Hledáte set-top-box DVB-T2 nejen pro ČT Sport? Máme jich pro vás hned několik a vyzkoušených

Oznámení ČT, že nakonec v celoplošném multiplexu nevypne dětský kanál, ale zřejmě kanál sportovní, znervóznilo fanoušky, a to zejména fotbalové. V červnu totiž startuje světový šampionát a oni pochopitelně chtějí být při tom.

Zpráva České televize způsobila malý poplach, a to se vypnutí stávajícího DVB-T odehraje až za dva roky. Bezhlavé nakupování ale nikam nevede. Na českém trhu se totiž stále ještě prodávají set-top-boxy nekompatibilní s budoucím DVB-T2/H.265/HEVC. Ty pracují pouze s kompresí (kodekem) MPEG-4/H.264, takže na nich vysílání nastupujícího pozemního standardu neuvidíte. Navíc nejdou nijak aktualizovat, což platí i o nekompatibilních televizorech. Jedinou možností, která přichází v úvahu, je přístroje vyměnit, a i když pochopitelně můžete jít do prvního obchodu a koupit co se dá, není to ideální.

Daleko lepší je vytipovat si něco předem a rovnou něco takového, co opravdu příjem v DVB-T2/HEVC bez problémů zvládne. Připravili jsme proto pro vás jednak upozornění na náš přehled set-top boxů certifikovaných u Českých Radiokomunikací (CRA), včetně jejich základních parametrů, a jednak také pár dalších tipů na dobré výrobky, které jsme otestovali. Podívali jsme ale i na situaci ve velkých českých e-shopech. Set-top boxy jsou tam ovšem většinou jen za otloukánka.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Všechny kanály České televize jsou na DVB-T2/HEVC vysílány v režimu 1080p. Proti komerčním televizím vysílajícím v 540p, což je režim, který by se měl zákonem zakázat, je to pochopitelně nebe a dudy!

Na DVB-T2 můžete v HD sledovat opravdu všechny kanály ČT

Bát se nákupu set-top boxu s DVB-T2 skutečně nemusíte. Každý je totiž zároveň kompatibilní se stávajícím DVB-T k němuž přidává tuner a elektroniku schopnou zpracovat signál v DVB-T2 s kompresí (kodekem) HEVC (H.265) ve kterém se naplno začne vysílat od roku 2020/2021, kdy se stávající DVB-T vypne. Jsou to sice ještě dva roky, ale vezměte v úvahu to, že už dnes může na DVB-T2 drtivá většina obyvatel sledovat kanály České televize ve vysokém rozlišení (HD) a to i takové, které ve stávajícím DVB-T v této podobě nevysílají. Je to možné díky spuštění Přechodové sítě 11 ve které se v HD, a to dokonce v režimu 1080p, šíří všechny kanály České televize a například ČT24 ze studia je nesrovnatelně lepší, než stávající kanál na DVB-T.

Obsahovou náplň nové vysílací sítě ještě doplňuje osm stanic Českého rozhlasu: D-dur, Dvojka, Jazz, Junior, Plus, Radiožurnál, Vltava a Wave. Ty v DVB-T2 vysílají zcela stejně, jako v DVB-T. Streamy jsou totiž, podle sdělení ČRo Televiznímu webu, pouze zkopírované z příchozího datového toku pro DVB-T a nijak se neupravují. Šířeny jsou tak v MPEG-2 (MPEG-Layer II) s datovým tokem mezi 96 až 192 kb/s.

Euronics sice druhou digitalizaci trochu zaspal, ale Datart je na tom mnohem hůře! V hlavní nabídce sice uvádí „Set-top-boxy“, ale pokud na položku kliknete, objeví se jejich nabídka bez možnosti vybrat pouze DVB-T2/HEVC. Obchod tak v klidu prodává i výrobky, které vám budou za dva roky k ničemu.

Pozor na koupi set-top-boxů a také na některé obchody

Koupě v kamenných obchodech sebou kupodivu stále přináší problém neinformovanosti obsluhy, což je v dnešní době opravdu s podivem. Možná je ale naopak obsluha informovaná až dost a prostě musí doprodat nekompatibilní výrobky, které by už vlastně zasloužily odvézt do sběrny tříděného odpadu. Pokud ale zavrhnete nákup v kamenném obchodu a vydáte se na internet, budete to mít – ve velkých e-shopech – někdy jednodušší, někdy ale podstatně horší! Namátkou jsem projel ty největší a musím říci, že jsem byl hodně překvapen! A to jsem si nejprve říkal, že „už to nemá ani cenu, že už přece všechny budou mít jasně odlišeny set-top boxy kompatibilní a nekompatibilní“.

