Set-top-box Thomson THT712 pro DVB-T2 je za hubičku a má výborný obraz

Máme tu další velmi levný přístroj vybavený ethernetovým rozhraním, které nabízí připojení na internet a následně umožňuje práci s čtečkou RSS a aplikací pro předpověď počasí.

Za 799 Kč získáte jednoduchý set-top-box dovolující příjem pozemního DVB-T a nastupujícího, taktéž pozemního, DVB-T2 s kompresním kodekem H.265 neboli HEVC. Tento model byl pro provoz certifikován Českými Radiokomunikacemi (CRA) a jeho výbava je vzhledem k ceně jednoduše výtečná. Nechybí klasický SCART pro napojení na starší a staré televizory, digitální audio výstup, který asi využije málokdo, a také obvyklé USB 2.0. To je umístěno na čelní straně, na zadní je pak zmiňovaný konektor Ethernet (LAN), neboli RJ-45.

Výrobcem set-top-boxu je společnost Strong Group, která v rámci licence používá značku Thomson, patřící nyní firmě Technicolor. Thomson THT712 má zabudován tuner Maxlinear MXL608 a je postaven na stejné platformě jako Strong SRT8211. Rozdíl je zejména v šasi a v dálkovém ovladači. Ten je plnoformátový a do ruky padne slušně.

Jednoduchá instalace, třídění kanálů s hromadným přesunutím

Balení je solidní, stejně jako kovové provedení krabičky s plastovou čelní stěnou a nijak výraznými znaky displeje, který zobrazuje číslo kanálu a v pohotovostním režimu čas. Tlačítko tohoto režimu je umístěno vedle něj a je tu i konektor USB s krytkou, kterou se vám možná po chvíli povede utrhnout stejně, jako mě.

Před nákupem ale vezměte v úvahu hlavně trochu kratší přívodní šňůru (90 cm), která je připojena pevně, protože zdroj je interní a na zadní straně je i kolébkový vypínač pro úplné vypnutí zařízení.

Instalace je velmi jednoduchá, vybíráte jen tradiční parametry jako jazyk či napájení antény. Obrazový výstup se na HDMI automaticky nastavil na 1080i, což je při napojení na 4K televizor solidní a jen málokterý set-top box to takto zvládne. Následné přestavení na nejvyšší režim, který Thomson zvládne (1080p), je už dílem okamžiku.

Naladěné stanice se ukládají od čísla jedna zvlášť pro rozhlasové a televizní kanály. Třídění jde udělat buď přes oblíbené položky, nebo fyzicky. I když je trochu specifické má jednu obrovskou výhodu – stanice jdou přesunout hromadně a vybrat si je můžete opravdu libovolně a nikoli pouze v souvislém bloku.

Thomson THT712 dorazil se zcela jiným dálkovým ovladačem (vlevo) než s jakým měl být dodáván, resp. jaký najdete na webových stránkách produktu.

Ovládání někdy trochu specifičtější

Kolem kurzorového kříže s OK uprostřed je umístěno to nejdůležitější, včetně EPG. Je tu i Exit s ikonou připomínající tlačítko vstupů a výstupů a jako Exit někdy pracuje, jindy nikoli. To když se už nacházíte přímo v konkrétní změně parametru. Back vás pak vždy vezme o patro výše a platí to i v menu nastavení. Umístění Back je pak asi největším ovládacím problémem, na který jsem u set-top boxu narazil. Je totiž umístěno velmi nešikovně nad barevnými teletextovými tlačítky a je třeba si na něj zvyknout, což se mi během testu nepovedlo.

Zcela dole pak vidíte kompletní tlačítka pro multimédia, nad nimi přepínání mezi rozhlasovými a televizními stanicemi a také nefunkční tlačítko domečku (Home). K dispozici je ještě OPT, které nabídne přímou změnu rozlišení na výstupu HDMI a volbu poměru stran obrazu.

