Nova a Prima příští týden sdělí svoje představy o DVB-T2. Objeví se jejich HD programy v bezplatném pozemním vysílání?

60 komentářů 29.5.2018 / Jan Potůček

Dvě nejsledovanější tuzemské komerční televizní skupiny koketovaly s myšlenkou zpoplatnění části obsahu v DVB-T2. Trvá jejich zájem o kódování programů v terestrice? Prozradí na konferenci DIGIMEDIA 2018.

Změnil se nějak přístup dvou největších českých komerčních televizních skupin k druhé televizní digitalizaci a otázce případného zakódování a zpoplatnění některých programů v DVB-T2? Jasněji by mohlo být již příští týden. Na konferenci DIGIMEDIA 2018, která se ve středu 6. června bude zabývat mj. Technickým plánem přechodu na DVB-T2, totiž vystoupí generální ředitel FTV Primy Marek Singer a technický ředitel skupiny Nova Josef Uher (na snímku). Obě skupiny se již zapojily do souběžného vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2, zásadní však bude jejich postoj k obchodní strategii pro vysílání ve finálních sítích DVB-T2 po vypnutí stávajících celoplošných multiplexů ve standardu DVB-T.

Nova i Prima v minulosti opakovaně odmítaly zařadit do pozemních vysílacích sítí HD verze svých programů. Právě vysílání ve vysokém rozlišení obrazu je přitom hlavním tahákem druhé televizní digitalizace. Česká televize již od letošního března vysílá prostřednictvím DVB-T2 všech šest svých programů v rozlišení Full HD. Komerční televize nad touto variantou váhají: zejména kvůli distribučním smlouvám s poskytovateli satelitní, kabelové a IP televize, pro něž jsou programy Novy a Primy v HD kvalitě exkluzivním obsahem, za nějž televizím platí nemalé poplatky. Ve hře je však varianta, že by Nova s Primou uvolnily pro DVB-T2 alespoň svoje hlavní kanály v HD kvalitě a tematické stanice nabízely v terestrice ve standardním rozlišení obrazu.

Rakouskou cestu k DVB-T2 představí na konferenci DIGIMEDIA 2018 výkonný ředitel společnosti IP Austria Walter Zinggl (Foto: IP Austria)

Rakouský model DVB-T2 představí Walter Zinggl

Ostatně, určitou inspiraci mohou zástupci Novy a Primy získat na konferenci DIGIMEDIA 2018 od výkonného ředitele rakouské společnosti IP Austria Waltera Zinggla, který vystoupí s přednáškou o rakouském přechodu na DVB-T2. Tamní vysílatelé se dohodli na zakódování HD verzí televizních stanic, zatímco SD verze vybraných stanic jsou k dispozici volně (ale s nižším datovým tokem, protože jsou určeny především pro příjem na mobilních zařízeních). Zakódované HD programy mohou přijímat pouze ti diváci, kteří prokáží, že platí koncesionářský poplatek veřejnoprávní ORF. Na rakouského koncesionáře zaregistrované zařízení (CA+ modul, nebo simpliTV receiver) umožnuje přijímat programy ve dvou balíčcích. První balíček je bezplatný a obsahuje všechny programy ORF ve vysokém rozlišení a k tomu stanice ATV1HD, ATV2HD, ServusTVHD, 3satHD a PULS4.

Kompletní programová nabídka simpliTV včetně oblíbených německých programů (SD i HD) je k dispozici pro abonenty za měsíční poplatek 10 euro. Jediná kódovaná rozhlasová stanice v nabídce simpliTV je privátní Kronehit, která spadá do placeného balíčku. Oproti tomu v Německu jsou v DVB-T2 zpoplatněny prakticky všechny komerční televizní stanice, které jsou zahrnuty v nabídce freenet TV. Za dvacítku programů zájemce zaplatí 5,75 euro měsíčně a k jejich příjmu potřebuje set-top-box spárovaný s dekódovací kartou. Dalších 20 veřejnoprávních stanic v HD kvalitě je k dispozici volně, divák ani nemusí prokazovat platbu koncesionářského poplatku. Přeshraničně a dálkově je tak mohou přijímat i diváci v České republice, včetně Prahy.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák upozorní na problémy s financováním druhé televizní digitalizace (Foto: Česká televize)

