Televizor Finlux 32-FFC-5760 je příjemným překvapením s výjimečným poměrem cena/výkon

V bílé i černé můžete za dobrou cenu zakoupit výtečně vybavený televizor pro české DVB-T2, který navíc bezproblémově spolupracuje s hybridním televizním vysíláním HbbTV a nabízí hned několik vychytávek.

Finlux jsem na vyzkoušení neměl už hodně dlouho a není divu, že jsem se na něj vysloveně těšil. Navíc jde o chytrý televizor s úhlopříčkou 81 cm za 7500 Kč, který nepochází od masové značky, a to vždycky potěší…

Finlux 32-FFC-5760 (takto se správně označuje i když můžete narazit i na jiná jména) je vybaven lesklou obrazovkou a software a koncept jsou shodné s modelem 5660, který je na trhu už delší dobu. Rozdíl je zejména v použitém panelu, který je v našem případě tenčí s podsvícením v rámu (Edge LED). Hloubka bez podstavce jde od nějakých 30 do 60 mm ve spodní části v níž jsou umístěny reproduktory s výdechem směrem dolů.

Výbava je jedním slovem výtečná a je tu snad vše na co si vzpomenete. Alespoň papírově vzato a vzhledem k Full HD. Bezdrátové připojení pracuje i s 5 GHz, podporováno je Wi-Fi Miracast, ovládání prostřednictvím aplikace v mobilu či tabletu a funkce FollowMe TV, která dovoluje převzít televizní vysílání z tuneru na mobil. Za danou cenu je toho více než dost!

Parádní instalace dokonce i s řazením stanic

Sestavení televizoru je jednoduché, díly jsou dobře spasované a ke všemu jsou pouze jedny šrouby (tak by to mělo vypadat!). Hlava držáku obrazovky nejde na spodní část podstavce zasunout obráceně a jeho smontování je tak dílem okamžiku. To samé platí i pro softwarovou instalaci pro pozemní vysílání a mj. i pro satelitní Skylink, který je už v televizoru předpřipraven.

Hned po volbě jazyka si Finlux na další obrazovce sám chytře nastaví příslušnou zemi a je mi záhadou, proč to tak nedělají všichni! Následně zvolíte druh příjmu, umístění televizoru a případně nastavíte připojení na domácí síť, což jde udělat i později, a začne se ladit. Na až vcelku obvyklou chybu u slovenštiny a slovinštiny, kterou se v Česku bude zabývat málokdo, je instalace zcela zřejmá i pro naprostého laika.

Třídění naladěných stanic jako součást instalačního procesu? Tak tohle uvidíte ve světě televizorů opravdu málokdy. Přitom je to navýsost logické.

Pokud televizor na internet, resp. k domácí síti, připojujete bezdrátově, můžete využít tlačítko WPS na Wi-Fi směrovači, nebo si manuálně vybrat jeden ze dvou přístupových bodů pro 2,4 a 5 GHz. Tedy pokud máte kvalitní směrovač (router), což v mém případě díky TP-Link Archer C9 platí. Na kvalitní router byste u televizoru měli opravdu dbát. Pokud tedy nenapojujete televizor přes drátový Ethernet, což je vždy lepší než Wi-Fi.

Po naladění Finlux vypíše počet televizních a rozhlasových kanálů a následně zobrazí i jejich seznam ve kterém si je můžete rovnou setřídit (viz foto výše). Řazení kanálů je snadné a svižné i když hromadně přesouvat nejdou. Hlavně, že jde o součást instalačního procesu a volbu nemusíte nikde hledat.

Překvapivý dálkový ovladač

Obvyklé rozměry a „mrňkavá“ tlačítka ovladačů patřící k levným televizorům tu opravdu nehledejte. „Dálka“ je jako vystřižená z kategorie o dvě třídy výše, až se možná někomu bude zdát příliš rozměrná.

Jasnou výhodou však je její výborná čitelnost a ani rozložení není špatné. Až na tlačítko EPG, které je nepohodlně – a nenápadně – stranou.

