Technický plán přechodu na DVB-T2 míří do meziresortního připomínkového řízení

5 komentářů 25.4.2018 / Jan Potůček

Vedení ministerstva průmyslu a obchodu schválilo harmonogram zavádění pozemní digitální televize ve standardu DVB-T2 a vypínání celoplošných sítí DVB-T.

Dvanáct dní po dokončení Technického plánu přechodu (TPP) na DVB-T2 Koordinační expertní skupinou (KES) při Ministerstvu průmyslu a obchodu schválilo tento dokument i vedení resortu a posílá ho do meziresortního připomínkového řízení. Pro Televizníweb.cz to potvrdil vedoucí KES Pavel Dvořák. TPP obsahuje termíny zahájení vysílání sítí DVB-T2 v jednotlivých regionech České republiky a vypínání vysílačů čtyř celoplošných multiplexů DVB-T. Překvapivě v něm však chybí termíny spouštění čtyř finálních sítí DVB-T2, obsahuje pouze data spouštění vysílačů tří přechodových multiplexů DVB-T2, které již v různé míře v Česku vysílají.

K TÉMATU: Technický plán přechodu na DVB-T2 je připraven k vnitřnímu připomínkovému řízení na MPO

Během meziresortního připomínkového řízení k TPP se očekává řada připomínek od provozovatelů komerčních televizí, kteří se nemohli na přípravě harmonogramu druhé televizní digitalizace podílet. Na rozdíl od první televizní digitalizace totiž nejsou držiteli kmitočtů, na kterých vysílají, jako tomu bylo v analogové éře, ale pouze klienty operátorů sítí, jejichž kapacitu využívají. Po meziresortním připomínkovém řízení zamíří TPP na Legislativní radu vlády a poté se jím bude zabývat přímo kabinet. Vláda by měla TPP schválit jako svoje nařízení nejpozději do 30. června, což je termín stanovený Evropským nařízením o uvolnění pásma 700 MHz.

Televizníweb.cz zítra přinese přehledné informace o termínech vypínání celoplošných multiplexů 1 až 4 v jednotlivých regionech České republiky.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Technický plán přechodu na DVB-T2 míří do meziresortního připomínkového řízení”

 1. Jirka napsal:

  Tak to jsem na to tedy zitra zvedav, co vse se k tomu doctu. Ale to, ze v TPP nejsou informace k zapinani finalnich siti 21 az 24 tedy tez nechapu, protoze to divaky jiste rovnez zajima.

  • ivovi napsal:

   Tak lhuty vypinani T tam musi byt, jinak by to nemelo smysl. Alespon by tam mely byt ty konecne site detailne popsany. Mozna ze nekdo vylozil „lhuty postupu procesu rozvoje T2“ jakoze pro prechodove site…

   Zakon:
   „Technický plán přechodu stanoví pravidla pro přechod zemského digitálního televizního vysílání ze standardu DVB-T na standard DVB-T2. Technický plán přechodu stanoví zejména lhůty, podmínky a způsob postupu při procesu rozvoje sítí elektronických komunikací pro zemské digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2, včetně lhůt, podmínek a způsobu vypínání zemského digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T…“

  • BIDLO napsal:

   Přesně tak, zajímá. To zase vypadá na nějaký nedodělek.

 2. Pevy napsal:

  Vzhledem k tomu, že již dnešní přechodové sítě obsahově plně nahradí (až na výjimky) vysílání DVB-T, je z technického hlediska úplně jedno, zda budou přechodově sítě v tomto stavu vysílat ještě měsíc, nebo klidně třeba rok po vypnutí posledního vysílače DVB-T. Na start definitivních sítí tak budou tlačit téměř výhradně sami operátoři sítí, neboť tam půjde o jejich vlastní kšeft (´= nové programy).

  • ivovi napsal:

   To sice ano, ale uplne jedno to neni.
   1) predpokladam ze pridely pro prechodove site jsou casove omezene (viz treba k50).
   2) divak by mel vedet kdy bude preskakovat z prechodovych na konecne site – nekde se kanaly lisi. Pripadne ti nenarocni jak dlouho budou bez TV pokud by chteli preskocit rovnou z DVB-T na konecne site.:-)

   Jinak vypnutim DVB-T asi operator prijde take o proplaceni provozu prechodovych siti, to bude dalsi motiv prejit na konecnou T2 sit.

Napsat komentář