Naprostý omyl!

Potíž je někdy už i v prostém nalezení samotných set-top boxů jako prodejního artiklu. Například Euronics doteď zjevně nepochopil (podobně to má uděláno i Kasa), že je rozdíl mezi DVB-T a DVB-T2. Pokud totiž u tohoto obchodu najedete na položku „TV, audio, video“ uvidíte jen „DVB-T přijímače“. Jakmile na ně kliknete, už se konečně dozvíte, že existuje DVB-T a DVB-T2 i když o H.265/HEVC tu není ani slovo.

Bohužel Euronics v tom není sám a na e-shopech jsou k vidění podstatě horší věci. Jako u Datartu, který vůbec nerozlišuje DVB-T a DVB-T2 a klidně prodává boxy, které vám za dva roky budou k ničemu, aniž by cokoli oznámil nebo dal zákazníkovi na výběr.

Další věcí je to, že prosté označení DVB-T2, které se často používá, vůbec nic neřeší, protože se stále vesele prodávají i set-top boxy s tunery pro příjem DVB-T2/H.264. Mimochodem pokud u Euronicsu kliknete na zmiňované „DVB-T2“, máte už políčko „DVB-T2 (H.265)“ zatrženo a co jsem si stačil všimnout, jsou v něm opravdu pouze výrobky kompatibilní s tímto standardem.

Set-top boxy pro DVB-T2 prakticky zcela opomíjí i největší domácí e-shop, Alza. Ta je má totiž jednak zařazeny pod „Televize“ a jednak pod položku „Satelitní a digitální technika“. Ten, kdo na tohle přišel by skutečně zasluhoval metál!

Nejvíce se tak rozumnému uspořádání, blíží CZC. kterému k ideálu chybí jen krůček. Obchod jen zapomněl po výběru „DVB-T2 (HEVC) přijímače“ na stránce s konkrétními set-top boxy zatrhnout položku „H.265 (HEVC)“. Možná to tak ale má uděláno schválně…

Závěr krátké projížďky největšími českými internetovými obchody je jediný: „kupte si set-top box pro DVB-T2/HEVC u specialisty, a to jak na internetu, tak v kamenném obchodě. Zjevně se to vyplatí!“

Nezapomeňte na náš přehled certifikovaných set-top-boxů, včetně základních parametrů

Před výběrem set-top boxu si dejte pozor zejména na jeho citlivost na signál, což je dnes asi ten nejdůležitější parametr. Pokud máte dražší (či drahý) nekompatibilní televizor, pak dbejte i na obrazovou kvalitu, jinak to bude jako pěst na oko.

Přehled set-top boxů zaručeně spolupracujících s českým DVB-T2/HEVC ověřených u CRA vyšel na Televizním webu v únoru 2018. Platnost má ale i nyní. Najdete v něm necelých 20 přístrojů v cenách od nějakých 700 Kč do 3500 Kč a také jeden přístroj s HbbTV. Pokud tedy chcete mít při nákupu jistotu, dívejte se po logu „DVB-T2 ověřeno“, které vidíte výše.

Společnost CRA k certifikaci přistoupila proto, aby v praxi prověřila shodu vybraných parametrů s doporučenými technickými parametry v národním D-Booku, což je v podstatě kniha o digitalizaci českého TV vysílání. Vedle kompatibility s příjmem s DVB-T2/H.265/HEVC se mimo jiné prověřuje kvalita lokalizace, teletext a samozřejmě také programový průvodce EPG. Pokud zařízení u Českých Radiokomunikací projde, může používat zmiňované logo „DVB-T2 ověřeno“. Kupující pak má jistotu, že zařízení vyhovuje nastupujícímu DVB-T2/HEVC po všech stránkách.

