Kvůli přechodu na DVB-T2 přijde terestrická televize o 10 % domácností, předvídá CETIN

8 komentářů 16.4.2018 / Jan Potůček

Podle analýzy České telekomunikační infrastruktury (CETIN) by měl podíl neterestrických televizních platforem v Česku stoupnout do roku 2021 na více než 50 %.

Jak zamíchá přechod na novou generaci pozemní digitální televize DVB-T2 s podíly jednotlivých televizních platforem v České republice? Při první televizní digitalizaci, která vyvrcholila před šesti lety vypnutím posledních analogových vysílačů, opustilo pozemní příjem televizního vysílání zhruba 20 procent domácností. Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) předpokládá, že v souvislosti s přechodem na DVB-T2 by od terestrického příjmu televize mohlo odejít dalších 10 procent domácností. Podíl neterestrických televizních platforem by tak podle CETIN poprvé překonal hranici 50 procent a většina Čechů by přijímala některou z placených televizních služeb.

Mezi placenými službami povede kabelovka

Analýza CETIN, již v neděli citovala agentura ČTK, předpokládá, že největší nárůst zájmu čeká digitální televizi přes IP protokol (IPTV), která je aktuálně nejméně využívanou televizní platformou. Loni ji podle Zaváděcího průzkumu pro elektronické měření sledovanosti televizí od agentury Nielsen Admosphere používalo 6,4 procenta domácností. Analýza CETIN předpokládá, že podíl IPTV na placených televizních platformách (tedy bez započítání bezplatného pozemního digitálního televizního vysílání) stoupne ze 13 procent, jichž dosáhla v roce 2015, na 17 procent v roce 2021. Kabelová televize by měla stagnovat na 43 procentech a stát se nejsilnější placenou televizní službou v Česku, zatímco podíl satelitní televize má klesnout ze 43 na 39 procent.

Pokles zájmu o satelit a naopak nárůst počtu aktivovaných přípojek IPTV předpovídají v souvislosti s druhou televizní digitalizací v Česku také další hráči na trhu. Někteří poskytovatelé IPTV proto již zahájili reklamní kampaně, které se snaží diváky odradit od přechodu na bezplatné DVB-T2. Často přitom používají nepřesné informace, které pozemní digitální televizi druhé generace poškozují. Tvrdí například, že řada diváků, kteří nyní bez problémů přijímají televizní signál na klasickou anténu vzduchem, o něj po přechodu na DVB-T2 přijdou nebo bude méně kvalitní. Podle poskytovatele IPTV služby Sledování.TV má také v hustě zastavěných oblastech docházet k rušení televizního vysílání mobilními datovými sítěmi LTE.

Satelit má podle analýzy společnosti CETIN přijít o část zákazníků a v podílu na trhu ho předběhne kabelová televize (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

Neférová tvrzení operátorů IPTV o DVB-T2

K vzájemnému rušení terestrického televizního vysílání a sítí LTE však dochází již delší dobu a týká i současného vysílání DVB-T. Na vině však nejsou operátoři televizních sítí, nýbrž nové základové stanice LTE. Televizní vysílání má před LTE přednost a veškeré rušení musí mobilní operátoři na vlastní náklady vyřešit tak, aby diváci nepřišli o možnost příjmu televizního signálu. Další operátor IPTV, který poskytuje službu Kuki TV, zase diváky nedávno postrašil tím, že přijdou o příjem pozemního televizního vysílání bez náhrady, pokud si nekoupí nové přijímače, zatímco při přechodu na IPTV nemusí vydávat žádné peníze za nový přijímač. Což je samozřejmě nesmysl, protože uživatelé IPTV si musí od operátora služby zakoupit nebo pronajmout speciální přijímač.

Provozovatel IPTV služby Sledování.TV na svém webu tvrdí, že z přechodu na DVB-T2 těží prodejci televizních přijímačů, kteří se chtějí zbavit televizorů se špatným kodekem (obsahují kodek MPEG-4 míst potřebného HEVC) a diváky tak připravit o peníze, aniž by nové vysílání na takové televizi naladili. Stejné riziko podle operátora čeká i na diváky, kteří si chtějí koupit nový set-top-box, anténu nebo DVB-T2 tuner. Pravda je taková, že na trhu skutečně ještě jsou televizory a set-top-boxy s tunery DVB-T2 a kodeky MPEG-4, ale pokud se kupující bude spoléhat na pečeť „DVB-T2 ověřeno“, nemůže udělat chybu a pořídí si správný přijímač. Tvrzení, že při koupi antény divák podstupuje riziko, je ale nesmyslné, stejně jako dřívější snahy některých obchodních sítí tvrdit, že prodávají speciální antény nutné pro příjem DVB-T2. Nové pozemní digitální televizní vysílání lze přijímat na současné antény i na ty, které diváci používali ještě při analogovém televizním vysílání.

