Technický plán přechodu na DVB-T2 je připraven. Co se s ním bude dít dál?

21 komentářů 13.4.2018 / Jan Potůček

Dokument, který obsahuje termíny zapínání finálních sítí DVB-T2 a vypínání kmitočtů DVB-T, má za sebou teprve první krok. Nyní ho čeká mnoho připomínkových řízení, než se v červnu dostane na jednání vlády.

Necelých 80 dní mají jednotlivá ministerstva a vláda na to, aby připomínkovali, upravili a schválili Technický plán přechodu na DVB-T2 (TPP). Základní dokument druhé televizní digitalizace, který vytvořila Koordinační expertní skupina pod vedením bývalého předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka, dostalo ve čtvrtek ministerstvo průmyslu a obchodu. Jeho úředníci budou prvním připomínkovým místem a během dubna by měli vypracovat návrhy na úpravy TPP, než jej ministerstvo odešle do meziresortního připomínkového řízení dalším ministerstvům. Během této doby se budou moci k TPP vyjádřit i provozovatelé vysílání, tedy především komerční televize, které se na sestavování harmonogramu nepodílely.

ČT jako provozovatel vysílání i operátor sítě

Velkou výhodu má v tomto smyslu Česká televize, která je ve dvojjediném postavení provozovatele vysílání i operátora vysílací sítě. Byla to právě ČT, kdo společně s Českými Radiokomunikacemi a společností Digital Broadcasting vyjednával v rámci Koordinační expertní skupiny o termínech zapínání sítí DVB-T2 a vypínání vysílačů DVB-T. Bude to také Česká televize, kdo jako první zahájí naostro přechod na DVB-T2 a začne jako první vypínat vysílače veřejnoprávního multiplexu 1. Jak již v dřívějším rozhovoru pro Televizníweb.cz uvedl vedoucí strategie a rozvojových projektů ČT Pavel Hanuš, v Praze veřejnoprávní multiplex ve standardu DVB-T skončí již v listopadu 2019. A HD verze programů ČT v DVB-T ukončí vysílání již na konci letošního roku.

Komerční televize se dosud k TPP veřejně nevyjadřovaly. Neměly ani k čemu, protože se s dokumentem dosud nemohly seznámit. První veřejné reakce se dají očekávat na červnové konferenci DIGIMEDIA 2018, kde vystoupí generální ředitel FTV Primy Marek Singer. TPP se ale ke komerčním vysílatelům dostane již v těchto dnech, prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu. Dozví se z něj termíny, kdy budou muset opustit celoplošné sítě DVB-T a tedy i lhůty, které budou mít na vyjednání podmínek pro vstup do finálních sítí DVB-T2. V nich už nebudou mít televizní stanice vysílání zdarma jako v přechodových sítích DVB-T2, půjde o klasickou komerční distribuci signálu. Provozovatelé si budou muset zvolit rozlišení obrazu (standardně se nabízí tři varianty až po Full HD) a doplňkové služby jako HbbTV.

Jak se k návrhu TPP postaví televize Nova, která při první televizní digitalizaci obstruovala? (Foto: archiv TV Nova)

Zapojí se do diskuse opět i satelitáři?

Dosud není jasné, zda se k návrhu TPP budou moci vyjádřit provozovatelé regionálních sítí DVB-T. Jich se v podstatě TPP netýká, protože řeší přechod celoplošných multiplexů 1, 2, 3 a 4 na finální sítě DVB-T2 označené čísly 21, 22, 23 a 24. Samotné regionální sítě DVB-T mají podle rozhodnutí ČTÚ ukončit vysílání již k 30. červnu 2019 bez náhrady. Během přechodu na DVB-T2 nebudou vznikat žádné regionální sítě nové generace a případné další multiplexy nad rámec čtyř celoplošných se budou řešit až po úplném vypnutí DVB-T sítí, tedy po 30. červnu 2020. To se však nemusí operátorům regionálních sítí DVB-T líbit, protože by de facto minimálně rok nemohli vůbec vysílat a jejich klienti by se mohli maximálně přesunout do regionalizovatelné finální sítě 24.

Po vypořádání připomínek dotčených subjektů, k němuž by mohlo dojít v květnu, předá ministerstvo průmyslu a obchodu návrh TPP do meziresortního připomínkového řízení, v němž se dají očekávat další návrhy změn, které mohou skrze vybrané resorty prosazovat i komerční subjekty včetně operátorů placených televizních služeb. Do hry by se tak opět mohla pokusit dostat Česká asociace satelitních operátorů, která po nezdaru s lobováním proti diginovele zákona o elektronických komunikacích komplikuje proces prenotifikace zamýšlených kompenzací spojených s vynuceným opuštěním pásma 700 MHz u Evropské komise. Aby se vše stihlo v termínu stanoveném Evropským parlamentem, musí se meziresortní připomínkové řízení vypořádat nejpozději do začátku června. Poté návrh TPP projedná Legislativní rada vlády a připraví jej pro hlasování kabinetu.

