UVNITŘ FOTOGALERIE – Minulý měsíc televizní stanice ohlásila zásadní aktualizaci své aplikace. Poprvé od vstupu do televizního segmentu zavádí na tzv. červeném tlačítku klíčové vyhledávání pořadů.

Seznam zavedení této funkce odmítal už od svého prvního vstupu do pozemního multiplexu, kdy stanici šířil pouze přes hybridní televizní vysílání, tzv. kanál HbbTV, který v celoplošném multiplexu 4 zabíral pouhých 0,5 Mb/s. Nedlouho po spuštění klasického televizního vysílání k němu tento HbbTV kanál připojil, ale spoléhat na přípravu tzv. doporučených pořadů pro konkrétního uživatele televizního přijímače se zjevně ukázalo jako slepá ulička, takže přišla další změna. Současná aplikace je nejen originální, ale patří k tomu nejlepšímu, co bylo v Česku na tomto poli vytvořeno. Směle se tak řadí po bok aplikací České televize a FTV Prima.

Jak se HbbTV Seznamu chová v praxi, se podíváme v této recenzi. A také na pár chybek, na které jsem v průběhu krátkého, avšak intenzivního zkoušení narazil.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Seznam.cz TV zavedla vyhledávání u HbbTV a další novinky v hybridním vysílání přes DVB-T

Něco málo historie

Když koncem května 2016 vstoupil Seznam do televizního vysílání, učinil tak zmiňovanou formou kanálu vysílaného přes hybridní televizní vysílání HbbTV, tzv. červené tlačítko. V tom regulérním se vysílala pouze úvodní obrazovka, jakási maska, s oznámením, které říkalo: „Nedaří se Seznam.cz spustit? Mrkněte na www.seznam.cz/jaknaladit/.“ Později bylo, i po mých urgencích, změněno na rozumnější, které lépe vystihovalo skutečnost, že ke spuštění stanice potřebujete tři věci: chytrý televizor s podporou HbbTV, funkční napojení na internet a na televizoru zprovozněné HbbTV.

Nový kanál hlásící se jako Seznam.cz se v éteru objevil v multiplexi 4 patřící společnosti Digital Broadcasting a generální ředitel společnosti Seznam.cz Pavel Zima tehdy prohlásil: „Přicházíme s netradičním řešením, které zatřese současným paradigmatem a tím, jak vnímáme televizní obrazovky. Přitom Seznam.cz TV „pouze“ divákovi jednodušším způsobem přináší obsah z internetu, který už nyní v chytrých televizích jde spustit. Dosud bylo vyhledávání internetového obsahu v chytré televizi přes aplikace nebo internetový prohlížeč noční můrou. Teď se k němu divák dostane pouhým přepínáním mezi televizními kanály, na něž je zvyklý. Je to naprosto logické a současné technologie to umožňují.“

Koncem května 2016 začal u Digital Broadcasting v rámci DVB-T vysílat HbbTV kanál Seznam.cz s tímto oznámením. Šlo o první vstup Seznamu do televizního vysílání.

Posléze se pro kanál začal objevovat název Seznam.cz TV (společnost ale používala i jiné) a vysílala se na něm videa, která byla k nalezení na webovém serveru Stream.cz, a to včetně těch, která byla v únoru 2016 nakoupena od BBC. Vyhledávání k dispozici nebylo a Seznam neustále zdůrazňoval, že služba hodlá skládat nabídku konkrétním divákům na míru, a to prostřednictvím funkce Doporučování obsahu.

V polovině roku 2016 Seznam.cz k video obsahu nasadil titulky a nastavení kvality, začal s předpremiérami a společnost také spustila vlastní zpravodajský servis. Minulý rok, 15. září, pak požádala nová firma, Seznam.cz TV, s. r. o., o licenci jak na vysílání pozemní, kabelové a satelitní, tak na vysílání přes tzv. zvláštní přenosové systémy. Licenci Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) získala v říjnu jako „televizní program informačně-zábavního charakteru“.

Vysílání Seznam.cz TV zahájila – už jako zcela regulérní televizní stanice dokonce včetně EPG – 12. ledna 2018 v multiplexu 3 Českých Radiokomunikací a stala se také součástí nabídky několika dalších operátorů na jiných platformách. Po pozdějším přidání HbbTV, ovšem v tradiční podobě Seznamu, tedy bez vyhledávání a vlastně à la původní HbbTV kanál z května 2016, se koncem minulého měsíce poprvé objevuje v zásadně přepracované podobě pro ty, kteří stanici chytají na celoplošném multiplexu 3 Českých Radiokomunikací. Vedle redesignu, a technologie pro jednodušší práci s obsahem, je nejdůležitější změnou právě vyhledávání, které najdete na jedné ze čtyř horizontálních záložek. Tím se dostáváme k současnému stavu…

Přepracované HbbTV Seznamu a praktické zkušenosti

Vývoj nové aplikace měla tentokráte na starosti brněnská firma SVSys, s. r. o., která nahradila původního dodavatele, společnost Mautilus ve které má ovšem Seznam, přesněji řečeno Seznam.cz investiční, s. r. o., stále ještě obchodní podíl. Proč zakázku dostala SVSys, ve které ho naopak nemá, se můžeme jen dohadovat. Viděno z vnějšku to však aplikaci prospělo i když není bez chyb.