Pokud se kupující spolehne na certifikované přijímače označené touto pečetí, nemůže se nechat napálit (Zdroj: CRA)

CETIN: Videa na internetu čeká rozmach Ultra HD

CETIN, který předvídá v souvislosti s přechodem na DVB-T2 největší rozmach IPTV, je sám poskytovatelem velkoobchodní nabídky IPTV pod názvem EriTV. Firma patří do investiční skupiny PPF, jež ovládá i mobilního operátora O2. CETIN byl v minulosti součástí O2, později se vyčlenil jako provozovatel infrastruktury, aby mohl poskytovat služby dalším operátorům. O2 je provozovatelem největší IPTV služby v České republice, celostátní O2TV. Rostoucí zájem o IPTV se podle společnosti CETIN projevuje v rostoucí datové spotřebě. Konkrétně přímo v její síti roste objem přenášených dat zhruba o 35 procent ročně. CETIN předpovídá, že přenášení videa přes internet ve formě stahování filmů nebo sledování internetové televize bude v roce 2021 tvořit 80 až 85 procent veškerého internetového provozu.

Podíl videí v HD kvalitě by měl mezi lety 2016 a 2021 klesnout o deset procentních bodů na 66 procent, naopak podíl Ultra HD se má zvýšit z jednoho procenta na 30 procent. S ohledem na fakt, že se v Ultra HD rozlišení pořizuje zanedbatelné množství obsahu a nejsledovanější televizní stanice zatím do pořízení Ultra HD technologií neinvestují, je 30 % podíl za 3 roky velmi ambiciózním číslem. Zároveň by to představovalo masivní nápor na přenosové sítě a jejich provozovatele. Nelze vyloučit ani výpadky služeb a zpomalování internetu. Naopak pozemní digitální televizní vysílání nové generace nemůže podobný problém postihnout a proto patří mezi kritickou infrastrukturu státu, která je důležitá zejména v případě živelních katastrof a dalších nepředvídatelných krizových situací.

Vstup do Diskuse

8 komentářů: “Kvůli přechodu na DVB-T2 přijde terestrická televize o 10 % domácností, předvídá CETIN”

 1. Jakub Melín napsal:

  Tak je naprosto jasné, že CETIN předpokládá a analyzuje tímto směrem. Jejich byznys je IPTV a snaha o to, aby i za příjem základních programů lidé něco platili a ideálně je měli v balíčku s dalšími službami. Sice CETIN sám nic neposkytuje, ale prodává svou síť O2 a dalším přeprodávačům AžDSL připojení.

  To je jako ptát se propagátora a prodejce elektromobilů, zda se do budoucna sníží podíl spalovacích motorů a začne se jezdit elektromobily 🙂

  Bohužel kvůli neexistující státní kampani k přechodu na DVB-T2 a tomu, že koluje spousta fám a nepravd (vysílání v T2 bude placené apod.), tak spousta lidí na reklamy placených platforem (typu „pořiďte si XY a neřešte DVB-T2) skočí.

 2. O.K. napsal:

  Krásná dezinformační kampaň se vyskytuje na stránkách s reklamou na DIGI TV kde se píše: DVB-T2 zřejmě nadále neumožní moderní formy sledování TV (zpětné zhlédnutí, archiv pořadů, příjem TV v mobilních zařízení, HBBTV) což je už dnes standard moderních způsobů sledování TV (přes internet, satelit nebo kabel) odkaz na tyto bláboly zde: https://www.dvb-t2.cz/

 3. Karel napsal:

  Přesně tak. Já tomuto průzkumu osobně nevěřím. Já si naopak myslím, že T2 přetáhne 10% zákazníků iptv a sat (hlavně) a podíl se zvedne na 70% pro T2.

 4. BIDLO napsal:

  No nevím. Ti kteří přešli zpátky k DVB-T a jsou spokojeni, tak opravdu ztěžka poletí zpět k satelitu anebo nedejbože k IPTV. Snad leda dočasně pár nadšenců kteří jsou nepoučitelní a nechají se opět zbl.nout, tak do doby než opět vystřízliví a pochopí že naletěli opět.

 5. Pevy napsal:

  Jediné, s čím lze souhlasit je to, že IPTV platformy porostou. Minimálně i proto, že ke smlouvě na internetové připojení většina „operátorů“ vnutí svým zákazníkům k internetu i televizi, nejlépe s tvrzením, že je poskytována zdarma (jako bonus).

 6. Adolf.Shitler napsal:

  IPTV je na chvostu pokud jde o způsob dodávky TV signálu, což O2 moc dobře ví. A nepomůže tomu ani sport a další vábničky.

  A pozemák na tom také není nijak slavně, lákat diváka na SD mazanice (s bonusem pár stanic ČT v HD), to nemá šanci na úspěch. Dneska se již prodávají televizory v UHD, kde je i HD signál na hraně, natož tam pouštět SD. Navíc za 2 roky to přestane platit stát, takže pak buď placená platforma nebo tma. Kdesi nahoře uvedených 70% je iluzorní číslo, pozemák bude rád, když skončí na 30% (jestli nedopadne jako na Slovensku s 10% nebo kolik má Plustelka).

Napsat komentář