Déčko a ČT art vstoupí do multiplexu 1 již 24. dubna, naladí je takřka všichni diváci

10 komentářů 19.4.2018 / Jan Potůček

Necelý měsíc po odchodu dětského programu České televize z celoplošného multiplexu 3 se Déčko vrací do celostátní sítě DVB-T. Tentokrát však s lepším pokrytím.

Přišli jste o velikonočním víkendu o příjem dětského programu Déčko a kulturní stanice ČT art? Již příští týden je budete moci znovu naladit. Oba programy si dokonce v DVB-T polepší v pokrytí. Místo celoplošného multiplexu 3, z něhož odešly 31. března, se od 24. dubna objeví ve veřejnoprávním multiplexu 1. V praxi to znamená, že je naladí každý, kdo pozemní cestou přijímá zpravodajský kanál ČT 24. Ten totiž v jiné pozemní síti DVB-T kromě multiplexu 1 nevysílá. Ve veřejnoprávní síti DVB-T navíc zůstane kanál ČT Sport, který chtěla ČT původně vypnout a ponechat jen v regionálních sítích DVB-T a přechodové celoplošné síti DVB-T2.

K TÉMATU: ČT Sport z multiplexu 1 neodejde, Česká televize nakonec zvládne do sítě zařadit i Déčko a Art

„Česká televize umožní divákům, aby všechny její programy od 24. dubna naladili na jednom místě. Dočasné řešení, které bude trvat do listopadu 2019, by mělo všem poskytnout dostatek času na přípravu na přechod na DVB-T2 a nákup nových televizorů či set-top-boxů,“ sdělila Michaela Zahrádková z tiskového oddělení ČT. Diváci budou muset pouze jednorázově spustit automatické ladění televizoru nebo set-top-boxu, aby se jim programy Déčko a ČT art načetly do programové nabídky přijímače. „Aby bylo možné zařadit všechny programy České televize do veřejnoprávního multiplexu, dojde k částečnému snížení rychlosti a rozsahu doplňkových služeb, jako je elektronický programový průvodce či teletext, a také k dílčímu snížení obrazové kvality programů,“ upozornila ČT.

ROZHOVOR: Pavel Hanuš: Kvůli ponechání ČT Sport v multiplexu 1 a zařazení Déčka a Artu osekáme EPG i datové toky

Elektronický programový průvodce, kterého programy ČT a Českého rozhlasu nabízely v multiplexu 1 na týden dopředu, se omezí na přehled pořadů pro aktuální a následující den. U teletextu dojde ke zpomalení načítání stránek a datový tok vymezený programům ČT a ČRo se rovněž omezí – ve statistickém multiplexu se ale bude přelévat podle momentální potřeby jednotlivých stanic. Plnohodnotné doplňkové služby a programy ve vysokém rozlišení obrazu nabízí ČT ve svojí Přechodové síti 11, která vysílá v novém standardu DVB-T2 z 23 základních vysílačů velkého výkonu. Zrovna dnes ČT spustila zatím poslední vysílač DVB-T2 v jihočeském Vimperku.

Vstup do Diskuse

10 komentářů: “Déčko a ČT art vstoupí do multiplexu 1 již 24. dubna, naladí je takřka všichni diváci”

 1. patin napsal:

  Technicky připraven, na všech televizorech ! ! . Jen signál PS11 nikde… Na vaše paskvily, od 24.4. Vám opravdu zvědav nejsem ! . Není opakovač v DC .. To platí i pro PS12…

 2. vedro napsal:

  Predpokladam, ze CT D/Art bude taky v MPEG2 (v clanku neni zmineno).
  Jen otazka do diskuse, zda by nebylo lepsi dat CT D/Art do Mpeg4 jednak kvuli kapacite a kdo by jej nemohl sledovat koupil by si rovnou T2 prijimac a byl by pripraven i na prechod. Jen nejak osetrit aby si nekupovali T2/Mpeg4 prijimace. Snad jen vyuzit pecete CRa.

 3. patin napsal:

  Kdo je blb, ať neleze nakupovat ! . Snad každý dokáže číst…

 4. notizia napsal:

  Teletext bych zanechal pouze na stanici ČT 1 a na ostatních stanicích bych ponechal pouze jednu stránku se skrytými titulky.

  ČT sport vysílat s datovým.tokem max. 2,5 – 3,0 Mbit/s když není ČT 1 JM s ČT 1 SM v HD!!!

  Český rozhlas bych vysílal pouze v mono režimu s datovým rokem max. 64 kbit/s nebo nejlépe jen 32 kbit/s.

  Vyřadit okamžitě CRo Wave, CRo D- Dur, CRo Jazz a CRo Junior když nejsou na VKV!!!

 5. BIDLO napsal:

  „Dočasné řešení, které bude trvat do listopadu 2019, by mělo všem poskytnout dostatek času na přípravu na přechod na DVB-T2 a nákup nových televizorů či set-top-boxů,“ sdělila Michaela Zahrádková…“

  Ale kdeže, to je naivita, opak je pravdu. Ti kteří ještě nepřezbrojili, to nyní naopak nechají klasicky na poslední chvíli.

 6. Dagmar napsal:

  Bydlím ve společném bytovém domě.Již mám koupenou novou televizi pro příjem DvbT2.Problém je v tom,že majitel nechce upravit anténu(vyměnit či přidat kanálovou vložku)prý je to blbost.Spíše má strach,že ho to finančně zrujnuje.Je nás tam asi pět nájemníků.Kolik to prosím stojí,že bych si to zaplatila sama,nebo co jiného mám dělat.Náš vysílač je Krašov.Děkuji.

Napsat komentář