Kompatibilní set-top-boxy v našich testech

Vedle přístrojů certifikovaných CRA, jste na stránkách Televizního webu mohli narazit i na testy dalších set-top-boxů pro příjem DVB-T2/HEVC u kterých jsme kompatibilitu a další vlastnosti v praxi vyzkoušeli. Tady je jejich seznam s krátkou charakteristikou a odkazem na příslušný test v němž se dozvíte další informace. Všechny výrobky jsou samozřejmě kompatibilní s vysíláním DVB-T2/HEVC, jiné ani Televizní web netestuje.

 • Di-Way T2-One HEVC jsme vyzkoušeli po klíčové aktualizaci. Je to výborná nabídka doslova za babku, která omezeně zvládá i horší příjmové podmínky. Lokalizace je sice stále nedotažená, ale výrazně se po aktualizaci vylepšila.
 • Emos EM170 HD je velmi levný, ale také slušně vybavený a navíc certifikovaný set-top-box pro české DVB-T2, který – vzhledem k ceně – nabízí dobré obrazové podání. Hračičkové navíc mohou využít třeba informací o počasí či přístup na Youtube.
 • Emos EM180 HD představuje dobrou práci za pár korun a je vhodný pro nenáročné zájemce, kteří se nacházejí v dobrých příjmových podmínkách. Obrazová kvalita je sice na úrovni velmi levného televizoru, ale poměr cena/výkon je tu opravdu vysoko a příjemná jsou i výborná multimédia.
 • Sencor SDB 5003T zajistí nejen levný vstup do světa českého DVB-T2, ale poslouží i jako slušný multimediální přehrávač s výtečnou lokalizací. Pozor si dejte jen na to, abyste mu zajistili dobré příjmové podmínky.
 • Technisat Digipal T2 HD ex+: pokud hledáte set-top box pro DVB-T2/HEVC do v podstatě jakýchkoli příjmových podmínek, moc možností na českém trhu nemáte. Tento nejlevnější Technisat představuje opravdu výbornou volbu nejen v tomto ohledu.
 • TeleSystem TS6810 T2 HEVC Stealth (nebo také Fuba ODE8510 T2 Stealth): šikovný, „neviditelný“ box, který vyžaduje dobrý signál a který můžete umístit i za televizor. V testu je popisován přístroj s klasickým infračerveným ovladačem, dovezena už ale byla i verze TeleSystem TS6810 RF T2 HEVC Stealth s ovladačem pracujícím na radiové frekvenci.
Vstup do Diskuse

26 komentářů: “Hledáte set-top-box DVB-T2 nejen pro ČT Sport? Máme jich pro vás hned několik a vyzkoušených”

 1. BIDLO napsal:

  No jo ale všechny vyžadují dobré příjmové podmínky jak čtu.
  Které jsou tedy ty vhodné do horších příjmových podmínek neboli do míst se signálem „na hraně“?
  Hodně chvály slyším na Telesystem TS 6808 T2 HEVC ale bohužel nemůžu potvrdit.

 2. Michael napsal:

  Pro mě je nejlepší tento set-top-box TeleSystem TS6812 T2 HEVC

 3. Petr Svoboda napsal:

  zatím se zdá, že dobré příjmové podmínky jsou „všude“. T2 už tu nějakou dobu je, formou PS12, a nevypadá to, že by fóra byla zaplněna stížnostmi na nepoužitelnost, kolaps ap. Ano, kdo byl výhradně v dosahu převaděče, může, ale nemusí být postižen (vlastní měření), a kdo je postižen, snaží se zaplnit fóra svými výkřiky (i zde to bylo). Takže vyvolávat nějakou hysterii, že přístroje „nepřijímají“, „nemají citlivost“, co všechno musí běžný uživatel dokoupit, proměřit, prověřit, apod. považuji za liché a laciné. Naopak, zatím se mi (soukromě, z pár měření napříč republikou) ukazuje, že příjem je vesměs dobrý a SNAZŠÍ než dosavadní. Pro dostupné přijímače je snadný. Pozn: jiná věc je použití H.265, který poruchy vykazuje jinak, a nezvyklým způsobem, což může diváka rušit.