ČT upozorní na problémy s financováním DVB-T2

K druhé televizní digitalizaci se příští týden na konferenci DIGIMEDIA 2018 nevyjádří pouze představitelé komerčních televizí. Generální ředitel České televize Petr Dvořák upozorní na problémy s financováním přechodu na DVB-T2, které nastanou v případě, že vláda v demisi prosadí návrh novely zákona o daních z pera ministerstva financí rušící loni zavedené vratky DPH pro veřejnoprávní rozhlas a televizi. Kavčí hory rovněž budou muset přijít s náhradní řešením pro regionální vysílání v DVB-T2. Donedávna si totiž pohrávaly s myšlenkou, že budou usilovat o druhý celoplošný multiplex, v němž by postupně odpojovaly až sedm regionálních zpravodajských relací a zbylou kapacitu sítě nabídly dalším regionálním a komunitním televizím. Od tohoto plánu ale budou muset zřejmě upustit: nový multiplex by totiž ČT museli „přiklepnout“ zákonodárci změnou zákona o ČT a zároveň by na jeho provoz potřebovala peníze, o které ji připraví zmiňovaná novela zákona o daních.

Na konferenci DIGIMEDIA 2018 překvapivě nevystoupí předseda Koordinační expertní skupiny při ministerstvu průmyslu a obchodu Pavel Dvořák. Resort místo něj nominoval ředitele odboru elektronických komunikací Luďka Schneidera, který ministerstvo průmyslu a obchodu zastupoval při loňských slyšeních k návrhu diginovely zákona o elektronických komunikacích v Poslanecké sněmovně a Senátu. Na akci ale nebudou chybět zástupci operátorů všech tří přechodových sítí DVB-T2 – Českých Radiokomunikací, České televize a společnosti Digital Broadcasting. Podrobný program konference DIGIMEDIA 2018 naleznete na webu www.acra-mk.cz, kde je lze na akci také registrovat.

Vstup do Diskuse

60 komentářů: “Nova a Prima příští týden sdělí svoje představy o DVB-T2. Objeví se jejich HD programy v bezplatném pozemním vysílání?”

 1. Tyckin napsal:

  Jejich mylné představy o placení v T2 jsou ostře v kontrastu s představou diváků – ti mají pozemák protože jim nabídka stačí a je zdarma, tam ochota platit bude nulová a s tím se pánové musejí smířit. Kdo je ochoten platit a chce víc, už šel dávno jinam…

 2. dráťák napsal:

  Hlavně ať představí plány s výstavbou dokrývačů.

 3. Pevy napsal:

  Každý dle svého vkusu. Já za sebe můžu říct, že mi je program komerčních televizí, prolepený skrz na skrz reklamou, zcela ukradený. A nic na tom nezmění ani fakt, že bude (třeba někdy) zadarmo i v HD nebo třeba v UHD.

 4. Jan napsal:

  Měli by se Bobánci fofrem dohodnout na koncepci vysílání. Zatím nikdo nikde neřešil !!! A to je vysílání HD kontra SD. Podle mne vysílat programy v terestrice souběžně jak v SD tak HD bude asi velký problém. Na satelitu to problém nebyl – nebyl tak velký finančně i co do kapacity. V kabelovce už vůbec ne – u nás digitální kabelovka vysílá ty samé programy v DVB-C, dále ve formátu a kvalitě DVB-T a některé pro starší spoluobčany v analogu ! A není to kapacitní problém. V terestrice by se televize nedoplatily. Přechod z analogu do DVB-T probíhal cca 8 let. Od 2004 – 2012. Přechod z DVB-T do DVB-T2 bude trvat roky 2 od května 2018 do 5/2020.Dnes už jsou prakticky všechny programy v DVB-T2, – přibližně. Jestli Nova, Prima a Barandov neřeknou jasné slovo o přechodu na HD s patřičným typem kódování a lidi si nakoupí během těch 2 let novou techniku, tak jsem zvědav co budou dělat pak. To rozhodnutí musí být rychlé a bude na cca 10 let.