Bude to současná vláda, kdo bude v červnu přijímat TPP? (Foto: Úřad vlády ČR)

Vláda má TPP schválit do konce června

Samotná vláda má TPP schválit nejpozději do 30. června 2018, dva roky před zamýšleným termínem ukončení pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T. Důležitou roli ovšem může sehrát fakt, jaká vláda se bude návrhem TPP zabývat. Současný kabinet vládne v demisi již šestým měsícem a po neúspěšných vyjednáváních hnutí ANO s demokratickými stranami zastoupenými v Poslanecké sněmovně přichází na řadu varianta menšinové vlády ANO podporované SPD a KSČM. Všechny tři strany se netají různými antipatiemi k veřejnoprávním médiím, přičemž Česká televize se pasuje do role lídra druhé televizní digitalizace. Nelze vyloučit, že by jí strany podporující menšinový kabinet ANO chtěly prostřednictvím schvalování TPP zkomplikovat situaci.

Vstup do Diskuse

21 komentářů: “Technický plán přechodu na DVB-T2 je připraven. Co se s ním bude dít dál?”

 1. Adolf.Shitler napsal:

  Současná neschopná a všeho schopná vláda (navíc v demisi) a taktéž neschopný Dvořák, to je rovno blamáži.

 2. Štěpán napsal:

  Škoda mluvit o té naší vládě …

 3. Vl.K. napsal:

  Jak této zprávě rozumět? Interpretuji si ji tak, že TPP je hotov (?!), ale že má 80 dní na připomínkování. Cože? To mají připomínkovat jen nějací vybraní a nikoliv veřejnost? Myslím především odbornou veřejnost, tj. provozovatele různých s příjmem TV spojených zařízení, i odborné firmy atd. I třeba jednotlivce znalé problematiky….O odbornosti českých ministerstev zejména za nynější vlády v demisi si nečiním iluze.

  • mirasat napsal:

   Ten podstatný základ TPP je hotov už nějakou dobu.
   Když vám třeba z éteru zmizí vaše oblíbené rádio a na stejné frekvenci se objeví místo něj nějaká ……. , stejná, jako ,,všechny ostatní,, , tak se to taky dozvíte až ve chvíli, když frekvenci naladíte. Prostě byste musel dělat hlídacího psa na všechno. Stejně byste nic nezměnil. Na provedení přechodu z T na T2 jako takový (nikoliv TPP) mám svůj názor. I kdybych mělo stejný názor 100 dalších lidí, a připomínkovali TPP, tak nic nezmění.

 4. Jirka napsal:

  Už aby byl TPP schválený a zveřejněný, aby se znali termíny, vysílače a kanály finálních sítí a nemuselo se (zbytečně) investovat do úpravy anténních systémů.

 5. Ing. Vladimír Bílý napsal:

  Provozovatelů regionálních sítí se naopak TPP velmi týká, jelikož navrhuje jejich vypnutí bez náhrady a přitom se k tomu nemají ani vyjádřit! A to všechno jen proto, aby velcí hráči prostě měli při přechodu „klid na práci“. Smutné.

  • Nonic napsal:

   Jo bohužel jen Praha má přidělené ke DVB-T2 finálním 6 celostátním ty 2 potažmo 3 další MUXy a zbytek republiky kde dosud jedou lokální RS o malých výkonech prostě musejí zmizet a basta fidli… Nebo se s nimi bude? počítat až dle toho jaké kmitočtové skuliny se v okudlaném pásmu pak najdou?… Dosud to nikdo neobjasnil… Podnikatelské prostředí volné konkurence a výběru programů dostane na zadek…

 6. Pevy napsal:

  Provozovatelé regionálních sítí měli licence na dobu určitou a tato doba byla (bude) dodržena. Takže nevím, na co by měli mít nárok.
  Když budete mít na parkovišti zaplacené parkovací místo na 12 měsíců a budete na to mít samozřejmě řádný doklad, budete si ještě po této době (13.měsíc) taky dělat na to místo nárok ? To by asi bylo trochu padlé na hlavu. A tenhle případ je vlastně to samé….