  • Nonic napsal:

   Pane Svobodo ano, pokrytí PS-11 a PS-12 je v pohodě krom tedy 50k z Ústí dokud nezapnou Chomutov ale u PS-13 tam si tak jistý být nelze porovnáním stejného vysílače DVB-T v MUX-4 o stejném výkonu je lepší než ve DVB-T2.
   Konkrétní příklad jsou Teplice které směrem na západ mají jen malouko čouhající špičku z Vodojemu a pak tam dál přes hustě osazené panelové sídliště máte se T2 bez přímého výhledu prostě s 28k který navíc byl ve Vertikálu do té doby dostupný i z H. Bogenu smůlu… načte ale neudrží programovou skladbu = tma… kdežto 30k v DVB-T aspoň něco sílou a kvalitou ukáže ač též nestabilně, tak přesto jede…

  • BIDLO napsal:

   „Naopak, zatím se mi (soukromě, z pár měření napříč republikou) ukazuje, že příjem je vesměs dobrý a SNAZŠÍ než dosavadní. “

   Tak to sem ani nepište. Něco podobného jsem tu nedávno napsal taky a pěkně jsem to od těch vykřikujících jedinců slíznul.
   Zatím jsme se zde totiž z diskuzí od nich dozvěděli pouze to že příjem v DVB-T2 bude stejný včetně použití dokrývačů.
   Bohužel nikdo z nich to kromě těch výkřiků od klávesnice nedokázal doložit fakty přímo z terénu.

   • ivovi napsal:

    SNAZSI je siroky pojem. Ciste technicky je prijem nekde snazsi diky tomu, ze DVB-T2 vysila (nekde!) na nizsim kanalu nez DVB-T. V pripade srovnatelneho kanalu a stejneho vykonu vysilace jde ale u T2 o mirne zhorseni. Samozrejme se to da dolozit treba na Jizni Morave pokusem s utlumovym clankem (overeno), kde vysila mux1 DVB-T na 29 kanale a premux12 DVB-T2 na 28.

    A ti kriklouni, jak je nazyvate, tady poukazovali bud na problem oblasti pokryvanych dnes DVB-T dokryvaci nebo na organizacne-prakticke problemy. Od zbytecne urychleneho a zmateneho prechodu ze strany CT popirajici smysl prechodovych siti, po informovanost divaku. Proc musel nekdo necekane resit prijem DVB-T2 behem 14 dnu – od nakupu STB/TV po upravu STA treba.

    • BIDLO napsal:

     Ti křiklouni především všechno věděli a všechno znali už dopředu, pomalu ještě dřív než něco ČT vůbec spustila. To je to co kritizuji. A takto se dle mě debata opravdu neprovozuje.
     Tu má vtip provozovat tak že napíši, bydlím přibližně tam a tam, přijímal jsem to a to, nyní přijímám nebo nepřijímám T2 tak a tak. Zkusil jsem příp. pro jeho příjem to a to. A samozřejmě tyto konkrétní poznatky zaslat též na patřičná místa v ČT. To je celé.

  • Adolf.Shitler napsal:

   Fóra nejsou zaplněná stížnostmi jednoduše proto, že DVB-T2 oslovuje pouze zlomek lidí. Ono je něco jiného diskuze na odborném webu, kde se o to všichni zúčastnění zajímají (tak v počtu cca 20 stále stejných userů 🙂 ) a něco jiného pak realita, kde většina lidí ani netuší, co to nějaké T2 vůbec je (a zjistí to nejspíš až v momentě, kdy jim přestane hrát T – bráno samozřejmě u těch, jenž jsou závislí na pozemním příjmu).

 4. Josef Zavřel napsal:

  Hezký den.
  Já si myslím,že v prvé řadě je třeba nainstalovat kvalitní anténu.Když anténa s případným předzesilovačem ukazuje hraniční signál,potom bych bych zkoušel citlivější set-top-box.

 5. O.K. napsal:

  Teď jsem volaký zmetěný, u Sencoru jsem kdesi četl že má výbornou citlivost a teď, že nikoliv. Mám ho totiž v seznamu přání, tak bych chtěl vědět jak to je, díky moc za případnou odpověď 🙂 Jinak jako vždy opět dobrý článek 🙂