 5. Pepe napsal:

  Pánové z Novy a Primy by si taky měli uvědomit, že se obvykle ve světě platí za prémiový obsah (nové pořady, filmy atd.) a to rozhodně jejich žádná stanice nenabízí (jen opakování starých pořadů dokola 10x denně)!!!!
  Další věc je ta, že spousta lidí nakoupila STB bez čteček a nebudou ochotni zas kvůli jejich zpoplatnění ochotni kupovat nové STB a radši si jejich stanice prostě nepustí.
  O přemíře reklam těchto komerčních stanic se nebudu ani vyjadřovat.
  A proto se pánů ptám, zač máme platit?????

 6. Vl.K. napsal:

  Domnívám se, že pusté kopírování zahraničních modelů neřeší nic stoprocentně. Může být instpirací, ale nikoliv fetišem. Rakouský model je fakticky „bezdrátová kabelovka“. Lidé jednou platí měsíční poplatky za veřejnoprávní televizi, tak proč platit ještě navíc další poplatky? Pokud jde o komerční: Ty se musí financovat na rozdíl od veřejnoprávních samy, reklamy jsou nezbytné, a také programy, které budou zajímavé pro diváckou obec. Z tohoto pohledu bych viděl hlavní programy Novy i Primy šířené volně, a v rámci pay tv mohou být šířeny programy typu film, drama, exklusívní sportovní přenosy ….A také za nějakou rozumější cenu, než kabel nebo satelit, které jsou v ČR drahé.

 7. W napsal:

  Za ten odpad na Primě a Nově nikdo platit nebude, i kdyby to bylo v 8K. Mají óbrprachy z reklamy, tak co by ještě chtěli, nenažranci!!!

  • Vl.K. napsal:

   Právě proto! Buď se budou snažit, nebo….ať přijde konkurence! Ovšem k tomu třeba zase dobrou právní základnu, chránící fair konkurenci a vytvářející „samočisticí“ nástroje pro unfair konkurenci a pro smetí! Osobně také zrovna nejsem divákem Novy a Primy. Když Primu, občas Zoom, či V1 (ovšem to už je téma, které sem tak nepatří, protože vedle ČT sleduji zahraniční televize – doma krom češtiny ještě sjsou mateřskými jazyky také polský a německý – anebo i pak i jiné, pokud je anglický jazyk atd.). Jen tak jsem přemýšlel jednou o podobě muxů, která by mohla bý být třeba takováto:

   Mux 21: ČT1HD, ČT2HD, ČT 24HD, ČT SportHD, ČT D/AHD …..(+ Radia: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava,
   ČRo Plus, Radio Wave, Radio Junior, ČRo D-dur, ČRo Jazz, Radio Praha, ČRo Regina DAB Praha)

   Mux 22: NovaHD, Nova CinemaHD, PrimaHD, Prima CoolHD, BarrandovHD.
   ….dodat lze Family Barrandov, Óčko, Šlágr, Šlágr
   2….přidat lze regionalnitelevize.cz

   Mux 23: Prima ZoomHD, Prima MaxHD, Barrandov KinoHD, Barrandov PlusHD….
   …..Prima Love, Prima Krimi, Seznam TV, Sport 5, Óčko Gold, Noe TV (+ Radio Proglas)

   Mux 24: Regionál, V1 atp.HD, Joj FamilyHD, Nova MaxHD,…Nova2, Nova Action, Nova Gold, Relax, Rebel, Kino Svět…
   …..dodat lze ještě dva kanály, z výběru např. Rebel2, Tuty, Mňam

