb zde nemají místo, sorry 🙂

    • mirasat napsal:

     Možná se pár instalací tento rok udělá. Je tam jeden konkrétní důvod. Na ČT Sport je toho čím dál méně. Už mám ve svém okolí takové signály. Za boom bych to ale neoznačil.

 10. Vl.K. napsal:

  Kdyby obsadili 3 multiplexy HD-čky, 20-21 by se jich vešlo…a kdyby nerezignovali z použití pásma VHF, pak klidně ještě jeden mux s 5 až 6 HD-čky! 26 Full HD-ček – to už je levnější satelitní nabídka (tedy nepočítám budoucí finální muxy 12, 22 a 24, které by měly nést řekněmě 18 -20 HD-ček bezplatně.

  Ovšem na satelitech spíše bude mít budoucnost UHD (aspoň level 1 3840 x 2160 Pixelů), neb satelity skýtají neporovnatelně větší frekvenční fond, než jaký skýtá DVB-T2 v UHF i VHF pásmu dohromaty – a při tom okrajování TV pásma už zvlášť,
  Na jeden kanál UHF /jeden mux/ v UHF pásmu by se UHD vešly 2, max. 3, oproti 6-7 s HEVC ve FULL HD 1920×1080 plných.

  • Adolf.Shitler napsal:

   Bezplatně v pozemním vysílání nikdy nic nebude, protože by se jednalo o perpetuum. A to jak známo zatím nikdo nevymyslel. Takže vždycky to bude někdo platit – buď samotné stanice (přičemž ty komerční nejsou ochotny) nebo stát (ale ten snad po skončení přechodových sítí už ne, leda by se ke kormidlu dostal zase socan-dacan Dluhoslav Sobotka a hrnul stamilióny do pozemáku, jak je jeho zvykem) nebo to prostě zaplatí divák (stejně jako to platí u satelitu, kabelu a IPTV).

 11. Vít napsal:

  Hezký den, nastal mi u tv LG problem… se kterym jsem se jeste nesetkal. Treba nekdo poradi … aktualizoval jsem dnes kanal 24 – přechodová síť 13 – Olomouc-Slavonín … programy Nova, Nova CINEMA, Nova ACTION, Nova 2, Nova GOLD, TV RELAX, TV REBEL, Joj Family HD, Kino Svět … fungují ….. ale u TV V1 HD mi to pise – nepodporovana sluzba. Zkousel jsem vypnout/zapnout  aktualizovat vse … dosel jsem az k tovarnimu nastaveni… ale nic. EPG u TV V1 HD funguje. Kolega potvrdil.. take na LG TV … ze mu program teto televize funguje. Kde je chyba? Dekuji za odpoved 

Napsat komentář