DVB-T2, DAB+ a aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz: témata, kterých se dotkne konference DIGIMEDIA 2018

4 komentáře 10.4.2018 / Jan Potůček

Třináctý ročník odborné konference se uskuteční 6. června 2018 v Kongresovém sálu České televize v Praze na Kavčích horách. Televizníweb.cz je mediálním partnerem akce.

Druhá televizní digitalizace, přechod na pozemní digitální rozhlasové vysílání a aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz spojená s možným vznikem čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora v České republice budou hlavními tématy 13. ročníku odborné konference DIGIMEDIA 2018, která se uskuteční ve středu 6. června 2018 v Kongresovém sálu České televize v Praze na Kavčích Horách. Akce, již tradičně pořádá Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace, se letos zaměří na tří hlavní oblasti: přechod na DVB-T2, rozhlasovou digitalizaci a nově také na mobilní operátory. Mediálním partnerem konference je i Televizníweb.cz.

Jak se vypořádáme s DVB-T2?

Letošní rok bude přelomový z hlediska zavádění nového standardu terestrické digitální televize. Vláda má do konce června schválit Technický plán přechodu na DVB-T2, který určí termíny vypínání dnešních sítí DVB-T a donutí 60 procent domácností k výměně televizního přijímače či nákupu set-top-boxu nebo přechodu k placeným vysílacím platformám. Druhé televizní digitalizaci se bude DIGIMEDIA 2018 věnovat hned v úvodním bloku, který zahájí zahraniční host, výkonný ředitel rakouské společnosti IP Austria Walter Zinggl. Rakousko má již přechod na DVB-T2 úspěšně za sebou, jak tento proces ovlivnil tamní televizní trh? A jak diváci přijali fakt, že vysílání v DVB-T2 je zakódované?

Český plán přechodu na DVB-T2 představí vedoucí Koordinační expertní skupiny při ministerstvu průmyslu a obchodu Pavel Dvořák a své plány s vysíláním v novém standardu odhalí za Českou televizi generální ředitel Petr Dvořák a za FTV Primu generální ředitel Marek Singer. Dopady na český televizní trh z pohledu rozdělení podílů jednotlivých vysílacích platforem a placených televizních služeb okomentuje Michaela Vasilová ze společnosti Atmedia Czech. Za operátory vysílacích sítí vystoupí generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer a jednatel společnosti Digital Broadcasting Radim Pařízek. Netradiční pohled na druhou televizní digitalizaci nabídne Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET, která vyvinula první antivirus pro chytré televizory s operačním systémem Android TV.

Loňský ročník konference DIGIMEDIA v Kongresovém sále České televize (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

Vznikne čtvrtý mobilní operátor?

Celý proces přechodu na DVB-T2 je vyvolaný požadavkem mezinárodní telekomunikační unie ITU a Evropské unie na uvolnění kmitočtů v pásmu 700 MHz, které budou vyčleněny pro mobilní datové sítě nové generace 5G. O těch se spekuluje jako o možném nástupci dnešních vysílacích sítí pro televizi i rozhlas. Pokud se podaří dokončit všechny nezbytné legislativní kroky, tak se tyto kmitočty již v příštím roce stanou předmětem ostře sledované aukce Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), z níž by mohl vzejít dlouho očekávaný čtvrtý plnohodnotný mobilní operátor. Právě chystané aukci a sítím 5G se bude věnovat druhý blok konference DIGIMEDIA 2018, který zahájí předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák aktuálními informacemi o přípravě tendru a očekáváních ze stran státu.

Mobilní operátoři sehrají důležitou roli i v budoucnosti televizního vysílání, které má v terestrice garantované kmitočty do roku 2030 a o jejich budoucím využití se bude jednat na Světové radiokomunikační konferenci v roce 2023. Kam se chtějí posunout a co všechno bude předmětem jejich podnikání? Již dnes se všichni velcí mobilní operátoři pohybují v oblasti poskytování televizních služeb a výrobě vlastního obsahu, stanou se tedy přímými konkurenty tradičních provozovatelů televizního vysílání a operátorů televizních sítí? Na tyto a další otázky budou odpovídat výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund, generální ředitel společnosti Nordic Telecom Libor Dočkálek a zástupci tří velkých mobilních operátorů – T-Mobile, O2 a Vodafone. Diskuse se stočí i k tématu, zda je reálné očekávat vznik čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora.