   Některé HD by mohly být pay tv za nějaký rozumný poplatek. A souhlasím: Za aušus platit nikdo nebude, ale pokud by byly pro diváky zajímavé (čili na nějaké slušné úrovni), pak zase by poplatek obnášel menší sumu než satelit….a to už by byla cesta k tomu, aby takový systém nabyl u diváků akceptanci.
   A řekněme inspirací skandinávských zemí: Další dvě vrstvy alotmentů (mux25 a mux26) využít k obsazení dalšími HD pay programy ,….(jeden z nich se plánuje pro UHD…což je na 2 až 3 kanály na multiplex, těžko říci zase z hlediska vybavenosti občanů…). A potom pražské „metropolitní“ muxy: Určitě nebude tolik regionálních programů, aby ty byly plně obsazeny….ty mohou být doplněny některými zahraničními programy a pak větší nabídkou obdobnou satelitní (to je skandinávská inspirace)….A to, že obsadit metropolitní muxy: To je zase německá inspirace, Freenet totiž mají Němci navržen právě pro oblasti velkých center, jako Mnichov, Norimberk, CHemnitz, Drážďany, Berlín, Lipsko,….a nebudou freenety obsazovat třeba Brotjackelriegel, Hoher Bogen, Rotbühl, Ochsenkopf nebo Löbau…. Ovšem kdo bude chtít třeba z příhraniční oblasti freenet, pak řekněme v sousedství Šumavy bude mít místní Hoher Bogen s veřejnoprávními, a na Norimberk další výkonnější anténu.
   Tolik příklad možného řešení, je to příklad, návrh, ve spojení s technickými možnostmi. Samozřejmě, že záleží na čem se dohodnou operátoři i poskytovatelé daných programů, a na jaké právní platformě se dohodnou.

  • Adolf.Shitler napsal:

   Za ten údajný odpad platí milióny lidí u satelitního a kabelového šíření, takže jsi úplně mimo…

 8. Robert Brexi napsal:

  Já se klidně obejdu bez komerčních televizí.

 9. janek napsal:

  Oni můžou být rádi, že na to koukám sem tam s reklamou zdarma. Pokud by chtěli zpoplatnit s těma reklamama, tedy když se dívám spíše na reklamy přerušené filmem, tak ať si to nechají, já jím to tedy platit nebudu a zůstanu u ČT a dalších volných . Pokud to dají zdarma jak nyní , tak doufám, že v HD, bude rok 2019 a ne 1990

 10. peti napsal:

  Televizní vysílání není zadarmo. Zadarmo ani kuře nehrabe a někdo to zaplatit musí. Už nežijeme v socialismu, takže stát to platit nebude. Zaplatit to musí ten, který službu využívá, tedy divák. ANO, ZAKÓDOVAT A VŠECHNO VČETNĚ ČT. Zrušit koncesionářské poplatky a každý platit jen za ty programy, které sleduje. Tak se ukáže pravá sledovanost a zrno se oddělí od plev.

 11. x655 napsal:

  FHD hlavní program, odpadky v SD a to ze základních vysílačů a žádné dokrývače nestavět – na to je DVB-S.

 12. peti napsal:

  O to tu jde: 1.) Zrušit koncesionářské poplatky
  2.) Zakódovat úplně všechno a každý si vybere a zaplatí jednotlivé PROGRAMY, (NE BALÍČEK) které chce sledovat.

 13. jouda napsal:

  Pokud by se programy zakódovaly a zároveň by zůstala reklama ve stejném rozsahu jako dnes, tak to postrádá smysl. Nepomohlo by zřejmě ani HD.

 14. Adolf.Shitler napsal:

  Celkem sranda tady číst, jak ten komerční „odpad“ nikoho nezajímá, jak ho nikdo nesleduje – ale běda, jak je řeč o zakódování, to je hned diskuze plná nářků 😀

 15. spyko napsal:

  Shitler ty musíš prudit,všude,platit za reklamu nikdo nebude ikdyby byla pozlacená,pokud Nova nebo další chtějí platit-filmy,sport,dokumenty atd.-prosím,nikdo jim nebrání,jenže by museli dodat i své přístroje,možná za poplatek,potřebuji stroje i s hbbtv,nikdo nekoupí 5strojů-musely by se reklamovky domluvit a dělit-děláš si prd.el?,to je na 10let,takže placení nebude!

