Česká televize zahájila vysílání DVB-T2 ze zlínského vysílače Tlustá hora

20 komentářů 3.5.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ – Předposlední ze základních vysílačů Přechodové sítě 11 odstartoval týden před plánovaným termínem. ČT zbývá spustit už jen trutnovskou Černou horu.

Kavčí hory pokračují v urychlování výstavby svojí přechodové sítě pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2. Dnes Česká televize zprovoznila vysílač Zlín – Tlustá hora, který původně plánovala spustit až 10. května. „Během dopoledne jsme prováděli testy vysílače, které byly naprosto bez problémů a po dohodě s ČT jsme vysílač již nechali zapnutý,“ vysvětlil pro Televizníweb.cz Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací (CRA), které pro ČT zajišťují provoz přechodového multiplexu. Celkově jde již o pětadvacátý základní vysílač veřejnoprávní Přechodové sítě 11. Z vysílačů velkého výkonu zbývá ČT spustit už jen trutnovskou Černou horu, stát by se tak mělo nejpozději 10. května.

MAPY POKRYTÍ: Kde všude naladíte vysílání České televize ve standardu DVB-T2?

Nové vysílání České televize lze na Zlínsku naladit na kanálu 26, přechodový multiplex vysílá z Tlusté hory maximálním možným výkonem 100 kW. Diváci potřebují pro příjem vysílání ve standardu DVB-T2 televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Při výběru nového přijímače je dobré se orientovat podle nálepek „DVB-T2 ověřeno“, jimiž jsou označeny televize a set-top-boxy certifikované CRA pro příjem DVB-T2 vysílání v České republice. Kupující se tak vyhne riziku, že si sice pořídí přijímač DVB-T2, ale pouze s kodekem MPEG-4, což povede k tomu, že z nového vysílání naladí pouze zvuk a nikoli obraz. Takových přijímačů je na českém trhu několik a prodejci je nemusí nijak označovat.

Pokrytí veřejnoprávní Přechodové sítě 11 z vysílače Zlín – Tlustá hora. Kliknutím mapu zvětšíte. (Zdroj: Česká televize/CRA)

Na Zlínsku je v DVB-T2 již 29 televizí

Jaké všechny programy zlínští diváci naladí v DVB-T2? V nově zprovozněné Přechodové síti 11 vysílá všech šest kanálů České televize ve Full HD rozlišení. Zcela nově tak mohou na anténu bez jakýchkoli dalších poplatků přijímat i zpravodajskou ČT 24 HD, dětské Déčko HD a kulturní ČT art HD, které dosud pozemní cestou v této kvalitě nevysílaly. Samozřejmostí jsou i programy ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD. Ze stejného vysílače Tlustá hora lze naladit i Přechodovou síť 12 s téměř dvacítkou komerčních televizí. Vysílá na kanálu 22 a obsahuje stanice Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool, Prima love, Prima Zoom, Prima Max, TV Barrandov, Barradov Plus, Kino Barrandov, Barrandov Family, Óčko, Óčko Star, Óčko Expres, Šlágr TV, Šlágr 2, TV Noe, ČT Déčko a ČT art – všechny ve standardním rozlišení.

Z dalšího zlínského vysílače na „Segmentu“ vysílá Přechodová síť 13, která obsahuje programy Nova, Nova Cinema, Nova 2, Nova Action, Nova Gold, Kinosvět, Rebel, Relax a Joj family HD. Tu lze naladit na kanálu 31, ovšem vysílá mnohem menším výkonem než předchozí dvě sítě DVB-T2 z Tlusté hory, pouhých 10 kW. Celkově tak mohou diváci ve Zlíně a okolí naladit prostřednictvím DVB-T2 již 29 televizních programů, z toho sedm v HD kvalitě. Čtyři programy vysílají souběžně ve dvou sítích DVB-T2 (jde o Novu, Novu Cinema, ČT Déčko a ČT art). Veřejnoprávní Přechodová síť 11 navíc obsahuje ještě osm stanic Českého rozhlasu, Přechodová síť 12 brzy nabídne i křesťanské Rádio Proglas. Další televizní programy by se měly brzy objevit v Přechodových sítích 12 a 13, včetně regionálních televizí.

Vstup do Diskuse

20 komentářů: “Česká televize zahájila vysílání DVB-T2 ze zlínského vysílače Tlustá hora”

 1. patin napsal:

  No a už se věnujte dokrývačům !!!! .

 2. patin napsal:

  Ano, je nám to známo. Pane Potůčku, nějaké info z ČT by jste mohl zjistit. A případně vydat článek.. Děkuji. .

 3. Pevy napsal:

  Je dost pravděpodobné, že se to do víkendu stihne 🙂

 4. Pevy napsal:

  Nějak to tady (už zase) nelze dohledat 🙂

 5. Pevy napsal:

  Pan Potůček si z nás opět udělal dobrý den. Nejdřív vypálí článek HOTOVO, ČT pokryto, načež článek v tichosti zmizí. To si neověřujete, co pustíte do světa ?

 6. VITEK2442 napsal:

  Na webu digitální televize.cz je o tom článek.

Napsat komentář