 6. Pedro napsal:

  Čekám na něco s androidem ale asi marně:-(

 7. Nonic napsal:

  No nechci hanit ale připadá mi to jako by si někdo předplatil reklamu na pár typů který se zde několikrát recenzují stále dokola… Jsou i jiné mašiny…
  Jinak ke Sencoru… možná se zlepšili? ale kdysi měly mizerný soft a komfort ovládání i vůbec rychlost načítání…
  Každopádně velmi ověřený a spolehlivý je jeden z prvních co si lepil nálepku dřív než tu od ČRa schváleno… tj. Evolveo Omega T2.
  Vyzkoušel jsem i jiné co nemají certifikát ale obsahují i C (kabel) pásmo třeba Edision Proton T2 (dělá se ve dvou konektorových a i čidlových dálkových ovládání) který je velmi slušně udělaný ale má problém s tím, že chybí v mnoha věcech menu Čeština či je i špatně přeložená… kdo si to osahá a zvykne si, tak není špadný ale co jsem si všiml je, že tam kde jste v dosahu více vysílačů tak pak přestože má 1000 předvoleb, po nějaké době se objeví hláška jakmile chcete znovu laděním přidat něco nové, že je pamět skoro plná…
  Po umazání nějakých předvoleb pak můžete zpět i s novými přidat úplně vše ale jen do momentu než vytáhnete zdroj napájení… uloženy zůstanou ale nepřidáte…
  Zkusil i combo na Linuxovém základě jak se DVB-T2 tak i S2 a C pásmem s H.265 ale to je fakt jen pro lidi co mají trpělivost… Navíc né vždy funguje zapnutí HbbTv protože jsou problémy s grafickým prostředím… což u jiných STB prakticky tuto funkci nového teletextu stejně vůbec nenajdete ač to má net přípojku…
  Navíc nikdo neví kdo a jakým způsobem bude v budoucnu pozemák kódovat i jak vybírat předplatné…
  CI slot šachtu nebo UNI čtečku mají jen Technisaty pro jejich Freenet nebo ty zmíněné komba… co jsou samozřejmě dražší… Každopádně se musím smát kampani kde se tvrdí kupte si STB se HEVC je to pro vás levné tj. stačí 600Kč ha ha ha… Běžné typy ty ověřenější a spolehlivější jsou +- 800Kč ke 1000Kč…
  Jinak sice T2 mám naladěno ale štvou mne TS (TSV = zkušenější ví, že ten poznámkový blok který se ve Windowsu zobrazuje odstraníte vymazáním koncovky V) soubory nahrávání na který je málo střihového softu… Co je platný, že není kodované tedy si je můžete volně přehrát v Pc…
  Raději zůstávám u MPEG souborů na který je dostatek střižen… a to HD zas až tolik jako většina národa nepotřebuji natož pro hračičkáře žadonící se UHD vysílání…
  Jinak všechny STB s HEVC (H.265) umí i dle testů v časopisech Stereo&Video v pohodě sledovat vysílání ve T2 ale problém je pak s přehráváním takovýchto souborů… neb je zapotřebí lepší silnější grafický hardware kor pak v počítačích…

 8. Martin napsal:

  Škoda že není více výrobců kteří by do STB zapracovali i HbbTv. Přitom je tato kombinace ideální náhrada starého tuneru k ještě funkční Smart TV.

 9. Petr napsal:

  Od včera mám TeleSystem TS6810 RF T2 HEVC (koupeno v Antenexu, jinde jsem ho přes google nanašel). Přibalený návod byl na infra verzi, takže jsem si na italských webových stránkách výrobce našel správný na RF (sice v italštině, ale přes google překladač se to dá). Pozor, infra a RF se liší v párování s televizí a asi nejenom v tom. Pak již bez problémů se mi ho podařilo spárovat se Samsung UE55ES6900 (vše základní funguje, on/off, hlasitost i přepínání kanálů). Naladění programů bylo rychlé. Přepínání kanálů v DVB-T2 je velmi rychlé (ani jsem to nečekal). Mimochodem Samsung UE55ES6900 nádherný designový kousek se super obrazem a s hloubkou jenom 3 cm. Aktuálně nabízená řada Samsung UE55MU6400 má hloubku skoro dvojnásobnou. TeleSystem v RF verzi tedy mohu doporučit (se správným návodem).

  • Pepe napsal:

   V čem spočívá rozdíl mezi RF a infra a co znamená párování? To jako že ho ovladas ovladačem TV? Dík za odpověď.

   • Petr napsal:

    Rozdíl je v přenosovém médiu (infra – světlo, FR – radiové vlny – ty „vidí i „za roh, tedy za televizi). Párování znamená, že s ovladačem, který je součástí balení set top boxu ovládám i televizi jiné značky (v mém případě Samsung). Návod na variantu TeleSystem infra a s RF se liší v párovací sekvenci (mačkají se jiná tlačítka) a dále v jiným kódech (vzadu v návodu je seznam všech typů výrobců TV a k nim příslušné kódy na párování s ovladačem TeleSystem (mě fungoval hned první kód uvedený u TV Samsung). Ovladač ve variantě RF umí jak infra (tím ovládám spárovaný Samsung) a také RF (tím ovládám vlastní set top box TeleSystem přilepený suchým zipem na zadní straně TV). Jak jsem psal výše, funguje zapnutí a vypnutí TV, dále volba hlasitosti a přepínání kanálů. Ovladač dobře padne do ruky a na „italské poměry“ je fakt povedený. K dokonalosti schází jen funkce HbbTV (tedy příslušný SW + LAN konektor). Tu bohužel nemá, ale zase za ty peníze to je dobá volba. Já ho kupoval zejména pro jeho malé rozměry, které umožní „vestavbu“ na zadní panel TV.

  • ivovi napsal:

   Diky za info, ze ten Telesystem umi HDMI CEC a jeste v pomerne rozsahle podobe. Tedy jestli jsem to pochopil spravne, tak ovladacem TV ovladate STB vcetne prepinani kanalu.

 10. VlastimilH napsal:

  Netuším jak se liší vnitřnosti jednotlivých přijímačů, ale ty základní modely kolem do 1000 Kč mají v podstatě jen dva typy grafického menu a prakticky úplně stejný obsah funkcí tj. sledování + usb PVR , malé odlišnosti jsou u zobrazování EPG. Bonusem bývá LAN s Youtube.

 11. HonzaK napsal:

  Plně souhlasím s komentářem č. 5. Navíc v takovémto testu zcela ignorovat početnou skupinu diváků, kteří využívají HbbTV a vůbec se nezmínit o tom, že existují STB podporující tuto službu, je od autora neprofesionální, až diletantské. Zvláště, když takových přístrojů je na trhu jako šafránu. A právě proto by upozornění na ně v recenzi byla na místě.

 12. Tyckin napsal:

  Já mohu varovat před Evolveo Omega – kde nemáte dost kvalitní signál, tam se zřejmě nehodí. U Prahy signál z Ústí nad Labem (Buková hora) 100kW žádný problém (PS11), ovšem 40kW (PS12) už dává náladově dle počasí – někdy bezchybně, někdy vůbec nic. Oproti tomu obě dvě televize u rodičů to zvládají stabilně a ukazují výborné parametry příjmu i v době, kdy tento STB hlásí kvalitu 10% a běhají tam jen kostičky 🙂

  • Nonic napsal:

   Ono je to těžký, protože co lokalita, co konkrétní kus výrobku to jiný praktický zkušenosti různých uživatelů (jedni chválí, jiní zas haní)…
   Výrobci to dělají na běžícím pásu a tedy i v těch STB i tunerech televizních zobrazovačů jsou rozdíly i u stejného typu… a jde i o to jestli používáte více věcí zapojených v řetězci signálu a případně v jakém pořadí… pokud nemáte zesilovač s odbočkami který se dají každá zvlášť štelovat… tak prostě propojováním dochází i ke ztrátám signálů… Nechci tvrdit, že citlivosti i náchylnosti na nějaké rušení zpracování dekodérů DVB-T/T2 s patřičnými kodeky jsou u všeho stejný… každopádně ve většině republiky je už předimenzováno sílou vysílačů kor teď na stejných frekvencích kdy bez specielní techniky nepoznáte odkud co máte nebo někde se po přeladění kmitočtových kanálů dálkovými přesahy hádají rozdílné sítě hlavně ve DVB-T… pokud jste někde v dosahu z vícero směrů… U dálkového příjmu skutečně záleží na počasí a i terénních překážkách atd…. samozřejmě i na anténě či na jejich slučování z jiných směrů a kmitočtů a na použitém zesilovači s filtry pro LTE atd. někde musí být kvůli bližším vysílačům už jen symetrizační člen (u sítových antén obzvláště je to zapotřebí) nebo u těch některých logar mít už bez vnitřního zesilování… čímž zas je problém pak s těmi vzdálenými…

Napsat komentář