Seznam naladěných kanálů vypíšete buď List nebo OK, v multimédiích OK vyvolá mj. časovou lištu a nápovědu, ovládat multimédia ale musíte k tomu určenými speciálními tlačítky, někdy pracují i šipky.

V menu nastavení se dá kolovat jak horizontálně, tak vertikálně, což ulehčuje ovládání, ale v tomto případě na tom tolik nezáleží. Menu totiž není nijak obsáhlé, a to ještě jednu jeho položku zaujímá vstup do multimédií a druhou chytré funkce (Síť).

Čtrnáctidenní EPG a funkční RSS

Programová nabídka je velice jednoduchá, ale přehledná. Pořady se vypisují vždy pro jeden kanál na nějakých šest hodin dopředu. Při pohybu po stanicích se zároveň přepínáte mezi naladěnými stanicemi, pořad si můžete nahrát, přepnout se na další den nebo k němu vyvolat podrobnější informace.

Jak už bylo řečeno, k dispozici je z chytrých funkcí Počasí a čtečka RSS. Ta už obsahuje několik desítek odkazů na zahraniční média, včetně německých či anglických, další je možné přidat. To už ale nejde, resp. jde jen částečně, u Počasí, kde jsou k dispozici města v Německu, Itálii, Chorvatsku, Francii a Španělsku. Přidat jsem mohl pouze jediné další místo, včetně českého, ale nikdy se neuložilo. Při dalším vstupu do aplikace tak byla k dispozici pouze základní sada.

THT712 podporuje pouze dvě zmiňované aplikace a například DLNA už nikoli. Nenajdete tu ani tzv. společné ovládání HDMI (CEC), což je ale v této cenové relaci pravidlem stejně jako absence DLNA.

Základní možnosti, základní multimédia

Vzhledem k ceně přístroje, neočekávejte žádné velké úpravy nastavení. Typicky jde o zmiňovaný video a audio výstup a parametry pro nahrávání. Thomson THT712 také nabízí informace o právě vysílané stanici, včetně označení multiplexu a například frekvence, automatickou aktualizaci kanálů (standardně vypnuto) či obvyklý rodičovský zámek.
Při zasunutí vcelku libovolné flash paměti můžete využít jednak pozastavení živého televizního vysílání (TimeShift), což se dělá prostým Pause, jednak nahrávání. V tomto okamžiku si box uzavře přepnutí na stanice jiného multiplexu a pokud se o to pokusíte, zdvořile se zeptá, zda má ukončit nahrávání. Přepínat se tak v průběhu záznamu můžete pouze mezi kanály téže vysílací sítě.

Multimédia se ovládají skoro vždy tradičně, což v této cenové kategorii nebývá zvykem. V souborovém manažeru, který taktéž podporuje češtinu a dlouhé názvy (rotují) se pohybujete šipkovými tlačítky a dopředu volíte, co chcete přehrát: fotky, muziku, video nebo nahrané pořady. OK vybíráte soubor k přehrání a ve videu také přehrání na celou obrazovku, protože jinak se odehrává pouze v náhledovém okně. U fotografií jsem se však mezi následujícím a předchozím snímkem mohl přepnout pouze šipkou dolů/nahoru, což je nezvyklé. Podporovány byly formáty JPG a PNG, zobrazování snímků nabíhalo pomaleji, ale není to nic, co by se dané cenové kategorii vymykalo.

Hudbu Thomson zvládl pouze v MP3 (včetně 320 kb/s) a základním FLAC. Neporadil si tak například ani s WAV.

U videa jsou podporovány externí titulky a i když u nich nemůžete zvolit znakovou sadu (čeština v některých případech bude pracovat), upravit jde barevnost a velikost i když na televizoru s úhlopříčkou 140 cm byl i ten největší font příliš malý. K mému překvapení Thomson bez problémů přehrál kvalitní HD nahrávku z BBC s datovým tokem kolem 8,5 Mb/s a o takovém vysílání se nám může v Česku pouze zdát. S formátovou kompatibilitou je to už ale slabší a pracovalo především MPEG-4, H.264 a XViD, DivX už nikoli. Přehrálo se také klasické TS, klidně i ve Full HD, ze dvou testovacích nahrávek s kompresí HEVC však set-top box zvládl jen jednu i když na tuneru DVB-T2 žádný problém neměl.