  • Karel napsal:

   No on hraje na to, ze to je anonymni forum. Do ksichtu by nam to nerekl to se neboj. Ale neboj, otazka dnu a zbavime se ho.

  • Adolf.Shitler napsal:

   Ale samozřejmě, že lidi platit budou, protože platí i u jiných platforem. Tak se nevztekej, ať ti nerupne cévka 😀
   A kdo tyto TV nesleduje, tak nemusí ani dělat zbytečný humbuk nebo tady trollovat, jak multinickname Karel 😀

  • peti napsal:

   Platit se bude a to za všechny programy, to si piš. Tak složité zakódovat a odkódovat pomocí STB s kartou, jak píšeš to zase není. Jeden STB mi stačí na odkódování 2 satelitních a 1 pozemního poskytovatele. Platí se všude a za všechno i za vyčůrání, tak proč by se nemělo platit za TV.

   • Karel napsal:

    Nebude se platit. Zustane to vsechno jak to je ted. Navic pribydou nektere kanaly v HD.

   • risposta napsal:

    Proboha co to je zač ten Karel? Normální divák si radši zaplatí stovku měsíčně za HD, než aby se dohadoval o částce rovnající se jedný krabičce cigaret a čuměl na nějaký SD mazanice. Leda by měl doma starýho Rubína, pak je to jasný.

    • Karel napsal:

     Mě jde o princip. Ne o stovku. A mimochodem, teď stovka, pak 150, pak 200… Televize mají obrovský příjem z reklam. Ať u toho zůstanou. Anebo jim dám klidně 300 měsíćně, ale nechci vidět reklamu a chci prémiový obsah. Kdo chce platit, ať má satelit. T2 musí být a bude zadarmo.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Však smlouva s operátorem se dá klidně vypovědět (třeba u Skylinku dokonce úplně stačí si dál nic nepředplácet), takže v čem je problém? Samozřejmě v ničem a zase hledání čehosi, kde nic není…

     • Adolf.Shitler napsal:

      A jestli T2 musí být a bude zadarmo, tak leda v případě, že to hromadně zafinancuješ ty sám. Jinak dost těžko nutit nějakou stanici, aby platila za šíření nebo aby operátor měl poloprázdné muxy jenom proto, že nějaký úřednický primitiv vymyslel neplacený pozemák (to už tady bylo kdysi s DVB-T, které pak díky takovému hňupskému rozhodnutí spoustu let paběrkovalo s pár programy). TV je prostě komerční věc, takže vše musí regulovat trh a ne ouřadové kdesi od stolu.

 16. spyko napsal:

  Rispota,ale to je v pořádku,že se bude platit,jenže ne za odpad co do nás reklamovky perou,přidají hodnotu-prosím,k tomu mohou přidat hd odpad,lidi co to mají dnes zdarma v sd-tak jim to stačí,další to mají jako dodatek k satelitu,nebo kabelu,problém budou mít jen ti co k hd zatím nemají přístup-a těch moc není,dnes se k vysílání tv dá dostat i jinak a tv není už takovým tahákem-jsou lepší zábavy jak reklama prokládáná starým filmem!

 17. Jan. Novák, napsal:

  Tak nevím co by Nova a Prima ještě chtěli, mají miliónové zisky jednak ze satelitního vysílání a hlavně z toho nehorázného množství reklam, které cpou úplně do všeho. Na těchto stanicích nehledě na ubohý program, se člověk prakticky dívá na reklamy doplněné kousky filmu. A za tu reklamu vážení pánové z Novy a Primy platíme všichni, v nadraženém zboží. Délka reklamy a různých upoutávek přesahuje již dávno všechny meze. Program prakticky žádný jen brak jako Robinsonův ostrov, neustále se opakující Superstar nebo stále se protahující seriály jako ulice nebo Ordinace a další pořady nebo seriály, které se opakují i několikrát denně. Prima otevřela nový program, Prima krimi a co na něm vysílá, jen to co co tady již několikrát běželo, utápějí se jen v neustálém opakování všeho možného i nemožného. Pokud za tohle chtějí ještě platit, je to od nich nebetyčná drzost.

