Technický plán přechodu na DVB-T2 je připraven k připomínkovému řízení

6 komentářů 12.4.2018 / Jan Potůček

Klíčový dokument pro druhou televizní digitalizaci ve středu projednala Koordinační expertní skupina a dnes jej předala k připomínkám Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Dlouho očekávaný harmonogram spouštění finálních sítí DVB-T2 a vypínání kmitočtů celoplošných multiplexů DVB-T, Technický plán přechodu (TPP) na DVB-T2, je na světě. Ve středu jej projednala Koordinační expertní skupina při ministerstvu průmyslu a obchodu. Serveru Televizníweb.cz to potvrdil vedoucí této skupiny Pavel Dvořák. Dnes si návrh TPP převezmou úředníci ministerstva průmyslu a obchodu k vlastnímu procesu připomínkování podle legislativních pravidel. „Jakmile projde kolečkem připomínkového řízení na ministerstvu, půjde do meziresortního připomínkového řízení, poté na Legislativní radu vlády a nakonec na vládu,“ vysvětlil Dvořák.

K TÉMATU: Podívejte se na zkoordinované kmitočty pro šest celoplošných vrstev DVB-T2 v Česku

Na návrhu TPP spolupracovala Koordinační expertní skupina především s přímo dotčenými operátory celoplošných sítí pro pozemní digitální televizní vysílání, tedy Českými Radiokomunikacemi, Českou televizí a společností Digital Broadcasting. V rámci připomínkového řízení bude TPP projednán i s dotčenými provozovateli televizního vysílání.

ČTĚTE TAKÉ: Technický plán přechodu na DVB-T2 sestaví ministerstvo průmyslu a obchodu, nikoli ČTÚ

Vypínání současných celoplošných sítí DVB-T začne v listopadu příštího roku, kdy Česká televize ukončí vysílání svého multiplexu 1 v Praze a části středních Čech. Další regiony a sítě pro komerční televize budou následovat od ledna 2020 do konce června stejného roku. Před vypnutím DVB-T ještě proběhne souběžné vysílání přechodových sítí, postupné zahájení vysílání finálních sítí DVB-T2 a návazné přepnutí vysílání z DVB-T na DVB-T2.

Přechodové sítě DVB-T2 jsou tři, finální budou čtyři. Přechodová síť 12 Českých Radiokomunikací se totiž rozdělí na finální sítě 22 a 23, které nahradí vypínané multiplexy 2 a 3. Přechodová síť 13 společnosti Digital Broadcasting bude měnit vysílací kanály, přičemž vesměs přejde na ty kanály, které dnes využívá celoplošný multiplex 4 stejného operátora. Nejlépe na tom bude Česká televize, která s výjimkou dvou regionů (severní a jižní Čechy) zůstane na stejných vysílacích kanálech, které nyní využívá její Přechodová síť 11. Na většině území České republiky jde o kanál 26.

Podle návrhu TPP budou v České republice do 30. června 2020 uvolněny rádiové kmitočty pásma 700 MHz v souladu s Rozhodnutí Evropského Parlamentu a Rady z května 2017. To umožní další rozvoj mobilního brodbandu.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Technický plán přechodu na DVB-T2 je připraven k připomínkovému řízení”

  1. ivovi napsal:

    Bohuzel programy se vypinaji drive nez vysilace, takze terminy vypnuti vysilacu nejsou pro divaka tak dulezite.

    Mnozi budou muset mit vyreseny prechod na T2 jeste predtim nez bude schvaleny TPP.

  2. Lukáš napsal:

    kdo má satelit nepotřebje tohle řešit.

Napsat komentář