Výpis informací na tlačítku Info

Vynikající poměr cena/obraz

Thomson THT712 jsem opět zkoušel s dlouhodobě zapůjčeným televizorem Hisense H55NU8700 z modelové kolekce 2017. Set-top box v tomto porovnání, které je ovšem vzhledem k ceně referenčního televizoru (stojí 35 000 Kč) poněkud nefér, překvapil velice dobrým obrazem za který by se nemusel stydět ani box o hodně dražší. Tohle se u přístroje za 799 Kč vidí skutečně málokdy stejně, jako u levných televizorů. Patří to tak k velkým přednostem THT712, čímž je také – subjektivně vzato – trochu nadprůměrná citlivost na signál (v rámci set-top boxů). V mém případě se naladily i dva multiplexy, které některé přijímače nezvládají, včetně veřejnoprávního DVB-T2 a i když jeho podání nebylo stoprocentní, s malými výpadky v drtivé většině případů fungoval. Česká televize ostatně pokrytí své sítě stále zvyšuje

Na druhou stranu se musíte smířit s nízkou multimediální kompatibilitou, ale od klasického set-top boxu asi nikdo neočekává, že bude pracovat jako plnohodnotný přehrávač. Počítejte rovněž s někdy nestandardním ovládáním a aplikací Počasí, která je v našich podmínkách zatím v podstatě nepoužitelná. O to ale v tomto případě vůbec nejde. Daleko důležitější je bezproblémová práce s vysíláním v DVB-T2/HEVC a překvapivě výborné obrazové podání, takže si na své přijde i náročnější divák. THT712 tak v ceně do nějakých 1500 Kč patří, co do obrazu, mezi ty nejlepší nabídky.

Hodnocení

 • PRO: výborný obraz nejen vzhledem k ceně, nadprůměrná citlivost na signál (v rámci set-top boxů a subjektivně vzato), třídění kanálů i s hromadným výběrem stanic
 • PROTI: někdy trochu speciální ovládání
Vstup do Diskuse

37 komentářů: “Set-top-box Thomson THT712 pro DVB-T2 je za hubičku a má výborný obraz”

 1. patin napsal:

  🙂 maximální ošizený šunt, Strong… Ovladač jak z tržnice… V analogovém SCART není ani RGB, pouze CVBS, na settopboxu nelze přepnout programy vzestupně a opačně… Hřeje se, málo ventilačních otvorů, blbě rozmístněných na skřínce.. Obrazový výstup, nelze provést změnu, kontrast, jas, sytost barev, ostrost. Platí pro STRONG 8211 i tento totožný THT.. O jiných nevýhodách raději nepsat..

 2. patin napsal:

  Mám otestovaný celý trh.. Všechny boxy z certifikací ČRa … Takový test Vám nikdo nenapíše, mám je zcela otestované v zátěži všechny …

 3. Tyckin napsal:

  Opět zde postrádám zásadní informaci a to jak přístroj pojmenovává pořízené nahrávky – kanál + datum či název pořadu dle EPG? Pokud někdo nahrává více, ponechává nahrávky déle a kouká na to později či opakovaně, je pojmenování nahrávek dle EPG nezbytnou vlastností – a mělo by to být i standardní vlastností.

 4. Pavel Filip napsal:

  Jak rychlé je přepínání programů pomocí volby čísla programu? U Emos 170HD to trvá dlouhých pět sekund (přepnutí jiným způsobem je mnohem rychlejší, ale někdo je zvyklý volit programy tímto způsobem a nechce ho měnit).

 5. BIDLO napsal:

  S tím přehříváním souhlas. Měl jsem nedávno v ruce SRT 8211 a ani ne po hodině provozu jsem zjistil že je jeho teplota taková že na něm klidně uvařím oběd. Tak snad ta paní které jsem ho na základě slušných referencí ohledně citlivosti koupil, nevyhoří.
  Tohle se soudruhům opravdu moc nepovedlo.