OK v tuneru vyvolá seznam naladěných kanálů, v multimédiích však žádnou funkci nemá a je třeba tu používat speciální tlačítka. Ty mají samostatný blok v horní části ovladače a vedle Play, Pause a Stop tu je ještě rychloposuv. Přeskok o kapitolu, skladbu či video je třeba řešit přes šipku vpravo a vlevo, barevným teletextovým tlačítkem lze také vyvolat skok na čas, což je u Finluxu hodně užitečné, protože převíjení patří k těm pomalejším. Co v této části ovladače určitě nepřehlédnete, je Netflix. Inu jiný kraj, jiný mrav. Vedle něj se pak nachází ještě přímé vyvolání YouTube a přístup do multimédií přes rozhraní USB a DLNA.

Možná si trochu budete muset zvyknout na to, že OK je velmi těsně obehnáno šipkovými tlačítky a ta jsou zase obklopena tlačítky pro práci s hlasitostí a postupnou volbu kanálů. Ta jsou navíc provedena částečně konkávně a jak jsem se dočetl, má to navodit dojem jakési útulnosti. Pro mě to byl spíše nezvyk, ale po čase jsem přistihl svoje prsty jak po ovladači zálibně přejíždějí (?!).

Na televizoru najdete ovládání na levém boku společně s rozhraními a elektronickým tlačítkem pro vypnutí. To ovšem nezpůsobí nic jiného než klasický pohotovostní režim. Televizor tak tímto způsobem můžete vypnout a pak ho dálkovým ovladačem zase zapnout. Například Panasonic to měl svého času udělané tak, že toto tlačítko vypínalo mj. i infraobvod, takže se ještě trochu energie ušetřilo.

Menu nastavení ve kterém se dá kolovat stejně, jako v souborovém manageru multimédií je umístěno nad kurzorovým křížem a na stejné úrovni je i tlačítko kontextové volby Q.Menu s malým zeleným lístečkem. Ten tu je proto, že tu najdete i řízení spotřeby energie v několika stupních, včetně vypnutí obrazovky jako takové (zvuk pracuje). Mezi dalšími volbami vyvolatelnými z TV tuneru je tu například i přepnutí obrazového režimu a práce s oblíbenými položkami.

Televizor můžete řídit i aplikací v mobilu či tabletu. Stačí nainstalovat Finlux Smart Remote, který nabízí jednak běžný ovladač rozdělený do třech částí (bohužel) a jednak dotykovou plošku. Třetí položkou je vyvolání klávesnice mobilu a podrobně vše vidíte ve fotogalerii.

Základní náhled na programovou nabídku. Pokud na dálkovém ovladači zmáčknete „i“, horní skoro polovinu obrazovky zabere podrobná informace o pořadu, včetně časů vysílání.

EPG bez obrazu a zvuku, výborné HbbTV a překvapení jménem HBO GO

Programová nabídka se kupodivu stahuje na pozadí aniž byste museli na multiplex vstupovat! Má tradiční provedení v němž se vypíší pořady pro deset kanálů a pokud vám to nevyhovuje, můžete sáhnout po dalších dvou zobrazeních. Jedním je seznam pořadů pro jednu stanici, dalším vypsání aktuálních a následujících pořadů ve dvou sloupcích pro deset stanic, přičemž další, pořad už vypsat nelze.

Klasický náhled nabídne pouze jména pořadů, pro cokoli dalšího je třeba zmáčknout „i“ a v horní části se objeví okno s podrobnými informacemi. To zůstane otevřené i po odchodu a návratu z tuneru a vypsaných stanic je pak šest. S výhodou ale při pohybu po EPG okamžitě vidíte informace o pořadu, včetně času začátku a konce.

Po programové nabídce, kterou šlo vyvolat pro více než 20 dnů, se můžete volně pohybovat, do tuneru se přepnete buď ukončením EPG nebo OK na libovolném pořadu a následným přejetím na volbu Vybrat kanál. Pokud tak učiníte na pořadu, který se teprve bude vysílat, je vám nabídnuta možnost nahrání nebo upozornění. Jestliže vyberete to druhé, počítejte s tím, že se Finlux z pohotovostního režimu neprobudí, takže aby upozornění fungovalo, musí být stále zapnut.

HbbTV není třeba po instalaci povolovat, naběhne automaticky jakmile je televizor připojen k internetu. Důkladně jsem ho vyzkoušel zejména na kanálech České televize, včetně Přechodové sítě 11 vysílající stanice ČT v HD na DVB-T2, a na FTV Prima. Fungovalo i na televizi Nova či Kinosvět a jela i Single Lady na Óčku.

Seznam.cz TV nabízí na HbbTV daleko vyšší kvalitu než v běžném pozemním vysílání, což bylo vidět i tady. Například u pořadu Duel bylo možné nastavit až 720p a i když to není moc, oproti televiznímu vysílání s nějakým megabitem za sekundu je to rozdíl dvou tříd. Proč si takto Seznam odhání zákazníky není známo.

Chytré funkce vyvoláte tlačítkem s ikonou zeměkoule, nebo rovnou konkrétním tlačítkem například pro zmiňovaný Netflix. V seznamu aplikací najdete běžné odkazy, jako třeba webový prohlížeč či plně funkční Youtube. Z českých tu bylo pouze Copak.cz i když počasí, které je hned na úvodní stránce (zdroj: Accuweather), hrdě hlásilo Brno aniž bych cokoli nastavil.

Chytré funkce však u tohoto levného televizoru nekončí ani aplikacemi, ani HbbTV. Je tu totiž ještě podpora sdílení obrazovky z mobilu a také zmiňované převzetí vysílání za pomoci programu Finlux Smart Center. Ten v mém případě pracoval jen částečně a stanice převzít na mobil Sony XZ s Androidem 6 nešla.

Finlux Smart Center zvládá také zobrazení upozornění, zhlédnutí nahraných pořadů či výpis programové nabídky. Jak ale vidíte ve fotogalerii výše, protože se k tomu využívá databáze Gracenote, informace u některých kanálů mohou chybět.

Sdílení obrazovky mě hodně překvapilo a na rozdíl od Smart Center bylo plně funkční. Nejen že si televizor na síti s Wi-Fi směrovačem TP-Link Archer C9 bez potíží rozuměl se zmiňovaným telefonem Sony Xperia XZ se systémem Android 6.0, ale kupodivu mu nevadil ani výstup z aplikace HBO GO na „big screen“, který má HBO GO standardně zakázaný. Po čínském mercedesu v podobě Hisense H55NU8700 xxx http://www.televizniweb.cz/2018/01/hisense-h55nu8700-cinsky-televizor-pro-dvb-t2-proc-ne-pokud-to-bude-tento/

je tak levný Finlux 32-FFC-5760 druhým televizorem, který si u mě z omezení hlavu nedělal. A to je hodně příjemné zjištění!

Souborový manager je jednoduše ovladatelný, vybrat si můžete buď mezi přehráváním videa, fotek a muziky, nebo zvolit přehrávání všech souborů.

Základní obrazové úpravy a multimédia s omezenou kompatibilitou

Úpravy nastavení jsou vysloveně základní, což není divu. V případě barev můžete vedle obvyklých parametrů jako jas a kontrast upravit zejména teplotu, pleťový odstín a poměr zelené a červené. K dispozici jsou také čtyři přednastavené režimy. U zvuku jich je šest, plus ekvalizér a třeba i režim AVL, který hlídá hlasitost typicky při reklamách a který je bohužel standardně vypnutý.

Souborový manager se ovládá snadno, spuštění video souboru se dělá klasickým OK, což také nebývá u levných televizorů (a set-top boxů) zvykem. Pro médium si můžete nastavit i klasický adresářový náhled, navíc nemusíte dopředu vybírat co chcete přehrát a v tomhle směru je prakticky vše ukázkové. Často na to nenarazíte ani v kategorii střední třídy, či ještě výše.