Novinka byla v pozemním vysílání spuštěna 28. března 2018 a Seznam ještě v tiskové zprávě doplnil, že se na duben chystá její verze pro satelitní Skylink a kabelovou televizi UPC.

Viděno očima uživatele, přináší stávající verze zejména změny v designu a zmiňované vyhledávání. Jakmile tak do aplikace vstoupíte, uvidíte čtyři horizontální záložky (viz fotogalerie výše) přes které máte přístup do sekcí zvaných:

  • Zprávy
  • Zábava
  • Pohádky
  • Vyhledávání

Pořady jsou uspořádány do horizontálních pásů à la systém Android TV, což je taktéž vidíte ve fotogalerii výše, a bohužel stejně jako u něj, ani zde se v nich nedá kolovat. Každý pás, maximálně dva, má svou rubriku jako Nejnovější, Všechny pohádky či třeba jen Pořady.

Pohyb rámci jedné rubriky je nezávislý na druhé a tak si můžete horizontální pás (pásy) nastavit na určitou polohu, pak přejet na další rubriku a tu si nastavit jinak. Dokud jsem nepřejel na jinou záložku, pozice držela, jakmile jsem na ni přešel a vrátil se, ocitl jsem ve všech rubrikách (pásech) na začátku. Škoda ale, že není pozice zachována i v tomto případě, že nejsou výrazněji vyznačeny okraje pásu a že v nich nejde kolovat. Bylo by to originální a novátorské i když ani takto to není špatné a dává to alespoň jistý přehled

Pár nápadů pro Seznam

Seznam je podle mého s aplikací HbbTV na velmi dobré cestě. Během několikadenního zkoušení se chovala stabilně, neměla nějaké zásadní chyby a jediné problémy na které jsem narazil, bylo jednak občas vypadávající okénko živého televizního vysílání v levém horním rohu (nahrazovala ho černá obrazovka) a jednak zcela opačný případ. Při vyvolání aplikace HbbTV se totiž několikrát objevilo pouze okénko živého TV vysílání a zbytek obrazovky byl černý. Při pohybu v menu jsem také vcelku pravidelně narážel na to, že při zmáčknutí Return na dálkovém ovladači televizoru po přehrání nějakého pořadu se místo návratu na základní záložku nebo třeba odskoku do tuneru objevilo jen černé okno na kompletně celé obrazovce. Spustil jsem třeba Dědictví, nechal přehrát pár sekund pak Return vyskočil do nabídky na záložce a při dalším Return jsem se už objevil na zmíněné černé obrazovce. A z ní se šlo, v mém případě, dostat už jen červeným teletextovým tlačítkem.

Z hlediska celkového uspořádání HbbTV aplikace lze mít také oprávněné dotazy typu proč Kancelář Blaník nemá vlastní rubriku na záložce Zábava, když jsou tu navíc pouze tři položky (Doporučené, Nejnovější a Pořady) a horizontální pás bez možnosti kolovat je příliš dlouhý. Zrychlit a obsluze zpříjemnit sekci Vyhledávání by se pak dalo buď tak, jak to má uděláno Česká televize, tedy vysvěcováním jen těch znaků na softwarové klávesnici, které při příštím zadání přicházejí v úvahu, nebo aktivním výpisem nalezených pořadů v databázi podle postupného zadávání řetězce. Tato cesta by mi k Seznamu seděla víc a když například zadávám můj oblíbený Krmelec, třeba bych hned po „Krm“ viděl, že dál už zapisovat znaky nemusím, protože hledaný pořad byl už nalezen.

Příjemná by také byla změna velikosti doprovodných titulků (nebo je alespoň u pořadů dávat výrazně větší), protože například u rozhovoru Filipa Horkého z Bruselu (Obzor) byly v případě 140 centimetrového televizoru sledovaného na čtyři, pět metrů opravdu malé.

Alespoň pro mé obrýlené já…

A to nejdůležitější na konec. Zatímco televizní vysílání stanice Seznam.cz TV má tak mizernou kvalitu, že mě od ní bolí oči a vydržím ho sledovat doslova jen pár minut, na HbbTV můžete nastavit třeba až 1080p, a to je samozřejmě zcela jiná káva! Takže tady je poslední logický návrh: „což nám takhle dát možnost pustit přes HbbTV živé televizní vysílání na celé obrazovce tak, jak to má ostatně uděláno i některá konkurence?“

Štítky