ČTÚ má od vlády zelenou pro dražbu kmitočtů, které se uvolní vypínáním DVB-T

1 komentář 17.5.2018 / Jan Potůček

Aukce dvou bloků v pásmu 700 MHz by měla proběhnout již v příštím roce, kmitočty ale budou v dispozici až od poloviny roku 2020.

Vláda v demisi posvětila plán Českého telekomunikačního úřadu uspořádat dvě dražby kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz. V prvním případě jde o frekvence, na kterých nyní probíhá pozemní digitální televizní vysílání a kvůli jejich uvolňování se přechází na nový vysílací standard DVB-T2. Telekomunikační úřad již dříve ohlásil, že by aukci tohoto kmitočtového pásma rád provedl již v příštím roce. Vláda si od ČTÚ vyžádala do konce srpna podmínky tendru. Vydražené kmitočty, které by mohly posloužit ke vzniku čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora na českém trhu, budou k dispozici nejdříve v polovině roku 2020, kdy dojde k vypnutí televizního vysílání ve standardu DVB-T.

K TÉMATU: Kmitočty uvolněné přechodem na DVB-T2 by mohl stát prodat za nejméně osm miliard korun

Ministerstvo průmyslu a obchodu ale upozornilo, že reálně bude možné pásmo 700 MHz využívat pro mobilní sítě nové generace 5G patrně až od roku 2021. Aukci ještě může zkomplikovat ministerstvo vnitra, které si pohrává s myšlenkou provozu vlastní sítě pro mobilní datové a hlasové služby určené státním úřadům a záchranným systémům. Takzvaná „vládní vlnka“ by odebrala zhruba třetinu dražených kmitočtů. V pásmu 3,5 GHz by dražitelé mohli provozovat sítě LTE pro vysokorychlostní mobilní připojení k internetu. Pro služby v obou dražených pásmech budou třeba speciální mobilní přijímače, dnešní telefony tato pásma nepodporují.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “ČTÚ má od vlády zelenou pro dražbu kmitočtů, které se uvolní vypínáním DVB-T”

  1. mirasat napsal:

    Prosím ČTÚ, aby vzalo rozum do hrsti a kapacitu pro integrovaný záchranný systém umístilo mimo pásmo 700 MHz.
    Děkuji.
    Místo se dá jistě najít, nebo udělat v pásmu 400 MHz.

Napsat komentář