Protagonisté loňského ročníku konference DIGIMEDIA 2017 (Foto: AČRA-MK)

Digitální rozhlas na rozcestí

Souběžně s druhou televizní digitalizací a uvolněním pásma 700 MHz pro mobilní operátory se připravuje také digitalizace rozhlasového vysílání. Podle dřívějších dohod mezi státem a provozovateli vysílání by měla být dokončena do roku 2025. Digitálně však zatím ve větší míře vysílá pouze Český rozhlas, a to pouze na omezeném území. Další rozvoj veřejnoprávní sítě ČRo DAB+ ohrožuje návrh novely zákona o daních od ministerstva financí, který ruší vratky DPH u Českého rozhlasu a České televize a absence potřebné legislativy, která by nejenom veřejnoprávnímu rozhlasu umožňovala celoplošně vysílat v novém systému DAB+. Jak si s tím rozhlas poradí a bude současné digitální vysílání rozšiřovat do dalších lokalit? O tom v třetím bloku konference DIGIMEDIA 2018 pohovoří generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Praktické přípravy rozhlasové digitalizace shrne Pavel Dvořák z Koordinační expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu. Z pohledu kmitočtového spektra rozebere digitální rozhlasové vysílání Marek Ebert, ředitel sekce regulace Českého telekomunikačního úřadu. Názor majitelů komerčních rádií bude tlumočit prezident Asociace provozovatelů soukromého vysílání Michel Fleischmann a názory operátorů vysílacích sítí DAB nabídnou ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací Marcel Procházka, ředitel společnosti Teleko Tomáš Řapek a ředitel společnosti RTI cz Roman Kropáček. Unikátní projekt dopravního Rádia Dálnice, které chce jako jedno z prvních komerčních rádií aktivně vstoupit do digitálního vysílání, představí jeho provozovatel Radim Pařízek.

Konference DIGIMEDIA se tradičně koná v kongresovém sálu České televize (Foto: AČRA-MK)

Klíčová témata konference DIGIMEDIA 2018:

 • Zůstane terestrická televize i po přechodu na DVB-T2 pro diváky zadarmo?
 • Klíč k novým příjmům komerčních televizí: OTT, HbbTV, kódování?
 • Přinese opravdu DVB-T2 něco navíc? Stane se HDTV běžným standardem?
 • Ovlivní druhá televizní digitalizace neterestrické televizní platformy?
 • Chytré televizory a kybernetické hrozby: existuje účinná ochrana?
 • Budoucnost mobilních operátorů: hlas, data nebo kontent?
 • Co vše se musí stát, aby televizní pásmo 700 MHz mohlo být používáno pro 5G?
 • Aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz: (jaký) bude čtvrtý mobilní operátor?
 • Přijdou neomezená mobilní data za paušál, a kde najdou operátoři nové zdroje příjmů?
 • Proč se zdržuje rozhlasová digitalizace?
 • Jaké jsou další plány Českého rozhlasu se sítí ČRo DAB+?
 • Kdy nastane liberalizace rozhlasového trhu
Vstup do Diskuse

4 komentáře: “DVB-T2, DAB+ a aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz: témata, kterých se dotkne konference DIGIMEDIA 2018”

 1. ivovi napsal:

  Informacni kampan neni potreba, udelaji ji poskytovatele IPTV, co na tom ze je trosku cinknutou. 🙂

  https://sledovanitv.cz/info/s/dvb-t2

  • Nonic napsal:

   Všade samé registrace registrací… a co pak s vašimi údaji udělají po volné akci když je nebudete chtít používat placeně nikoho nezajímá…

  • Michal Kubeček napsal:

   A když na to upozorníte a uvedete zavádějící tvrzení na pravou míru, poštvou na vás právníky. (Aspoň předpokládám, že ta aktualitka minulý týden nezmizela během pár hodin jen tak sama od sebe.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *