Déčko a ČT art vstupují do multiplexu 1, pozemní cestou je ode dneška naladí skoro každý

12 komentářů 24.4.2018 / Jan Potůček

Dětský program České televize společně s kulturním ČT art posiluje veřejnoprávní multiplex 1. Kavčí hory zároveň upravují technické parametry sítě, aby v ní zachovaly i ČT Sport.

Necelý měsíc po odchodu z celoplošného multiplexu 3 se veřejnoprávní dětský kanál Déčko vrací do celostátního pozemního digitálního vysílání ve standardu DVB-T. Ode dneška jej mohou naladit všichni diváci, kteří přijímají programy České televize prostřednictvím veřejnoprávního multiplexu 1. Tato síť dosud šířila pouze čtyři programy ČT ve standardním rozlišení obrazu: ČT 1, ČT 2, ČT Sport a ČT 24. První tři lze naladit i prostřednictvím tří vybraných regionálních sítí DVB-T ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Diváci, kteří mohou přijímat tyto regionální sítě, již signál Déčka chytají (z vysílačů společnosti Digital Broadcasting). Nově jej naladí ti, co pozemní cestou přijímají zpravodajský kanál ČT 24 z hlavních vysílačů Českých Radiokomunikací (CRA).

Kvůli příjmu Déčka a kulturního kanálu ČT art z multiplexu 1 si musí někteří diváci znovu spustit automatické ladění programů a načíst si do přijímače aktuální programovou nabídku. Modernější přijímače dokáží Déčko s Artem detekovat a načíst samy. Diváci, kteří mají set-top-boxy nebo televizory vhodné pro příjem vysílání v novém standardu DVB-T2/HEVC, mohou již od 29. března naladit Déčko s Artem ve vysokém rozlišení v Přechodové síti 11, která využívá stejné vysílače velkého výkonu jako multiplex 1 (zatím však nevysílá z lokalit Chomutov – Jedlová hora, Trutnov – Černá hora, Zlín – Tlustá hora a z žádného dokrývače). Zařazení Déčka do multiplexu 1 uvítají zejména diváci, kteří nejsou v dosahu 26 základních vysílačů sítí, jejichž provoz zajišťují CRA. Jde o 91 dokrývačů malého a středního výkonu.

Pokrytí Déčka v celoplošném multiplexu 3, odkud odešlo 31. března 2018 (Zdroj: CRA)

Za všechno můžou dokrývače

Právě kvůli sekundární síti dokrývačů se Česká televize rozhodla upravit parametry multiplexu 1 a zařadit do něj Déčko s Artem, i když původně deklarovala, že se do této sítě pět programových pozic pro televizní programy nevejde. Neobešlo se to ovšem bez omezení doplňkových služeb. „Předně jde o omezení mezních datových toků audia i videa v současnosti vysílaných čtyř programů celkově v průměru zhruba o necelou jednu pětinu. Dále je to omezení programového průvodce na režim 1+1, jinak řečeno dnešní a zítřejší program a také snížení rychlosti teletextu. Dojde také k určitému omezení datových toků některých programů Českého rozhlasu,“ přiblížil minulý týden v rozhovoru pro Televizníweb.cz vedoucí strategie a rozvojových projektů ČT Pavel Hanuš.

Původně ČT žádná omezení v multiplexu 1 neplánovala, chtěla totiž kvůli zařazení ČT Déčka a Artu vypnout v této síti vysílání stanice ČT Sport. Zhruba přede dvěma týdny ale svůj plán přehodnotila, právě kvůli absenci dokrývačů pro Přechodovou síť 11, v níž ČT Sport vysílá ve standardu DVB-T2 v HD kvalitě. Tato síť sice využívá stejné hlavní vysílače jako multiplex 1, ale nemá zprovozněn ani jeden dokrývač a dosud není jasné, kdy se pro ně podaří získat kmitočty od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Kavčí hory chtěly ČT Sport vyřadit z multiplexu 1 po květnovém mistrovství světa v hokeji s tím, že světový šampionát ve fotbale by už diváci museli ladit ve standardu DVB-T2. Pro ty, kteří by nechtěli předčasně přejít na příjem nového vysílání, nebo by nebyli v jeho dosahu, by připravila sportovní přenosy na programu ČT 2.

Pokrytí Déčka v multiplexu 1 ode dnešního dne (Zdroj: CRA)

ČT se stáhne výhradně do svých multiplexů

Rozšíření programové nabídky multiplexu 1 o Déčko a Art, a zachování sportovního kanálu ve stejné síti, povede v předčasnému odchodu programů ČT z takzvaného multiplexu 1a, který tvoří Regionální sítě 7, 10 a 20. Pravděpodobně již v průběhu letních prázdnin nebo nejpozději v září z nich zmizí programy ČT 1, ČT 2 a ČT Sport v HD kvalitě a ČT Déčko/ČT art ve standardním rozlišení. Ještě dříve odejde Déčko s Artem z Přechodové sítě 12, již ve standardu DVB-T2 provozují CRA. Přesný termín ještě nebyl stanoven, ale mohlo by se tak stát již v průběhu května, po spuštění všech 26 základních vysílačů veřejnoprávní Přechodové sítě 11. Pozemní cestou tak bude možné programy České televize naladit pouze v jedné celoplošné síti DVB-T (multiplex 1) v SD rozlišení a jedné celoplošné síti DVB-T2 (Přechodová síť 11) v HD rozlišení 1080p.