  • Nonic napsal:

   Pevy nepochopil si, že přechodové sítě se dělaly s velkým předstihem pro ty hlavní hráče a ty tedy dostanou pak minimálně 4 celoplošné finální a do těch zbývajících dvou už ty současné malé hráče narozdíl od ČRa a Pařízkovin už nebudou chtít do DVB-T2 pustit a ani s nimi nyní nejednají fér tj. jak si nové placené tebou zmíněné parkoviště znovu koupit a obstarat… ty zřejmě razíš zásadu nové auto do kterého si prostě odvezeš do šrotu protože ti už neprodáme od určitého datumu benzín… Prostě koncový uživatelé – diváci je vůbec nezajímají ač by mělo jít hlavně o ně tj. možnost mít regionální MUXy s lokálním zpravodajstvím atd. jako v dosavadním RSkách a malými výkony pár Wattů proč to jde v Praze už dopředu nalajnovaně ohlášeně koordinováno a jinde v republice s tím nepočítají?…

   • Michal Pomeisl napsal:

    PeVy to napsal naprosto přesně a jediný, kdo to nepochopil, jsi ty Nonicu.
    Nové regionální sítě mohou začít vznikat teprve tehdy, až bude v provozu všech 6 sítí a to včetně sekundarní sítě vysílačů jednotlivých sítí.
    Pak teprve bude jasné, kde zbyl volný prostor pro nové regionální vysílače.

    • Nonic napsal:

     Ale pochopil jsem to… přehlídli jste, že jsem jasně uvedl, že v Praze mají nalajnováno ke 6 další sítě a jinde v republice nic !!! a už delší dobu tvrdím, že se snad najde volné místo zpět pro regionální vysílače ale i ty by se měly už dopředu zkoordinovat ale jelikož se mlčí !!! tak prostě regionálkám řeknou zabalte si z míst kde máte své současné RSky fidlátka a mlčte… jiní mají kompenzace a vy prostě jste měli datum od do zbytek už nás nezajímá… jiným prodloužíme vysílání ze DVB-T hned do DVB-T2 a na vaše regionálky kašleme a basta fidli !!!…
     Ostatně pan ing. Vladimír Bílý má zřejmě s provozem nějaké lokální RS provozní zkušenosti proto uvedl námitku, že se nimi nikdo dopředu o něčem jak dál provozovat televizní stanice nebaví…

    • Ing. Vladimír Bílý napsal:

     Pouze papouškujete to, co říkají velcí hráči, ale opak je pravdou. RS by mohly přejít do T2 klidně bez přerušení vysílání, jenže na ČTÚ tlačí velcí hráči a snaží se urvat maximum pro sebe. Je pro ně jednodušší zaříznout pidikonkurenci prostě takto. Přitom jde často o kmitočty pro místní vysílání, které mají pár wattů a nikomu a ničemu prostě nezavazí.

   • Adolf.Shitler napsal:

    Procházka s Pařízkem budou mít na finále 6 sítí, takže tam pro ty regionálky zcela jistě místo najdou. Tak velký zájem o T2 nebude, hlavně v momentě, kdy to přestane platit stát, což bude za 2 roky.

    • Nonic napsal:

     Ádo H. , 4 sítě T2 jsou jasné a ty dvě další finální budou celoplošné a usilují o ně Čt (pro regionalizaci jejich 30 minutových zpráv z několika drahých studíí) a Pařízek kvůli současnému MUX-7 (RS-7+ virtuální MUX-1a) ač je ve hře s platně zveřejněnou licencí na svůj další MUX i ten co provozuje Mňam atd. stanice má a chce mít ve pozemáku v T2 protože do DVB-T se krom zmíněných pár malých RS už v současnosti nevejdou…. Ty lokální stanice v podobně dnešních samostatných městských RS nebudou chtít jít do celostátního o vysokém výkonu a pokrytí šíření neb to bude dražší než mít výkon pár Wattů někde místně a zprávy by jinde celostátně nikoho nezajímaly i takové ohlasy jsou zde hlavně od Moraváků

     • Adolf.Shitler napsal:

      ČT může usilovat o co chce, nikdo ji zatím nic dalšího nedal a není vyloučeno, že právě tato síť by mohla sloužit k regionálnímu vysílání jak veřejnoprávní, tak komerčních TV.

 7. Nonic napsal:

  Prominout v předchozím narychlo vsuvný text: mělo to být: nové auto si prostě odvezeš do šrotu protože ti už do něho neprodáme od určitého datumu benzín… tj. nebudeš mít volnou frekvenci nahrazenou za jinou… i kdyby ses snažil chtít platit sebevíc i ve už DVB-T2…

Napsat komentář