  • Adolf.Shitler napsal:

   Za zboží platíš dle svého vlastního uvážení a okamžikem nákupu se zboží stává tvým a peníze jsou již majetkem obchodníka, takže nikdy nemůžeš platit jakousi reklamu v TV, ani kdyby ses na hlavu stavěl 😀

   A celkově je všechno věcí nabídky a poptávky neboli je hezké, jak tady někdo plamenně prohlašuje cosi o tom, jak nic platit nehodlá, ale když spousta dalších lidí má názor opačný, tak se tomu operátoři a TV stanice rádi přizpůsobí a placenou nabídku divákům prostě poskytnou.

 18. Majkk napsal:

  Je mi to jedno. Na jejich program se nedá dívat…

 19. O.K. napsal:

  Tak už to leze na povrch, TV Senam vstupuje do DVB-T2 a ve finálních sítích bude vysílat v rozlišení 1440×1080, mluvčí TV Seznam řekla, že operátor za takové šíření nebude chtít oproti vysílání v DVB-T nic navíc, takže v DVB-T2 budou Radiokomuikace šířit obsah HD za cenu, která se platí u DVB-T v SD. Pochopitelně ve finálních sítích bude TV Seznam vysílat nekódovaně.

  • Adolf.Shitler napsal:

   A v čem je pointa? Seznam TV přece není placená stanice, podobně jako třeba Polar, který vysílá v tomto rádobyHD taky.

   • O.K. napsal:

    A Nova, Prima, Barrandov je v terestrické placenou televizí? Tady někomu nedochází, že se bavíme o pozemním vysílání a o cenách za jeho šíření. Šestého uvidíme esesáku.

    • Adolf.Shitler napsal:

     Když v T2 platí šíření stát, tak to nemusí platit Nova, Prima ani Barrandov, trotle 😛

     • O.K. napsal:

      Čti na co reaguješ, jasně sem psal o finálních sítích a cenách za jeho šíření v HD, takže nevím kdo je tu trotl 😀 😀 😀

     • Karel napsal:

      Proč urážíš? Ukaž se a řekni nám to do ksichtu. Blbe.

     • Adolf.Shitler napsal:

      O.K.: Trotl seš ty, protože finální sítě jsou teď úplně nepodstatné, teprve se spouštějí sítě přechodové. A máš dotaz od trolla Karla, tak se pochlap s odpovědí 😀

     • O.K. napsal:

      Takže článek je o DVB-T2 a finálních sítích, diskuse je o finálních sítích, tisková mluvčí Seznamu píše v jaké kvalitě a bezplatně bude TV Seznam ve finálních sítích DVB-T2 a o ceně za takové vysílání a finální sítě jsou podle tebe teď nepodstatné? Člověče ty máš úplně vygumováno, přestaň s tou svou klauniádou, tímhle ztrapňováním se Bromovi ani Glisníkovi k zákazníkům fakt nepomůžeš.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Diváka zajímá realita a ne nějaké tvoje blouznění o finálních sítích, které budou tak nejdřív za 2 roky. Sice chápu, že díky tomu horku máš na duševní výpadky právo, ale zkus to trochu ukočírovat a nebýt tady za naprostého Lojzu 😀

     • O.K. napsal:

      Článek i diskuse jsou o tom co bude za dva roky, takže mimoň z horka jsi tu akorát ty 😛

 20. Karel napsal:

  Ne, to nebyl dotaz, ale konstatace. O tobě.

  Ad O.K. to nemá cenu. Prostě T2 bude placená, i když nebude. Příští středu si tady na něj „počkám“ a i na Parabole si ho podají, to se neboj.

Napsat komentář