Multiplex 1 v novém programovém složení bude fungovat až do svého vypnutí, které bude probíhat od listopadu 2019 do května 2020. Jako první přijdou o DVB-T signál programů České televize diváci v Praze a středních Čechách, nejdéle se vysílání DVB-T udrží na Zlínsku. Přesné termíny vypínání veřejnoprávního multiplexu obsahuje návrh Technického plánu přechodu na DVB-T2, který vytvořila Koordinační expertní skupina při ministerstvu průmyslu a obchodu a od poloviny dubna se jím zabývají úředníci stejného resortu. „Jízdní řád“ druhé televizní digitalizace poté půjde do meziresortního připomínkového řízení, poté na Legislativní radu vlády a nakonec se jím bude zabývat vláda, která jej má schválit nejpozději do 30. června letošního roku.

Vstup do Diskuse

12 komentářů: “Déčko a ČT art vstupují do multiplexu 1, pozemní cestou je ode dneška naladí skoro každý”

 1. janek napsal:

  Zkoušet to naladit nebudu, jelikož jsem přešel na T2. MÁM PROBLÉM S MUXEM 3 , KDE JE PRIMA KRIMI , KDY SE BUDOU ROZŠIŘOVAT VYSÍLAČE MUXU 3 ? VÍ TO NĚKDO ?

  • Nonic napsal:

   Vysílače MUX-3 byly slíbeny s dokrytím některých míst dle rozpisu frekvencí přidělených po hodně dlouhé době koncem minulého roku ale nikde nebyla uvedena časová realizace… takže s ohledem na rozvoj DVB-T2 se dá předpokládat, že už DVB-T zapínat nebudou… spíše v roce 2019 vypínat tak jako letos odejde s Čt s jejich virtuální MUX-1a v MUX-7 atd. což bude oproti plánům díky zapnutí D/art v hlavním MUX-1 urychleno aby bylo živeno co nejméně duplikátů…
   V květnu ale přesný den se neví tento dvoj program vypnou v PS-12 (očekává se místo toho zapnutí Krimy nebo seznam.czTv) a zůstane už jen kvalitní HD ve PS-11 a ta SD nyní zhoršeně mázlá verze v MUX-1 kde je škoda, že nemohou vypnout rádia který se tam vecpaly… hned by se též datově něco ušetřilo viz v MUX-2 hned od začátku takto jede s 5 programy…

   • janek napsal:

    Takže to udělali jen aby mohli šířit nový MUX co bude místo MUXu3 ve více lokalitách a MUX3 se tedy rozšiřovat nebude…. Hmmm, škoda. Já když natočím anténu na MUX3, tak mi zase nejede MUX4 a obráceně a další anténa se mi kupovat nechce, tak to nechám asi tak jak to je…. 😀

    • mirasat napsal:

     Jde tam o peníze, takže se udělila individuální oprávnění a čeká se, jestli něco kápne. Samozřejmě, že se MUX3 rozšiřovat nebude. Zato ČRa by rády od začátku rozjely MUX23 na všech 26 základních vysílačích, jako MUX22 a také ČRa dokrývače by měly být u 22 a 23 schodné. No, uvidíme, co ve finále bude ohledně MUX23 v TPP uvedeno.
     Osobně jsem doufal, že topologie vysílačů pro MUX 4 a 24 bude minimálně shodná a snad tedy stále doufám.

    • Nonic napsal:

     Problém je, že u finálních sítí DVB-T2 je až na vyjímky psáno o kótách pro všech 6 celoplošných MUXů tj. na dnešních hlavních ČRa vysílačů
     a že tzv. Parízek má nyní MUX-4, 7 a vlastně už i PS-13 z jiných zděděných licencí MUX-4 a rozšířených po kdysi horších O2 lokalit… se nějak nedopatřením neuvedlo v těch mezinárodních dohodách… takže lidi stále pokud mají smůlu tam kde jim to nepobere jedna anténa musí mít dvě či vícero třeba i na nějaká místní RSka a dálkového přesahu dle dané lokality… s tím nic nenaděláme když si vzájemně hází obchodně atd. klacky pod nohy a jen vyjímečně mají při zdravém rozumu na stejném místě tedy i ze směru postavený stožár vedle konkurence… nač dělat jednoduše z jedné věže když jde složitěji…

    • BIDLO napsal:

     janek: s jednou anténou neuděláš žádný zázrak nejen v DVB-T ale ani v budoucnu s DVB-T2 takže pokud se ti nechce, tak smůla.

     Zkoušel jsem ten MUX1 ze zajímavosti naladit a je to katastrofa. A to pouze na úhlopříčce 55cm, na větší už to raději zkoušet nebudu.

     • vedro napsal:

      Pokud mas kreslo na koleckach, tak pri sledovani mux1 se soupnes o metr-dva dozadu a bude to jak driv. 🙂

 2. patin napsal:

  Já bych rád naladil PS11 ! A PS12 z opakovače ! . To si myslíte, že budu čekat ??? .

Napsat komentář