Multimédia můžete v příslušné položce spustit z rozhraní USB nebo ze sítě prostřednictvím DLNA, které s počítačem s Windows 10 a serverem Synology DiskStation DS414j fungovalo bez zádrhelů. Kompatibilita ale nebyla nijak vysoká, resp. byla ještě nižší než přes USB, a týkalo se to zejména videa. Tady byly potíže s DivX a někdy i XviD.

Jestliže sáhnete po přehrávání přes rozhraní USB je kompatibilita o něco lepší, ale tytéž soubory, které televizoru dělaly problém na serveru, stávkovaly i zde (zejména DivX), jiné se ale přehrály (typicky XviD). A i když si televizor při ukončení přehrávání nepamatuje kde skončil, minimálně jedna věc je tu udělaná ukázkově! Titulky…

Ty na rozdíl od drtivé většiny levných přístrojů (a někdy i těch dražších a drahých) používají polotučný font, takže jsou výrazné a dobře čitelné. Můžete je také nastavit v dostatečném rozmezí velikostí, takže by se uplatnily i u televizoru podstatně rozměrnějšího.

Obrazovka Smart TV, kterou vyvoláte ikonou zeměkoule. U počasí můžete nastavit například i Brno.

Cena/výkon a solidní obraz

Použitá softwarová platforma byla stabilní a svižná, což se příznivě projevovalo i při prostém přepínání kanálů. A i když nenabízí skoro žádné české aplikace, díky bezproblémovému sdílení obrazovky, které dává překvapivě kvalitní výsledky to až tak nevadí. V tomto ohledu potěšilo zejména HBO GO, které má standardně zakázán obrazový výstup přes Wi-Fi na televizor. Tady fungoval výborně!

Někoho může potěšit i klasický počítačový VGA vstup, ostatně 81 cm není ani zdaleka to největší, co lidé ke svým počítačům připojují, hodně z nás pak kvalitní HbbTV, tedy populární červené tlačítko.

Obrazově televizor ceně rozhodně odpovídá, resp. je nad ní a i když o žádného rychlíka na sportovní přenosy nejde, pohybovou ostrost dokáže udržet v rozumných mezích i na méně kvalitním videu.

Překvapilo velice dobré resamplování z klasických seriálových dílů 45 min. a třeba i pouhých 230 MB. I v tomto ohledu jde Finlux nad rámec své ceny. Nad ní jde rozhodně výbavou, takže pokud hledáte levný a výtečně vybavený televizor do dětského pokoje, tenhle je na to jako dělaný. Pokud vám samozřejmě nevadí nižší multimediální kompatibilita jak na USB, tak především na DLNA. To je ale asi to jediné, co bych televizoru skutečně vytkl.

Hodnocení

 • PRO: excelentní poměr cena/výkon, výtečná výbava, včetně bezproblémového HbbTV, obraz nad průměr třídy, programová nabídka EPG se stahuje na pozadí, instalace včetně třídění kanálů
 • PROTI: nižší multimediální kompatibilita
Vstup do Diskuse

7 komentářů: “Televizor Finlux 32-FFC-5760 je příjemným překvapením s výjimečným poměrem cena/výkon”

 1. Josef Zavřel napsal:

  Přátelé,je mě docela líto,že Finlux je u vás odpad.Já ho mám od listopadu.Je to sice 4K – FUB 43 – 8061.Dlouho jsem se rozmýšlel a nakonec zvítězil Finlux a zatím jsem toho nikdy nelitoval.Po všech stránkách mě vyhovuje a na kvalitu obrazu se běžte někam podívat!Je to jak píše pan Herwig.Hlavně se dá bezproblémů případně připojit k VIFI internetu a víc nepotřebuji.

 2. ivovi napsal:

  Pokud uz EPG neni s obrazem ani zvukem, tak doplnovani informaci z ostatnich kanalu je logicke – bylo by spatne pokud by to tak nebylo.

 3. Luděk napsal:

  V prodeji je nová značka hisense. Prodává ji zatím pouze Alza a Planeo. Nikde jinde jsem ji zatím neviděl.

Napsat komentář