 6. patin napsal:

  No ty kondenzátory brzo vyschnou, a dávám tomu krátký život…

 7. patin napsal:

  Plus bezolovnatá pájka.. A levný určitě není…

 8. Nonic napsal:

  Prostě jen slušná citlivost jako u mnoha či většiny předchozích Strongů a to ostatní raději pomlčet… Též vím co mluvím, píšu… neboť od této značky a i jiných jsem lecos mohl osobně porovnat…
  No kolik? dokáže naprogramovat přes EPG i upravovat časy kvůli reklamám (i na Čt mají skluzy byť tomu říkají sponzoring) tj. přidat či i ubrat čas dopředu u pořadů… některé menu výrobců zvládá až kolem 27 řádků a i skutečně zachovávat název stanice, předvolby a pořadu i čas…
  Ještě mi chybí údaj u všech tunerů ať ve STB nebo tunerů Tv zobrazovačů zda nejen najde ale i uloží duplikáty sítí na jiných kmitočtech bez přepisování… Strongy to většinou uměly…
  Je to vhodné do míst kde jsou přesahy různých vysílačů a když jsou výluky či někde v dálce bouřky atd. povětrnostní vlivy tak nemusíte vynuceně přelaďovat a zas třídit předvolby…

 9. Lukáš napsal:

  Dobrý no, takže tento ne, potom tedy který v podobné cenové relaci?

 10. PETR napsal:

  Chybí mi pro mě podstatná informace, jestli toto zařízení umí bezproblémově hbbtv. Bez ivysílání si to prostě neumím představit.

  • VlastimilH napsal:

   Bezproblémově hbbtv umí z pozemních přijímačů akorát Technisat ISIO za cca 4300 Kč, což je i cena nejlevnějších tv s tímto vybavením. Levnější jsou spíš comba – satelitní přijímače.
   Jinak všechny levné boxy jsou si vesměs hodně podobné, v hodnotě kolem 30 euro nelze čekat zázraky.

 11. ivovi napsal:

  CT aktualizovala mux1 – uz je v nem pridano Decko/Art.

  Kvalita sla dle ocekavani dolu, ale zadna tragedie to neni.

 12. M. napsal:

  u toho strongu je vada s dolby je fakt ze v tom praska tak ze mate nekdy chut to vyrvat cele i s antenou a vytepat z okna ale neni problem prepnout na acc, nadruhou stranu testuju ho uz dost dlouho na to abych vedel ze o nejakem zasadnim prehrivani nebo kolapsu nemuze byt rec, jako hreje no ktery pristroj se nehreje, tak si ho dejte nekde k ventilatoru 🙂 ale podle me zalezi na tom na jaky kus zrovna narazite, mozna jsem mel stesti v nestesti 🙂 ale je stale v zaruce tak me to az tak trapit nemusi.. ovladac je na tuto cenovou kategorii dobry, videl jsem uz horsi šunty u drahych znacek..

 13. Karlos napsal:

  Píše se zde, že Thomson THT712 je postavený na stejné platformě, jako Strong SRT8211. Na oba je zde v diskuzi dost kritiky, jenže já mám doma momentálně oba modely a první rozdíl je, že Thomson se vůbec nezahřívá, tak jako Strong, u toho jsem měl strach, že shoří. Další rozdíl je v kvalitě obrazu, u Thomsonu se mi zdá o poznání lepší – srovnání na stejné televizi. Takže moc nevěřím tomu, že jsou oba modely zcela identické.

 14. Radek Hornak napsal:

  Dobry den, jaky je idealni kodek pro prehravani z USB?
  Prehrava to bezproblemu .MKV s H264… muze mi prosim nekdo sdelit ostatni parametry, ktere si nastavim v konvertoru?( bitrate, audio kodek..)
  Proste, aby to je plynule a bezproblemu 🙂
  Dekuji a preji hezky den.

Napsat komentář